עזרה לגרושים/ות שבתוכינו ולמי שרוצה / יכול לעזור

Sara led

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
הכתבה הזו היא ממש עוול - אני מסתובב עם גרושים מרגישים כולם פגיעה אישית
הכללה כזו מטורפת בלי שום בסיס
צריל לעזור אחד לשני בלי חשבונות ,
וודאי לא לייצר מסר שכל הגרושים פרחחים

דיברנו עם הכתב הוא אומר שהוא התמקד בעיקר בגרושות [ ומשום מה מצא לנכון לעוות את המציאות על חשבון ציבור ענק של יהודים] בכל אופן אומר שבכתה הבאה הוא ייאזן את זה
הנזק כבר נעשה...
אני כקוראת הבנתי שהוא נותן דוגמה ספציפית כדי להכניס נושא למודעות.
הנושא לא היה בחורות שנופלות בפח, זה היה דוגמה. (לא גרם לי לחשוב, ולא מאמינה שגרם לבן אדם אחד לחשוב שכל הגרושות בעולם זה כאלו שהבעלים בעייתיים, נו באמת.)
הנושא העיקרי היה גרושות שנעשות שקופות.
ואגב באשכול הזה אני באמת רואה שיש עשרות רעיונות לגרושים לחגים (משגיח כשרות, חיזוקי קהילות, אומן וכו)
לא רואה שום פיתרון לגרושות!!
ותודה על פתיחת האשכול כי הוא גרם לי לפתוח עיניים לסביבתי...

התותחן שבקצפת

משתמש צעיר
ברווקותי היתי מדריכה בדיור מוגן . ארגונים כמו עלה, אוהל שרה , ייתכן גם עזרה למרפא )
שחלק מהזמן עושים שבתות וחגים בדירה .
זה דורש להיות גם מדריך /כה או אב/ם בית באמצע שבוע גם לילות.
מדובר על הכנסה ממש יפה מהצד .
הרבה מאנשי הצוות היו גרושים / ות והיה הרבה מעבר לקטע הכלכלי ממש מספק .
דיור מוגן וכאלו שלא דורש מאמץ יתר ? יש כאלו ?

התותחן שבקצפת

משתמש צעיר
אולי יעזור למישהו

דרושים בחורים ואברכים
לחיזוק מניין יחודי בקרית ספר
מלגה נאה
אפשרות להשתתפות בסעודות החג וסעודה מפסקת

לפרטים:
0527605823
או באימייל: 0722020200e**gmail.com

דרושים בחורים יראי שמים
לחיזוק מניינים ביישובים
אש"ל מלא

והכי חשוב: סיוע במצוות יישוב ארץ ישראל

לפרטים:
0527605823
או באימייל: 0722020200e**gmail.com

להעביר הלאה לזיכוי הרבים
ואווו מעולה !!
תודה

התותחן שבקצפת

משתמש צעיר
אם כבר,
אירחתי השבת גרושה, עברה דירה לפני כחצי שנה וגם הוציאה רשיון
היא שקופה בכניסה שלה, גרה בשכונה חרדית שמורה מאוד
מספרת שחוזרת עם קניות (5 ילדים) השכנים עוברים לידה ולא חושבים לרגע לעזור לה לסחוב...
עברה דירה לבד, כל מה שנכנס לרכב שלה היא הכניסה עשתה הלוך חזור מליון פעם מהרכב לבית ואף אחד לא נתן יד.
אם יש לה בעיה עם הרכב אין, אין לה את מי לשאול חוף מהערבי בתחנת דלק (גם המשפחה שלה מתנכרת). השכן שלי עזר לה, רק שהיא לא גרה בעיר שלי וזה ממש חד"פ.
סוכה? מי, מי יבנה לה? איך תקנה לעצמה ארבעת המינים?
גברים (ואני לאאאאאא מכלילה כי רובכם כן עוזרים) תסתכלו סביב, תעזרו, תציעו את עצמכם!
כואב כואב ממש הלב - הזוי שהמשפחה מתנכרת
אם יש צורך בנית סוכה אשמח בכייף לעזור
ובאמת בבקשה שימו לב כמה שיותר להשים לב לסביבה ולעזור !!!

אגב לגבי הרכב תעדכני אותה אם יש לה ווצאפ
יש קבוצה כל עניני הרכב שתוכל להתייעץ ולקבל עזרה - ובמקביל לפנות לידידים כשצריכה

הנדימן

משתמש פעיל
כתבים צריכים לעבוד בלחץ גדול של זמן ועל כל מיני נושאים שהם לא מכירים מספיק.
לא מכיר מספיק - אל תכתוב!
אלא מוצה זמן מספיק להקיף נושאים לפני הכתבה - תחפש עבודה אחרת!
יתירה מזו, קורה לכתבים, לסופרים, וגם לאחרים, שיש להם מטרה מסוימת במה שהם כותבים או מדברים - מטרה שהיא כשלעצמה טובה, והם 'מתבייתים' על המטרה וחותרים אליה, ולא מספיק עירניים לראות מעבר לה. לבחון מה קורה מסביב. מה מתקבל, איך זה נשמע באופן כללי, מה אפשר להבין ממה שהם כתבו או אמרו - חוץ מהנקודה הספציפצית אליה חתרו.
תמירו את הנכתב מ'כתב' ל'נהג'...
כמו שזה לא מתקבל על הדעת - גם זה לא!!!!

התותחן שבקצפת

משתמש צעיר
לא יודע כמה זה קשור לפה
אבל אני רוצה להביא את הזעזוע שלי הכאב והצמרמורת על המקלדת...
אולי זה יעשה משהו לאנשים... אולי יתחילו לחשוב קצת על אחרים.... הלוואי.
לצערנו התבשרנו היום בהסתלקותו של ילד צעיר מכפר חב"ד ה' ישמרינו ויצילנו, ילד שאך לפני שבוע עבר חרם כיתתי (כך ע"פ דברי אביו, זה שההנהלה מכחישה אנה אומרת כלום...) ויצא מאולם באמצע בר מצוה ושם גילו אצלו התקפה וכו' והדרך הייתה קצרה לשכב על מיטת חברא קדישא - ברוך דיין האמת.
אבל...
מהסתכלות עמוקה במודעת אבל שפורסמה הבחנתי בנתון מעניין.
הורי הילד אינם חיים ביחד, ולכאורה אף גרושים.
האבא בולטון גר בכפר חב"ד (הילד היה איתו)
האימא יהושע גרה בראשון לציון.
עד כאן הכל בסדר, קורה לדאבונינו שאנשים מתגרשים, אכן קשה מאוד, דוקר ופוצע כל יום מחדש (מכיר מקרוב מאוד מאוד... וד"ל)
אבל משום מה צץ לי מחשבה עיקשת שלא מרפה ממני כבר כמה וכמה שעות ולא נותנת לי מנוח
אולי.. החרם הכיתתי היה כתוצאה שהוא סוג ב' - כי הוא בן להורים גרושים...
אולי.. אני לא קובע.. אבל יתכן מאוד...
ואם תשאלו למה צץ לי רעיון שכזה?
לגודל כאבי נתקלתי לא אחת ולא פעם בהתעללות של ילדים (וגם מבוגרים...) בילדי גרושים, התעללות אכזרית ומרושעת, דחיקה לפינה, לא משחקים איתם ולפעמים אף גוערים בהם (התכוונתי למבוגרים).
ולמה? כי אין מי שיגן עליהם....
אחחחחח כמה כואב הלב, כעת באמצע ההקלדה זולגים דמעות מעיני, רק לתאר את הקושי והסבל שילדים אלו סובלים בדומיה, לא די שאין להם הורים מחבקים ותומכים הם גם סובלים מאחרים, ואין להם אפילו את מי לשתף...
אני לא יודע מה ניתן לעשות בנידון,
האם לא די שהמבח הוריד דמעות אז גם הילדים צריכים להוריד דמעות בלי סוף??
איני איש חינוך ולא מטפל רגשי, אני סה"כ בנאדם כאוב ופצוע ומעלה את הנקודה למחשבה.
אולי זה יעורר מישהו.. הלוואי.. והיה זה שכרי.
כותב בלב שותת דם, פצוע וכואב.
מבלי להכנס לפרטי האירוע שם ....
אני ב"ה "זכיתי" להיות גם גרוש וגם ילד להורים גרושים....[ ועדיין נשארתי נורמלי ב"ה חח ] מגיל 5 כבר [ב"ה הורים בנו בתיהם שוב כ"א
ואמנם אם כבר פתחת אז כן.....
ילדים להורים גרושים לא מקבלים תמיכה מספיקה מהממסד ומהמסגרת ומצד שני נתונים להשפלות זלזול הצקות חוזרות ונשנות ואין להם משענת בטוחה ויציבה למי לברוח כי האמא קשת יום ומתמודדת והאבא לא באיזור בכלל וכך קורה שהילדים חברים בכתה מזהיים חולשה ומקום נח לפגוע בלי לקבל חזרה כי הילד חלש רגשית / נפשית

אז כן !! חוויתי את זה בתור ילד !!! לה היה נעים בכלל

זה ברור שאין מענה הולם למציאות הזו....

רק שנפתח את העניים נעזור אחד לשני !!! הארת פנים ותמיכה מחייה את הסביבה !!!

התותחן שבקצפת

משתמש צעיר
אני כקוראת הבנתי שהוא נותן דוגמה ספציפית כדי להכניס נושא למודעות.
הנושא לא היה בחורות שנופלות בפח, זה היה דוגמה. (לא גרם לי לחשוב, ולא מאמינה שגרם לבן אדם אחד לחשוב שכל הגרושות בעולם זה כאלו שהבעלים בעייתיים, נו באמת.)
הנושא העיקרי היה גרושות שנעשות שקופות.
ואגב באשכול הזה אני באמת רואה שיש עשרות רעיונות לגרושים לחגים (משגיח כשרות, חיזוקי קהילות, אומן וכו)
לא רואה שום פיתרון לגרושות!!
ותודה על פתיחת האשכול כי הוא גרם לי לפתוח עיניים לסביבתי...
ישמצב אולי כאשה את רואה את הצד שלך יותר... וזה בסדר....
אגב הרעיונות שרשמת מתאימים לגברים ואמנם לא לכולם ואכן יש לי חברים שעובדים כמשגיחי כשרות וכו'

אין ספק וזה ברור !!! שיש גרושות שחייבות עזרה ומשוועות וכורעות תחת הנטל וחייבים לעזור להם
זה הצלת נפשות לכל דבר ועעניין

הכתבה שהוא רשם הוא יותר הכלליל וכך זה משתמע בכל אופן ככה הבינו עשרות גברים והמון נפגעו מזה - בסוף כל אחד מבין לפי הראש שלו אבל למעשה הכתבה הזו פגעה בהמון בצורה שנכתבה - מראה עד כמה העולם נוטש ובורח מלעזור וללהיות אמפתיי עם יהודים שנפל בגורלם להיות גרושי/ות

שמח שבאשכול זה הועלה המודעות הן לגרושים והן לגרושות

מרחבית

משתמש מקצוען
לא מכיר מספיק - אל תכתוב!
אלא מוצה זמן מספיק להקיף נושאים לפני הכתבה - תחפש עבודה אחרת!

תמירו את הנכתב מ'כתב' ל'נהג'...
כמו שזה לא מתקבל על הדעת - גם זה לא!!!!
מסכימה.
לא באתי להצדיק את התופעה.
להפך, כתבתי שצריכים לשנות אותה!
נתקלתי במשך השנים בכל-כך הרבה כתבות גרועות, שטחיות, מקוממות, עושות עוול גדול, עד שהיתה תקופה ממושכת שהפסקתי כמעט לקרוא כתבות.

ניסיתי בפוסט הקודם לרדת לשורשי הבעיה, כדי למצוא דרך לתקן אותה. כי על אף הכל - אני לא מקבלת שזה נובע מרוע, או מרצון מכוון לפגוע! ברור לי שלא.
ואם כתבת תהיה מודעת לזה שהיא צריכה ללמוד על הנושא לפני, ולא להסתפק בכמה סיפורים ששמעה בעניין -
ואם היא תהיה מודעת לתופעה של חשיבת מנהרה, ולעיוות שזה גורם -
ותהיה מודעת לצורך להביא כל דבר בצורה מאוזנת -
היא תדע איך להיזהר יותר.
המטרה איננה לכעוס ולהאשים. המטרה היא להבין את הבעיה, להבין ממה היא נובעת, ולנסות לתקן.

וכמו שכתבתי בפוסט הקודם - לעורכת יש כאן תפקיד מאוד חשוב!
ואוסיף כאן, שלמילה הכתובה שמתפרסמת בציבור - יש לפעמים כוח לא פרופורציונלי, ועם כוח כזה בידיים - חייבים להיות מאוד מאוד אחראיים!

נערך לאחרונה ב:

אפונה וגזר

משתמש פעיל
כתבה מקוממת.
אני חושבת שזה בעיקר ניסיון להבטיח לעצמו - לי (ולילדיי) זה לא יקרה.
כביכול אם התחתנת עם איש/ה שמור/ה אז בטוח חיי הנישואין שלך יהיו מאושרים וטובים ולעולם לא תגיע למצב של גט.
מה אני אגיד לכם, הלוואי.
הבעיה שיש מי שבאמת חושב כך, והם באמת בסיכון גבוה יותר להגיע למצב כזה, כי חושבים שגודל הכובע/החצאית הם הקריטריון היחיד לחיים טובים, אז הבדיקות והבירורים וההחלטות עלולים להיות בהתאם.

חדוה טוקר

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
שתפנה לרב של השכונה או לקופת הצדקה השכונתית,
זה יועיל הרבה יותר מאשר גברים שכנים שמרגישים שלא יפה (ולא צנוע) לחטט לשכנה גרושה.
אני לא חושבת שתפקיד  השכן לשאול,
תפקיד  אשתו לשאול - בעלי ישמח לסחוב את זה / אנחנו בונים סוכה שנבוא לבנות גם לך? וכו.

ואם אשתו לא נמצאת והיא עם חפץ ממש כבד? אפשר לסכם עם אשתו מראש שישקר לה במקרים כאלו ויאמר "אשתי שלחה אותי לעזור לך לסחוב" = היא קבלה עזרה מאשתו כביכול וכל הרגש הלא נעים (לדעתי) נעלם.

התותחן שבקצפת

משתמש צעיר
אני לא חושבת שתפקיד  השכן לשאול,
תפקיד  אשתו לשאול - בעלי ישמח לסחוב את זה / אנחנו בונים סוכה שנבוא לבנות גם לך? וכו.

ואם אשתו לא נמצאת והיא עם חפץ ממש כבד? אפשר לסכם עם אשתו מראש שישקר לה במקרים כאלו ויאמר "אשתי שלחה אותי לעזור לך לסחוב" = היא קבלה עזרה מאשתו כביכול וכל הרגש הלא נעים (לדעתי) נעלם.
🎯בול

הנדימן

משתמש פעיל
לאור תגובה זו בדקתי האם האתר חרדי,
זה נראה שלפחות חלק מהכותבים הם שונאי דת.
לא הבנתי?!
כל מי שיש לו טענה על רב השכונה או קופת הצדקה הופך להיות שונא דת?!
זה כל השנה ככה או רק לפני ר"ה?!

ext

משתמש מקצוען
D I G I T A L
כתבה מקוממת.
אני חושבת שזה בעיקר ניסיון להבטיח לעצמו - לי (ולילדיי) זה לא יקרה.
כביכול אם התחתנת עם איש/ה שמור/ה אז בטוח חיי הנישואין שלך יהיו מאושרים וטובים ולעולם לא תגיע למצב של גט.
מה אני אגיד לכם, הלוואי.
הבעיה שיש מי שבאמת חושב כך, והם באמת בסיכון גבוה יותר להגיע למצב כזה, כי חושבים שגודל הכובע/החצאית הם הקריטריון היחיד לחיים טובים, אז הבדיקות והבירורים וההחלטות עלולים להיות בהתאם.
אגב מנסיון, מכירה מישהי כזאת ולצערי לאנשים האלו אחר כך הרבה יותר קשה עם הסטיגמה כי הם בטוחים שכולם חושבים עליהם את מה שהם חשבו על אחרים...
אז אם אתם מאילו תדעו שזה מיעוט, רובינו מכירים גרושים מקרוב, כל סיפור שונה בתכלית, ובאמת כשאני רואה גרושה אני פחות מתעסקת בסיפור, יותר חושבת על הקושי שהיא עוברת ומעריכה את ההתמודדות היום יומית, כנל לגרושים.

שמש שוקעת

משתמש צעיר
אגב מנסיון, מכירה מישהי כזאת ולצערי לאנשים האלו אחר כך הרבה יותר קשה עם הסטיגמה כי הם בטוחים שכולם חושבים עליהם את מה שהם חשבו על אחרים
לגמרי.
אני בת להורים גרושים והייתה מישהי שהיתייחסה אליי לא כ"כ יפה( בלשון המעטה) שההורים שלה התגרשו,היא היתה בטוחה שכולם יתייחסו אליה ככה ולקחה את זה מאד קשה בקטע החברתי ויותר ריחמתי משכעסתי עליה.

גימפעל

משתמש מקצוען
לא הבנתי?!
כל מי שיש לו טענה על רב השכונה או קופת הצדקה הופך להיות שונא דת?!
זה כל השנה ככה או רק לפני ר"ה?!
מי שמכליל את כל הרבנים ואת כל גבאי קופת הצדקה בגלל שיש לו טענה על אחת מהם הוא שונא דת.

חדוה טוקר

משתמש מקצוען
הנדסת תוכנה
מי שמכליל את כל הרבנים ואת כל גבאי קופת הצדקה בגלל שיש לו טענה על אחת מהם הוא שונא דת.
עצוב להגיד, ככל שאני שמעתי סיפורים:
קופת צדקה יעזרו בשמחה גדולה לאלמנה,
ישתדלו לעזור לאברך  נשוי,
ויתחמקו באלגנטיות מגרושה ועוד יותר - מעגונה (בסיפורים לא פוטוגנים).
ואני לא כ"כ מאשימה אותם... הציבור עלול לפתוח פה על "למה עזרו לה? היא בחרה לעזוב אותו" ושאר סיפורים ---, שלא תמיד לגבאי צדקה יש כח לכעס (הלא מוצדק כמובן) מהציבור.

להכליל את הרבנים זה אכן היה לי קצת מוזר.
מצד שני - רוב מוחלט של הרבנים לא מקבלים נשים (הגיוני) ואז אם אין לך אבא / אח שיכנס עבורך לרב, אין לך את הגיבוי שלו.

התותחן שבקצפת

משתמש צעיר
לאור תגובה זו בדקתי האם האתר חרדי,
זה נראה שלפחות חלק מהכותבים הם שונאי דת.
תודה תודה אני יבליג ולא יענה - בכל זאת ערב ראש השנה

אני נמצא בפנים ויודע דברים שאתה כנראה לא יודע [ אני סידרתי לאשה פרודה אוכל לשבת לה ו3 ילדיה אחרי שממש במקרה יצא לי לדבר איתה על משלוח שהייתי אמור להביא לה והיא התייפחה לי בטלפון - רבנים לא היו כאן כי המקרה לא הגיע אליהם ולזה התכוונתי

אבל מוחל וסולח לך על הכינוי
שיהיה לזכות עם ישראל בשעה הקשה הזו

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  3  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה