שיתוף - לביקורת הכפכפים המעופפים

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
זה התחיל בשיטוט אקראי בעלי-אקספרס לרגל מבצעי הבלאק פריידי הנחשקים וההטבות המטריפות שאסור להחמיץ. את עיני צדו נעלי-בית מזמינות ומפתות, שצולמו משלל זוויות מחמיאות. כפכפי הפולימר האלסטי נראו נוחים להפליא ונמכרו במחיר מצחיק. דמיינתי את עצמי חוזר הביתה אחרי יום מתיש, שוקע בנעלי-בית רכות ומפנקות וקיבלתי החלטה.

הלכתי על כפכפים בצבע אפור סולידי כדי שאוכל לחרוג מתחומי הבית. להוריד זבל, להעלות דואר ואפילו לדשדש למנחה-מעריב בשטיבל השכונתי בלי לסכן את השידוכים של הילדים. טיפסתי לבוידעם, שלפתי רולטקה ובדקתי את מידות הרגל לפי הוראות האתר הקפדניות. מרוב התרגשות שחררתי את הסרט המתכתי שזינק בהתלהבות חסרת רסן ופצע לי את הזרת. מה שחיזק את הצורך בנעל-בית נוחה וגמישה שתפצה את הרגל המדממת והשסועה.

חודשיים חלפו בכיליון רגליים ולא הגיעה שום בשורה. ואז נחתה בתיבה ההודעה השלישית המתריעה שאם לא אאסוף את דבר הדואר בהקדם הוא יוחזר לשולח. משום מה, החבילה נשלחה ליחידת דואר מרוחקת בקיוסק במרכז העיר. אבל מה לא יעשה האדם כדי לפנק את כפות רגליו בכפכפים רכים ונוחים לעילא.

התנעתי הרכב, נסעתי למרכז העיר וחניתי בתשעה-עשר ₪ לשעה או חלק ממנה. אחרי חמש דקות חזרתי לאוטו בחדווה נושא בידי חבילה אפורה ואטומה. בקלקולציה כוללנית של העלות, המשלוח, הדלק והחניה, הגעתי למחיר כפכפים סטנדרטיים בארץ הקודש. אבל על הכפכפים עצמם שילמתי רבע מחיר. מה שגרם לי תחושת סיפוק זעירה של ניצחון על המערכת.

האכזבה המרה הגיעה כשעליתי הביתה וגיליתי שהכפכפים קצרים למידותי והבוהן מגיחה מקדימה כמו ראש של צב. נכנסתי לאתר ורשמתי למוכר הסיני תלונה נזעמת. לאחר דיון של שבועיים הגענו להסכם של ג'נטלמנים, לפיו אני אעניק את הכפכפים לאחד מבני משפחתי, והמוכר יספק לי חדשים בהנחה ניכרת של חמישים אחוזים.

1669032616624.png

חודשיים חלפו ושוב הגיעה הודעה על דבר דואר שנשלח לירקן בעיר סמוכה. הפעם הכפכפים התאימו למידותי להפליא, אבל לדאבוני התברר שהסוליה התעוותה במהלך היצור או המשלוח. התיישבתי לכתוב לסיני תלונה חריפה. לאחר מחלוקת ארוכה הגענו להסכם של ג'נטלמנים לפיו אני אעניק את הכפכפים שהתאימו כמו כפפה ליד לרגליו של אחייני שסובל מפלטפוס מתקדם, והמוכר יספק לי חדשים בהנחה משמעותית של חמישים אחוזים.

חודשיים חלפו ושוב הגיעה הודעה על דבר דואר. הפעם נעלי הבית נמצאו תקינות ואיכותיות ללא דופי. אבל בדיקה קצרה גילתה ששלחו לי בטעות שני כפכפים שמאליים. אחרי וויכוח של שבועיים הגעתי עם הסיני להסכם של ג'נטלמנים לפיו אני אעניק את הכפכפים לגיסי השלומיאל בעל שתי הידיים השמאליות, והוא יספק לי חדשים בהנחה מתבקשת של חמישים אחוזים.

החודשים חלפו ורגלי המותשות טרם צעדו אל המנוחה ואל הנחלה. עם הזמן הפכתי ללקוח קפדן חשדן ותובעני. אחרי המתנה כל כך ארוכה כבר לא הסכמתי להתפשר על כלום. בחנתי את הכפכפים בזכוכית מגדלת ואיתרתי בהם פגמים מיקרוסקופיים בלתי נראים. ניהלתי עם הסיני התנצחויות ענפות והגעתי אתו שוב ושוב להסכמים ג'נטלמניים, לפיו אני אעניק את הכפכפים התקולים לאחד מבני משפחתי, שכניי ומכריי, והוא יספק לי חדשים בהנחת לקוח קבוע של חמישים אחוזים.

את המימון למאות נעלי הבית והעלויות הנלוות השגתי בדרך פשוטה. לקחתי על עצמי עוד משכנתא. בהסכם המסועף שחתמתי עם הבנק, הוספתי באותיות קליגרפיות את המילה 'נעלי' לפני המילה 'דירה'. רומז שהמשכנתא לא נועדה למימון דירה אלא 'נעלי-דירה'. ככה הצלחתי גם לסובב את הבנק וגם להישאר אדם ישר.

1669032630004.png

כעבור שנות ציפייה התעופפו לארץ הקודש הכפכפים המושלמים. סרקתי אותם מכף רגל ועד ראש וגיליתי שהם תמימים ותואמים ושכולה אין בהם. למרות ראייתי המטושטשת הצלחתי להבחין שהם לא בצבע האפור הסולידי עליו חלמתי מזה שנים. בשלב הזה כבר לא יכולתי לסכן את שידוכי הילדים, שהם וצאצאיהם היו נשואים באושר ואושר. אבל התקשיתי לשאת את המחשבה שכשיזכירו את הסבא-רבא ז"ל בדרשות השבע-ברכות, כולם יזכרו בחיוך בזקן התימהוני שדשדש בשטיבל'ך עם כפכפים ביזאריים בצבע אפרסק קיצי עליז.

בגיל שמונים ושבע וחצי שכבתי במיטתי על ערש דווי וסיכמתי בקדרות את חיי. בסך הכול הספקתי לא רע. גידלתי משפחה לתפארת. ערכתי ספרים שממלאים מדפים. פרסמתי בפרוג כמה טורים שקוששו יחד כמות לא מבוטלת של לייקים. אבל את שאיפת חיי הליבתית לא הצלחתי להגשים מעולם. הייתי עם רגל אחת בקבר שמעולם לא טעמה נעלי בית רכות ומפנקות.

לחדרי דשדשו מאות בני משפחה, ידידים, שכנים ומכרים, שבאו להיפרד ממני בפעם האחרונה כששליש דמעה נקווית בזוויות עיניהם. התרגשתי לראות שכולם נעולים בכפכפים שקיבלו ממני במשך השנים במחווה סמלית של הוקרה. אבל כשפערתי את לועי הניחר למילות פרידה, פניהם התעוותו במופע מחריד של זעם וחמה.

כמו לפי אות מוסכם מראש חלצו כולם את כפכפיהם והחלו לרגום אותי באכזריות חסרת רחמים. גשם זלעפות של נעלי בית תקולות מכל המינים והפגמים ניתך על גופי הישיש בלי הפוגות. הנפתי יד רועדת בניסיון לגונן על פני הקמוטות והתעוררתי שטוף זיעה. טרקתי את מסך המחשב בחבטה עזה, ונחתתי ברגליים צעירות ויחפות על הרצפה הקרירה.

1669032641983.png

קבצים מצורפים

• 1669032588108.png
    1669032588108.png
    KB 13.1 · צפיות: 68

שלחן עורך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
עריכה תורנית
@אדם מהשורה אחד הטובים!!
מה שמדהים, שמהחברה בסין עד הדואר בארץ זה מגיע תוך כמה דקות... כל שניה נוחתת הודעה שהחבילה עברה שלב נוסף, כל סיני יודע בדיוק היכן החבילה שלי ברגע זה.
ומהרגע שזה בארץ, כאילו המשלוח מקבל רוגע... זז אט אט, אף אחד לא יודע בדיוק היכן הוא.. ורק אחרי כמה חודשים אתה מתחיל לגשש ולהבין שאולי בכל זאת זה בעצם כבר הגיע...

נערך לאחרונה ב:

מ. ברא"י

צילומימוש, הילד מדבר מהתמונה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
וואו.
זה קטע טוב!
מעניין. מרתק. מצחיק ומשעשע.
ואקטואלי ממש.
ישר כח.

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
@אדם מהשורה אחד הטובים!!
מה שמדהים, שמהחברה בסין עד הדואר בארץ זה מגיע תוך כמה דקות... כל שניה נוחתת הודעה שהחבילה עברה שלב נוסף, כל סיני יודע בדיוק היכן החבילה שלי ברגע זה.
ומהרגע שזה בארץ, כאילו המשלוח מקבל רוגע... זז אט אט, אף אחד לא יודע בדיוק היכן הוא.. ורק אחרי כמה חודשים אתה מתחיל לגשש ולהבין שאולי בכל זאת זה בעצם כבר הגיע...
תודה רבה!
"מיליארד סינים לא טועים!"

הסגנון הזכיר לי קצת את ר' מנדל
חזקק
טור תוכחה מצמרר...~^~
תודה רבה!
בעבר הרחוק @7שבע7 האשימה אותי שאני סופר אחר במסווה.

וואו.
זה קטע טוב!
מעניין. מרתק. מצחיק ומשעשע.
ואקטואלי ממש.
ישר כח.
תודה רבה!
גילוי נאות: כתבתי מזמן ושיתפתי עכשיו לרגל האקטואליות.

הצחקתני טובא - הברקה שיכלה לשמש ככותרת מוצלחת לסיפור.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
כתוב נפלא, סיפור שמסקרן לקרוא איך נגמר.
התיאורים מאוד אותנטיים, והשטנץ החוזר על עצמו של הסכם ג'נטלמני מאוד מצחיק ומוסיף עניין:)

רק שאלה.. ואולי רק אני כזה אחד שלא מבין... אבל מה בדיוק קרה בסוף? הכל היה חלום? מול המחשב?
הכתוב באמת הגיע לגיל מבוגר וכולם רגמו אותו? למה?

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
רק שאלה.. ואולי רק אני כזה אחד שלא מבין... אבל מה בדיוק קרה בסוף? הכל היה חלום? מול המחשב?
הכתוב באמת הגיע לגיל מבוגר וכולם רגמו אותו? למה?
תודה רבה על הביקורת המלומדת!
כמו שאתה מבין המציאות והחלום משמשים בערבוביה. האיש התכוון להזמין ונרדם. ההמשך התרחש בדמיונו עד שהוא התעורר ונחת ברגליים צעירות ויחפות על הרצפה הקרירה. כנראה שהייתי צריך לחדד את ההבדלים בין מציאות להזיה.
אשמח לקבל חוות דעת נוספות בעניין.

למה רגמו אותו בכפכפים? זו באמת שאלה טובה...
אולי בגלל שאנשים כפויי טובה, אולי בגלל שהם מעדיפים לא לקבל עודפים, ואולי בגלל שבחלומות מתרחשים מאורעות לא הגיוניים. בכל מקרה, הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי שהתרחש במציאות ובדמיוני במקביל.
נ"ב: שם בעל המעשה ומידת נעליו שמורים במערכת.

תגובתי, בלשון לא ספרותית במיוחד-
זה פשוט קורע מצחוק :LOL:
תודה!
על זאת אמר המשורר בלשון ספרותית במיוחד : "הֱיִי צוֹחֶקֶת".

בגיל שמונים ושבע וחצי שכבתי במיטתי על ערש דווי וסיכמתי בקדרות את חיי. בסך הכול הספקתי לא רע... פרסמתי בפרוג כמה טורים שקוששו יחד כמות לא מבוטלת של לייקים. אבל את שאיפת חיי הליבתית לא הצלחתי להגשים מעולם. הייתי עם רגל אחת בקבר שמעולם לא טעמה נעלי בית רכות ומפנקות.
תודה לכל המפרגנים, הצוחקים והמלייקים. בטוחני שהלייקים שלכם ינחמו אותי לעת זקנה.

מ. י. פרצמן

סופרת ועורכת, מנהלת קהילת כתיבה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
D I G I T A L
זה מצוין ועסיסי ביותר, נהניתי מכל שורה.
כמו שאמר @Natan Galant , ההסכמים הג'נטלמניים באמת הוסיפו לזה שיק מגניב. היה פשוט כיף לקרוא.

בקטנה,
הייתי מעדיפה את הטוב הזה בלי היקיצה מהחלום.
נתת לנו כאן סיפור מצוין, קולח, מלא עניין, לא היה חסר בו שום דבר. אפילו אלמנט הפתעה נתת לנו כשהוספת את כעסם של הצאצאים.
למה צריך טוויסט? למה הוא תורם?
סיים את הסיפור במיתתו רוויית הדמעות של הגיבור, הוסף לנו משפט סיום מהדהד, חזק ומקורי, ונסיים בטוב. למה החלום? הוא לא תרם שום דבר, ובמידת מה קצת הרס לי את ההנאה, לקח לי את המושכות מהידיים: בסוף זה לא קרה.
לא חושבת שהוא היה חסר, ולדעתי הקטע היה משובח יותר בלעדיו.

כמובן שההערה הנ"ל מתייחסת לחלק מזערי של הסיפור, והקטע כולו יפהפה ותענוג לקריאה.

שועל ספרות.

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
למה צריך טוויסט? למה הוא תורם?
סיים את הסיפור במיתתו רוויית הדמעות של הגיבור, הוסף לנו משפט סיום מהדהד, חזק ומקורי, ונסיים בטוב. למה החלום? הוא לא תרם שום דבר, ובמידת מה קצת הרס לי את ההנאה, לקח לי את המושכות מהידיים: בסוף זה לא קרה.
הגיבור הוא... הוא בעצמו!
אני לא חושב שזה אמין שבן אדם מספר על עצמו שהוא מת...

אדם מהשורה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
עריכה תורנית
תודה על המחמאות ועוד יותר על הביקורת המעמיקה. עצם העובדה שמנהלת קהילת הכתיבה טורחת לקרוא, ללייק ואף לבקר את הגיגי הנלוזים, מחמיאה לי מאוד!

באופן אישי חשבתי שהסיום החלומי הוא מעט קלישאתי, אבל ההזיה מאפשרת למתוח את גבולות הגזרה. מניח שאם הייתי מותיר את הסיפור בתחומי המציאות, הקוראים היו מזדעזעים עד עמקי נפשם מרגימת ישיש גוסס.
אסיים בשאלה שנוגעת לעצם חווית הקריאה הספרותית:
מה זה משנה אם הסיפור התרחש בדמיונו של הסופר או בחלומו של הגיבור, כשבין כה וכה הקוראים מודעים לכך שמדובר בפנטזיה שבסוף לא קרתה?

הגיבור הוא... הוא בעצמו!
אני לא חושב שזה אמין שבן אדם מספר על עצמו שהוא מת...
אז איך משה רבנו כתב בתורה "וימת שם משה"?:)
להבדיל אלף אלפי הבדלות: בעבר כתבתי את הסיפור "אפקט הזכוכית" בו מתאר הגיבור באופן אבסורדי את קיצו הטראגי.

ובדמעותינו שלנו,
יש לבבות רכים שהטוויסט שמר על ליבם הרך;)
אולי זו הסיבה שגיבורי הספרות החרדית נהנים מאחוזי תמותה נמוכים ביחס לאוכלוסיית הספרות הכללית.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיב

א הַלְלוּיָהּ אַשְׁרֵי אִישׁ יָרֵא אֶת יי בְּמִצְוֹתָיו חָפֵץ מְאֹד:ב גִּבּוֹר בָּאָרֶץ יִהְיֶה זַרְעוֹ דּוֹר יְשָׁרִים יְבֹרָךְ:ג הוֹן וָעֹשֶׁר בְּבֵיתוֹ וְצִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד:ד זָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹר לַיְשָׁרִים חַנּוּן וְרַחוּם וְצַדִּיק:ה טוֹב אִישׁ חוֹנֵן וּמַלְוֶה יְכַלְכֵּל דְּבָרָיו בְּמִשְׁפָּט:ו כִּי לְעוֹלָם לֹא יִמּוֹט לְזֵכֶר עוֹלָם יִהְיֶה צַדִּיק:ז מִשְּׁמוּעָה רָעָה לֹא יִירָא נָכוֹן לִבּוֹ בָּטֻחַ בַּיהוָה:ח סָמוּךְ לִבּוֹ לֹא יִירָא עַד אֲשֶׁר יִרְאֶה בְצָרָיו:ט פִּזַּר נָתַן לָאֶבְיוֹנִים צִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד קַרְנוֹ תָּרוּם בְּכָבוֹד:י רָשָׁע יִרְאֶה וְכָעָס שִׁנָּיו יַחֲרֹק וְנָמָס תַּאֲוַת רְשָׁעִים תֹּאבֵד:
נקרא  16  פעמים

אתגר AI

דף חדש • אתגר 121

לוח מודעות

למעלה