זו או זאת?

למען דעת

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
שתי המילים זו וזאת הן מילים נרדפות ומשמעותן זהה. מקורן של המילים הוא בתקופות שונות של העברית.

המילה זאת היא מלשון המקרא:
אָז יָשִׁיר יִשְׂרָאֵל, אֶת-הַשִּׁירָה הַזֹּאת (במדבר כא יז)
מָה הָעֲבֹדָה הַזֹּאת לָכֶם (שמות יב כו)
המילה זוֹ היא מלשון חכמים (אבל היא מופיעה מספר פעמים גם בתנ"ך):
יִפְּלוּ בַחֶרֶב שָׂרֵיהֶם, מִזַּעַם לְשׁוֹנָם; זוֹ לַעְגָּם, בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם (הושע ז טז)
וְגַם-זֹה רָעָה חוֹלָה (קוהלת ה טו)​
https://www.safa-ivrit.org/form/zovezot.php

eden7115

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עיצוב ואדריכלות פנים
בהקשר למשפט עליו שאלת, אני הייתי כותבת "זו".

(אין לי סימוכים לכך - אבל נשמע לי יותר נכון שאם המילה מופיע בלי ה' הידיעה - להשתמש ב"זו" ואם היא מופיעה עם ה' הידיעה להשתמש ב"זאת").

cheinanit

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
אני באופן אישי, משתדל לחמוק מהשימוש במילה "זו", במידת האפשר.

סיבת הדברים, שבכתיבה לא מנוקדת, ישנם הקוראים את המילה "זוּ", שבתנ"ך על פי רוב מתפרשת כלשון "אשר", ולא כמילה "זה" בלשון נקבה.

אלחנן אריאל

משתמש צעיר
עימוד ספרים
נכתב ע"י חסידישער;1063457:
המילה "זוּ", בתנ"ך על פי רוב מתפרשת כלשון "אשר", ולא כמילה "זה" בלשון נקבה.

אגב, אף המלה זֶה משמשת לפעמים כאשר, כמו הר ציון זה שכנת בו (תהלים עד). ואף המלה זוֹ משמשת לפעמים כנ"ל, כמו ועדתי זוֹ אלמדם (תהלים קלב).

cheinanit

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
ר' אלחנן, אתה צודק!

אך זוּ, נדיר שמשמעותו זה בלשון נקבה.

אולי מעניין אותך גם...