כי האדם עץ השדה

יעלולה

משתמש מקצוען
בקשה זון ביקשתי גם בפורום חדר מורים, אך במחשבה שניה נראה לי שפה יש יותר למדנים.
מצאתי הקבלה יפה בין היסודות שהעץ זקוק לבין צרכי האדם. ויש לי בעיה עם אחד היסודות.
אודה למי שמוכן לקרוא ולהגיב.
אדמה- קרקע יציבה לצמחיה, ומקום להתרחבות השורשים. כך האדם זקוק לבית, קהילה שיקבלו אותו בכל מצב וינתו לו מקום לגדול ולהתפתח.
מים- הם החיות של העץ, בלעדם הוא מתייבש. כך האדם, התורה נמשלה למים וללא תורה מאבד את מקור חיותו.
אש- שמש. העץ זקוק לחום השמש לתהליך הפוטוסינתזה- פליטת דו תחמוצת הפחמן. כך האדם זקוק לחמימות ואהבה כדי להרגיש רצוי ושייך.
אויר- העץ זקוק לאויר כי בלי חמצן הוא יחנק וימות.
וכאן מתחילה הבעיה שלי. לא מצאתי הקבלה שמסתדרת לי טוב עם האויר. במילים אחרות למה נמשל האויר ביחס לאדם?
הבו עצתכם וידיעותיכם בבקשה.
תודה מראש

דיסקשיח

משתמש רשום
איוורור..
אדם חייב להתאוורר :)
סתם, אני כעת מפנטזת על חופש.
אולי אפשר לקחת את האויר-חופש ולהקביל את זה לבחירה החופשית.

יעלולה

משתמש מקצוען
שרית, רעיון נהדר,
אויר-חמצן. הנשמה לא מגיעה לסיפוק ללא הרוחניות.
תודה רבה, עזרת לי מאוד.

Yisrael

משתמש פעיל
אם כבר בלמדנות עסקינן אזי יש לי להעיר הערה קטנה:
הכותבת מחפשת אחר הצורך הרוחני המקביל לצרכי העץ, ומכאן מקור השאלה: מהו אוויר במובן רוחני, שהרי ברור לכל שהאדם זקוק (פיזית) לאוויר לא פחות מן העץ.

וכאן יש להעיר שהרי מה שאמרו חז"ל אין מים אלא תורה אינו אלא בגדר משל, והוא, שכשם שהצורך של האדם במים הוא צורך קיומי, כך הצורך של האדם בתורה הוא קיומי.
מכל מקום גם אילו היינו מוצאים בדברי חז"ל המשלה כלשהי לאוויר לא היה בזה תוספת אמתית על מה שכבר ידוע לנו צורך האדם לאוויר.

כך ש-מים (בהקבלה לאדם) אינם אלא "מים", וכך אוויר הוא "אוויר".

כך גם לגבי חום ואהבה, מה שאנחנו מכנים "אהבה" - "חום" אינו אלא משל ודימוי.

וד"ל.

יעלולה

משתמש מקצוען
לישראל, תודה על התגובה.
ברור לכל שיש הקבלה פיזית חיונית ויש גם הקבלה רוחנית, שהיא לא פחות חיונית.
לזה היתה כוונתי.
דרך אגב היה שיעור מקסים.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיב

א הַלְלוּיָהּ אַשְׁרֵי אִישׁ יָרֵא אֶת יי בְּמִצְוֹתָיו חָפֵץ מְאֹד:ב גִּבּוֹר בָּאָרֶץ יִהְיֶה זַרְעוֹ דּוֹר יְשָׁרִים יְבֹרָךְ:ג הוֹן וָעֹשֶׁר בְּבֵיתוֹ וְצִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד:ד זָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹר לַיְשָׁרִים חַנּוּן וְרַחוּם וְצַדִּיק:ה טוֹב אִישׁ חוֹנֵן וּמַלְוֶה יְכַלְכֵּל דְּבָרָיו בְּמִשְׁפָּט:ו כִּי לְעוֹלָם לֹא יִמּוֹט לְזֵכֶר עוֹלָם יִהְיֶה צַדִּיק:ז מִשְּׁמוּעָה רָעָה לֹא יִירָא נָכוֹן לִבּוֹ בָּטֻחַ בַּיהוָה:ח סָמוּךְ לִבּוֹ לֹא יִירָא עַד אֲשֶׁר יִרְאֶה בְצָרָיו:ט פִּזַּר נָתַן לָאֶבְיוֹנִים צִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד קַרְנוֹ תָּרוּם בְּכָבוֹד:י רָשָׁע יִרְאֶה וְכָעָס שִׁנָּיו יַחֲרֹק וְנָמָס תַּאֲוַת רְשָׁעִים תֹּאבֵד:
נקרא  13  פעמים

אתגר AI

דף חדש • אתגר 121

לוח מודעות

למעלה