דמי לידה לפרילנסרית

דבורי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
שלום רב,
עבדתי כפרילנסרית עבור עיריית פתח תקוה. לאחר כחודש ילדתי וכשביקשתי לקבל טבלת פירוט תשלומים לצורך תביעת דמי לידה מהביטוח הלאומי נאמר לי שאין באפשרותם למלא לי טופס זה מכיון שאינני עובדת עירייה. הם הנפיקו לי אישור בו נכתב החודש שבו עבדתי וכן את הסכום שקיבלתי.
מהביטוח הלאומי נאמר לי שלא אוכל לקבל את הכסף ללא הטבלה, מהטופס הרשמי של הב"ל, בה מפורט הסכום.
האם יש פתרון או דרך כלשהי להוציא את הכסף המגיע לי מהביטוח הלאומי?
איך פרילנסרית מקבלת דמי הלידה?
אודה לתשובת המבינים בעניין.

שרשרת

משתמש מקצוען
כשאת אומרת "פרילנסרית", למה כוונתך?
האם את עובדת עם חשבוניות?
אם כן, את אמורה לשלם בעצמך ביטוח לאומי על הכנסותיך, בתור עצמאית.
ודמי הלידה יתקבלו רק אם צברת תקופת אכשרה מספיקה כעצמאית

דבורי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
לא עובדת עם חשבונית. בעקבות העבודה הח"פ קיבלתי מהם מסמך בו כתוב הרינו להודיעכם כי זיכינו חשבונכם וכו...
האמת, שהתפלאתי שהם הורידו לי רק מס הכנסה בעוד שביטוח לאומי לא הפרישו עבורי.

שרשרת

משתמש מקצוען
ולמה הורידו מס הכנסה? כי אין לך פטור מניכוי במקור.

לפי איך שאני מבינה (אולי אני טועה) את עובדת מולם כעצמאית.
את אמורה לפתוח תיק במעמ, מס הכנסה וביטוח לאומי.
לגבי מס הכנסה: העירייה וגופים נוספים משמשים עבור מס הכנסה כגובי מס. כל עוד לא הבאת אישור שלא צריך להוריד לך מס, הם ינכו 30% ויעבירו למס הכנסה.
אם תפתחי תיק תוכלי לבקש פטור מהניכוי הזה ואז תקבלי תשלום מלא מהלקוחות.
לגבי ביטוח לאומי: את אמורה לשלם בעצמך על ההכנסה הזו וכך לבטח את עצמך כעצמאית.

מה שלא ברור לי זה איך העיריה התקשרה איתך בהסכם עבודה אם אין לך תיק כעצמאית.
אולי ההסכם שלכם שונה וכולל צורת תשלום אחרת, שכר אמנים, משהו אחר?

דבורי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
הורידו לי מס מכיון שלא התייחסו לתיאום מס ששלחתי. מידי שנה בקיץ אני עושה עבורם את העבודה הספציפית הזו. הם מורידים מס ואח"כ אני מקבלת חזרה בעקבות בקשת החזר.
אני עובדת משרד החינוך. בקיץ אני עושה בביה"ס פרוייקט שממומן ע"י משרד החינוך והתשלום בגינו עובר דרך העירייה.
לא יודעת לענות לגבי הסכם עבודה. חתמתי מזמן על איזה מסמך. לא ברור לי מהו.

דבורי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
כתוב לי על המסמך המאשר: מספר ספק... האם יש לכך משמעות?

שרשרת

משתמש מקצוען
יש, אבל לא משנה...
אם זו עבודה חד פעמית לא מתקיימים יחסי עובד ומעביד ורוב הסיכויים שלא תקבלי על כך דמי לידה.

דבורי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
באמת???:(
כי ביטוח לאומי לא פסלו את קבלת התשלום. הראיתי להם את המסמך שמאשר את העברת התשלום ושאלתי ע"כ שלא הפרישו לביטוח לאומי והם אמרו שאם אעביר את הטבלה בה מפורטים התשלומים אוכל לקבל.
נראה לך שכדאי שאתייאש כבר בשלב זה?

יהודה מילר

מנהל פורום חשבונאות ומס
מנהל
מנוי פרימיום גולד
לפי מה שכתבת את מוגדרת כעצמאית בביטוח לאומי ועלייך לשלם את דמי הביטוח בעצמך, חוץ מאם העירייה שילמה עבורך ביטוח לאומי (לא מסתבר), במידה ולא שלמת ולא היית רשומה כעצמאית בביטוח לאומי לפני הלידה כנראה שלא תוכלי לקבל.

דבורי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
1. כדי לשלם ביטוח לאומי עלי להיות עצמאית עם תיק במס הכנסה?
2. איך ייתכן שקיבלתי תשלום בעד עבודה ואין ממנו הפרשה לביטוח לאומי (מה שאכן קרה...)? זה לכאורה לא חוקי בכלל...

יהודה מילר

מנהל פורום חשבונאות ומס
מנהל
מנוי פרימיום גולד
1. בביטוח לאומי יש צו סיווג מבוטחים וקביעת מעבידים שקובע על מי חלה חובת תשלום דמי ביטוח על המשלם או על המקבל, אין קשר בין זה לבין תיק במס הכנסה או לא.

2. כנ"ל, אם לפי ההגדרה אין חובה על המשלם עלייך לשלם את דמי הביטוח בעצמך.

אגב, אמרת שאת מגישה כל שנה דוח למס הכנסה יתכן והדוח לא מוגש נכון או שביטוח לאומי לא התייחסו אליו נכון, כי שם אמורים להופיע סכומים שקיבלת שלא ממשכורת שלכאורה חייבים בדמי ביטוח לאומי.

שרשרת

משתמש מקצוען
במקרה המתואר מצטרפים 2 מצבים בעייתים:
1. לא שולמו דמי ביטוח על ההכנסה לפני הלידה. במקרה כזה גם אם את ממש זכאית לדמי לידה מכל בחינה אחרת לא תקבלי מאחר וזהו תנאי. יש מקרים בהם ניתן לבקש הענקה מטעמי צדק אם הכל מלבד זה תקין והייתה סיבה מאוד מוצדקת לאי התשלום. הסיכויים לא גבוהים.
2. העבודה חד פעמית ולא מתקיימים בגינה יחסי עובד מעביד. אם תתעקשי ביטוח לאומי כנראה ישלחו לך "שאלון לבחינת יחסי עובד מעביד בתקופות עבודה קצרות" שדורש מילוי פרטים רבים ומפורטים על העבודה שבוצעה, שעות וימים, והמון המון סעיפים ושאלות וככל שהעבודה יותר זמנית ופחות קבועה הסיכוי לקבל נמוך יותר.

אצלך 2 הדברים קיימים יחד, כך שלדעתי הסיכוי אפסי.
אם יש לך מרץ, נסי, צאי למאבק ואולי אולי זה יצליח.
אם תרצי לתת פרטים מדוייקים יותר, תוכלי לכתוב לי באישי ואשמח לעזור לך ברמה יותר מדוייקת ולפי נתוני אמת מהשטח.

דבורי

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עריכה והפקת סרטים
תודה על תגובותיכם המקצועיות.
מעריכה את הזמן שהקדשתם עבורי.

Ruty Kepler

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
התיאום מס שהבאת לעירייה היה תיאום מס משכר סופרים/אמנים/מרצים?
אם כן, זו התשובה לכל השאלות שעלו כאן.

שכר סופרים/אמנים/מרצים הוא צורת תשלום שנופלת בין הכסאות. מבחינת מס הכנסה, מדובר על עצמאי. אבל ביטוח לאומי בכלל לא יודע על ההכנסות האלו ולכן גם לא גובה מהן שום דבר. (ולכן גם לא נותן עליהן שום זכויות).

Rivka-Prog

משתמש פעיל
סליחה על ההקפצה,
יש לי שאלה בנושא הנ"ל.
אני עובדת במקום מסויים באופן קבוע.
באופן חד פעמי עשיתי פרוייקט למקום עבודה אחר וקבלתי עבורו תלוש לחודש אחד.
האם גם הסכום הזה ייחשב לדמי לידה בנוסף לדמי לידה שמגיעים לי בגלל מקום העבודה הרגיל שלי?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  9  פעמים

לוח מודעות

למעלה