סיפור טילון עם גביע וופל בהיר, וגלידה שנמסה וצריך ללקק אותה מהר.

עטרה ד

משתמש מקצוען
עודני בוסר טרי טרי פה
אבל אשמח לביקורת בונה ומכוונת...

כשהייתי ילד, חלמתי על זה בימים, וגם בלילות, גם בקיץ וגם בחורף,

טילון.

עם גביע וופל בהיר, וגלידה שנמסה וצריך ללקק אותה מהר.

לא שלא החזקתי בחיי שנים עשר שקלים בודדים, היו לי גם יותר, אבל את הכספים ההם שמרתי לדברים נצרכים יותר מאשר סתם טילון, כשאמרתי פעם לאימי בעיניים נוצצות לפני שבועות, 'אמא, הפעם אני רוצה טילון חלבי, גדול ונמס, שאחרי שאהיה ער כל הלילה, אוכל לקק אותו בחדוות עייפים' אמא הביטה בי בעיניים גדולות ועצבות, ואכזבה מילאה את עיניה, 'טילון? זה מה שעומד בראשו של בחור ישיבה? שיושב ולומד כל היום?' אמרה ולא יספה, ושהצצתי בקניה של כל המיני מגדנות וגבינות, טילון לא היה שם.

נמלאתי בוז עצמי, באמת? זה מה שעומד בראשו של בחור שעומד לקראת מעמד קבלת התורה? ומיד נטלתי הגמרא, וברחתי מעצמי אל בית הכנסת.

כשהגיע בין הזמנים, נסענו לטבריה, לבקר את 'דוד מנחם'. זה היה ביקור ענוג, ביקרנו בציון הרמב"ם, ואצל רבי מאיר בעל הנס, וכשאבא היה במצב רוח טוב שאלתי, אם אפשר אולי טילון, לכבוד בין הזמנים, אבא הביט בי במבט מרחם וציטט ' האוכל בשוק הרי זה דומה לכלב, ויש אומרים אף ...' הוא צדק, אבל רציתי טילון.

ועדיין רציתי טילון.

בחבורה של ליל שישי קיצי ולוהט שאל משהו אם אפשר לגוון קצת בכיבוד, ולהביא אכל אחר חוץ מהבורקסים היבשים והמפוררים, לחשתי באוזנו של יענקב 'יענקב, מתאים לך טילון עכשיו?' השאלה היתה קצת מידי בקול, כי השתרר שקט, ואז אמר מי שאמר שהוא לא רוצה שינטוף גלידה על הגמרא הירושה מסב סבו מלפני השואה, אז מוטב ונשמור את זה להזדמנות יותר מתאימה.

ועם כל זה, מעולם לא טעמתי טילון.

ויום אחד זה קרה, אלא מה,

זה היה אחרי רצף של ימי שנאה, איחרתי לוותיקין, כעסתי על החברותא של סדר שלישי, ושתיתי קפה לפני התפילה בבוקר, הייתי מצוברח ומלא כעס עצמי על שעם כל מה שעובר עלי, לא אכפת לי מכלום,

ואז קרא לי המגיד שיעור, הוא איש זקן וחביב שכל הישיבה על בוגריה מעריצה אותו ואת שיעוריו, הוא יצא עימי לכיוון החורשה שנמצאת מעבר לישיבה ואמר לי 'תראה, אני רואה אתה קצת לא בעצמך בימים האחרונים, אתה רוצה לדבר על זה?' הנהנתי במבוכה, 'גדולה לגימה שמקרבת, לך תקנה לעצמך טילון או איזה קרטיב חלבי, ונשוחח'

לזה כבר לא פיללתי. המגיד שיעור. מציע. לי. טילון.

עשרות הציטוטים צווחו בראשי, מאות המבטים התמהים והמזלזלים ניבטו בדמיוני, והרב מושיט את ידו ובה שנים עשר שקלים.

'אבל, הרב, אני אהה, ההורים שלי, החברים, וזה בהכשר בכלל?'

הוא מדד אותי במבטו הרך והמלטף, ושפתיו ציירו בלי קול 'לך, תקנה'

אינני יודע איך הגעתי לחנות, ואיך בחרתי ושילמתי. אבל אחרי רגעים ספורים כבר הייתי לידו של הרב, מנסה ללקק בשקט, כדי לשמוע את קול נשימותיו הרגועות.

בסופה של שיחה, לפני שנכנסנו חזרה לבית מדרש, הוא אמר

'כל אימת וחזר לך טעמו של טילון, גש אליי. כי אותו שטן אינו רוצה שיהיה לך טילון ביד, אלא טילון בראש'

ומאז. אני אפילו לא רוצה טילון.

מנוחה כהן

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית

עטרה ד

משתמש מקצוען
די הסתבכתי עם סיום מוצלח...
אבל לא רציתי להשאיר את זה כאילו הוא כן נהנה.
אז אדרבה, תנו סיום טוב יותר.

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הסיום האמיתי הוא שהטילון קיבל את מקומו הטבעי בעולם, דהיינו: טילון וזה הכל.
לא משהו נשגב ולא דוחה.

הסיפור הזכיר לי קטע מהספר 22 נדרים שהמורה הנערצת מציעה לתלמידה הצדייקס להנות מפיצה וזו כמעט התעלפה. זן נדיר שהולך ונכחד.

ליאורהA

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
או את הספר אנוכי מבקש שהשען ממליץ ליענקי ללכת למסעדות הכי שוות..
זה בדיוק מה שהזכיר לי הסיפור הנ"ל. מופיע פעמים נוספות באנוכי מבקש (עם המגזינים של האדריכלות, וכאמור עם המסעדות). שם בסוף יענקי קולט שהמסעדות גדלו לו למימדים לא מציאותיים, ואחרי שאכל פעמיים, כבר לא ראה בזה טעם. כנ"ל המגזינים שלא קרא בהם בכלל אחרי כמה פעמים. כך גם בסיפור הזה, הגיבור רדף אחרי הטילון עד שהשיג אחד ואז הבין שבעצם זה רק טילון.
כתיבה יפה מאוד, סוחפת. אהבתי את התיאורים של הרגשות.

efrat1

משתמש סופר מקצוען
יוצרי ai
אבא הביט בי במבט מרחם וציטט ' האוכל בשוק הרי זה דומה לכלב, ויש אומרים אף ...'
אמא הביטה בי בעיניים גדולות ועצבות, ואכזבה מילאה את עיניה, 'טילון? זה מה שעומד בראשו של בחור ישיבה? שיושב ולומד כל היום?' אמרה ולא יספה
ממש זוג משמיים.

+shira

משתמש סופר מקצוען
מקריאה ראשונה זה נראה מגוחך.
והיופי הוא שבקריאה שניה אתה מבין כמה זה באמת מגוחך. קחו כבר טילון, למען השם.
השאלה היא האם כשאני משחררת קטע כזה לאוויר העולם בלי אפשרות להסביר אני לא מסתכנת שכמה אנשים לא ממש יבינו למה התכוון המשורר.

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
כתיבה משובחת ומסר נפלא. פרטי גיבורי הסיפור משלימים היטב זה את זה: בן צר אופק לאמא צבועה וצרת אופק עוד יותר הנשואה להתאמה המושלמת שלה.
אם-כי כפי שכתבו לפני, הייתי משנה את זה לסיום ש @יאן הציע. ובתרגום מעשי אפשר משהו כמו: "ומאז יש לי הרבה טילונים ביד, אבל אף לא אחד מהם בראש." אפשר גם לוותר על המשפט הזה בכלל.

צריך קצת ליטוש בסימני פיסוק, וגם ה"כש" האלמותי:

וברחתי מעצמי אל בית הכנסת.
עמוק. אהבתי.

משפטים נוספים שאהבתי:
וגלידה שנמסה וצריך ללקק אותה מהר.
בקניה של כל המיני מגדנות
הצביעות הזו... (צריך לכתוב "מיני המגדנות").
הגמרא הירושה מסב סבו מלפני השואה
נשמע מתאים מאוד לזן זה... אם-כי כמובן שלא מוכרח
זה היה אחרי רצף של ימי שנאה, איחרתי לוותיקין, כעסתי על החברותא של סדר שלישי, ושתיתי קפה לפני התפילה בבוקר,
המגיד שיעור. מציע. לי. טילון.
אני אהה, ההורים שלי, החברים, וזה בהכשר בכלל?'
מנסה ללקק בשקט,
רחמים... עד שהוא כבר אוכל טילון, הוא צריך ללקק אותו כמו מי שאוכל ביסלי באוטובוס שקט :(

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...