דיון הווה או עבר?

ספריה בהכחדה12

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
יוצרי ai
שאלה:
עדיף לכתוב בלשון הווה- ("הוא הולך לכיוון המדרגות, ונופל. ואמא שלו באה להביא לו כוס מים. הוא מתרומם ונופל שוב..")
או בלשון עבר? (-"נתי הלך לבית כנסת, והתפלל שם מנחה. לאחר מכן, אבא שלו הביא לו עוגיה"..)

תודה; )

אין פאנץ'

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
שאלה:
עדיף לכתוב בלשון הווה- ("הוא הולך לכיוון המדרגות, ונופל. ואמא שלו באה להביא לו כוס מים. הוא מתרומם ונופל שוב..")
או בלשון עבר? (-"נתי הלך לבית כנסת, והתפלל שם מנחה. לאחר מכן, אבא שלו הביא לו עוגיה"..)

תודה; )
אני כמעט בטוח שהיה בעבר דיון עשיר בנושא, לפחות פעם אחת , כדאי לחפש.

אחת כזאתי;)

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
שאלה:
באופן כללי, אני אעדיף לקרוא בהווה, כי אז מרגישה שאני יותר ’חיה’ את העלילה.
לכן כשאני כותבת, לרוב אבחר לכתוב בהווה. במידה ויש צורך, אשלב קטעים מהעבר.
לדעתי, כתיבה בעבר או בהווה משפיע על אופי הקטע, במידה מסוימת.
לכן לפני הכתיבה, אשאל את עצמי, מה הם בערך המטרות של הקטע שאכתוב, ולפי זה אחליט באיזה צורת זמן אכתוב.

מימיי

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
בד''כ אני אכתוב אוטומטית הווה כי יותר קל לי להכנס לסיטואציה ולכתוב אותה.
וכשאני חושבת על זה, יותר נוח לי גם לקרוא הווה.
אבל זה גם תלוי בסגנון הכותב והנכתב. יש שיעדיפו ניחוח יותר היסטורי ונוסטלגי..

בובה בובה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
כבר כתבו על זה המון כאן
חושבת שהמסקנה העיקרית היא - שיקולים אומנותיים
מה יותר תורם בכל פעם לקטע
נטיה קלה להווה.

Ayala10

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
שאלה:

תודה; )
וואוו, תלוי!!
לדעתי, תלוי מה ההקשר וכו'...
לפעמים הכתיבה בלשון עבר יוצרת סוג של מסתורין ומתח. מה שכן לפעמים ההווה יותר הגיוני וכו'

שירת הכוכבים

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
רציתי להגיב לעניין, אבל איכשהו התבלבלתי. נראה שהשאלה במקור היא, 'האם לכתוב בזמן עבר או בזמן הווה'.
לעומת זאת התגובות נראות לי יותר כמו על, 'סיפור בן זמננו או סיפור על רקע היסטורי'.
תקנו אותי אם אני טועה.

הפקות ומשחק

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הפקות ואירועים
רציתי להגיב לעניין, אבל איכשהו התבלבלתי. נראה שהשאלה במקור היא, 'האם לכתוב בזמן עבר או בזמן הווה'.
לעומת זאת התגובות נראות לי יותר כמו על, 'סיפור בן זמננו או סיפור על רקע היסטורי'.
תקנו אותי אם אני טועה.
דווקא אני התרשמתי שרובם ענו לפי השאלה במקור.

mic003

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עריכה תורנית
תלוי בנטיית הכותב, בסגנון שלו, בצורה שאליה הוא מתחבר יותר ואותה הוא אוהב יותר.
יש יותר מדרך אחת לכתוב נכון.

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אין פה נכון או לא נכון, תלוי בהעדפה אישית של הכותב ובצורך של הסיפור עצמו.
מה שכן חובה - להקפיד על הזמן הנבחר. אם בחרת בזמן הווה - אז שכל הספר (או כל הקטע בספר, באבחנה מדויקת בין הקטעים) יהיה בזמן הווה. וכן להפך.
לעולם לא לכתוב משפט כמו: "יעקב יצא לדרכו, אפוף מחשבות. כמה מורכבים החיים, חושב יעקב בעודו צועד." (מקווה מאוד שהזליגה הלא נכונה בזמנים קופצת לעין כול...)

הכי יפה להשתמש בנושא הזמנים בצורה אומנותית, כמו למשל בספר המדהים, "שומרת השערים" של דבורי רנד @dvory - הקטעים של בנות המשפחה בחדר הבריחה כתובים בזמן הווה, הפלאשבקים שלהן בזמן עבר, והקטעים של מלי כתובים בזמן עבר. [לי אישית יש סיפור שהתחלתי לכתוב - ואולי אי פעם אסיים - שבו הקטעים של ההווה והעבר של רצף הסיפור מגיעים ברצף, וההבדל היחיד ביניהם הוא הזמן.]

אוראל סולטן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
קשה להחליט...

האמתי, שלרוב, אני לא כל כך בודק באיזה סגנון אני כותב, אבל נראה לי שלרוב זה משולב או מותאם אישית לסיפור.

מ.קינן כותבת לרוב בהווה, יונה ספיר בעבר משולב לפעמים.

מה הכי טוב? לדעתי גם שכותבים עבר צריך דעת באיזה סגנון עבר לכתוב, לדוג' במקום: "יוסי ספר..." לכתוב: "יוסי החל לספור באיטיות...".

בעז"ה אולי בהמשך, כשאברר יותר, אכתוב פה דעה מורחבת. בינתיים נשאר לי לקרוא פה את עצות הניקים החביבים...

מירער

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
אני כמעט בטוח שהיה בעבר דיון עשיר בנושא, לפחות פעם אחת , כדאי לחפש.

7שבע7

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
עוד אשכול בנושא (שאני פתחתי פעם):

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  5  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה