יד___יד

• פותח הנושא TIP X
  • פורסם בתאריך

TIP X

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
איך אומרים יד לוחצת יד או יד רוחצת יד?

פוס

משתמש מקצוען
D I G I T A L
גם וגם, תלוי באיזה הקשר... :)

ובהקשר הנוכחי, יד רוחצת יד.

TIP X

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
לפי מה קובעים איך לומר?

פוס

משתמש מקצוען
D I G I T A L
הרעיון המושאל של הביטוי 'יד רוחצת יד' מופיע במקורותינו: בספר משלי נאמר: יָד לְיָד, לֹא-יִנָּקֶה רָּע (יא כא); וכן: תּוֹעֲבַת ה', כָּל-גְּבַהּ-לֵב; יָד לְיָד, לֹא יִנָּקֶה (טז ה).

המשמעותו המקורית של הביטוי היא חיפוי הדדי והסתרה של עבירות (רחיצת הידיים כסמל של הינקות מחטא). אבל בארץ יש לביטוי גם גרסה מרוככת. כשאומרים היום "יד לוחצת יד", הכוונה היא "שמור לי ואשמור לך" – כלומר משמעות הקרובה יותר לפרוטקציה או לעבירת אתיקה, מאשר לעבירה פלילית של ממש.

בהצלחה.

דניאל נ

משתמש מקצוען
נכתב ע"י פוס;518453:
הרעיון המושאל של הביטוי 'יד רוחצת יד' מופיע במקורותינו: בספר משלי נאמר: יָד לְיָד, לֹא-יִנָּקֶה רָּע (יא כא); וכן: תּוֹעֲבַת ה', כָּל-גְּבַהּ-לֵב; יָד לְיָד, לֹא יִנָּקֶה (טז ה).

המשמעותו המקורית של הביטוי היא חיפוי הדדי והסתרה של עבירות (רחיצת הידיים כסמל של הינקות מחטא). אבל בארץ יש לביטוי גם גרסה מרוככת. כשאומרים היום "יד לוחצת יד", הכוונה היא "שמור לי ואשמור לך" – כלומר משמעות הקרובה יותר לפרוטקציה או לעבירת אתיקה, מאשר לעבירה פלילית של ממש.

בהצלחה.
אני הבנתי שהמשמעות של שניהם זהה דהיינו בשעה שאתה לוחץ למישהו יד הוא לוחץ אותה בחזרה באותה מידה כ"כ כשיד רוחצת יד שנייה אוטומטית אותה יד נרחצת מהראשונה
ולענייננו כשאתה עוזר לשני אתה מצפה כגמול לעזרה בחזרה לכשתבקש אמנם עוד לא ביקשת אבל ברור למקבל הטובה שהוא אמור להחזיר טובה כשם שלחיצת היד או רחיצת היד קשורה בחברתה ( שמור לי ואשמור לך ) ראיתי אמנם 2 פורומים ( רבי גוגל ) שמביאים הסבר שונה אולם בגלל שהלשון שם הייתה זהה הבנתי שהם פשוט עשו גזור והדבק

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
המשמעות הידועה לי, לפחות כפי שהיתה מקובלת לפני שהתחילו להוציא מלים מהקשרן (כאילו, אין מצב, סוף הדרך ודומותיהן) היא: "יד רוחצת יד" - פושע מחפה על פושע חברו (לאו דווקא רוצח או שודד - כל דבר החורג מן הצדק והיושר). הביטוי "יד לוחצת יד" הוא כנראה פראפראזה על הביטוי הראשון.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיב

א הַלְלוּיָהּ אַשְׁרֵי אִישׁ יָרֵא אֶת יי בְּמִצְוֹתָיו חָפֵץ מְאֹד:ב גִּבּוֹר בָּאָרֶץ יִהְיֶה זַרְעוֹ דּוֹר יְשָׁרִים יְבֹרָךְ:ג הוֹן וָעֹשֶׁר בְּבֵיתוֹ וְצִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד:ד זָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹר לַיְשָׁרִים חַנּוּן וְרַחוּם וְצַדִּיק:ה טוֹב אִישׁ חוֹנֵן וּמַלְוֶה יְכַלְכֵּל דְּבָרָיו בְּמִשְׁפָּט:ו כִּי לְעוֹלָם לֹא יִמּוֹט לְזֵכֶר עוֹלָם יִהְיֶה צַדִּיק:ז מִשְּׁמוּעָה רָעָה לֹא יִירָא נָכוֹן לִבּוֹ בָּטֻחַ בַּיהוָה:ח סָמוּךְ לִבּוֹ לֹא יִירָא עַד אֲשֶׁר יִרְאֶה בְצָרָיו:ט פִּזַּר נָתַן לָאֶבְיוֹנִים צִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד קַרְנוֹ תָּרוּם בְּכָבוֹד:י רָשָׁע יִרְאֶה וְכָעָס שִׁנָּיו יַחֲרֹק וְנָמָס תַּאֲוַת רְשָׁעִים תֹּאבֵד:
נקרא  10  פעמים

אתגר AI

דף חדש • אתגר 121

לוח מודעות

למעלה