האם ילדים חרדים נמוכים מילדים חילונים ?

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

שרביט קסמים

משתמש צעיר
עריכה תורנית
אגב
בהנחה שהטבלה הזאת רלוונטית.

יש לי פרשנות אחרת להסבר החלוקה בין חרדים וחילונים, כיון שאצל חילונים הילודה מאוד נמוכה, וילדים בכורים בדרך כלל הם גבוהים יותר יחסית [סטטיסטית], ואפשר להוסיף גם את ההשפעה שיש להפסקות בין הלידות.

SHANI1234

משתמש פעיל
אגב
בהנחה שהטבלה הזאת רלוונטית.

יש לי פרשנות אחרת להסבר החלוקה בין חרדים וחילונים, כיון שאצל חילונים הילודה מאוד נמוכה, וילדים בכורים בדרך כלל הם גבוהים יותר יחסית [סטטיסטית], ואפשר להוסיף גם את ההשפעה שיש להפסקות בין הלידות.
לא הבנתי איץ הגעת לזה שבכורים גבוהים יותר????? גם מה הקשר להשפעה של ההפסקה?אין לזה שום בסיס במציאות ולדעלי בטח לא סטיסטית

Henny K

משתמש פעיל
וסתם מענין, אני עובדת בחברה מעורבת, מעולם לא ראיתי שהחרדים.ות נמוכים.ות יותר...
אני גם עובדת בחברה מעורבת
ויכולה לומר שהייתי בשוק בתחילה מהגובה הממוצע של הגברים החילונים.
הרושם שלי שהם בצורה חד משמעית גבוהים יותר מהגברים החרדים (כולל המגבהת).

בנוסף, קרוב משפחה שלי אכל בשנות הישיבה אצל קרובי משפחה ארוחות צהרים במקום בישיבה
וכל יום הביאו לו בשר.
והוא הרבה יותר גבוה משאר אחיו.
רק סקר טוב בנושא יעזור פה

yyz

משתמש פעיל
גם השמנה זה מדד.
ושם הנתונים הפוכים.
אין להסיק ממספר מופחת של ילדים עם עודף משקל לכך שהם בהכרך יותר בריאים, ייתכן שפשוט חסר להם אוכל. כן, יש משפחות שחסר בהם אוכל, ויש יותר משפחות שחסר בהם אוכל איכותי.
אפשר לחיות שנים על ארוחות צהריים מבוססות על לחם פסטה אורז פתיתים קוסקוס ותפו"א, אך אם חסר שם חלבונים ממה הילדים יגבהו ? יש הרבה בתים שאוכלים בשרי ולא בכמויות המומלצות, מחוסר תקציב.
השיעור הגבוה מהמצופה של ילדים עם BMI נמוך מצביע על כך שלא מדובר רק על תופעה רצויה של פחות השמנה אלא אולי על גדילה לא אופטימאלית ככלל בקרב האוכלוסיות הללו.

יתכן כי שיעור הילדים עם BMI נמוך וקומה נמוכה הם ביטויים נוספים לחסרים תזונתיים באוכלוסיה זו. כמובן השערה זו מעלה את השאלה אם השיעור הנמוך יותר של השמנה בקרב אוכלוסיה זו משקפת העדר השמנה (משהו חיובי) או מהווה סממן לחסר תזונתי.

נערך לאחרונה ב:

יוגורט

משתמש מקצוען
אצלינו בד"כ (חוץ מחסידים)

נמוך מתחתן עם נמוכה וע"כ הסיכוי שיכנסו גנים של גבהות אצל הנמוכים היא קטנה יחסית.

אצלינו ההורים גבוהים והילדים עוד יותר גבוהים מההורים..

rand

משתמש פעיל
למה החלטתם שזה מעיד על חוסר פיתוח גופני?
וסתם מענין, אני עובדת בחברה מעורבת, מעולם לא ראיתי שהחרדים.ות נמוכים.ות יותר...
דוקא אני כן שמתי לב לזה
אני מגיעה ממשפחה לא חרדית במקור וזה משהו שתמיד שמנו לב אליו שילדים ונערין חילונים גבוהים ומפותחים יותר
בחורי ישיבות יותר צנומים אם תשימו לב מתלמידי החטיבה, חיילים וכו

rand

משתמש פעיל
אני רואה ילדי חיידר שזרועותיהם צנומות
ומאידך אני מתגורר בסמיכות לממ"ח והחברה שמה בלעה"ר מפותחים

בעיני הסיבה היא זה שארוחת צהרים מחפפים ואינה באחריות החיידר ובמממ''ח יש הזנה
אז מביאים סנדוויץ במקרה הטוב או מנה חמה וכו'

ותשוו בנות א-ג שאוכלות בצהרון לאלו שלא...
זה ממש עגום מה שאת מתארת אם זה נכון
ההזנה במוסדות הלימוד יותר טובה מבבית?
הרי בבית הילד אוכל בעיני טוב יותר כי זה אוכל שהוא רגיל ואוהב
אני רגועה יותר שהבן שלי בא להפסקת צהריים מהחיידר ואוכל בבית
ככה אני יודעת מה אכל כמה אכל
לא יודעת למה נהיה היום שיותר ויותר דברים מעבירים מאחריות ההורים לאחריות המוסדות
מכירה המון נשים שכמעט חא מבשלות כי הילדים בצהרונים ומי שלא איכשהוא מסתדר
אתמול היתה אצלינו בת השכנים בכיתה א. הבת שלי ביקשה מרק עוף שהוגש בצהריים גם לארוחת ערב. השכנה מיד רצתה. כמובן שנתתי לה
שאלתי אותה אם לא אכלה בצהריים אז היא אמרה שלא כי עדיין אין צהרון בבית ספר
אז היא אוכלת בייגלה לחם וכו בינתיים

sk1203

משתמש מקצוען
ההגיון אומר שכן. תושבי ההר עושים 'ספורט' באופן אוטמטי ובכמויות... כל 'עליה' זה ספורט בריא ומוצלח..
שווה לבדוק בניינים בלי מעליות לאלו שיש.. ברצינות
גרים על ראש ההר, קומה שלישית בלי מעלית - סיוווט!!!!
נוסעת הרבה פעמים באוטובוס נסיעה של חמש דקות רק כי אני יודעת שגם אחרי העליה יש לי מלאא מדרגות לעלות
לא הבנתי איץ הגעת לזה שבכורים גבוהים יותר?????
מה??? אני בכורה, לא גבוהה הרבה יותר מאחרות בגיל שלי
זה ממש עגום מה שאת מתארת אם זה נכון
ההזנה במוסדות הלימוד יותר טובה מבבית?
הרי בבית הילד אוכל בעיני טוב יותר כי זה אוכל שהוא רגיל ואוהב
אני רגועה יותר שהבן שלי בא להפסקת צהריים מהחיידר ואוכל בבית
ככה אני יודעת מה אכל כמה אכל
לא יודעת למה נהיה היום שיותר ויותר דברים מעבירים מאחריות ההורים לאחריות המוסדות
מכירה המון נשים שכמעט חא מבשלות כי הילדים בצהרונים ומי שלא איכשהוא מסתדר
אתמול היתה אצלינו בת השכנים בכיתה א. הבת שלי ביקשה מרק עוף שהוגש בצהריים גם לארוחת ערב. השכנה מיד רצתה. כמובן שנתתי לה
שאלתי אותה אם לא אכלה בצהריים אז היא אמרה שלא כי עדיין אין צהרון בבית ספר
אז היא אוכלת בייגלה לחם וכו בינתיים
תלוי מה אוכלים בצהרון ומה אוכלים בבית.
אם בבית אוכלים קוסקוס ומרק מאבקה - אז כן, עדיף לאכול בצהרון

yyz

משתמש פעיל
הנתונים בהחלט משאירים מקום לספקות. מאחר שמספר החרדים הנדגמים קטן ממספר החילונים הנדגמים, וההפרש ביניהם הוא של אחוזים בודדים, בהחלט יתכן שמה שפעל כאן הוא 'חוק המספרים הגדולים'.
חוק המספרים הגדולים: אם אזרוק קובייה אלף פעמים כל אחד מששת המספרים האפשריים יתקבל בערך בשישית מהמקרים, אבל אם אזרוק את הקובייה שש פעמים בלבד יש סיכוי לא רע שמספר אחד מתוך השישה יתקבל פעמיים או אפילו שלוש פעמים ואילו מספר אחר לא יתקבל כלל.

יש לשים לב שהפער בין קבוצות המדגם בדוגמה זו: היא 6 / 1000. המשמעות היא, שככל שהפער בגודל הקבוצות מתעצם כך גדל ההיתכנות לסטייה ולפערים בתוצאות כשבאים להשוותם. לעומת זאת, ככל שקטנים הפערים בגודל הקבוצות כך פחות תקף החוק הנ"ל. (לדוגמה בהשוואה בין 800 ל 1000 זריקות יש פחות סיכוי לכאלו פערים קיצוניים בתוצאות, לעומת בניסוי של 6 מול 1000).

ולענייננו, קבוצות המדגם הם רוב הילדים באותה שכבת גיל. (54,925 ציבור כללי, 23,275 חרדים, 16,600 ממ"ד) לא מדובר בדגימת 300 ילדים חרדים מול 54,000 מהציבור הכללי. במקרה כזה היה ניתן לתלות את התוצאות בסטייה אקראית כפי שקובע 'חוק המספרים הגדולים'. בנוסף לפי כלל זה, היה היתכנות שבקבוצת הממ"ד נראה יותר אחוזים של תת משקל וגובה, שהרי פערי הגודל בין קבוצה זו לחינוך הממלכתי גדול יותר (54,925/16,600) מהפער בין קבוצת החרדים לחינוך הממלכתי. אך באופן עקבי אין זה המצב בממ"ד.

לסיכום, בסיפור שלנו הנתונים ברורים, חד משמעיים, מטרידים ועגומים. ומהווים קריאת השכמה להורים.

ראש ישר

משתמש פעיל
אני גם עובדת בחברה מעורבת
ויכולה לומר שהייתי בשוק בתחילה מהגובה הממוצע של הגברים החילונים.
הרושם שלי שהם בצורה חד משמעית גבוהים יותר מהגברים החרדים (כולל המגבהת).

בנוסף, קרוב משפחה שלי אכל בשנות הישיבה אצל קרובי משפחה ארוחות צהרים במקום בישיבה
וכל יום הביאו לו בשר.
והוא הרבה יותר גבוה משאר אחיו.
רק סקר טוב בנושא יעזור פה
אוקי. אולי זה כל אחד בסביבה בה הוא חי.
במשפחה אצלינו רובם גבוהים מהממוצע.

sk1203

משתמש מקצוען
חוזר על שאלתי, איך יכול להיות שהם באותה שכבת גיל, אם מדובר בשני המיקרים בכיתה ז', הרי החרדים בכיתה ז' קטנים יותר מהחילונים ?
לא כולם, תלוי איפה.
אישית יש לי שני אחים שזה נכון לגביהם ואח אחד שלא (שלושתם נולדו באותה תקופה מבחינת שנתונים)

yyz

משתמש פעיל
איך יכול להיות שהם באותה שכבת גיל, אם מדובר בשני המקרים בכיתה ז', הרי החרדים בכיתה ז' קטנים יותר מהחילונים ?
המדידות מבוצעות בכיתה ז'. אך הנתונים נרשמים לפי גילאים (ברמת דיוק של חודש לידה).
ואחוז הילדים שגובהם פחות מהממוצע של בני גילם גבוה במגזר החרדי לעומת החברה הכללית.
600px-ילדים_גובה_לגיל.png

הסבר על אופן ביצוע הערכת גדילה

מור יוסף

משתמש פעיל
חוק המספרים הגדולים: אם אזרוק קובייה אלף פעמים כל אחד מששת המספרים האפשריים יתקבל בערך בשישית מהמקרים, אבל אם אזרוק את הקובייה שש פעמים בלבד יש סיכוי לא רע שמספר אחד מתוך השישה יתקבל פעמיים או אפילו שלוש פעמים ואילו מספר אחר לא יתקבל כלל.

יש לשים לב שהפער בין קבוצות המדגם בדוגמה זו: היא 6 / 1000. המשמעות היא, שככל שהפער בגודל הקבוצות מתעצם כך גדל ההיתכנות לסטייה ולפערים בתוצאות כשבאים להשוותם. לעומת זאת, ככל שקטנים הפערים בגודל הקבוצות כך פחות תקף החוק הנ"ל. (לדוגמה בהשוואה בין 800 ל 1000 זריקות יש פחות סיכוי לכאלו פערים קיצוניים בתוצאות, לעומת בניסוי של 6 מול 1000).

ולענייננו, קבוצות המדגם הם רוב הילדים באותה שכבת גיל. (54,925 ציבור כללי, 23,275 חרדים, 16,600 ממ"ד) לא מדובר בדגימת 300 ילדים חרדים מול 54,000 מהציבור הכללי. במקרה כזה היה ניתן לתלות את התוצאות בסטייה אקראית כפי שקובע 'חוק המספרים הגדולים'. בנוסף לפי כלל זה, היה היתכנות שבקבוצת הממ"ד נראה יותר אחוזים של תת משקל וגובה, שהרי פערי הגודל בין קבוצה זו לחינוך הממלכתי גדול יותר (54,925/16,600) מהפער בין קבוצת החרדים לחינוך הממלכתי. אך באופן עקבי אין זה המצב בממ"ד.

לסיכום, בסיפור שלנו הנתונים ברורים, חד משמעיים, מטרידים ועגומים. ומהווים קריאת השכמה להורים.
למה עגום ? למה מטריד?
אם תוחלת החיים של החרדים פחות מהחילונים, ניחא, אם יש יותר מחלות, אולי יש מקום לדאגה, אבל נמוכים בשתי סנטימטר, מה הבעיה? ככה חיים החרדים 70 שנה או 2000 שנה.

שרביט קסמים

משתמש צעיר
עריכה תורנית
המדידות מבוצעות בכיתה ז'. אך הנתונים נרשמים לפי גילאים (ברמת דיוק של חודש לידה).
ואחוז הילדים שגובהם פחות מהממוצע של בני גילם גבוה במגזר החרדי לעומת החברה הכללית.
נו אם כל המדידות מתבצעות בכיתה ז' איך אפשר להשוות חילונים לחרדים, איך אתה יכול לדעת שחרדי בין 12 יותר נמוך מחילוני בין 12 הרי את החילוני בדקו כשהוא היה בן 13/ 14 ?

האם כל האשכול הזה מיותר, וכל המגיבים ששמו לב בעצמם שהחילונים יותר מפותחים פיזית חזו זאת מפרי דמיונם, ואין לכך כל הוכחה מחקרית ?

יהלומים

פתרונות תעסוקה יצירתיים
מנוי פרימיום
אצלנו כולם גבוהים מאוד - (עד כמעט 2 מטר)
נכון יש כאן עניין הגנטיקה
ועדיין
אוכלים אצלנו הרבה יותר חלבון מאשר אצל שאר המשפחות
וישנים הרבה יותר מוקדם...

ושימו לב
אצל צאלמרים מנטליות האוכל הוא לחם ולחם
מאוד מעט חלבון בתזונה
והם נמוכים משמעותית!

sk1203

משתמש מקצוען
למה עגום ? למה מטריד?
אם תוחלת החיים של החרדים פחות מהחילונים, ניחא, אם יש יותר מחלות, אולי יש מקום לדאגה, אבל נמוכים בשתי סנטימטר, מה הבעיה? ככה חיים החרדים 70 שנה או 2000 שנה.
לפי הנתונים, רובנו בגובה שלהם.
העניין שדנים עליו הוא שאצלנו יש יותר ילדים נמוכים מאשר אצלם, לא על גובה בס"מ.
יש הבדל בין ילד שנמוך ב-2 ס"מ מהילד הכי גבוה בכיתה לבין ילד שנמוך יחסית לילדים בגיל שלו.

sk1203

משתמש מקצוען
נו אם כל המדידות מתבצעות בכיתה ז' איך אפשר להשוות חילונים לחרדים, איך אתה יכול לדעת שחרדי בין 12 יותר נמוך מחילוני בין 12 הרי את החילוני בדקו כשהוא היה בן 13/ 14 ?

האם כל האשכול הזה מיותר, וכל המגיבים ששמו לב בעצמם שהחילונים יותר מפותחים פיזית חזו זאת מפרי דמיונם, ואין לכך כל הוכחה מחקרית ?
צפה בקובץ המצורף 1199273
הסבר על אופן ביצוע הערכת גדילה

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  20  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה