כללי כריכות לספרי קודש- בקשת יעוץ מהעוסקים בתחום.

לנדא

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
הייתי רוצה להתמקצע בתחום הכנת גרפיקה לגלופות, לכריכות של ספרי קודש,
והייתי שמחה לשמוע את חוות דעת העוסקים בתחום.
א. האם אכן תחום זה דורש מיומנות נוספת ושונה משאר תחומי העיצוב הגרפי? ואם כן, איזו?
ב. האם שווה לי להשקיע בתחום זה? האם נראה לכם ששוק מעצבי הכריכות רווי / חסר מעצבים מקצועיים?
ג. האם ידןע לכם מקום שבו ניתן להתמקצע רק בתחום הספציפי הזה בקורס מסודר?
ד. אם לא? האם שיעורים פרטיים יתנו לי את המענה הדרוש?
(אם כן, אשמח להצעות באישי בצרוף שנות נסיון, דוגמאות עבודה, ותמחור)
ולסיום-
ה. האם נכון הדבר שהתמחור לכריכה טובה עם השבחות דפוס היא רק באזור ה-1000 ש"ח (לפי מחירון פרוג) כאשר כריכה לספר קריאה רגיל אני מתמחרת בכ-1200???
תודה רבה מראש לכל המיעצים!
עצתכם חשובה לי....

eliezer

מהנדס בינה מלאכותית
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
אשריך שזה המחיר שלך,
אני לוקח 750-800 לכריכה עם שלוש גלופות...

בדיוק היום חשבתי שאני יקרן נורא, כי חבר סיפר לי שהוא נותן לעימוד חוברת קבועה ב1.8 לעמוד....

גרפיקנער

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
כמו בכל דבר, יש טווח גדול למחירים.
אני מכיר מישהו מקצועי מאוד, שלוקח רק 400 ש"ח לכריכה של שלוש הטבעות - שכר של בייביסיטר.
יש כאן מישהי בפורום, שלוקחת רק 350 ש"ח, והעבודות שלה די בסדר.
הגדולים ביותר בשוק, לוקחים סביב 2000-2500 ש"ח.

800 ש"ח זה מחיר די ממוצע. אני באופן אישי לוקח כמעט כפול מזה.

בבלי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
סליחה על הצינון...
אני רק שאלה: מה מביא אדם לבקש להתמקצע בתחום מסויים אם טרם התנסה בו. וטרם יודע שהוא אכן עומד בדרישות.
עיצוב. אחרי הכל ולפני הכל הוא אמנות.
אני מאוד רוצה לנגן בששה עשר סוגי כלים... אני מאוד רוצה להיות צייר על... האם זה אומר ש"יש לי את זה"? ממש לא!
אולי אוכל להגיע לרמה מסוימת בעקבות לימודים אינטנסיביים שיחפו על חוסר כשרון. אבל אם איני כבר טוב ואפילו מצויין בתחומים מסוימים (לפחות לפי התמחור הנקוב) למה לא להוסיף ולהתמקצוע בו?!

מצד שני יתכן בהחלט שיש פה את הדבר הבא בתום וכישרון חבוי שעשוי לפרוץ ולהפתיע...

אין לי כוונה להניא מלעסוק בעניין. אבל פשוט לא מסתדר לי ששאלה המוכיחה חוסר ידע מוחלט בתחום מופיעה יחד עם ריצה עיוורת לכיוון.

תמיד יש את ההתחלה. אבל לפני שהולכים ללמוד נגינה מקצועית מנסים בבית לפרוט על כמה מיתרים. לפני שלוקחים קורס ציור מנסים לצייר את המורה באמצע השיעור...
נסי לבצע עבודות פשוטות יותר או פחות. זו ההתחלה.
משם. אם אכן הכשרון והחיבה לתחום לא יברחו (כמו שקורה לא אחת...) הדרך תהיה קצרה יותר. ובעיקר נכונה יותר.

start

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הרב בבלי צודק לחלוטין,
מעיסוק עמוק בתחום אוכל להעיד שדרושה פה אומנות והוא תחום שונה מעיצוב גרפי סטנדרטי, לא הרבה מקצוענים יש בתחום הזה. זה לא רק לימוד רעיון הכנת הגלופות, אלא הצלחה לנצל את המיטב בצורה נכונה ולהוציא תוצאות משובחות וחדישות כל הזמן בלא למחזר עיטורים ומסגרות בצורה בנאלית...
נסי להתעמק בתחום, היו כמה אשכולות בעבר עם הסברים קצת ותראי אם את מתחברת. תתחילי ליצור דוגמא לספר תעלי לחוו"ד ותנסי להתקדם הלאה.<O:p</O:p

לנדא

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
סליחה, לכל המתקיפים, וסליחה מ'הבבלי' אבל חשבת אולי שאם אני רוצה להתמקצע בתחום ואם אני מבררת דוקא על תחום זה שלא רבים מבררים עליו,אולי חסרים לך כמה פרטים?...
שימו לב, שאלתי לעצתכם: היכן ללמוד? מה דרוש לשם כך מעבר לידע ונסיון רב בעיצוב (start" תודה רבה על הפרוט!) ועדיין אשמח לעצתכם, איך וכיצד....

לא הבנתי את הדוגמא על הציור או הנגינה,
מי שמנגן בכלי פריטה מסוים למה לא יכול לנסות עוד כלי פריטה?
ולעניננו, מי שמעצב בנשמתו 6 שנים, למה לא יוכל להתמקצע בתחום נוסף בתוך העיצוב הגרפי (באותן תוכנות ובאותם "כלים" אפילו.....!)

אז ... אגלה את אזנייכם,
בא אלי לקוח שעובד המון עם כריכות ואמר לי, אני אוהב מאד את הסגנון שלך, ואת העבודה שלך,האם יש לך ידע ממש מקצועי ספצפי בתחום זה? חשובה לי מאד המקצועיות... אם תתמקצעי מעט בתחום, (לא מבחינה עיצובית, מבחינה טכנית!) יהיה לך לקוח קבוע בתחום... ומכאן נובעת התענינותי, המוצדקת...

הבבלי- , אשמח להסבר נוסף ... תודה רבה!
ובאמת,
סליחה אם הייתי נשמעת אגרסיבית מידי...

ושוב תודה רבה לעונים, זה עוזר לי מאד!

דאלארס

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
כצופה מהצד זה נראה כך:
1.כולם מפחדים ממישהו חדש בענף.
2.גב' לנדא נחושה להיכנס לתחום בכל מחיר, אפילו באגרסיביות..

לדעתי תפני לר' משה הניק 'אדי גרף' יש לו מפעל לגלופות ובעבר הי'ה מרצה בפרוג על התחום.

start

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
לא תמצאי קורסים מקיפים בתחום הזה, אישית למדתי מתוך הנסיון, התעמקתי בהתבוננות בהרבה הטבעות, ומספר לספר משתבחים. כמובן בתחילת הדרך ממש ההערות של שוהם הועילו, ואח"כ כשגיליתי את אדיגרף בפרוג הוא תרם רבות במקצועיותו. ברגע שעולים על הגל ותופסים את השיטה, מה שנותר הוא להשקיע בעיצוב ולחדש.
מה שחשוב לזכור, זה שיש בכריכיות הרבה מאד גלופות מוכנות קיימות עם מסגרות סטנדרטיות ואף מושקעות יותר שלקוח יכול לבחור ולשלב לו מהקיים ולהכניס חלון עם שם הספר שלו, הוא אמנם לא שילם על עיצוב והכנת גלופות חדשות, אך החסרון הוא כמובן חוסר יחודיות, הוא יוכל למצוא עוד עשרות ספרים עם אותה מסגרת ומבנה.
לכן התפקיד שלך ובזה ניתן להיבחן זה יצירה חדשה, שונה שתבלוט על מדף הספרים, שתתאים למטרה ולסגנון הספר, שמי שיחזיק אותו יראה שהשקיעו פה מעבר לסטנדרט.
כמובן אם תרצי לקצר את הדרך ללימוד עצמי תוכלי לחפש משהי שתתן לך שיעורים פרטיים עם הכלים הנכונים איך לעבוד נכון, אבל בתכלס הלימוד יגמר וההתמודדות תהיה שלך מול התוצאה.

start

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י דאלארס;1002287:
כצופה מהצד זה נראה כך:
1.כולם מפחדים ממישהו חדש בענף.
2.גב' לנדא נחושה להיכנס לתחום בכל מחיר, אפילו באגרסיביות..

לדעתי תפני לר' משה הניק 'אדי גרף' יש לו מפעל לגלופות ובעבר הי'ה מרצה בפרוג על התחום.

מקוה שלא מדברי הבנת כך, כי אינני חושבת כלל שזה נכון.
תחרות בשוק מועילה תמיד לכולם. כמובן ללקוחות אך גם לקולגות! כך כולנו מוציאים את המיטב.
הענין הוא שבתחום זה אין הרבה מקצוענים, זה לא לקחת תמונה יפה משטרסטוק, לעבד אותה יפה לההתאים טיפוגרפיה, להוסיף השבחות, לכה סלקטיבית וכד' ולמלא תיק עבודות.
התחום הספציפי הזה מורכב יותר. מכירה אישית כמה שישבו שעות רבות ויקרות אצל חיים מושקין ז"ל שהדריך ולימד, אך התוצאות בסופו של דבר לא משהו..

בבלי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
סליחה, לכל המתקיפים, וסליחה מ'הבבלי' אבל חשבת אולי שאם אני רוצה להתמקצע בתחום ואם אני מבררת דוקא על תחום זה שלא רבים מבררים עליו,אולי חסרים לך כמה פרטים?...
שימו לב, שאלתי לעצתכם: היכן ללמוד? מה דרוש לשם כך מעבר לידע ונסיון רב בעיצוב (start" תודה רבה על הפרוט!) ועדיין אשמח לעצתכם, איך וכיצד....

לא הבנתי את הדוגמא על הציור או הנגינה,
מי שמנגן בכלי פריטה מסוים למה לא יכול לנסות עוד כלי פריטה?
ולעניננו, מי שמעצב בנשמתו 6 שנים, למה לא יוכל להתמקצע בתחום נוסף בתוך העיצוב הגרפי (באותן תוכנות ובאותם "כלים" אפילו.....!)

אז ... אגלה את אזנייכם,
בא אלי לקוח שעובד המון עם כריכות ואמר לי, אני אוהב מאד את הסגנון שלך, ואת העבודה שלך,האם יש לך ידע ממש מקצועי ספצפי בתחום זה? חשובה לי מאד המקצועיות... אם תתמקצעי מעט בתחום, (לא מבחינה עיצובית, מבחינה טכנית!) יהיה לך לקוח קבוע בתחום... ומכאן נובעת התענינותי, המוצדקת...

א. האם אכן תחום זה דורש מיומנות נוספת ושונה משאר תחומי העיצוב הגרפי? ואם כן, איזו?

ובכן: בקצרה.
לא טענתי אף לא רמזתי שיש פסול בלימוד הנושא. להיפך.
כעזרה ועצה טובה השמעתי את דעתי ואף הוספתי שכך היא הדרך הנכונה ואפילו הקצרה.
דוקא מי שעוסק בתחום, ובוודאי מקצוען, יודע כי "עיצוב" היא קטגוריה אין סופית כמעט, ולא כל הנכנס תחתיה שווה. נדיר למצוא מקצוען שהוא "שפיץ" בתחומי עיצוב רבים.
אפשר לומר כי דוקא ה"רדודים" מסוגלים לשלוט ללא בעיה בכל התחומים בשווה. כן, ה"כלבויניק" יודע גם לפתוח סתימות וגם להתקין מדפים, אבל כשצריך ארון חדש...

ולכן: לפני שמנסים להגיע לפסגה בתחום, (מקום, שאגב, בודדים ממש שייכים אליו) כדאי מאוד להתחיל בקטן. זהו.
כבר צויין פה שגדולים וטובים למדו מאבי הכריכות ואמן הזהב חיים מושקין ז"ל, ולא עלתה בידם, על אף כשרונם הברוך בתחומי עיצוב מגוונים.

כמה הערות לסיום:
א. לא הייתה מתקפה ולא התקפה. כן הייתה עצה והצעה. אפשר לקרוא שוב את דבריי.
ב.
שאר תחומי העיצוב הגרפי
- זהו שטח אינסופי. אין פה בפורום, וספק אם בעולם כולו, מי ששולט בכל תחומי העיצוב הגרפי.
ואם כן, איזו?
- איזו מיומנות דרושה לציור? לנגינה? לעיבוד תמונה? לצילום? - אומנות היא אומנות היא אומנות. אין שחור ולבן ואין מיומנות קסם.
ג. הציור והנגינה היו, כמובן, רק משל. האם פסנתרן מקצוען יהיה בהכרח כנר מושלם? לא! האם הוא יכול להיות? כן! האם צלם מוכשר בהכרח יהיה צייר מעוטר? לא! האם הוא יכול להיות? כן! מה עושים? מנסים! האם מעבד תמונות בכיר יכול להיות מעצב כריכות פאר? כן! האם הוא בהכרח יהיה? עליו לנסות בקטן, להתחיל מהתחלה...
ד. בקשר לפרטים החסרים - נכון שאלו לא שינו את דעתי, אך לצערי לא הבנתי את התמיהה עלי. וכי אני נביא או בן נביא שאדע כי חסרים פרטים?!
ה. הסיפור עם הלקוח הוא מעניין וחיובי מאוד. אני אישית גיליתי תחומים חדשים בעקבות סיפורים דומים, ואפילו התמקצעתי ברבות השנים בחלקם. זהו אכן קרש קפיצה מצויין. אבל - לא דעת הלקוח, לא המשיכה לתחום, ולא השכר המובטח בגינו, יובילו להתמקצע בו. התחלה כן, התמקצעות לא.
באנר הפלאש הראשון שעיצבתי היה בעקבות לקוח עקשן. הוא יצא יפה? להתחלה כן, אהבתי את התחום? כן. המשכתי בו? מאוד רציתי, אבל...

מסקנה: לפני שקופצים למים, רצוי להרטיב את הידיים.

לנדא

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
כדי להרטיב ידיים צריך לפתוח את הברז....

נכתב ע"י יהודה בבלי;1002740:
מסקנה: לפני שקופצים למים, רצוי להרטיב את הידיים.

קודם כל תודה על התגובה המפורטת והמושקעת,
אז ככה...
לגבי ההשקעה הנדרשת, בררו לי מעל לכל ספק כמו בכל תחום שבעולם שללא השקעה מצידי אין קורס ש"הוקוס פוקוס" יקנה לי את המקצועיות, כפרפקציוניסטית כרונית, ברור לי שכמו בכל דבר אם אני רוצה להצליח בעזרת ה' אני צריכה להשקיע עד הסוף, וזה כבר לא קשור לחומר הלימודי, מה שכן קשור זה דברים שבלי ללמוד אותם אולי אני אשקיע את נשמתי אך לא בכיוון הנכון...
וכמו שכתבתי, לפני שקופצים למים רצוי להרטיב את הידיים, אך כדי להרטיב את הידיים חייבים לפתוח את הברז?
ואני מתוכוונת לקורס שיכלול: איך בונים את העיצוב? כקובץ צבעוני- הדמיה, כגלופות נפרדות בש"ל? איך רואים את התוצאה הסופית? איך מגישים גלופות באופן נכון? מה הכללים שאין לעבור עליהם בבניית גלופות? (לדוג' אין הטבעה על זהב, שחור- זה הבולט ולבן השקוע ולא להפך, חייבית להרחיק הטבעה של שוע מהטבטבעה של זהב ב-X מ"מ וכדו') כיצד יוצרים הדמיה? (לבד באילוס' או בתכנה מיוחדת?) ועוד ועוד...
אולי לא הובנתי נכון, אך לזאת היתה כוונתי....

לגבי "שאר תחומי העיצוב הגרפי" אכן, לא הבהרתי את עצמי כראוי, אני מתעסקת בעיקר בעיצוב לדפוס של כל סוגי הפריט מכרטיסי ביקור ניירת וברושורים עד שילוט ענק חוברות וספרים, וכן מתעסקת בהפרדה לפלטות וגלופות לדפוס הרגיל: גלופות להדפסת 2 צבעים, לחיתוך בשטאנץ, ללכה סלקטיבית וכדו') וכוונתי היתה לשאול האם תחום זה שונה לגמרי מהתחום שאני מתעסקת בו (כמו שעיצוב לWEB לדוג' שונה מאד, דורש תכנות אחרות, גישה עיצובית שונה וכדו') או שזה תחום קרוב ודומה....

