חנוכה-חניכה

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
יום טוב חנוכה, עם ו'
אבל לחנוך משהו, חנוכת הבית, המזבח - חניכה עם י', או גם עם ו'?
האם חניכה בי', זה רק במשמעות של חניכים? או כן כנ"ל?

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
אני חושב שחנוכה זה הארוע וחניכה זה שם הפעולה, לא?
חניכיו. חנכו כתיב (ס"א קרי), זה אליעזר שחנכו למצות, והוא לשון התחלת כניסת האדם או כלי לאומנות שהוא עתיד לעמוד בה, וכן חנוך לנער (משלי כב, ו.), חנוכת המזבח (במדבר ז, יא.), חנוכת הבית (תהלים ל, א.), ובלע"ז קורין לו אינצניי"ר (אונטערריכטען) (רש"י בראשית יד יד)

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אני חושב שחנוכה זה הארוע וחניכה זה שם הפעולה, לא?
חניכיו. חנכו כתיב (ס"א קרי), זה אליעזר שחנכו למצות, והוא לשון התחלת כניסת האדם או כלי לאומנות שהוא עתיד לעמוד בה, וכן חנוך לנער (משלי כב, ו.), חנוכת המזבח (במדבר ז, יא.), חנוכת הבית (תהלים ל, א.), ובלע"ז קורין לו אינצניי"ר (אונטערריכטען) (רש"י בראשית יד יד)
לענ"ד פירש"י בדוגמאות אשר מנה את השורש חנ"ך.
אכן, חנוכה כפי שציינת זה ש"ע של האירוע, וחניכה הוא שם פעולה, כמו שמירה, זכירה וכיו"ב.
כמובן, יש גם 'חניכה' שהיא ש"ע נקבה של 'חניך', ממשקל פעיל.

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
סוף סוף תשובה שמיישבת את דעתי.
כי משום מה היה לי ברור מלכתחילה שצ"ל חניכה, ולא חנוכה לצורך זה. למשל על חנוכת המבנה, הסניף, באופן של "בעת החניכה..." אך כאן ענו לי שכן צ"ל חנוכה, והתפלאתי.
אז בקיצור - חניכה במקרה זה היא הצורה הנכונה. כן?

סערצע

משתמש מקצוען
יתכן שכך נכון יותר ע"פ כללי לה"ק, אך בשפה המדוברת (העבראי"ש בל"א) נהוג לומר (ולכתוב) 'בעת החנוכה'.

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אם כוונתך לציין משהו שהיה בזמן אירוע חנוכת הבית, הרגילות היא לומר בוא"ו, ואין זו שגיאה, אבל אם כוונתך לציין משהו שהיה בעת שהתחילו להפעיל אותו (נניח, כשהתחיל המוסד לפעול) כי אז צריך לומר 'בעת חניכתו'.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  34  פעמים

לוח מודעות

למעלה