שיתוף - לביקורת זעליג ופישל בשיחה צ'אלמערית

רוצה טוב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
את הקטע הנ"ל התחלתי לכתוב כשיחה בין שני ידידים ירושלמים, הקטע מעורב אידיש ועברית, דהיינו השפה העיקרית היא עברית אבל הקטעים הצ'אלמריים הם ביידיש.
אשמח לתגובות מדוברי אידיש מה דעתכם על קטע מעורב שכזה, והאם העירוב בין האידיש לעברית מעורר בעיה בזרימה או שאדרבה זה זורם ומעורר עניין.
הכתיבה עדיין בתחילתה פנוי להצעות לסיום מוצלח :) הוא לא התבלבל עם זעליג אחר! :D

פישל רוכמן איננו ממתפלליו הקבועים של 'זכרון מוישה' על אף שהוא שווסטערקינד פון הרב פישר זצ"ל רבה של זכרון משה, אך כמנהג אביו וזקנו וואס זענען פון די 'חסידים' רגיל הוא לשפוך את שיח ליבו ב'בית ישראל שטיבלאך'.
אבל ביום שלישי זה שעליו נסוב סיפורינו ביקשה זוגתו הצדקנית העניא ברכה שיקנה צווי פושקאלעך חמוצים, אצל גושלבסקי פון די קלייט לייבן זכרון מוישה, וכיון שכבר שם פעמיו לאזור נכנס פישל להתפלל מנחהמעריב בזכרון מוישה,

כשנכנס פישל למקום הבחין לתדהמתו שזעליג ידידו נאך פון חיידר אין מיישערים, מחזיק בידיו שקית גל-פז שמתוכה מבצבץ עיתון המבשר ופושקלע ארבעס בהכשר הרב לנדא, וכיון שהבחין בכך היישיר עיניו והתבונן בזעליג החל מנעליו וכלה במגבעתו, בהבטה מהירה זו הבחין פישל שהחאלאט של זעליג התחלף ברעקיל, המשקפים הפכו מפלסטיקע לגאלדנע, וגם עברו לשכון מתחת הפייעס שהתקצרו אף הם, גם מגבעתו של זעליג שונתה ומסופר הפכה לחסידישע קאפלוטש.

"וואס איז געשען זעליג?" שאל פישל בחרדה "דו ביסט געווארן האגודיסט חס ושלום?"
"אני לא אגודיסט" זעק זעליג "מדוע נראה לך שנהייתי אגודיסט חס וחלילה?"
"אתה לגמרי השתנת" ענה פישל לעומתו "אתה נראה ומתנהג כאגודיסט מושלם, שינית את הלבוש, אתה אוכל הרב לנדא, באלט וועלסט האנהייבן גייען צום בחירות, און צום הענדע וועסטע גייען אין כויתל רחמנא ליצלן".

נערך לאחרונה ב:

רוצה טוב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
מחכה לתגובות על הסגנון....
גם מדוברי עברית

הודיה בן חיים

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אשמח לתגובות מדוברי אידיש מה דעתכם על קטע מעורב שכזה, והאם העירוב בין האידיש לעברית מעורר בעיה בזרימה או שאדרבה זה זורם ומעורר עניין.
להרבה מהקוראים יהיה מאוד קשה לקרוא קטע שמעורב משתי שפות.
רק כאלה ששולטים מאוד טוב בשתי השפות יהיה קל לקרוא קטע מעורב...

אני עצרתי את הקריאה באמצע, כי אחרי כל מילה באידיש הייתי צריכה לעצור, ולהסביר לעצמי מה קראתי עכשיו, ובאיזשהו שלב התייאשתי.

ilan p

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עיצוב ואדריכלות פנים
נחמד השילוב בין האיידיש לעברית -- ולמרות שאני ממש לא דובר ולא מבין איידיש
אבל לפי סוף המאמר -- הבנתי את הפואנטה

Rut_a

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
UX UI
D I G I T A L

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
בספר שולינקה האמא רצתה ללמד את הבת שלה צרפתית והקליטה לה סיפור בעברית שמשובץ בו הרבה מילים בצרפתית. עד היום אני זוכר מזה כמה מילים בצרפתית.
נראה לי שזה הדרך הכי קלה ונכונה ללמוד שפה, כי גם מי שלא ידע עד היום מה זה פושקע מבין לפי ההקשר שזה משהו ששמים בו או חמוצים או ארבעס (או צדקה...)

רוצה טוב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית

רוצה טוב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
פישל רוכמן איננו ממתפלליו הקבועים של 'זכרון מוישה' על אף שהוא שווסטערקינד פון הרב פישר זצ"ל רבה של זכרון משה, אך כמנהג אביו וזקנו וואס זענען פון די 'חסידים' רגיל הוא לשפוך את שיח ליבו ב'בית ישראל שטיבלאך'.
אבל ביום שלישי זה שעליו נסוב סיפורינו ביקשה זוגתו הצדקנית העניא ברכה שיקנה צווי פושקאלעך חמוצים, אצל גושלבסקי פון די קלייט לייבן זכרון מוישה, וכיון שכבר שם פעמיו לאזור נכנס פישל להתפלל מנחהמעריב בזכרון מוישה,

כשנכנס פישל למקום הבחין לתדהמתו שזעליג ידידו נאך פון חיידר אין מיישערים, מחזיק בידיו שקית גל-פז שמתוכה מבצבץ עיתון המבשר ופושקלע ארבעס בהכשר הרב לנדא, וכיון שהבחין בכך היישיר עיניו והתבונן בזעליג החל מנעליו וכלה במגבעתו, בהבטה מהירה זו הבחין פישל שהחאלאט של זעליג התחלף ברעקיל, המשקפים הפכו מפלסטיקע לגאלדנע, וגם עברו לשכון מתחת הפייעס שהתקצרו אף הם, גם מגבעתו של זעליג שונתה ומסופר הפכה לחסידישע קאפלוטש.

"וואס איז געשען זעליג?" שאל פישל בחרדה "דו ביסט געווארן א אגודיסט חס ושלום?"
"אני לא אגודיסט" זעק זעליג "מדוע נראה לך שנהייתי אגודיסט חס וחלילה?"
"אתה לגמרי השתנת" ענה פישל לעומתו "אתה נראה ומתנהג כאגודיסט גמור , שינית את הלבוש, אתה אוכל הרב לנדא, באלט וועלסט האנהייבן גייען צום בחירות, און צום הענדע וועסטע גייען אין כויתל רחמנא ליצלן"
המשך...

"אני יסביר לך למה אני נראה ככה" ענה זעליג לפישל, "אתה זוכר את ההפגנה קעגן דער באן שהתקיימה יענע וואך ברח' 'קדושת ירושלים' (בר אילן לשעבר) , אני ועוד מספר חברים האבן אריין געטאנץ לתוך בור החפירה של הרכבת, ואז באו הציוניסטישע פאליציי אין זיי האבן אונדז גשלאָגן מכות רצח, עד שהקאפלוטש הפך לקנייטש, החלאט נקרע, המשקפיים נשברו ופאותי נתלשו".
"לאחר שהשארתי הודעה בקו של 'קול זעקה' על כך שאני זקוק לנדבה הגונה עבור נייע קליידער און נייע ברילן, קיבלתי בתרומה את החליפה מגבעת ומשקפיים שאני לובש כעת, ומה יכולתי לעשות זאָל איך גייען נאַקעט?".

"האב אזוי הרי אתה מן העומדים על משמר הדת ומגיע לך על כך א גרויסער קאָמפּלימענט" קרא פישל בהתרגשות, "אבל מדוע הנך קורא אגודיסטישע צייטונג ואוכל הרב לנדא?"

"נו... כיון שהותרה לצורך מצוה הותרה שלא לצורך"... ענה לו זעליג, וחמק במרוצה מהמקום....

נערך לאחרונה ב:

רוצה טוב

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
במקום 'וחמק' יש לומר 'ונמלט'

דיני!

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
חמוד!!
אין לי שום אידיש במלאי, ולמרות זאת הבנתי מעולה...

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכג

א שִׁיר הַמַּעֲלוֹת אֵלֶיךָ נָשָׂאתִי אֶת עֵינַי הַיֹּשְׁבִי בַּשָּׁמָיִם:ב הִנֵּה כְעֵינֵי עֲבָדִים אֶל יַד אֲדוֹנֵיהֶם כְּעֵינֵי שִׁפְחָה אֶל יַד גְּבִרְתָּהּ כֵּן עֵינֵינוּ אֶל יְהוָה אֱלֹהֵינוּ עַד שֶׁיְּחָנֵּנוּ:ג חָנֵּנוּ יְהוָה חָנֵּנוּ כִּי רַב שָׂבַעְנוּ בוּז:ד רַבַּת שָׂבְעָה לָּהּ נַפְשֵׁנוּ הַלַּעַג הַשַּׁאֲנַנִּים הַבּוּז לִגְאֵיוֹנִים:
נקרא  18  פעמים

לוח מודעות

למעלה