שיתוף - לביקורת זו"צ בחסד עליון

דוכסוסטוס

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
נקישות העקבים שהדהדו על הכביש נדמו באוזניה כמנגינה נפלאה, ירח צעיר וסולידי חייך בנועם מלמעלה והאיר באור חיוור את דיגום העלים הסגולים על שמלתה החדשה, השמיים השחורים שסביבו הלבישו את הרחוב באווירת ליל חג.

בכל שנה כותרות עיתוני הנשים זועקות אליה את הקריאות המוכרות: 'נשים במאי זכיין', 'כמה רבקה איכא בשוקא', אף פעם הם לא הצליחו לחלחל פנימה. אבל השנה הכול שונה. השנה היא חלק מהסיפור.

בעוד רחוב אחד היא תיפרד משוקי באיחולי הצלחה, בתקווה שיצליח ללמוד עד אור הבוקר. הוא יפנה לכיוון הישיבה בפעם הראשונה מאז החתונה, והיא לקחה את ההזמנה של אמא שלה לישון אצלם בשתי ידיים.
היא לא תהיה שם לצידו כדי לעודד, אבל ההפתעה הקטנה שהכינה תמלא את מקומה.

"שיהיה בהצלחה" היא לא מצאה מילים יצירתיות יותר, במקומם התכופפה אל שקית גדולה ושלפה מתוכה מעמד פטיפורים וקינוחים מושקע, עליו שקדה בעמל רב בשבועיים האחרונים. הקורס לעיצוב באוכל שהשלימה בחורף האחרון הוכיח את עצמו על המגש בתצוגה קולינארית מרשימה במיוחד.

"שווווו איזה השקעה, מתי עשית את כל זה?, תגידי" שוקי היה בהלם מוחלט "איך אני יגמור כזאת כמות?" הוא החליק את ידו על הכרס הקטנה שהספיק לטפח מהחתונה וכעת הייתה עמוסה עד להתפקע מהסעודה החלבית הענקית שחמותו הרעיפה עליהם.

"לא מעניין אותי" רבקי התמוגגה באושר "שום דבר לא חוזר הביתה, מה שלא תצליח לגמור – תחלק לחברים".

חצי קילו של פסטה מוקרמת אותה גמע שעה קלה קודם, התערבל לו בקצה הגרון, המראה הזוצ"י הזה עשוי להפוך אותו לבדיחה, והאמת שיש בזה משהו מגוחך – להיכנס לישיבה עם מעמד פטיפורים ענק מעוצב כאילו הוא משלוחן של חנות מתנות.

"טוב, נסתדר עם זה" הוא העביר מיד ליד את המגש "רבקי, ממש ממש תודה רבה, הפתעת אותי לגמרי, זה נראה שיא המגרה, באמת שלא היית צריכה. תגידי לאמא שלך שהאוכל היה מוצלח ברמות. אני מקווה שלא תתגעגעי".

"אני כבר מתגעגעת מעכשיו, אבל שווה לי, זה הזכות שלי" רבקי הייתה רוצה שרגעי הפרידה האלה ימשכו עוד ועוד אבל ידעה שהיא חייבת לעצור אותם "טוב, להתראות, תצליח, שיהיה לך כוח, נקווה שלא יהיו אזעקות".

בהמשך הרחוב כבר נראו בנייני הישיבה ומשהו בלב שלו זז. הצלופן בידיים גרם לו להזיע, ככל שהוא היפך בפוזה שלו נכנס עם זה ללובי של הישיבה, הוא הבין שזה לא משהו שעומד לקרות. בין הרכבים הוא ראה מכולת אשפה גדולה, הוא בדק שאין מכתב בפנים, טעם פטיפור אחד ובתנועה מהירה שלח את כל הקומפלקס אל עומק פח האשפה.

באינסטינקט של רגע הוא הציץ אחורה ושם בסוף הרחוב הוא רואה אותה במטושטש עומדת שם עדיין עם השמלה והעלים הסגולים. הם בהו זה בזה עשר שניות ואז היא נבלעה בעיקול הכביש.

-----------

הוא ניסה לשדר מראה טבעי אבל הלב שלו דפק בפראות "שלום, גוט-יום-טוב".
להפתעתו רבקי קידמה אותו בעליזות "מה נשמע? איך היה? רוצה קפה?".

"היה מקסים, ברוך השם עבר כמו כלום, בקושי הספקתי לאכול מהפטיפורים שלך וכבר הכול התחסל. את שומעת קטע? אני הולך עם המגש, פתאום מישהו שואל אותי אם אני בטוח שזה עם הכשר, לא הבנתי מה הוא רוצה ממני, תכל'ס התברר שהם קיבלו מגש בכזה סגנון וגילו שזה חלב עכו"ם, רגע לפני שעברתי שם הוא זרק מגש שלם כזה לפח. תגידי, ישנת נורמלי? בעצם מתי חזרת הביתה?" פעם הוא היה משקר באומנות, מאז החתונה זה התחיל לקרטע.

"היה ברור לי שאני לא נרדמת על המיטת נוער אצל ההורים שלי אבל הייתי עייפה ברמות בלתי נתפסות ופשוט פתאום אני פותחת עיניים ורואה בוקר" רבקי חתכה לו עוגת גבינה לקידוש "אתה שומע איזה סיפור? חצי דקה אחרי שנפרדנו אתמול, אני פוגשת את חברה שלי - מלכי יעקובזון, נו, זאת שהתחתנה יום אחרינו, ותנחש מה היא לבשה... אותה שמלה כמו שלי, זה היה קורע – עמדנו שם כמו איזה תאומות, היא קנתה את האחרונה שנשארה מהמבצע הזה אצל מזל חזוט, הורגת המלכי הזאת".

'זה לא נקרא שקר' היא שיננה לעצמה, באמת מלכי קנתה שמלה כמו שלה.

נערך לאחרונה ב:

שיילה

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
היא קנתה את האחרונה שנשארה מהמבצע הזה אצל מזל חזוט
באמת הגזימה זאת'י

צריך שתהיה אזהרה בקנייה מקוונת כמו בבחירת שם משתמש באתרים: "שימי לב! באזור הקניה שלך כבר קיימת שמלה כזו לחצי כאן לשינוי צבעים".

הנף מקלדת

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הסיפור המיוחד הזה, הזכיר לי סיפור אחר פרי עטה של דמות מוכרת, מתוך אתגר של דמות מוכרת לא פחות.
ב"ה.

היא הניחה את הטלפון בלב כבד, חשה מועקה מתפשטת בה.

'אם רק הייתי חושבת על כך בתחילת השבוע', ייסרה את עצמה. אך לא, היא לא חשבה על כך. בזבזה בלי חשבון על הילדים, על חברות, ממש שטויות לא קריטיות. ועכשיו, מי יודע כמה נותרו לה.

הביטה בשעון הסנגיטרוני. הוא וידא את טביעת העין שלה, מציג את התוצאה בספרה אדומה בולטת: 2. נותרו לה שניים בלבד! אין סיכוי.

הרימה את הטלפון שוב, הפעם לאחותה.

"שלום חיהלה, מה נשמע? הילדים בסדר, אני פחות. ניגש ישר לעניין: יש לך אולי להעביר לי?"

"ממש לא, מצטערת". קולה של חיהלה היה כן כתמיד, בסתירה גמורה לתוכן דבריה.

"איך יכול להיות?"

"הצעתי שידוך השבוע, את יודעת איך זה", נאנחה חיהלה. "השתמשתי בכל העשרה שלי, ועוד לוויתי את כל העשרה הנוספים האפשריים... העיקר שהוא נסגר בשעה טובה".

"בשעה טובה", הסכימה, מביטה שוב בשעון בלחץ.

נקשה על דלת השכנה ממול. כשאין ברירה, אין ברירה.

הדלת נפתחה. חשה את הסומק עולה בלחייה.

"אנחנו נוסעים לשבת לחמותי. ברגע האחרון. לא התארגנתי על זה... יש לך אולי להלוות? כמה שיש, יעזור לי ממש".

"אוי ואבוי!" ספקה השכנה כף על פניה. "כל כך מבינה אותך. אנחנו עוד זוכרות שזה לא היה כך, קשה לנו יותר... אבל מה לעשות, נשאר לי רק אחד!"

נעצרה פתאום, הסומק דבק גם בה. "אומ.. עכשיו. עכשיו באמת נשאר לי רק אחד".

*

לא תמיד זה היה כך, הצמידה מבטה לחלון השיפטובוס, בוהה בחוסר שימת לב בנוף המתחלף במהירות-על. עד לא מזמן איש לא הגביל אותם. הכול בגבולות ההלכה, אבל 'שקר לבן' היה עובר, וגם 'מותר לשנות מפני השלום' היה שחקן מרכזי.

עד שראש הממשלה הנבחר ממפלגת אמת, הקים את ועדת המפג"ר: מיגור פשע, גניבה ורמאות. אחד הצעדים הראשונים היה שימוש בצ'יפ השליטה הקיים. הגבלת שיתופי שקר, עד עשרה לשבוע בלבד. המערכת מזהה מיד ובדיוק רב את סימני השקר הקלילים: זיעת יתר, עפעוף ורעידה. אחרי עשרה, המילים הלא-אמיתיות לא תצאנה.

חשבה שלא תהיה לה בעיה עם החוק החדש. היא נזהרת משקרים תמיד, וגם כנה לפחות כמו אחותה חיהלה. מי חלם שהמערכת דרקונית ודקדקנית כל כך? למדה להסתדר בדרך כלל, אבל לשבת אצל החמות חייבים להיערך אחרת לגמרי.

ופישל, פישל הבטיח לעזור.

ננערה מהחלון ונפנתה אליו.

"אולי נעשה חשבון, כמה אנחנו צריכים בטוח?"

"אין בעיה". אמר פישל. "יש לנו את האבחון של שפרוש"...

אימא שלו תמיד לוחצת עליהם לקחת אותה לאבחון. בפעם שעברה הבטיחו לה. הכי טוב לשנות קצת מפני השלום... תלוי כמה יישארו להם.

"את השרשרת שלי!" התריעה. "שלא נשכח!"

רק לפני שבועיים העניק לה ליום ההולדת שרשרת פנינים פראיות יקרה מדי, מ"קראון". אימא שלו לא תאהב את זה. היא תמיד אומרת שהם צריכים להניח את הכסף בצד עבור הדירה. סיכמו להעלים את שוויה האמיתי.

"את הבייביגרו הצהוב, חובה"...

"והדגים"...

"כמה נותרו לך?" נזכרה לשאול. הוא הפעיל את השעון והראה לה מיד. 3 בלבד.

"היה שבוע עמוס בישיבה, את יודעת".

יודעת. כ'משיב' הוא חייב להקדים ב"שאלה טובה", "קושיה נפלאה" כפי שהורה לו רבו, ולפעמים המוח שלו מתנגד. הוא צריך להמשיך לעבוד על זה. להאמין באמת שהשאלה טובה והקושיה נפלאה.

"ולא חשבתי שניסע לשבת להורים שלי", מיהר להוסיף. אכן, בדיוק כמוה.

"בכל מקרה", רכן והתחייב, "אני אשמור את שלי. אשתדל כל הזמן להישאר קרוב, לחפות עלייך במקרה הצורך".

*

יום שישי עבר איכשהו. הוא השתמש על החדר, היא השתמשה על הבייביגרו הצהוב. הוא השתמש על האבחון, היא השתמשה על המזגן וזהו, נגמר לה.

חשה שאין לה אוויר לנשימה, ולא בגלל המזגן עליו ויתרה. ארוחת ליל שבת, זה הזמן הקריטי. מחר החשבון מתאפס. 'רק שהמערכת לא תזהה את הזיעה המוגברת מהלחץ כשקר...' הרהרה לעצמה באירוניה. אך לא, המערכת הייתה חכמה מהם בהרבה.

והנה, קידוש. טוב ששותקים. וממלאים את פיהם יין. ונוטלים ידיים. שוב אסור לדבר. חלות וסלטים.

"יופי של שרשרת!" כך השוויגער. "ליום ההולדת?"

"כן", מחה פישל בזריזות את פיו במפית. "קניתי ב"אחלמה", בתחנה מרכזית. נראית ממש כמו פנינים אמיתיות, אה?"

"יפהפה!" החמיאה החמות בכנות. או שהיא שמרה בשבילם כבר מתחילת השבוע.

הנה מגיעים הדגים. הגפילטע פיש של אימא שלו, אלו שהוא אף פעם לא סבל. מילדות הוא מכבד אותה ומציג כאילו הוא נהנה מהם. לדעתה הוא שוגה בזה, אבל מאוחר מדי...

רגע! מיהרה לחשב. נגמרו לו כל השלושה! מה יהיה? עמל של שלושים שנה!

הדם אזל מפניה, נשימותיה התקצרו, לא חשה שהיא נועצת את ציפורניה במפת השולחן במתח. דווקא פישל מצליח בינתיים לא רע להסתיר את הטרגדיה העומדת לבוא. אולי יקרה נס והיא לא תשאל? היא תמיד שואלת...

"...איך הדגים, פישי?"

"טעימים!" הוא משיב בביטחון רב. "מצוינים, כרגיל! הטעם של הדגים שאני מחכה לו תמיד..."

עיניה של השוויגער מתמלאות בנחת יהודית שורשית. כמה יופי. היא לא מבחינה בעיני כלתה הנפערות לרווחה. איך? אומרים שהעדפות הטעם של האדם מתחלפות בכל שבועיים... האם זה הפתרון?

בחדר, מיד כשהדלת נסגרה, לא יכלה להתאפק.

"איך הצלחת? זה... בלתי אפשרי! זה... לא אנושי!"

"אנ"... נעצר פתאום.

"אומ" קולו נקטע שוב.

נדל של חשש החל להזדחל בגבה, קר.

"ז".. פתח מחדש, ונחסם.

הוא נאנח והתחיל שוב. פולט במהירות את המילים, מנסה להיפטר מהם.

"הפנינים. השרשרת. היא באמת מאחלמה. היא... נראית ממש אמיתית",

- - -

"אבל... את אמרת שאהבת אותה!" הוסיף מיד, תחינה מתגנבת לקולו.

היא נענעה בראשה הלוך ושוב לשלילה, דמעות בזוויות עיניה וחיוך עקום על שפתיה.

"לא. אני לא אוהבת אותה. רק אמרתי".

שקט השתרר בחדר.

מחשבות הציפו את ראשה. מבולבלות, סותרות ומתאחדות. כן, זה פוגע. נכון, היא כועסת. ומאוכזבת ממנו. אבל איזו הקלה! הוא לא באמת שילם הון תועפות שאין להם על שרשרת שהיא לא אוהבת. היא גם לא צריכה לענוד אותה.

וניגון אחד, ישן עד מאוד, הזדמזם פתאום בחדר:

וְאַל יַבְרִיחוּ, וְאַל יַעֲלִימוּ, לֹא זֶה מִזוֹ וְלֹא זוֹ מִזֶה, מֵרֵאשִׁית וְעַד אַחֲרִית, מֵרֵאשִׁית וְעַד אַחֲרִית.

נערך לאחרונה ב:

קומפיוטרית

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
אחחחח.... תענוג !
חייבת לומר שהרבה זמן לא הרגשתי דפיקות לב מואצות כמו שהרגשתי בקטע הזה:

באינסטינקט של רגע הוא הציץ אחורה ושם בסוף הרחוב הוא רואה אותה במטושטש עומדת שם עדיין עם השמלה והעלים הסגולים. הם בהו זה בזה עשר שניות ואז היא נבלעה בעיקול הכביש.

אבל סלחתי... זה היה שווה :)

דיונון

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
הסיפור הזה מעלה כמה נקודות ששוות דיון -
א. שאפו על העוצמה של הגברת, חכמת נשים בנתה ביתה נאמר עליה.
ב. האם זו לא הדחקה?
לו יצויר והם לא יפתחו את זה בהמשך -
האם ההתנהגות הזו נכונה, או שהיא בונה את החיים שלהם על בלופיזציה קטנה שאולי תהפוך אח"כ לבלופיזציה כרונית?
האם זה לא עלול להיגרר למתכונת של בגידה מצידו וספיגה מצידה?
@דוכסוסטוס , תבטיח לנו שהם יהיו בסדר בסוף.

קומפיוטרית

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
הסיפור הזה מעלה כמה נקודות ששוות דיון -
א. שאפו על העוצמה של הגברת, חכמת נשים בנתה ביתה נאמר עליה.
ב. האם זו לא הדחקה?
לו יצויר והם לא יפתחו את זה בהמשך -
האם ההתנהגות הזו נכונה, או שהיא בונה את החיים שלהם על בלופיזציה קטנה שאולי תהפוך אח"כ לבלופיזציה כרונית?
האם זה לא עלול להיגרר למתכונת של בגידה מצידו וספיגה מצידה?
@דוכסוסטוס , תבטיח לנו שהם יהיו בסדר בסוף.
הכל בידיים של

מגבת

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
היה ברור לי שאני לא נרדמת על המיטת נוער אצל ההורים שלי אבל הייתי עייפה ברמות בלתי נתפסות ופשוט פתאום אני פותחת עיניים ורואה בוקר" רבקי חתכה לו עוגת גבינה לקידוש "אתה שומע איזה סיפור? חצי דקה אחרי שנפרדנו אתמול, אני פוגשת את חברה שלי - מלכי יעקובזון, נו, זאת שהתחתנה יום אחרינו, ותנחש מה היא לבשה... אותה שמלה כמו שלי, זה היה קורע – עמדנו שם כמו איזה תאומות, היא קנתה את האחרונה שנשארה מהמבצע הזה אצל מזל חזוט, הורגת המלכי הזאת".

איזה פריירית,
איך ויתרה על סצנה שלימה של עלבון, ופיוס, והתנצלות והבטחות..

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
לא הרבה סיפורים הצליחו להשאיר לי תחושה כל כך רעה בסוף.

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
סיפור מצוין עם רעיון חזק, שבאמת מעורר תהיות על כמה אמיתות בחיינו.
מעט הפריע לי השפה הלא תקנית שהם משתמשים בה (אני יגמור, זה הזכות שלי) - אבל בסופו של דבר זו שפת הדיבור...
לדעתי יש כאן קצת מעבר חד מדי בין נקודות המבט של שניהם, אבל אולי זו רק אני (שאוהבת להקפיד על האמצעי הספרותי הזה).

יונה ספיר

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
הם בהו זה בזה עשר שניות
מעצבן להיטפל לקטנות, אבל עשר שניות זה המון-המון זמן.
נסו להביט בשעון עשר שניות, ותבינו שלא ייתכן שהם בהו זה בזו כל כך הרבה זמן וניסו להכחיש את זה אחר כך בצורה שתוציא את שניהם מגוחכים. שנייה אחת. זה גם הרבה. שבריר שניה, יותר הגיוני.

ו...כן, התחושה חמוצה במקצת. למה על ההתחלה לחיות עם שקרים?
שיסביר או יתנצל, היא תבכה או תחליק, והם ייכנסו למערכת יחסים קצת יותר כנה.
אבל כתוב טוב, אין מה לומר.

על דא ועל הא

משתמש סופר מקצוען
עימוד ספרים
מעצבן להיטפל לקטנות, אבל עשר שניות זה המון-המון זמן.
נסו להביט בשעון עשר שניות, ותבינו שלא ייתכן שהם בהו זה בזו כל כך הרבה זמן וניסו להכחיש את זה אחר כך בצורה שתוציא את שניהם מגוחכים. שנייה אחת. זה גם הרבה. שבריר שניה, יותר הגיוני.

ו...כן, התחושה חמוצה במקצת. למה על ההתחלה לחיות עם שקרים?
שיסביר או יתנצל, היא תבכה או תחליק, והם ייכנסו למערכת יחסים קצת יותר כנה.
אבל כתוב טוב, אין מה לומר.
וגם - למה הוא זרק לפח, זה נראה לו יפה?
וגם - למה היא עוקבת אחריו, זה נראה לה יפה?
אבל, מה לעשות, זה מה שהם עשו...

מזכיר לי סיפור של יענק'ל מילר, ששמע פעם דרשן מספר:
"פעם עברתי בחוף הים, ראיתי מישהו טובע במים. מיד הורדתי את הבגדים ושעטתי פנימה להציל אותו. הגעתי אליו, וראיתי שהוא קשור בחבל. מיד הוצאתי את המספריים מהכיס וגזרתי את החבל".
שאלתי אותו, מספר יענק'ל, איך יכול להיות שהוצאת את המספריים מהכיס, הרי הורדת את כל הבגדים בחוף.
ענה לי: אתה רוצה לשמוע סיפור או לשאול שאלות?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קח

א שִׁיר מִזְמוֹר לְדָוִד:ב נָכוֹן לִבִּי אֱלֹהִים אָשִׁירָה וַאֲזַמְּרָה אַף כְּבוֹדִי:ג עוּרָה הַנֵּבֶל וְכִנּוֹר אָעִירָה שָּׁחַר:ד אוֹדְךָ בָעַמִּים יי וַאֲזַמֶּרְךָ בַּלְאֻמִּים:ה כִּי גָדוֹל מֵעַל שָׁמַיִם חַסְדֶּךָ וְעַד שְׁחָקִים אֲמִתֶּךָ:ו רוּמָה עַל שָׁמַיִם אֱלֹהִים וְעַל כָּל הָאָרֶץ כְּבוֹדֶךָ:ז לְמַעַן יֵחָלְצוּן יְדִידֶיךָ הוֹשִׁיעָה יְמִינְךָ וַעֲנֵנִי:ח אֱלֹהִים דִּבֶּר בְּקָדְשׁוֹ אֶעְלֹזָה אֲחַלְּקָה שְׁכֶם וְעֵמֶק סֻכּוֹת אֲמַדֵּד:ט לִי גִלְעָד לִי מְנַשֶּׁה וְאֶפְרַיִם מָעוֹז רֹאשִׁי יְהוּדָה מְחֹקְקִי:י מוֹאָב סִיר רַחְצִי עַל אֱדוֹם אַשְׁלִיךְ נַעֲלִי עֲלֵי פְלֶשֶׁת אֶתְרוֹעָע:יא מִי יֹבִלֵנִי עִיר מִבְצָר מִי נָחַנִי עַד אֱדוֹם:יב הֲלֹא אֱלֹהִים זְנַחְתָּנוּ וְלֹא תֵצֵא אֱלֹהִים בְּצִבְאֹתֵינוּ:יג הָבָה לָּנוּ עֶזְרָת מִצָּר וְשָׁוְא תְּשׁוּעַת אָדָם:יד בֵּאלֹהִים נַעֲשֶׂה חָיִל וְהוּא יָבוּס צָרֵינוּ:
נקרא  13  פעמים

אתגר AI

מלכות ה' • אתגר 119

לוח מודעות

למעלה