ושוב תודה רבה למסייעים בנידון, ותודה גם לפונים באישי, אני עוד בבדיקת הנושא ובימים הקרובים אצור קשר בל"נ עם הפניות הרלוונטיות...

מוישי מאדיגרף

משתמש צעיר
עיצוב גרפי
מנסיון העבר,
כדאי היה לך לעצב כריכה אחת או שתיים דמיוניות,
להעלות כאן לפורום,
לשמוע את הערותיהם של החברים,
ללמוד מכך, לתקן, להעלות שוב.
ואז אולי תדעי למקד את השאלות בעזרה מהמבינים בתחום.
בהצלחה!

עוד אחד

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים

לנדא

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
תודה לעוזריים באישי,
נכון להיום, זו היתה הקפצה, משנת 2013...

מאז כבר הספקתי ללמוד דבר או שניים בנושא,
אך התחום עדיין מעניין אותי מאד ויש לי עוד הרבה מה ללמוד בו...

לנדא

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י מוישי מאדיגרף;2227397:
האם הצלחת להתקדם ב 3 שנים האחרונות?

להתקדם? :)
מי ש-3 שנים נוספות של נסיון וצבירת ידע לא קידמו אותו מקצועית... הוא בבעיה חמורה :)
אני ב"ה לא הטיפוס שדורך במקום... כך שעם המון ס"ד, התקדמתי בפן המקצועי (כמו בתחומים אחרים) המון ב-3 השנים האלו.

לגבי התחום הספציפי הזה, של עיצוב גלופות,
התקדמתי אך לצערי לא הרבה...
השנים האלו היו ב"ה מלאות בעבודה,
ובין השאר יצא לי המון לעסוק בתחומים נושקים (בפן הטכני) לעבודת עיצוב והכנת גלופות:
1. תחום של הכנת גלופות לחיתוך, שטנצים מורכבים, גלופות לכה והטבעות זהב לעיצובים וכדו'.
2. תחום של עיצוב קונטרסים וספרי קודש עם כריכות בהדפסה צבעונית המדמה הטבעת גלופות.

אך ספציפית הכנת עיצוב כולל שלב פירוקו לגלופות לצורך ספציפי של כריכה קשה לא ייצא לי להכין בתדירות רבה...
ועדיין הנושא מעניין אותי מאד...

--------
ובנושא אחר שנידון כאן בזמנו, שאינו שייך רק ספציפית לעיצוב גלופות אלא לכל התמקצעות בנישה מסוימת:
אני חושבת שרכישת ידע והתמקצעות נוספת לעולם לא מזיקה,
ואני מאד לא מסכימה במקרים מסוימים עם גישת ה"כלבויניק" שהציג ה"בבלי" בזמנו.
כי אני חושבת שזה פשוט תלוי אופי וסגנון עבודה...

נכון, יישנו טיפוס הכלבויניק שחושב שהוא יודע הכ---ל אך עושה את הכל בצורה חפיפניקית ורדודה,
אך מאידך בהחלט ניתן למצא אנשים שלוקחים ברצינות את מה שהם עושים, ששואפים לפרפרציוניזם ומשתדלים לתת ללקוח תמורה מלאה לכספו ולא להוציא משהו שאינו מושלם תחת ידם (רק בעזרת ה' כמובן),
אדם בעל אופי כזה בהחלט יכול לעסוק במספר תחומים -ובמיוחד בהתחשב בעובדה שהם נושקים ואף יותר מכך מבחינה מקצועית.... ולהוציא בהם את המקסימום המושלם.
ואדם כזה גם ידע להרים ידיים בתחום שבו הוא מנסה ומגלה שאינו חזק מספיק ואינו יכול לתת ללקוח תוצר מושלם, ולא להתעסק בו!

באיחולי התקדמות תמיד לכולנו...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה