השקעות האם הייתם עושים ביטוח אצל איש בודד שפתח חברת ביטוח?

אלי אלימלך

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
[אחרי הקליק בייט של הכותרת, הפוסט עוסק באזהרה מהשקעות. מי שלא בקטע, בהצלחה באשכולות אחרים, וסליחה]

====

שאלה כנה לכל מי שקורא פוסט זה:

נניח וקנית רכב חדש, שוויו 200,000 ש"ח. שכן שלך בבניין מציע לך הצעה מדהימה: תבטח את הרכב אצלי. תשלם לי במקום 9000 ש"ח לשנה - רק 4000 ש"ח לשנה.

אתה שואל את השכן - "אם תקרה תאונה או גניבה, יהיה לך מאיפה לשלם לי 200,000 ש"ח?" "לא אוכל לשלם לך. אבל מה זה משנה - ממילא הסיכוי שתקרה תאונה או גניבה נמוך מאד, זו אותה סטטטיסטיקה, מה איכפת לך!"

זהו כמובן דו שיח הזוי.

אבל מסתבר שהוא קיים לגמרי - ובמקרים של השקעות בחברות סטארטאפ.

בכל העולם כולו, ללא יוצא מן הכלל - הצלחה בהשקעות בסטארטאפ תלויות במודל סטטיסטי. צריך להשקיע ב-20-30 חברות, חלקן נסגרות, חלקן מחזירות את הכסף, וחלקן מרוויחות הרבה, ולאחר 10-12 שנים, מרוויחים מכל ההשקעה ביחד פי 2-5 על הכסף. זהו. אל תוך המודל הזה נשפכים מאות מליארדים בשנה, של חברות ביטוח, כספי פנסיה, וקרנות עושר. זה מודל קרנות ההון סיכון. עובדים איתו אנדריסן הורוביץ, סקויה, קליינרס פריקיס, והקרנות הטובות ביותר בעולם - וגם הגרועות ביותר בעולם.

זה מאד דומה למודל חברות הביטוח: מגדל מבטחת 1000 רכבים, 40 ייגנבו, ומגדל תרוויח את ההפרש בין ההכנסות שלה לתשלומי הגניבה. אם מגדל תבטח רק רכב אחד, על אף שהסטטיסטיקה היא אותה סטטיסטיקה - כשתקרה גניבה הרוכש יאבד את כספו.

השקעה של אדם בודד, בסטארטאפ אחד או שנים - לא משנה איזה סיפור פנטסטי יש מאחוריו - תמיד תיכשל. בין אם מדובר בחברה שעושה מכשיר לניטור שינה, או סטיק חדש לבדיקות רוק, או וויז לטיולים, או בטכנולוגיה לבריכות דגים - תמיד ייכשלו. כי השקעה בודדת לעולם לא עומדת בתנאי הסטטיסטיקה האכזרית של קרנות ההון סיכון הטובות בעולם.

===

מסורבי ביטוח? חברה מסורבת!

ואם כבר מתעמקים -

תחשבו: אם יש מבוטח חולה, שחברות הביטוח מסרבות לבטח אותו [כי הן יודעות שהוא לא נכנס להן לסטטיסטיקה והן תפסדנה עליו] - האם הייתם מסכימים לבטח אותו? לא.

זהו בדיוק אותו תרחיש: חברת סטארטאפ שמגייסת מאברכים, ולא משנה באיזה תירוץ, היא "חברה מסורבת". היא חברה שהקרנות הנורמליות לא רצו להשקיע בה. ולא סתם הם פנו אליך או למנכ"ל העיר שלך, ולא משנה שמנהל הישיבה הוא מגייס הכספים שלה - היא חברה שאפילו לא נכנסת לסטטיטיקה!

היא חברה שקרנות מניחות שאפילו בתוך בריכה של 30 השקעות אחרות לא תניב תשואה!

וזו החברה שהגיעה למפתן ביתכם?

====

ושוב השקעות בבריאות:

אתם יודעים - יש תחומים שחברות הביטוח פתאום נעלמים מהם. לדוגמא: רק בימים האחרונים התברר שאף חברת ביטוח לא רוצה לרכוש תיקים של ביטוח סיעודי של קופת חולים כללית. כי הסתברר שהסך הכל של המספרים הוא הפסדי - אז גם אם יש פה ושם לקוח שימות צעיר מאד, הוא לא מספיק אטרקטיבי "בבריכה הגדולה של המזקינים".
יש רכבים שאף חברת ביטוח לא מוכנה לבטח, או שהיא מוכנה לבטח רק במחירים פסיכיים. אלו רכבים שגנבי הרכב גונבים ברגע אחד והחלפים שלהם נמכרים מאד מהר.

אתם יודעים איפה זה בהשקעות?

בכל השקעה שקשורה לתחום הבריאות.

לא משנה באיזו חברה - כלי איבחון, תרופות, כלי ניטור, מעבדות - כל אלו, כיום בישראל, הם תחומים שאין בהם מספיק מסחר. בגלל ש"הסך הכל הסטטיסטי שלהם נמוך מאד".

אם מתוך 20 חברות סייבר 3 מצליחות, אזי מתוך 20 חברות בריאות אפילו אחת לא מצליחה. [המספרים לא מדוייקים, נקטיתי רק לצורך המשל]. ולכן - השחקנים הבודדים שיש פה בארץ, הם קטנים מאד, מאד בררניים. והשחקן הכי גדול שהוקם פה [קרן אמון], בכלל ברח מישראל והחליט שהוא משקיע את רוב הכסף בחברות מחוץ לישראל.

אבל מה מדהים?

שכל חברות הבריאות הללו מצאו מקומן אצל אנשי שלומינו: מנהלי מוסדות, שנורערים ותיקים, מאכערים מפולפים, אלו מרבים להפיץ אצל אנשי שלומינו את חברות המדיקל הללו. קל להפיץ אותם: לכל חברה יש פרופסור, פטנטים, FDA, מכוני יוקרה, שמות מפוצצים, תחושת כבוד למשקיע שהוא שותף לגילוי העולם.

אבל הכל סחר באשפתות.

אז בפעם הבאה, שמנהל ישיבת "טיפשות שלמה" מגיע להציע לכם במסתוריות להשקיע בסטיק חדש לאיבחון נחירות בשינה, והוא מציע לכם לבוא לבקר במפעל באיזור התעשייה תפן, תגידו לו בפרצוף: אתה או תמים גדול, או גנב גדול.

בהצלחה

שוקי לדרמן

משתמש רשום
@אלי אלימלך כשלמדתי בישיבה המשגיח דיבר, המשיל, המחיש וסיפר וכולם מקשיבים בחצי או רבע אוזן. ואז הוא עצר לשנייה דומייה ולאחר מכן אמר את המשפט: "כלפי מה הדברים אמורים..." ודממה בהיכל!
כעת נבקש ממעלת כת"ר לסיים את "כלפי מה הדברים אמורים..." של המאמר.

אלי אלימלך

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
@אלי אלימלך כשלמדתי בישיבה המשגיח דיבר, המשיל, המחיש וסיפר וכולם מקשיבים בחצי או רבע אוזן. ואז הוא עצר לשנייה דומייה ולאחר מכן אמר את המשפט: "כלפי מה הדברים אמורים..." ודממה בהיכל!
כעת נבקש ממעלת כת"ר לסיים את "כלפי מה הדברים אמורים..." של המאמר.
שכל מנהל ישיבה שמציע לך להשקיע בחברת סטארטאפ של מוצר בריאות = תגיד לו בחזרה: "אתה אידיוט גדול או נוכל גדול".

שומר שבת

משתמש צעיר
שכל מנהל ישיבה שמציע לך להשקיע בחברת סטארטאפ של מוצר בריאות = תגיד לו בחזרה: "אתה אידיוט גדול או נוכל גדול".
אתה מדבר כנראה על משהו ספציפי שקרה. כי התובנה שעולה מדבריך שזה לא משנה אם הוא מנהל ישיבה, או מנהל אוניברסיטה. אם הוא מוכר מוצר בריאות, או משקאות מתוקים. אם הוא מוכר סטארטאפ, או קרקע חקלאית. אם הוא אידיוט, או חכם. אם הוא נוכל, או ישר. תמיד לומר תודה על ההצעה, אני מעדיף לבזבז על הנאות אחרות על פני הריגוש לאבד כסף.

א"א

משתמש פעיל
D I G I T A L
מבין דברך נשמע שאתה מכוון למנהל ישיבה ספיציפי מאד..

אלי אלימלך

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מבין דברך נשמע שאתה מכוון למנהל ישיבה ספיציפי מאד..
אני חסיד של קהילה גדולה,

יש אצלינו בקהילה 10 מנהלי ישיבה/ ראשי כוללים / מאכערים / עסקנים שעושים את הטירלול הזה [למכור השקעה בחברות מוצרי בריאות דיגיטלית/ תרופות]. חלקם כבר הבינו שטעו, חלקם עוד יבינו.

מהיכרותי את התחום, יש עוד הרבה מאד חרדים בהרבה קהילות שעושים את זה. מהישיבות הכי מפורסמות, ומהעסקונה הכי בכירה.

טיפ: תחפש בגוגל חרדים שהם בעלי שליטה בחברות מדיקל ציבוריות "ישראליות". תגלה אותם גם.

צר לי :(

מאמימוש

מקסימום כוחות לאמא
מנוי פרימיום
ובכלל
כל השקעה שרודפת ומפרסמת בענק לאברכים וכד'
דינה כנ"ל...

אמת מארץ תצמח

משתמש מקצוען
אני חסיד של קהילה גדולה,

יש אצלינו בקהילה 10 מנהלי ישיבה/ ראשי כוללים / מאכערים / עסקנים שעושים את הטירלול הזה [למכור השקעה בחברות מוצרי בריאות דיגיטלית/ תרופות]. חלקם כבר הבינו שטעו, חלקם עוד יבינו.

מהיכרותי את התחום, יש עוד הרבה מאד חרדים בהרבה קהילות שעושים את זה. מהישיבות הכי מפורסמות, ומהעסקונה הכי בכירה.

טיפ: תחפש בגוגל חרדים שהם בעלי שליטה בחברות מדיקל ציבוריות "ישראליות". תגלה אותם גם.

צר לי :(
כי פשוט ממש השבוע פורסם כתבה על מנהל ישיבה.
יצא לא נעים.
למרות שמקריאת הכתבה אני בכלל בטוח שהצדק לא איתו.

אלי אלימלך

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הפוסט שלי נכתב לפני שקראתי על מנהל הישיבה של הכתבה ההיא [שבכלל עוסקת בנדלן].

אני מדבר על *חברות מדיקל ותרופות* וכו', שרובן משווקות על ידי עסקנים ומנהלי מוסדות.

לא מדובר בהונאות, אלא יותר דומה לקרקעות חקלאיות. יש מוצר, יש חול, אבל אין כסף.

b454

משתמש חדש
האם כוונתך לזה-https://www.appscent.com/?

כי הם אומרים שהתחילו כבר בייצור של המכשיר,
וזה משהו שיהיה מבוקש בכל העולם.

החלפת המידע בפרום הינה בין משקיעים חובבנים, ואינה מהווה תחליף ליעוץ מקצועי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק צז

א יי מָלָךְ תָּגֵל הָאָרֶץ יִשְׂמְחוּ אִיִּים רַבִּים:ב עָנָן וַעֲרָפֶל סְבִיבָיו צֶדֶק וּמִשְׁפָּט מְכוֹן כִּסְאוֹ:ג אֵשׁ לְפָנָיו תֵּלֵךְ וּתְלַהֵט סָבִיב צָרָיו:ד הֵאִירוּ בְרָקָיו תֵּבֵל רָאֲתָה וַתָּחֵל הָאָרֶץ:ה הָרִים כַּדּוֹנַג נָמַסּוּ מִלִּפְנֵי יי מִלִּפְנֵי אֲדוֹן כָּל הָאָרֶץ:ו הִגִּידוּ הַשָּׁמַיִם צִדְקוֹ וְרָאוּ כָל הָעַמִּים כְּבוֹדוֹ:ז יֵבֹשׁוּ כָּל עֹבְדֵי פֶסֶל הַמִּתְהַלְלִים בָּאֱלִילִים הִשְׁתַּחֲווּ לוֹ כָּל אֱלֹהִים:ח שָׁמְעָה וַתִּשְׂמַח צִיּוֹן וַתָּגֵלְנָה בְּנוֹת יְהוּדָה לְמַעַן מִשְׁפָּטֶיךָ יי:ט כִּי אַתָּה יי עֶלְיוֹן עַל כָּל הָאָרֶץ מְאֹד נַעֲלֵיתָ עַל כָּל אֱלֹהִים:י אֹהֲבֵי יי שִׂנְאוּ רָע שֹׁמֵר נַפְשׁוֹת חֲסִידָיו מִיַּד רְשָׁעִים יַצִּילֵם:יא אוֹר זָרֻעַ לַצַּדִּיק וּלְיִשְׁרֵי לֵב שִׂמְחָה:יב שִׂמְחוּ צַדִּיקִים בַּיהוָה וְהוֹדוּ לְזֵכֶר קָדְשׁוֹ:
נקרא  8  פעמים

אתגר AI

ותשובה ותפילה וצדקה • אתגר 111

לוח מודעות

למעלה