שיתוף - לביקורת התחלה של סיפור, אתם תחליטו

• פותח הנושא my-m
  • פורסם בתאריך

my-m

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
פעם ראשונה שלי כאן בפורום ובעולם הכתיבה.
התחלתי קטע, לא יודעת אם להמשיך ואיך,
אולי תתנו לי אתם רעיונות?
פשוט היד על המקלדת, וזה מה שיצא :)
אשמח לקבל ביקורת, תודה!

הם ישבו שם.

מביטים על האופק שלא נגמר, תיקים עמוסים לצידם, ופחית אחת ביד.

"זה מקום לשבת כמה ימים בלי לזוז, אה?" פנה אריק לחברו לספסל.

"כן, משהו כזה" יוני לא הזיז את מבטו מהנקודה הרחוקה עליה הביט, ובפרצופו לא נע שריר.

אריק המשיך להביט על יוני, ולגם לגימה מהפחית "מה יש? אתה נראה כאילו מישהו הוריד לך ת'שאלטר".

יוני המשיך לשבת ללא ניע, לא מתייחס לשאלה של עמיתו.

"הכל בסדר? מה הסיפור יוני?" ניסה אריק להבין, וברגלו פגש ברגלו של יוני, מנסה לנער אותו "תפסיק! אתה לא מבין?" לא מתאים ליוני בכלל התגובה הזו.

אריק הפסיק, מביט בו חזק יותר "יוני, תדבר!" והשליך את הפחית לרצפה "זה לא אתה, הבנאדם שיושב כאן לידי" אריק התכופף להרים את הפחית, והחל מקמט אותה בידיו "נו?" הביט על יוני "אם לא, אני זז" הכריז, וקם מהספסל, מכתף את תיק הגב העמוס על כתפו.

יוני קם גם הוא בשקט, הרים את התיק, ויחד החלו לחזור.

"נו, מה הסיפור יוני?" אריק ניסה לדובב מכיוון אחר.

"כלום, די אריק, זה חופר!" ציין יוני והמשיך לצעוד, תוך שהוא משליח אבני חצץ לכל הצדדים.

"טוב, אני פשוט מכיר אותך, וזה לא הבחור החזק מהצבא ששום דבר בעולם לא הזיז לו, ולו נים אחד בנשמתו, וכאן אני רואה איזה צל שמזכיר בפנים את יוני, לא מדבר ו..." הביט עליו אריק.

"די! תן לבנאדם להיות קצת עם עצמו, אסור?" הביט יוני על אריק לראשונה, מבטו כועס-כואב-עצוב, ושב להביט ברצפה, יורה אבני חצץ לכל עבר.

"אין לי עניין להלחיץ מידי, בסדר" אמר אריק, והחל מזמם לעצמו שירים בקול.

הם הגיעו לשביל המרכזי, שם הרכב עמד דומם, יוני התקרב לרכב פתח את הדלת האחורית וזרק את התיק הענק מימדים לתוכו, אריק כמוהו מהדלת השניה, ויחד נכנסו למושבים הקדמיים, אריק נוהג ברוורס מהיר, יוצא מהשביל, עולה על הכביש ונוסע בנסיעה ישראלית לכיוון מקום האירוח שלהם.

חודו של כל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
יוהו, אריק באמת חופר. אמנם בהתחלה הוא גילה סימני רגישת אבל ככל שמתקדם השיח ביניהם (אם אפשר לקרוא לתשובות של יוני 'שיח'...) אריק מתגלה כאחד שלא מסוגל שהמצב סביבו מדוכא, וכל הסיבה שהוא דואג זה לא ליוני אלא לאריק... ובמיוחד השירים שזימזם לעצמו בקול..

my-m

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
יוהו, אריק באמת חופר. אמנם בהתחלה הוא גילה סימני רגישת אבל ככל שמתקדם השיח ביניהם (אם אפשר לקרוא לתשובות של יוני 'שיח'...) אריק מתגלה כאחד שלא מסוגל שהמצב סביבו מדוכא, וכל הסיבה שהוא דואג זה לא ליוני אלא לאריק... ובמיוחד השירים שזימזם לעצמו בקול..
האמת שחשבתי שאריק באמת דואג ליוני, רוצה לרומם את מצב רוחו לא משנה מה... (סוג של פתרון של אנשים מסויימים)
השדר לא עבר כך?

my-m

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
ניסתי לעשות המשך, תגיבו אם בכיוון? מתאים? מענין?

הוא לא ישכח את היום הזה.

זה היה היום הכי מטושטש בחייו, פשוט, כי הדמעות לא הפסיקו לזרום החוצה בחופשיות, לא מתביישות מאף עובר ושב.

הוא ישב שם "על הכיכר" סביבו כל "המי ומי" של עם ישראל, שגם להם היה פעם איזה יום כזה מטושטש.

וככה, לא ראה שעון, והזמן עבר עד שהגיע אור הבוקר, אז הוא קלט שהוא נמנם על הספסל, קם, ניער את עצמו, וצעד, לעתיד הלא מזהיר בכלל.

הוא חשב שהחיים יאירו לו פנים, אבל זה לא ממש היה ככה. היו ימים קשים, שראה את עצמו בסוף, והיו ימים של כעס על כל האלו מרחוק, והיו ימים...

היו ימים, מה זה משנה עכשיו?

מה זה משנה? פשוט מאד, כי משום מה הכל חוזר אליו, טסו להודו עם חבר, אחרי שלוש שנים צבאיות, ואז כשהוא ישב מול האופק האינסופי, הכל עלה לו, עלה בו, וגרם לו לבחילה נוראית, ועוד אריק הזה מחליט לחקור אותו, יפה מצידו.

"זה פשוט כיף!" צעק אריק באושר לא ברור, בפעם השלישית.

"מה כיף?" יוני חלץ את נעליו, משחרר את האצבעות.

"לדבר לקיר!" הביט עליו אריק והתיישב לידו "תגיד יוני, אתה היחיד הקשוח מכל החבר'ה, מה קרה לך היום?" הוא דואג לו, לחבר שלו.

"כלום אריק, תעזוב אותי, זה יעבור" אמר לעצמו, והתרומם ממה שהיה נראה פעם ספה.

"אוקי, אני לא לוחץ, מה שבאלך" הביט עליו אריק מלמטה, והוסיף באותה נשימה "שמעת?".

"מה אני אמור לשמוע?" הסתובב יוני לחלון.

"רועי. הולך. לישיבה. של. דוסים" הלם.

שתיקה.

רועי? הולך? לישיבה? של? דוסים?

"מאיפה אתה יודע?" זה מה שהוא הצליח להגיד, ממשיך להביט מעבר לחלון.

"הוא עדכן, הודיע בקבוצה שהוא מנתק עד להודעה החדשה, אם יהיה לו איך לשלוח אותה" צחק אריק.

"איך הוא הגיע לזה בכלל?" מאיפה רועי יותר חזק ממנו? מה הוא יודע בכלל מהחיים שלו?

"לא יודע, אמר שהתחבר לאיזה אחד, והלך לסמינר, כל מיני... קיצור, למה זה מעניין אותך? אתה רוצה גם?" קם אריק ועמד לצד יוני, מול החלון.

"לא יודע" זה מה שיוני הצליח להגיד.

"לא יודע, זה אומר שיש אופציה שכן" הביט אריק על יוני, שהמשיך להביט בחלון.

"אמרתי לא יודע, אז, זה לא יודע" חזר שוב יוני.

"טוב, מה שבטוח יוני" אריק סבב את יוני אליו, היה עושה לו את זה הרבה שהבחור הזה היה נכנס לו לדכאון לא ברור "תעשה מה שטוב לך, פה" אמר, ושם את ידו על ליבו "אתה הכי חשוב לעצמך, גם אם תחזור בתשובה, כן, אני לא נגד שום דבר שעושה טוב לאנשים" הרפה מכתפו של יוני שחזר להביט בחלון.

"ואני באמת שמח בשביל רועי, הוא באמת שמח עכשיו" חייך אריק וחזר גם לחלון.

ilan p

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
פעם ראשונה שלי כאן בפורום ובעולם הכתיבה.
אשמח לקבל ביקורת, תודה!
כתיבה מאוד יפה אין מה להגיד ממש מרתקת -- ראיה לכך שהיה לי סבלנות לקרוא עד הסוף ;)
להבנתי שכותבים מאמר צריך ללכת כאילו מהסוף להתחלה ---כלומר צריך להיות מסר שרוצים להעביר ועליו להרחיב את הכתיבה וכל ההקדמות היפות והתאורים צריכים לשרת ולהוביל למסר החשוב --- אם כאן היה מסר --"רועי הולך לישיבה של דוסים אז היה נכון להרחיב בעניין הזה ולצמצם בתאורים ---מקווה שהובנה הכוונה

my-m

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
כתיבה מאוד יפה אין מה להגיד ממש מרתקת -- ראיה לכך שהיה לי סבלנות לקרוא עד הסוף ;)
להבנתי שכותבים מאמר צריך ללכת כאילו מהסוף להתחלה ---כלומר צריך להיות מסר שרוצים להעביר ועליו להרחיב את הכתיבה וכל ההקדמות היפות והתאורים צריכים לשרת ולהוביל למסר החשוב --- אם כאן היה מסר --"רועי הולך לישיבה של דוסים אז היה נכון להרחיב בעניין הזה ולצמצם בתאורים ---מקווה שהובנה הכוונה
תודה על התגובה!
ספציפית כאן, יש לי מסר בראש, ואני מנסה לכתוב אותו בסיפור
האמת? שאין לי מושג הרבה לאן זה יתפתח, מקווה לא לשבש מידי.

אוראל סולטן

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
ברוכים הבאים!

סיפור יפה, משום מה סגנון הדיבור של אריק הזכיר לי במעט את אייל גלבוע וציניותו...

מחכים להמשך.

my-m

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
סיפור יפה עם כיוון מעניין, נדמה לי שהנושא קצת לעוס...
אשמח לדעת מה הכיוון ומה ה"לעוס" שכאן, בכל עוד יכול להשתנות ולקבל תדמית אחרת...
לגבי העלילה נראה הולך לכיוון מסוים
אשמח לדעת מה הכיוון שלדעתכם לשם הוא הולך?

my-m

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
טוב, העזרה שלכם כאן ממש נחוצה.
מנסה להתקדם עם הסיפור שהולך למחוזות אחרים, אשמח מאד שתכוונו, עד כמה מעניין? על מה הייתם רוצים לקרוא? וכו'

לפעמים הוא אוהב את הלילה, השקט, הצרצרים שברקע נותנים לו מנגינה נעימה, עמוקה כזו.

הוא מצא את האבן הזו במיקום כזה מדויק, מול הנוף השחור, השקט.

כאן אף אחד לא מפריע לו, רק הוא ועצמו והצרצרים.

פעם הוא לא היה כזה, היה ילד שובב, אפילו שובב מידי, ניסה לאתגר את כל הסובבים אותו יותר נכון, את כל מי שמעליו, והם, בהחלט הסתובבו סחור סחור, עד שפשוט הקיאו אותו מאחד לשני.

והוא, ילד שהפך לנער, מלא סקרנות, היה חייב לנסות לראות להבין, מה שבכלל לא היה בתחום אחריותו, ועל כל מה שרק רמזו לו "כשתגדל תבין" הוא הלך מיד לבדוק ולחקור, והידע הזה שהגיע בגילאים לא תואמים ממקורות לא מבוקרים, רק גרם לו לשקוע עוד ועוד, לדעוך, עד שלאט לאט, החל להעלם.

יוני ישב על האבן, לבוש בפיג'מה, השאיר את כולם בדירה ישנים שנת ישרים, הוא חייב את השקט הזה!

כל הזמן סוער לו מבפנים, הוא לא יכול כבר ככה...

"פססס" לחישה קצרה מצד שמאל, יוני מסב את ראשו בחדות, אף אחד לא נראה לכיוונו.

"פססס, פססס, פססס" יש קצב וסדר ללחישות מצד ימין, להן עונות כמה רצופות מצד שמאל.

הוא מבין שמשהו פה קורה, והוא בתווך, הוא ממש לא מעוניין להפריע כאן לאי-מי בעסקיו, בצעדים חתוליים ושקטים הוא זז לצידו, מסתתר מאחורי שיח גדול מימדים, מביט על צלליות שחורות המתקרבות מצד ימין, סוחבות על גבן משהו כבד וארוך.

הצלליות מצד שמלא קרבות אליהן, המסע מחליף בעלים, מזוודות עוברות מפה לשם, וכל חבורה חוזרת על עקבותיה עם הציוד החדש.

'מה. זה. ?' יוני הרהר לעצמו, מנסה להסדיר את נשמותיו, מחכה שירגעו הרוחות והקולות, צועד חרש לשביל החיצוני, מזדרז לכיוון הבקתה, אור עמום דלוק בה.

הבקתה היתה חשוכה כשהוא יצא.

נעה613

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
'מה. זה. ?' יוני הרהר לעצמו,
אפשר רק: "מה זה?" הרהר לעצמו, מנסה וכו'
לפעמים הוא אוהב את הלילה, השקט, הצרצרים שברקע נותנים לו מנגינה נעימה, עמוקה כזו.
משפט כל כך יפה שאולי כדאי כדאי להוריד לו את המילה 'לפעמים' בהתחלה ולפסק אותו כך:
הוא אוהב את הלילה, את השקט. הצרצרים שברקע נותנים לו מנגינה נעימה, עמוקה כזו.
השאר כבר באמת נתון לטעמך הספרותי.
אין לי שמץ של מושג לאן זה הולך.
תמשיך, שנדע אם מעניין או לא. בינתיים מעורר סקרנות!

my-m

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
המשך:
אודה מאד לביקורת/דעות/מחמאות/רעיונות שלכם! וכמה שיותר!

יוני התקרב אל הבקתה, האור העמום בה, הביא עמו כל מיני מחשבות שהחלו מתרוצצות במוחו.

כשכבר התקרב די קרוב, הוא התכופף, וצעד בצעדים קטנים, מהירים ושקטים לכיוון החלון, החלון היה סגור, לשמוע הוא לא יכל כל כך, פרט לכמה לחשושים של חבריו.

יוני החליט להתקרב לדלת, נצמד לשמוע מה מתרחש מאחוריה ואז נקש את הנקישות הידועות שלהם, שתי נקישות חזקות ורצף של נקישות מהירות שקטות.

"הורדת לנו את הלב!" זה היה אריק, בפיג'מה, מאחוריו גבי ואור מביטים בו בדאגה.

"לאן חשבת שאתה הולך?" אור ליווה אותו במבטו, עד שיוני קרס על הדמוי ספה.

"פשוט מערכת דיווח שעות לא עבדה היום, מצטער" חייך יוני חיוך עצבני לעבר השלושה שהחליפו מבטים ביניהם, וחזר להתעסק בנעליו.

גיחוך נשמע מצד אריק "לא התכוונו שתדווח באמת, פשוט, אתה יודע, הלכנו לשון ארבעה, וכשאור קם באמצע הלילה, הוא רואה שאנחנו שלושה" אריק הביט על אור, הוא החזיר לו מבט של הבנה.

"אז אתה מבין יוני? פשוט מאד" "דאגנו לך" אמרו השלושה בלי תכנון.

יוני הרים את עיניו והביט עליהם "באמת דאגתם לי?" אולי תנסה לחשוב עליהם.

אריק שוב החליף מבטים משתהים עם הנוספים בחדר "אתה לא היית דואג אם היית קם בלילה ורואה שאחד לא נמצא" הוא חייב להבין שהבחור הזה לא הוזה.

"לא, כל אחד וענייניו, מה הלחץ? בצבא מישהו החסיר חלום כי החבר שלו קם לספור כוכבים?" הוא כנראה באמת לא מבין.

גבי הביט על אריק ואור שנראה היה שלא מבינים כלום, ולראשונה פצה את פיו "יוני, אנחנו נמצאים באזור לא כל כך נעים לספירת כוכבים" התקרב אליו גבי.

"לא רחוק מפה" אריק התקרב אליו מביט לא בתוך עיניו, עמוק "יש כאן כנופיות שמתעסקות בסחר בבני אדם" הוא המשיך להביט בו, מנסה לראות אם הבחור שמולו איתם או לא.

"מממ... מה זאת אומרת?" יוני היה מופתע, המום!

"זה מה שזה אומרת" חייך אליו אריק "עכשיו אתה מבין?"

בהבזק של רגע, חלפו מול יוני חבורת האנשים הנושאת מזוודה, מחליפה אותה עם הקבוצה השניה במשהו שסחבו, ארוך ו... צורת אדם!

"כן, עכשיו אני מבין!" קם יוני מהספה, צועד לכיוון החלון, מסיט אל הווילון, רק כוכבים, שמים שחורים, צמחיה סבוכה ועולם של שקר, מולו.

נעה613

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
"אז אתה מבין יוני? פשוט מאד" "דאגנו לך" אמרו השלושה בלי תכנון.
"אתה לא היית דואג אם היית קם בלילה ורואה שאחד לא נמצא"
יש לי נרווים לגבי זה
בסוף משפט חייבת להיות נקודה
או פסיק
אני יודעת שאני לא הדוגמא הכי גדולה לזה, אבל ספרותית זה ממש חשוב
"כן, עכשיו אני מבין!" קם יוני מהספה, צועד לכיוון החלון, מסיט אל הווילון, רק כוכבים, שמים שחורים, צמחיה סבוכה ועולם של שקר, מולו.
משפט שממש אהבתי!
אודה מאד לביקורת/דעות/מחמאות/רעיונות שלכם! וכמה שיותר!
הכי כיף שאומרים לך מה לעשות, אבל בוא תכתוב אתה את מה שאתה אוהב ומתחבר אליו
אתה לא צריך הכוונה והנחיה
אם אתה אתה
ולא את, במקרה

my-m

משתמש פעיל
כתיבה ספרותית
יש לי נרווים לגבי זה
בסוף משפט חייבת להיות נקודה
או פסיק
אני יודעת שאני לא הדוגמא הכי גדולה לזה, אבל ספרותית זה ממש חשוב
צודקת, בורח לי לפעמים
משפט שממש אהבתי!
תודה!
הכי כיף שאומרים לך מה לעשות, אבל בוא תכתוב אתה את מה שאתה אוהב ומתחבר אליו
אתה לא צריך הכוונה והנחיה
אם אתה אתה
ולא את, במקרה
כשיש פידבקים זה מראה שאנשים קוראים ונהנים/לא
אבל כשאין בכלל תגובות אין שמץ מה קורא באמת ואם שווה בכלל להמשיך

Chaya Lea

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
בינתיים הסיפור נראה מעניין (טוב שהקפצת כבר הספקתי קצת לשכוח ממנו)
הבחירה אם להמשיך או לנסות משהו אחר היא בידיים שלך... אותי סיקרן הכיוון שלך.
מבינה את התסכול כשאין תגובות אבל ככה זה אם נסתכל מה קורה פה בפורום באופן כללי רק אלו שהתמידו והעלו פרקים זכו להרבה תגובות מסתבר שלקהל לוקח זמן להתלהב על סיפור... אולי פשוט למדו מהניסיון (שהרוב בסוף משאירים במתח...)

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צח

א מִזְמוֹר שִׁירוּ לַיי שִׁיר חָדָשׁ כִּי נִפְלָאוֹת עָשָׂה הוֹשִׁיעָה לּוֹ יְמִינוֹ וּזְרוֹעַ קָדְשׁוֹ:ב הוֹדִיעַ יי יְשׁוּעָתוֹ לְעֵינֵי הַגּוֹיִם גִּלָּה צִדְקָתוֹ:ג זָכַר חַסְדּוֹ וֶאֱמוּנָתוֹ לְבֵית יִשְׂרָאֵל רָאוּ כָל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ:ד הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ פִּצְחוּ וְרַנְּנוּ וְזַמֵּרוּ:ה זַמְּרוּ לַיי בְּכִנּוֹר בְּכִנּוֹר וְקוֹל זִמְרָה:ו בַּחֲצֹצְרוֹת וְקוֹל שׁוֹפָר הָרִיעוּ לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ יי:ז יִרְעַם הַיָּם וּמְלֹאוֹ תֵּבֵל וְיֹשְׁבֵי בָהּ:ח נְהָרוֹת יִמְחֲאוּ כָף יַחַד הָרִים יְרַנֵּנוּ:ט לִפְנֵי יי כִּי בָא לִשְׁפֹּט הָאָרֶץ יִשְׁפֹּט תֵּבֵל בְּצֶדֶק וְעַמִּים בְּמֵישָׁרִים:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה