בריאות המוגלובין 9.9

אתי פרידלנדר

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
תמיד אני הולכת למקור
מה גרם
דימום רב פעם בחודש, תזונה לא נכונה, הליקובקטור, רגישות לגלטן ועוד
בשביל זה הולכים לרופא ומבקשים בדיקות מקיפות
כדאי שתקחי 1-2 כפות שקדיה עם מעט מיץ ענבים ( לא צריך לערבב, אחד אחרי השני) מנסיון מקפיץ את הברזל
ופיזי מהר מתחזקים ( אלא אם כן יש בעיה ...)

שלמות הבורא

משתמש חדש
מענין אני מעל שנתיים עם ברזל 9.2 ופריטין(מחסניות) -1.5 ז"א מאד נמוך...(וכך כל מה שאיך שהוא קשור לברזל..)
ולא נתנו לי שום עירוי ברזל
אני לוקחת כל כדור אפשרי פשוט לא עולה....(יש לציין שעשיתי פעמיים בדיקת צליאק וזה שלילי...)
את חושבת שאני אמורה לבקש עירוי בשביל שייתנו?
תנסי לבקש מהמוטולוגית

H. Clin

משתמש מקצוען
מענין אני מעל שנתיים עם ברזל 9.2 ופריטין(מחסניות) -1.5 ז"א מאד נמוך...(וכך כל מה שאיך שהוא קשור לברזל..)
ולא נתנו לי שום עירוי ברזל
אני לוקחת כל כדור אפשרי פשוט לא עולה....(יש לציין שעשיתי פעמיים בדיקת צליאק וזה שלילי...)
את חושבת שאני אמורה לבקש עירוי בשביל שייתנו?
תשאלי את הרופא על עירוי אבל יותר חשוב לבדוק את מקור האנמיה.
אם זה לא עולה עם ברזל, יכול להיות שאת מאבדת דם או שיש בעית ספיגה.
לא כדאי לזלזל בזה.

תהילה לדוד

משתמש מקצוען
זה משהו כרוני (סתם מתענינת.. אני אשכנזיה...)
תלסמיה היא מחלה תורשתית אוטוזומלית רצסיבית של תאי הדם האדומים. הפגם הגנטי גורם לשיעור מופחת של ייצור שרשרות ההמוגלובין (הפגם שקול להמוגלובינפתיה שהיא פגם מבני בשרשרת ההמוגלובין הגורם להעברת חמצן לא יציבה או לא נורמלית). תאי הדם פגיעים מאד לפציעה מכנית ומתים במהירות. חולים רבים בתלסמיה מקבלים עירויי דם באופן קבוע (במרווח זמן של שבועיים עד שלושה שבועות) על מנת להתמודד עם המחלה ולשמור על אורח חיים בריא יותר במקום לחיות ללא טיפול; ניתן לבצע השתלת מח עצם אם התוצאה הראשית של העירוי – עלייה בכמות הברזל – מתחילה בעצמה להיות בעיה. השתלת מח עצם דורשת התאמה מדויקת על מנת להימנע מדחייה ומסיבוכים נוספים.

הקישור הגאוגרפי של המחלה עם אגן הים התיכון היה אחראי לשם שניתן לה: תלסה (Thalassa) היא המילה ביוונית שמשמעותה ים, ומשמעותה של היימה (Haema) היא דם. תלסמיה מתרחשת בכל האוכלוסיות והקבוצות האתניות, אולם שכיחותה משתנה בין אוכלוסיות שונות.

ה' אוהב אותי :)

משתמש חדש
סוגי בטא תלסמיה:

ישנם שלושה סוגים, בתלות ברמת הפגיעה בגנים (סוג המוטציה) ומספר הגנים הפגועים:

1. בטא תלסמיה מינור: כאשר אחד מהגנים לבטא גלובין פגוע. במצב זה יש בדרך כלל תסמינים קלים מאוד והנשאים לא נזקקים לטיפול תרופתי. עם זאת, הם יכולים להוריש את התלסמיה לצאצאיהם. לרוב ישנה אנמיה קלה וכדוריות הדם קטנות מהנורמה.
  2. בטא תלסמיה מאג'ור (Cooley's anemia)מופיעה כאשר שני הגנים של בטא גלובין פגועים וכאשר המוטציות חמורות. זו הצורה החמורה ביותר של בטא תלסמיה. תינוקות עם בטא תלסמיה מג'ור לרוב נראים בריאים מייד לאחר הלידה אך מתחילים לפתח תסמינים בשנתיים הראשונות לחיים. מצב זה גורם לתסמינים חמורים עם אנמיה שיכולה להיות מסכנת חיים ודורשת עירויי דם קבועים.
  3. בטא תלסמיה אינטרמדיה יכולה אף היא להתרחש כאשר שני הגנים לבטא גלובין פגועים, אך המוטציות פחות חמורות מאלה הגורמות לבטא תלסמיה מאג'ור. מטופלים עם מחלה זו סובלים מאנמיה בינונית עד קשה ולעיתים נזקקים לעירויי דם קבועים.
ניתן לסווג את התלסמיה לפי החומרה – תלוי עירויי דם או ללא תלות בעירויי דם במקום החלוקה המסורתית למאג'ור/מינור

ליאורה ז.

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
נמוך מאוד. את לא מרגישה חולשה?
בטוח היא מרגישה חולשה.
נראה לי שבגלל זה היא שואלת :unsure:
אני מכירה מישהי שהגיעה לבית חולים עם 5.6 המוגלובין
כדאי לטפל בזה כדי שחלילה לא ירד...

ללללה

משתמש חדש
אם יש אשכול בנושא המוגלובין,

אשמח ליעוץ עזרה והכוונה

לבת הקטנה בת 3 נמצא 6.6 המוגלובין בדם

כמובן שהרופא הזעיק אותנו למתן עירוי ברזל ,

אבל לא הבנו איך זה עוזר לגלות מה מקור הבעיה

האם שייך כזה רמה נמוכה רק מחוסר תזונה?
כי תסמינים לדימום פנימי לא גילו
גנטית גם לא,

עירוי דם גם לכאו' יהיה פתרון זמני,

מה השלב הבא שמומלץ לעשות?
למי לפנות?
האם הזמן הארוך של הניסוי והתהייה של הרופא לגלות את מקור הבעיה לא מסוכן?

BIZZARC- עשירה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
קודם כל עירוי, ולא בטוח שזה יהיה רק פתרון זמני.
נתת לה ברזל מאז שהיא תינוקת? עשית לה בדיקות דם של גיל שנה?

ללללה

משתמש חדש
קודם כל עירוי, ולא בטוח שזה יהיה רק פתרון זמני.
נתת לה ברזל מאז שהיא תינוקת? עשית לה בדיקות דם של גיל שנה?
למה זה לא פתרון זמני,
אם יש מקור לבעיה זה אמור להמשיך לכאו', לא?!

בגיל שנה היה לה 10 ואמרו לנו לעקוב
ואז הלכנו בדיקה שגרתית לפני חודשיים

חודש מקפידים לתת פריפל 3 ועדיין לא עלה כלום
ואז הגיע עירוי ברזל

H. Clin

משתמש מקצוען
דבר ראשון עושים בדיקת צואה לדם סמוי.
כמובן לעקוב אחרי ההמוגלובין כדי לוודא שזה עולה עם הפריפל.
אם זה לא עולה, צריך להמשיך לחפור (בד"כ ייעוץ המטולוגי).

צלצולית

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
D I G I T A L
בטוח היא מרגישה חולשה.
נראה לי שבגלל זה היא שואלת :unsure:
אני מכירה מישהי שהגיעה לבית חולים עם 5.6 המוגלובין
כדאי לטפל בזה כדי שחלילה לא ירד...
שאלת אותי?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה