כללי האם הבוס שולט?

גרפיקהil

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
שאלה לי אליכם, חברי פורום יקרים,

בתור שכירה, אני יודעת שהעבודות שלי שייכות לבוס, הוא המשלם, הוא המקבל.
השאלה, מה קורה כשהבוס רוצה לעשות עם זה שימוש מסחרי שלא הותנה מראש?

אנסה להסביר את עצמי, לדוגמא: עיצבתי לו לוגו, הזמנה ושלט ענק עבור דינר שהוא הפיק.
קיבלתי את המשכורת החודשית הקבועה שלי ללא קשר אם באותו חודש הפקתי עיצוב לדינר או התבטלתי.
כעבור שבוע מהדינר הוא שומע שבאנגליה מתכננים את אותו דינר בדיוק ובאוסטרליה גם כן.
הולך ומוכר להם את כל החומר (כלומר, לוגו, הזמנה ושלט) בטבין ותקילין.
מה דיני במקרה כזה? האם אני אמורה לקבל אחוזים כלשהם? או כל מה שקנה עבד קנה רבו?
האם מישהו התנסה במקרה כזה?

אשמח שתאירו את עיני.
תודה

לנדא

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
מה השאלה???

ננסה שאלה הפוכה... אם לא נתנו לי עבודה בשעות שישבתי במשרד וונתנו לי "לחלום" האם אני צריכה להחזיר כסף לבוס???????

ברור שלא! שכיר מקבל כסף על עבודתו , ומה שהבוס מפסיד/ מרוויח יותר, אינו מענינו!!!!
וברור שמה שעשית בשעות ששולם לך, שייך בלעדית לבוס, (אפילו לתיק עבודות את לא יכולה להכניס את זה בלי רשותו...)
הרי לא חתמתם על הסכם שכר לפי אחוזים.

וללא כל קשר למקרה המובא....
אם הבוס שלך יתחיל להרוויח יותר על כל עבודה, סתם כי עלו המחירים,
האם זה מכריח אותו להעלות לך במשכורות?????
כמובן שזה יהיה יפה מאד מצידו אבל מכח החוק הוא לא חייב.

ופה נעוץ ההבדל בין שכיר, לעצמאי....
שכיר לא מוכר "תפוקת עבודה" אלא "שעות עבודה" וכל מה שהפיק/לא הפיק בהן...
עצמאי מוכר ללקוח את העבודה בלבד....

מקוה ש"הארתי"...

לנדא

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
וד"א מה זה "שימוש שלא הותנה מראש"? האם בהסכם העבודה הוא התנה איתך, שכל עבודה שתעצבי תיועד ללקוח אחד בלבד????? יש לך הסכם כתוב כזה? או אפילו בעל פה???? אפ כן התמונה שונה,
אך תרשי לי להניח שהוא מעולם לא עשה איתך הסכם כזה, וממילא השאלה מופרכת מעיקרה.... :)

גרפיקהil

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
נכתב ע"י לנדא;917768:
מה השאלה???

ננסה שאלה הפוכה... אם לא נתנו לי עבודה בשעות שישבתי במשרד וונתנו לי "לחלום" האם אני צריכה להחזיר כסף לבוס???????

מקוה ש"הארתי"...

אין שום קשר בין מה ששאלתי לשאלה ההפוכה שלך.
כשהוא ישלם לי כפול על חודשים שבהם יש עבודה רצופה ללא הפסקת נשימה אפילו, אזי אני אחזיר לו כסף בחודשים שאני "חולמת".

מדובר על שימוש מסחרי בחומרים שיוצרו עבור שימוש ספציפי או פרטי למוסד עבורו יצרתי אותו.

פ. 770

משתמש רשום
בתור שכירה אין לך זכויות כלשהן על יצירתך
בוודאי שלא אחוזים מרווחים של הבוס
אלא אם כן זה כתוב בחוזה ביניכם
(יש מקצועות שכן מבוססים על שכר בסיס פלוס אחוזים, פה לא נראה לי שזה המקרה)

naamah

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
כשכירה, אין לך זכויות כלשהו בעבודות שאת מבצעת עבור הבוס שלך.
בוס הגון יאפשר לך להציג את העבודות שביצעת בתיק העבודות שלך, אבל ממש לא מעבר לזה.
לצפות לאחוזים מהרווחים, זה כבר בגדר חלומות.

לנדא

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
נכתב ע"י גרפיקהil;917788:
מדובר על שימוש מסחרי בחומרים שיוצרו עבור שימוש ספציפי או פרטי למוסד עבורו יצרתי אותו.

אני אצטט שוב: מה זה "שימוש שלא הותנה מראש" או "שימוש ספציפי" כמו כתבת כעת? האם בהסכם העבודה הוא התנה איתך, שכל עבודה שתעצבי תיועד ללקוח אחד בלבד????? יש לך הסכם כתוב כזה? או אפילו בעל פה???? אם כן התמונה שונה,
אך תרשי לי להניח שהוא מעולם לא עשה איתך הסכם כזה, הסכם השכר שלך איתו הוא כנראה תשלום על שעות עבודה בפועל ולא הסכם אחוזים על רווחים, וממילא כך נראה השאלה מופרכת מעיקרה....

ואנסה שאלה "הפוכה" שיותר ממחישה: אם עשית את העבודה והלקוח לא רוצה לשלם עליה (ולא משנה מה הסיבה) האם הבוס ראשי לא לשלם לך את המשכורת בגלל זה???? ברור שלא! הרי אין זה מענינו של השכיר מה מצב ההפסד או הרווח של הבוס....
וראי שוב מה שכתבתי ששכיר מוכר את כל מה שעשה/התבטל בשעות בהן ישב במשרד, זאת אומרת שכל מה שביצעת בשעות אלו, שייך לבוס גם אם הוא מרויח על זה בכפל כפליים, וגם אם הוא "הפסיד"בשעות האלו.....
ולכן השאלה "ההפוכה" ששאלתי אכן שייכת...
לא הרווח אך גם לא ההפסד שיכים לך בתור שכירה...

תילתן

משתמש סופר מקצוען
אין ספק הגישה של לנדא היא הגישה הנכונה.
זה לא מענינו של העובד מה עושה הבוס עם העבודה שהוא יצר בעסק של הבוס.
בעסקים יש תקופות שהבוס לא ישן לילות שלמים מאלף ואחד סיבות ואת העובדים זה בכלל לא מעניין.

אני תמיד אומר לעובדים מי שרוצה להיות שותף לרווח צריך להיות שותף גם להפסד, מי שרוצה בעשירי את הכסף בבנק לא יכול להיות שותף לבוס.

אצלנו בעסק אין "משטרת מחשבות" ואני לא יודע אם כל העובדים חושבים כמו לנדא או כמו גרפיקה il אבל עובד שיעלה דרישה כזאת, יפוטר לאלתר.

גרפיקהil

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
אוקיי, קיבלתי את תגובתכם.

אבל נראה לי שיש פה אי הבנה קטנה.

ברור לי שהגרפיקאי שעובד אצל וקסברגר לא מתנה עם הבוס שלו תנאים על אחוזים, כי כל העסק מבוסס על זה. או לחילופין גרפיקאי במשרד פרסום שאין זה מענינו בכמה עתונים היצירה שלו התפרסמה.

המקרה שלי דומה לנניח, גרפיקאי שכיר במחלבת תנובה. הוא מעצב עבור תנובה את האריזות למוצרי החלב.
תנובה הולכת ומוכרת את העיצוב לחברת MILK באנגליה. האם המעצב לא אמור לקבל אחוזים? האריזות נוצרו אכן עבור תנובה אבל לשימוש הספציפי של האריזות שלהם ולא בשביל שימכרו את זה הלאה. האם זה לא שונה?
יכול להיות שזה באמת לא שונה. בשביל זה בדיוק אני מתייעצת אתכם.

ו-אגב, לנדא, למה העצבים? אתה לא במקרה הבוס שלי, כן?:D

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י גרפיקהil;918118:
אוקיי, קיבלתי את תגובתכם.

אבל נראה לי שיש פה אי הבנה קטנה.

ברור לי שהגרפיקאי שעובד אצל וקסברגר לא מתנה עם הבוס שלו תנאים על אחוזים, כי כל העסק מבוסס על זה. או לחילופין גרפיקאי במשרד פרסום שאין זה מענינו בכמה עתונים היצירה שלו התפרסמה.

המקרה שלי דומה לנניח, גרפיקאי שכיר במחלבת תנובה. הוא מעצב עבור תנובה את האריזות למוצרי החלב.
תנובה הולכת ומוכרת את העיצוב לחברת MILK באנגליה. האם המעצב לא אמור לקבל אחוזים? האריזות נוצרו אכן עבור תנובה אבל לשימוש הספציפי של האריזות שלהם ולא בשביל שימכרו את זה הלאה. האם זה לא שונה?
יכול להיות שזה באמת לא שונה. בשביל זה בדיוק אני מתייעצת אתכם.

ו-אגב, לנדא, למה העצבים? אתה לא במקרה הבוס שלי, כן?:D

טוב, בשביל שלא תתעצבני, אני מודיעה לך מראש שאני שכירה - בדיוק באותו סירה כמוך.
ועכשיו:
זכויות יוצרים של עבודות שייכות לבוס. נקודה.
זכותו למכור את זה ל- MILK ב 1.2 מליון שקל.
(אם עבודה שלי היתה נמכרת בכזה סכום, הייתי מבקשת העלאה בשכר. ויש להניח שגם הייתי מקבלת).
אחוזים?
אין דבר כזה, ואין סיבה שיהיה דבר כזה.

לא שייך לטעון פה: מכרתי לך את החומר לשימוש ספציפי.
לא מכרת לו שום חומר. החומר הוא שלו.
"מכרת" לו את זמנך, ועל כך קיבלת שכר.

ואגב, אם את מרגישה שאת העבודות שלך אפשר למכור בהרבה יותר כסף ממה שאת מקבלת עליהן, את יכולה לשקול להפוך לעצמאית. לא בציניות - ברצינות.
את מעדיפה את הראש השקט של שכירה? (גם אני מעדיפה אותו.)
אז יש לזה כללים.
לשיקולך בלבד! הבוס לא יכול לקחת ממך את הזכות להיות עצמאית. אבל - אם בחרת להיות שכירה, עליך לשחק לפי הכללים.

בהצלחה!

גרפיקהil

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
נכתב ע"י מי;918130:
טוב, בשביל שלא תתעצבני, אני מודיעה לך מראש שאני שכירה - בדיוק באותו סירה כמוך.
ועכשיו:
זכויות יוצרים של עבודות שייכות לבוס. נקודה.
זכותו למכור את זה ל- MILK ב 1.2 מליון שקל.
(אם עבודה שלי היתה נמכרת בכזה סכום, הייתי מבקשת העלאה בשכר. ויש להניח שגם הייתי מקבלת).
אחוזים?
אין דבר כזה, ואין סיבה שיהיה דבר כזה.

לא שייך לטעון פה: מכרתי לך את החומר לשימוש ספציפי.
לא מכרת לו שום חומר. החומר הוא שלו.
"מכרת" לו את זמנך, ועל כך קיבלת שכר.

ואגב, אם את מרגישה שאת העבודות שלך אפשר למכור בהרבה יותר כסף ממה שאת מקבלת עליהן, את יכולה לשקול להפוך לעצמאית. לא בציניות - ברצינות.
את מעדיפה את הראש השקט של שכירה? (גם אני מעדיפה אותו.)
אז יש לזה כללים.
לשיקולך בלבד! הבוס לא יכול לקחת ממך את הזכות להיות עצמאית. אבל - אם בחרת להיות שכירה, עליך לשחק לפי הכללים.

בהצלחה!

תשובה לענין!

למען היושר, שלחתי לינק של האשכול לבוס שלי.

וכאשר אבדנו אבדנו...:D

תילתן

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י גרפיקהil;918306:
תשובה לענין!

למען היושר, שלחתי לינק של האשכול לבוס שלי.

וכאשר אבדנו אבדנו...:D

אם אחרי ששלחת לבוס לינק של האשכול ואת ממשיכה לעבוד אצלו

או שאת ממש ממש כישרון, או שיש לו עצבים מפלדה.......

גרפיקהil

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
נכתב ע"י תילתן;918438:
אם אחרי ששלחת לבוס לינק של האשכול ואת ממשיכה לעבוד אצלו

או שאת ממש ממש כישרון, או שיש לו עצבים מפלדה.......

תירגעו, עוד נשאר כאלה שמתייחסים יפה לעובדים שלהם גם אם הם דורשים לפעמים דברים פחות הגיוניים...

ו-כן, מה לעשות, אני מוכשרת :p

imud

משתמש צעיר
עימוד ספרים
נכתב ע"י לנדא;917768:
(אפילו לתיק עבודות את לא יכולה להכניס את זה בלי רשותו...)
למה שלא יוכלו להכניס לתיק העבודות?

גרפיקהil

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
נכתב ע"י imud;918600:
למה שלא יוכלו להכניס לתיק העבודות?

כנראה שאת לא באה מעולם של בוסים שכאלה. גם אני לא. ב"ה.

לנדא

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
סורי אם הייתי נשמעת עצבנית,
באמת לא התכוונתי,
אולי הנימה ההחלטית של התשובה שלי נתנה את התחושה הזו...
בכל מקרה כמו שכתבה "מי" המקסימום שאפשר הוא לבקש העלאה,
מעבר לזה בידך להחליט אם להיות שכירה או עצמאית עם כל החסרנות והיתרונות....
ושוב סליחה, אם עיצבנתי מישהו ;)

נ.ב. לא רק שאני לא "בוסית" אפילו שכירה "זוטרה" אני בנתיים לא... (רוצה להיות ומחפשת...)
תגובתי נבעה דווקא מתוך הכרה של הצד ההפוך, בוס שטען ש"אין לי כרגע עבודה אז את "יכולה" ללכת" כשכבובן זה מוריד לי מהמשכורת,
ואני הסברתי לו יפה מאד שכמו שלא ביקשתי שקל יותר כשהרוויח יותר על עבודתי,
כך אין סיבה שאקבל שקל פחות כשהוא "מפסיד עלי" מחוסר תעסוקה בשבילי... ולא, אני לא "שמחה" ללכת הביתה מוקדם (כמו ששמחה העובדת הקודמת שלו, לדבריו) אם אני מביאה בגלל זה כל חודש חצי סכום ממה שהייתי אמורה לקבל, (וזה כמובן לא בזמנים קבועים שאני יכולה לסדר לי בהם הכנסה אחרת...)....
אז מהצד השני של המטבע, נבנתה התשובה המנומקת והארוכה שלי, שמתאימה כמובן לשתי המקרים.(שלי ושלך....)

ו"תילתן" לתשומת לבכם: יש גם בוסים שכנראה כן חושבים כמו "גרפיקה il" ,
אחרת אין הסבר להצעה של הבוס שלי להורדה במשכורת ב"זמני שפל".....;ׁ

גרפיקהil

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
נכתב ע"י לנדא;918907:
סורי אם הייתי נשמעת עצבנית,
באמת לא התכוונתי,
אולי הנימה ההחלטית של התשובה שלי נתנה את התחושה הזו...
בכל מקרה כמו שכתבה "מי" המקסימום שאפשר הוא לבקש העלאה,
מעבר לזה בידך להחליט אם להיות שכירה או עצמאית עם כל החסרנות והיתרונות....
ושוב סליחה, אם עיצבנתי מישהו ;)

נ.ב. לא רק שאני לא "בוסית" אפילו שכירה "זוטרה" אני בנתיים לא... (רוצה להיות ומחפשת...)
תגובתי נבעה דווקא מתוך הכרה של הצד ההפוך, בוס שטען ש"אין לי כרגע עבודה אז את "יכולה" ללכת" כשכבובן זה מוריד לי מהמשכורת,
ואני הסברתי לו יפה מאד שכמו שלא ביקשתי שקל יותר כשהרוויח יותר על עבודתי,
כך אין סיבה שאקבל שקל פחות כשהוא "מפסיד עלי" מחוסר תעסוקה בשבילי... ולא, אני לא "שמחה" ללכת הביתה מוקדם (כמו ששמחה העובדת הקודמת שלו, לדבריו) אם אני מביאה בגלל זה כל חודש חצי סכום ממה שהייתי אמורה לקבל, (וזה כמובן לא בזמנים קבועים שאני יכולה לסדר לי בהם הכנסה אחרת...)....
אז מהצד השני של המטבע, נבנתה התשובה המנומקת והארוכה שלי, שמתאימה כמובן לשתי המקרים.(שלי ושלך....)

ו"תילתן" לתשומת לבכם: יש גם בוסים שכנראה כן חושבים כמו "גרפיקה il" ,
אחרת אין הסבר להצעה של הבוס שלי להורדה במשכורת ב"זמני שפל".....;ׁ

תראו מה שהסברה יכולה לעשות...
באמת נשמעת לי עצבנית אבל עכשיו אני ממש מבינה אותך:).
ב"ה באמת נפלתי על בוס מקסים והשאלה שלי בכלל לא נשמעה לו כ"כ מוזרה, (לבושתי הרבה אפילו התווכחתי איתו על זה ואמר שיברר עם העו"ד שלו:eek:)

מאחלת לך למצוא במהרה עבודה מעולה (לפחות כמו שלי;)) ושהבוס יתחלק איתך ברווחים שלו בכיף...

שירי כהן

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
הבוס באמת לא אמור להתחלק ברווחים...
'לנדא' הסבירה מצוין את ההבדל בין שכיר לעצמאי.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קד

א בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי יי אֱלֹהַי גָּדַלְתָּ מְּאֹד הוֹד וְהָדָר לָבָשְׁתָּ:ב עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה נוֹטֶה שָׁמַיִם כַּיְרִיעָה:ג הַמְקָרֶה בַמַּיִם עֲלִיּוֹתָיו הַשָּׂם עָבִים רְכוּבוֹ הַמְהַלֵּךְ עַל כַּנְפֵי רוּחַ:ד עֹשֶׂה מַלְאָכָיו רוּחוֹת מְשָׁרְתָיו אֵשׁ לֹהֵט:ה יָסַד אֶרֶץ עַל מְכוֹנֶיהָ בַּל תִּמּוֹט עוֹלָם וָעֶד:ו תְּהוֹם כַּלְּבוּשׁ כִּסִּיתוֹ עַל הָרִים יַעַמְדוּ מָיִם:ז מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן:ח יַעֲלוּ הָרִים יֵרְדוּ בְקָעוֹת אֶל מְקוֹם זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם:ט גְּבוּל שַׂמְתָּ בַּל יַעֲבֹרוּן בַּל יְשׁוּבוּן לְכַסּוֹת הָאָרֶץ:י הַמְשַׁלֵּחַ מַעְיָנִים בַּנְּחָלִים בֵּין הָרִים יְהַלֵּכוּן:יא יַשְׁקוּ כָּל חַיְתוֹ שָׂדָי יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם:יב עֲלֵיהֶם עוֹף הַשָּׁמַיִם יִשְׁכּוֹן מִבֵּין עֳפָאיִם יִתְּנוּ קוֹל:יג מַשְׁקֶה הָרִים מֵעֲלִיּוֹתָיו מִפְּרִי מַעֲשֶׂיךָ תִּשְׂבַּע הָאָרֶץ:יד מַצְמִיחַ חָצִיר לַבְּהֵמָה וְעֵשֶׂב לַעֲבֹדַת הָאָדָם לְהוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ:טו וְיַיִן יְשַׂמַּח לְבַב אֱנוֹשׁ לְהַצְהִיל פָּנִים מִשָּׁמֶן וְלֶחֶם לְבַב אֱנוֹשׁ יִסְעָד:טז יִשְׂבְּעוּ עֲצֵי יי אַרְזֵי לְבָנוֹן אֲשֶׁר נָטָע:יז אֲשֶׁר שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ:יח הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים:יט עָשָׂה יָרֵחַ לְמוֹעֲדִים שֶׁמֶשׁ יָדַע מְבוֹאוֹ:כ תָּשֶׁת חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה בּוֹ תִרְמֹשׂ כָּל חַיְתוֹ יָעַר:כא הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם:כב תִּזְרַח הַשֶּׁמֶשׁ יֵאָסֵפוּן וְאֶל מְעוֹנֹתָם יִרְבָּצוּן:כג יֵצֵא אָדָם לְפָעֳלוֹ וְלַעֲבֹדָתוֹ עֲדֵי עָרֶב:כד מָה רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ יי כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ:כה זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם גְּדֹלוֹת:כו שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן לִוְיָתָן זֶה יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק בּוֹ:כז כֻּלָּם אֵלֶיךָ יְשַׂבֵּרוּן לָתֵת אָכְלָם בְּעִתּוֹ:כח תִּתֵּן לָהֶם יִלְקֹטוּן תִּפְתַּח יָדְךָ יִשְׂבְּעוּן טוֹב:כט תַּסְתִּיר פָּנֶיךָ יִבָּהֵלוּן תֹּסֵף רוּחָם יִגְוָעוּן וְאֶל עֲפָרָם יְשׁוּבוּן:ל תְּשַׁלַּח רוּחֲךָ יִבָּרֵאוּן וּתְחַדֵּשׁ פְּנֵי אֲדָמָה:לא יְהִי כְבוֹד יי לְעוֹלָם יִשְׂמַח יי בְּמַעֲשָׂיו:לב הַמַּבִּיט לָאָרֶץ וַתִּרְעָד יִגַּע בֶּהָרִים וְיֶעֱשָׁנוּ:לג אָשִׁירָה לַיי בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:לד יֶעֱרַב עָלָיו שִׂיחִי אָנֹכִי אֶשְׂמַח בַּיהוָה:לה יִתַּמּוּ חַטָּאִים מִן הָאָרֶץ וּרְשָׁעִים עוֹד אֵינָם בָּרְכִי נַפְשִׁי אֶת יי הַלְלוּיָהּ:
נקרא  6  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה