דרוש מידע כשרות הקרנות האיריות של בלאקרוק ואינווסקו

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

ר.אנשין

משתמש צעיר
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סליחה על הבורות
האם הקרנות האיריות של איישרס ואינבסקו מחקה מדד S&P 500 או עולמי האם זה צריך הכשר או לא
ואם כן לאיזה יש

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
סליחה על הבורות
האם הקרנות האיריות של איישרס ואינבסקו מחקה מדד S&P 500 או עולמי האם זה צריך הכשר או לא
ואם כן לאיזה יש
לאינווסקו יש. [תשואה כהלכה]
לבלאקרוק אין.
לדעת העדה"ח ניתן להשקיע בבלארקוק.

משושי

משתמש פעיל
לאינווסקו יש. [תשואה כהלכה]
אולי לדייק אין להם הכשר יותר מדויק שתשואה כהלכה אוחזים שלא חייבים הכשר, וגם הרב לנדו סבור שיש מקום גדול להתיר ובשעת הצורך (שאין חלופה נורמלית) ניתן לקנות אינוויסקו

אמת מארץ תצמח

משתמש מקצוען
אולי לדייק אין להם הכשר יותר מדויק שתשואה כהלכה אוחזים שלא חייבים הכשר, וגם הרב לנדו סבור שיש מקום גדול להתיר ובשעת הצורך (שאין חלופה נורמלית) ניתן לקנות אינוויסקו
זה מה שהם כתבו בחוברת לפני תקופה לא ארוכה (סיון האחרון).
הם חזרו בהם?
(הם גם לא הורידו את התעודה מהדרייב שלהם)
1727026122103.png

משושי

משתמש פעיל
זה מה שהם כתבו בחוברת לפני תקופה לא ארוכה (סיון האחרון).
הם חזרו בהם?
(הם גם לא הורידו את התעודה מהדרייב שלהם)
צפה בקובץ המצורף 1780175
לא אני יסביר מה התכוונתי
ממה שבדקתי ואם אני טועה אני אשמח שיתקנו אותי התעודה הזו ניתנה באופן חד צדדי, היא לא מופיעה באתר של אינוויסקו, אלא שתשואה כהלכה בדקו באופן חד צדדי את הקרן והודיעו שהיא כשרה, ולכן אמרתי שהסיבה שזה כשר זה כי לא צריך הכשר ולא בגלל שיש הכשר.

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
לא אני יסביר מה התכוונתי
ממה שבדקתי ואם אני טועה אני אשמח שיתקנו אותי התעודה הזו ניתנה באופן חד צדדי, היא לא מופיעה באתר של אינוויסקו, אלא שתשואה כהלכה בדקו באופן חד צדדי את הקרן והודיעו שהיא כשרה, ולכן אמרתי שהסיבה שזה כשר זה כי לא צריך הכשר ולא בגלל שיש הכשר.
אם אינני טועה, ההכשר נעשה בבקשת אינווסקו ישראל, ובתשלום.

משושי

משתמש פעיל
אם אינני טועה, ההכשר נעשה בבקשת אינווסקו ישראל, ובתשלום.
באתר שלהם זה לא מופיע, חיפשתי פרסום בנושא ולא מצאתי
ובכל מקרה גם אם כן הסיבה שבגינה הם קיבלו הכשר זה כי לא צריך הכשר, והתשלום הוא על הפרסומת....

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
באתר שלהם זה לא מופיע, חיפשתי פרסום בנושא ולא מצאתי
ובכל מקרה גם אם כן הסיבה שבגינה הם קיבלו הכשר זה כי לא צריך הכשר, והתשלום הוא על הפרסומת....
כל דבר שיש עליו הכשר זה בגלל שאופן ההשקעה משביע את דעתו של 'הרב המכשיר'
אגב, לא לכל נקרנות של אינווסקו יש כשרות, ישנם קרנות ש'תשואה' בדקו ולא נותנים הכשר, ויש כאלה שעדיין בבדיקה.
הוא שאל על S&P ומדד עולמי, ועליהם יש הכשר.
על העולמי החדש של אינווסקו אין הכשר.

השקעות R הון

מנהל פורום השקעות
מנהל
מנוי פרימיום
וגם הרב לנדו סבור שיש מקום גדול להתיר ובשעת הצורך (שאין חלופה נורמלית) ניתן לקנות אינוויסקו
מה הכוונה אין חלופה נורמלית. בעבר הועלה בשם הרב פל שגלאט הון לא מאפשרים
כאן נראה שבהפסד מרובה מתירים
אשמח אם תוכל להביא את הוראת גלאט הון למשקיע הפרטי בצורה מדויקת.
ישר כח!

משושי

משתמש פעיל
מה הכוונה אין חלופה נורמלית. בעבר הועלה בשם הרב פל שגלאט הון לא מאפשרים
כאן נראה שבהפסד מרובה מתירים
אשמח אם תוכל להביא את הוראת גלאט הון למשקיע הפרטי בצורה מדויקת.
ישר כח!
מה שאני שאלתי הרב לנדו ענה לי שמניה בחו"ל שעיקר עיסוקה הוא לא הלוואות בריבית כמו בנקים חברות נדלן וכדו' יש כמה סברות להתיר, ואומנם במסלולים גלאט הון הם לא נכנסים אבל בעיקרון אפשר להחזיק אותם, רק שזה לא גלאט גלאט כי זה נסמך על כמה סברות להיתר שהם אומנם טובות אבל בכ"א סברות.

ומאותה הסיבה להחזיק מחקה מדד בעקיבה פיזית זה בעיה כיון שיש שם בנקים וכדו', אבל עקיבה סינטטית זה כמו מניה בחו"ל ולכן אם אין אפשרות אחרת ניתן להחזיק את זה. כל נאמר כתשובה אישית עבורי בהתחשב בפרטי השאלה והשואל ולא כהוראה לציבור, ולכן כל מי שרוצה להיות רגוע שירים טלפון בעצמו או ישלח מייל.

רק יצויין שכל מה שיש מקום להתיר זה בקניה באופן פרטי כיון שבקניה באמצעות גוף מוסדי (קרנות פנסיה וכדו') יש בעיה גדולה יותר כיון שיכולת ההשפעה שלהם גבוה יותר ללא קשר בהכרח לאחוז ההחזקה שלהם כיון שהם מייצגים את כלל הציבור, ואכמ"ל.

ואגב ממה שהבנתי בימים הקרובים אמור לצאת ספר תקנת הריבית הקצר (שזה שלושת החבורות שיצאו עד עכשיו) במהדורה מחודשת ומעודכנת, ואני מניח ששם יהיה התייחסות ברורה יותר ומעודכנת למניות חו"ל.

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
מה שאני שאלתי הרב לנדו ענה לי שמניה בחו"ל שעיקר עיסוקה הוא לא הלוואות בריבית כמו בנקים חברות נדלן וכדו' יש כמה סברות להתיר, ואומנם במסלולים גלאט הון הם לא נכנסים אבל בעיקרון אפשר להחזיק אותם, רק שזה לא גלאט גלאט כי זה נסמך על כמה סברות להיתר שהם אומנם טובות אבל בכ"א סברות.

ומאותה הסיבה להחזיק מחקה מדד בעקיבה פיזית זה בעיה כיון שיש שם בנקים וכדו', אבל עקיבה סינטטית זה כמו מניה בחו"ל ולכן אם אין אפשרות אחרת ניתן להחזיק את זה. כל נאמר כתשובה אישית עבורי בהתחשב בפרטי השאלה והשואל ולא כהוראה לציבור, ולכן כל מי שרוצה להיות רגוע שירים טלפון בעצמו או ישלח מייל.

רק יצויין שכל מה שיש מקום להתיר זה בקניה באופן פרטי כיון שבקניה באמצעות גוף מוסדי (קרנות פנסיה וכדו') יש בעיה גדולה יותר כיון שיכולת ההשפעה שלהם גבוה יותר ללא קשר בהכרח לאחוז ההחזקה שלהם כיון שהם מייצגים את כלל הציבור, ואכמ"ל.

ואגב ממה שהבנתי בימים הקרובים אמור לצאת ספר תקנת הריבית הקצר (שזה שלושת החבורות שיצאו עד עכשיו) במהדורה מחודשת ומעודכנת, ואני מניח ששם יהיה התייחסות ברורה יותר ומעודכנת למניות חו"ל.
תודה רבה.
זה מאוד שימושי.

תוכל לשאול אותו לגבי אזרחי ארה"ב?
לא זכיתי לקבל ממנו מענה ע"ז.

ה. שלמה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
מה השאלה בדיוק
ותנסה במייל שוב הוא עונה לפי הזמן שלו כמה שהוא מספיק
שאלתי אותו במייל מס' פעמים, ולא זכיתי למענה משביע רצון.

לאזרחי ארה"ב האפשרות היחידה להשקיע, בקרנות סל אמריקאיות עם אחזקה פיזית.
והשאלה אם תוכלו להתיר זאת בשבילם.

לא קיבלתי מענה.

משושי

משתמש פעיל
שאלתי אותו במייל מס' פעמים, ולא זכיתי למענה משביע רצון.

לאזרחי ארה"ב האפשרות היחידה להשקיע, בקרנות סל אמריקאיות עם אחזקה פיזית.
והשאלה אם תוכלו להתיר זאת בשבילם.

לא קיבלתי מענה.
זה ציטוט מהספר שלו תקנת הרבית השלם (מעודכן לתשע"ט ונמצא באוצר החכמה) על מניות בחו"ל.

מניות של חברות בחו"ל

חברות בחו"ל יש בהם שותפות גויים, וראה בענף א' שהבאנו מחלוקת גדולי הפוסקים בדורות שלפנינו האם יש להתיר איסור רבית בחברה שיש בה שותפות גויים[1], ורוב הפוסקים אוסרים בזה, אולם אם רוב בעלי המניות גויים בזה יש יותר מקום להקל, ואף שהרבה החמירו גם בזה, מ"מ הרוצה להסתמך על דעת גדולי האחרונים שהתירו כה"ג שרוב גויים אין למחות בידו. וכמו שהתבאר דעתם בחלק א[2].

והמקל בזה על סמך רוב גויים, עליו לבדוק כל חברה האם רוב בעלי המניות שלה אם גויים, שישנם חברות ובנקים מפורסמים בחו"ל שרוב בעלי המניות שלהם יהודים[3], ולא שייך ללכת בזה אחר הרוב, כיון שהוא דבר שניתן לבררו, וירא שמים יש לו להחמיר בזה, וכמו שהובא לעיל דעת הרבה גדולי אחרונים שסוברים שאין מקום להקל מחמת שרובם גויים.

[1] והיינו באופן שיש אחוזי שותפות כך שניתן לשייך את כל חלק הלוואות היהודים לשותפים הגויים, ואין די בזה בקניית כמה מניות בודדות ע"י גויים.
[2] וראה במילואים עוד דרך להסבר הענין שהולכים אחר הרוב.
[3] וכן שמעתי מאחד מגדולי הרבנים בארה"ב לענייני רבית, שלאחרונה התברר שהבנק השלישי בגדלו בנויורק, שמעסיק 10.000 עובדים, רוב בעלי המניות שלו הם יהודים.

ממה שהוא כותב כאן ניתן להבין שבחברות שרוב עכו"ם יש פוסקים שמתירים, ומשום כך אני מניח שלא קיבלת תשובה ברורה בעניין, כיון שזה תלוי בפרטי השואל והשאלה וקצת פחות ניתן לתת בזה הוראה כללית,
בכל מקרה יש לברר שאכן יש רוב גויים, כיון שזה דבר דאיכא לברורי ואתה לא יכול לסמוך בזה על רוב.

אם תערוך מחקר על כל 500 חברות הS&P שאין רוב ישראל או חברה בשליטה של יהודי שחלק ניכר מהעיסוק שלה הוא בריבית (כגון נדלן בנקים וכדו'), תעדכן כאן ואני ינסה לקבל תשובה ברורה יותר
בהצלחה

מקצועי בלבד

Moderator
מנהל
מנוי פרימיום
החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  13  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה