העולם שמתחת לספריה העירונית - יעל רועי - ביקורת והמלצה.

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
סיימתי בשבת לקרוא את הספר המופלא הזה, ויש לי כמה דברים לומר:

1. שם הספר
העולם שמתחת לספריה העירונית, שם יצירתי, למרות שמבחינת העלילה היא פחות מתרחשת במרחב עירוני, לפחות להרגשתי.

2. דמויות ראשיות
הדמויות הראשיות בנויות לתלפיות בחלק הראשון כרונולוגית של הספר, ככל שמתקרבים לסוף הסיפור, יש איזו ירידה בתיאור הדמות של הנסיכה,
חסר מידע רב על מה שהפך אותה למה שהיא כיום, ואיך זה מסתדר עם שאר הרוח שלה בחלקים המוקדמים של הספר.
לעומתה הדמות המספרת, שומרת על אותה אנרגיה למשך כל הסיפור,

3. דמויות משנה
האחיות המעצבנות של הדמויות, מקבלות אצלי את הציון הגבוה ביותר, הן מושלמות, ואפשר לשמוע את הקול שלהן צועק מבין הדפים,
קצת התקמצנה עם דמותו של מאיר, להערכתי - כדי לשמור על מתח בספר, וחבל, היה צריך לתאר אותו יותר.
דמות האב והאם עלומות לחלוטין, לא מובנות בשתי הדמויות, ובאיזה מקום מעצימות את תחושת הבדידות של הנפשות הפועלות.

4. עלילה
העלילה בנויה טוב מאוד, עם חיסרון אחד מעצבן, הניסיון ליצור מתח, אבל זה לא פוגם בהנאה.
למרות שצריך להיות ממש טיפש בכדי לא לדעת לאן הספר הולך, הסופרת בחרה להסתיר את הפרטים האלה מהקורא, וזה לא ממש עבד (אשמח להערות על נקודה זאת)
הספר הזכיר לי את הקלאסיקה מהילדות "הסיפור שאינו נגמר", אבל כנראה בגלל שהיא ילדה טובה, וגם בכדי ליצור בידול, הילדה נשארה למטה לקרוא, מה שהופך את הספר לטוב בהרבה.
אין תשובה לשאלות מסויימות בסוף, ונשאר קצת טעם של החמצה בנוגע לדמויות אהובות בספר.

5. למי הספר מתאים?
על הכריכה נכתב "ספר בן בלי גיל", וזאת הגדרה די קולעת.
אני חושב שבאמת ניתן לתת אותו לכל אחד שיש לו קצת שאר רוח, איזה מקום בנפש לדברים שונים
הכתיבה מעניקה מקום רב לאנשים יצירתיים ולא שגרתיים,
ובעצם מעמתת אותם מול הכוחות המדכאים את היצירתיות.
לי הספר הזה הוסיף המון נקודות להזדהות איתן, ונראה לי שגם לכם זה יעזור.

6. למי הספר לא מתאים?
לאנשים רגילים מדי.
כמו אורית ואהובה, אסתר ואיידל מהספר, שבעיניהן כל סטייה מהנורמה היא אסון.
אנשים כאלה ישתעממו ממנו מהר ויחפשו איזה משהו יותר רגיל להסתתר מאחוריו.
זה ספר לא רגיל, מאת סופרת לא רגילה.

דירוג:
8.9

מה הענינים

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
וזו לא פעם ראשונה שאתה נותן ביקורת כ"כ טובה לסופרת הזאת...

מסכימה כמעט עם כל מילה על הספר
במיוחד:
האחיות המעצבנות של הדמויות, מקבלות אצלי את הציון הגבוה ביותר, הן מושלמות, ואפשר לשמוע את הקול שלהן צועק מבין הדפים,
- בד"כ לסופר שמבין טוב מאד את השונה והרגיש והלא רגיל, קשה לאפיין את הדמויות הרגילות. אך היא עשתה את זה מצוין.

לי אישית הפריעה צורת הפגישה בסוף. היא לא היתה טבעית, סוג 'קיצ'ית' כזאת ופחות מתאימה לאופי הרגיל של הספר

קראתי אותו, נתתי לילדים לקרוא אותו, נתתי למבוגרים לקרוא אותו, וכל אחד הבין ברמה שלו. זה מאד יפה בעיני.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
הספר האהוב עליי ביותר של הסופרת הנ"ל הוא ספרה החלום על המגבעת, קראתיו פעמים רבות.... (וגם מחנה הקיץ של מה-שמו היה ספר מעולה!)

ארבע

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
הפקות ואירועים
ספר נהדר, אם כי הסיום הוא בלתי נסלח.
סליחה שאני רגילה, קיטשית ושוחרת הפי אנדים עליזים.

אסטרונאוטית

משתמש פעיל
היה לי ממש חבל כל הקטעים שאטה דילגה עליהם בספר שלא יצא לאור....
באמת ספר מיוחד מאוד כמו רב הספרים של המחברת

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
תגובת הסופרת:
תודה על התגובה המפורטת
שבלי ספק נכתבה מתוך שימת לב מרובה
לא לכול יש לי תשובות, קודם כול מפני שזמן רב לא קראתי את הספר ומה שעומד לי בראש כרגע אלה סיפורים שאני עוסקת בהם בתקופה זו.
יכולה לומר באופן כללי שלא כל מה שהנחתם שנעשה בכוונה כדי להסתיר, למתוח וכד', הוא נכון, אם כי חלקית כן.
למיטב זיכרוני החיסרון בתיאור הנסיכה, בהשלמתו, הוא גם מכיוון שלעולם איננו יכולים באמת לטעון שאנחנו מבינים מה גרם לאדם להיות כזה וכזה או לנהוג באופן מסוים. נפש של אדם היא דבר עמוק ומורכב ובהחלט לא ניתן לצפייה מדויקת. זה היה מתוך כבוד לדמות - וגם לאינטליגנציה של הקוראים. לא מתוך ציפייה שישלימו בכוחות עצמם מידע ספציפי על הדמות, אלא מתוך אמון שאפשר להשאיר לקורא מקום להשלים את התמונה - לפעמים על פי רצונו הוא. הפתח לשימוש הקורא בדמיונו האישי מאפשר סוג של הנאת קריאה שפחות קיימת כשהדברים ברורים לחלוטין. זה כמובן לא סותר את האפשרות שתיאור הדמות היה יכול להיעשות באופן טוב יותר וייתכן שהוא לוקה בחסר. כאמור, אין ביכולתי כרגע להשיב על כך במדויק.
שם הספר לא נבחר כי רוב התרחשותו היא מתחת לפני הקרקע, אלא מפני ששם הגרעין של התפתחות הסיפור ומהלכו. החיבור בין עבר והווה, והדמויות השונות. כמו כן, חלקית הוא נבחר פשוט באופן אסוציאטיבי, כפי שנכתבו או לא נכתבו הרבה דברים בספר. זו עוד סיבה לכך שהאפשרות שלי לענות לתגובתכם היסודית - מוגבלת. לא הכול ביכולתי להסביר בפרוטרוט ובשכל ישר, אם כי ייתכן שבזמן כתיבת הסיפור, או מעט אחר כך, יכולתי להסביר זאת טוב מהיום.
תודה על ההתייחסות המושקעת, על המחמאות ועל הביקורת.

nechamizak

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י קקטוס;n4900107:
תגובת הסופרת:
תודה על התגובה המפורטת
שבלי ספק נכתבה מתוך שימת לב מרובה
לא לכול יש לי תשובות, קודם כול מפני שזמן רב לא קראתי את הספר ומה שעומד לי בראש כרגע אלה סיפורים שאני עוסקת בהם בתקופה זו.
יכולה לומר באופן כללי שלא כל מה שהנחתם שנעשה בכוונה כדי להסתיר, למתוח וכד', הוא נכון, אם כי חלקית כן.
למיטב זיכרוני החיסרון בתיאור הנסיכה, בהשלמתו, הוא גם מכיוון שלעולם איננו יכולים באמת לטעון שאנחנו מבינים מה גרם לאדם להיות כזה וכזה או לנהוג באופן מסוים. נפש של אדם היא דבר עמוק ומורכב ובהחלט לא ניתן לצפייה מדויקת. זה היה מתוך כבוד לדמות - וגם לאינטליגנציה של הקוראים. לא מתוך ציפייה שישלימו בכוחות עצמם מידע ספציפי על הדמות, אלא מתוך אמון שאפשר להשאיר לקורא מקום להשלים את התמונה - לפעמים על פי רצונו הוא. הפתח לשימוש הקורא בדמיונו האישי מאפשר סוג של הנאת קריאה שפחות קיימת כשהדברים ברורים לחלוטין. זה כמובן לא סותר את האפשרות שתיאור הדמות היה יכול להיעשות באופן טוב יותר וייתכן שהוא לוקה בחסר. כאמור, אין ביכולתי כרגע להשיב על כך במדויק.
שם הספר לא נבחר כי רוב התרחשותו היא מתחת לפני הקרקע, אלא מפני ששם הגרעין של התפתחות הסיפור ומהלכו. החיבור בין עבר והווה, והדמויות השונות. כמו כן, חלקית הוא נבחר פשוט באופן אסוציאטיבי, כפי שנכתבו או לא נכתבו הרבה דברים בספר. זו עוד סיבה לכך שהאפשרות שלי לענות לתגובתכם היסודית - מוגבלת. לא הכול ביכולתי להסביר בפרוטרוט ובשכל ישר, אם כי ייתכן שבזמן כתיבת הסיפור, או מעט אחר כך, יכולתי להסביר זאת טוב מהיום.
תודה על ההתייחסות המושקעת, על המחמאות ועל הביקורת.

לדעתי, אחד הספרים הכי טובים שלה, והכי בכלל...

קראתי אותו ממש מזמן כך שלא זוכרת להתייחס לפרטים השונים.

דווקא שם הספר מצא חן בעיניי. לדעתי, הוא מסמל את הניגודיות בין הספרייה העירונית שמייצגת את המציאות השגרתית, האורבנית והנחפזת לבין העולם הפנימי העשיר ומלא המרחבים שרוחש בתוך דמויות אפורות מהמציאות כמו גיבורת הסיפור והספרנית. לי זה הזכיר עיר תחתית שוקקת חיים משלה מתחת לרחוב מרכזי סואן בעיר בירה.

נוי

משתמש סופר מקצוען
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
ספר מופלא, מופלא שאין כדוגמתו.
כאב לי שהיא דפקה באופן אנוש את חייה של הנסיכה, והגשתי לסופרת תלונה וגם איום בתביעה ייצוגית, או לחילופין שאשכתב את הסוף ואצבע בו כמה כתמים וורודים.
היה לי מובן לאור הצרות שבאו בצרורות איך היא הפכה לקוקסית אפרורית.
הייתי מגישה את הספר מנחה לכל אותם הנסיכים, אך יש לי נסיכה קטנה פרטית, וחוששתני שהיא תבכה תמרורים על גורל הנסיכה ולכן הנאתה העמוקה מהספר תתפספס.

אולי מעניין אותך גם...