דיון | תתנו לו את המקום הנכון

חיים V

משתמש מקצוען
אתה כותב טוב, יש לך את זה, אהבתי... אני נשאב.. כבר אוחז בעמוד 23 ...שווה לך.
אתה לא מגזים? אני קורא הרבה ואצלך שמתי לב שיש משהו שמושך..
אתה יכול לפרט? כשאני קורא אתה 'מזכיר לי' את... ואת... ואת.. בקיצור אתה כותב טוב.
בדרך לבית הכנסת אני פוגש את יוסי, השכן ממול בעל המכולת, תשמע איציק ראיתי את מה שכתבת ממש יפה!
בסיום השיעור יצא לי לפגוש חבר נוסף.. במקרה חבר משכונת הצלמים ידידנו הקרוב... זה הספר שלך, הוא שואל?... אהבתי! ראיתי ספר מעוצב יפה קניתי. דיבר אלי. תשמע אתה ממוחה.
נכנס לביקור קצר בקהילתנו... ואני מופתע. 27 לייקים! כנראה שהם צודקים! אני כשרוני. עוד הודעה ושמונה עשרה לייקים!! אתם מבינים!!
הלב שלי מתחמם, איפה הייתי עד היום? כשרון מבוזבז! תראה... תראה... תראה כמה לייקים, תראה כמה תגובות.. מה קורה לך? זה פורום כתיבה "פרוג"?
יאלללה עוד ספר... אבל הפעם ספר ספר... ספר שכל פרוג תדבר עליו!! שיגיע אפילו לכותרות בעיתונים ולא אכפת לי שאפילו ברדיו ידברו עליו. העיקר שיעשו מזה עסק. כמו מדורת לג בעומר.

אנו בקהילת הכותבים שונים משאר הקהילות פה בפרוג אצלנו הלייקים אומרים ולא אומרים.. הלייקים לוקחים אותנו ומסמלים לנו משהו... מה הם אומרים לנו ומה הם מסמלים לנו? יש בנו כותבים מעולים מאוד ויש מומחים לסגנון כזה ויש מומחים לסגנון אחר, יש שטובים לחרוז שירים ויש שמקצוענים להצחיק ולשעשע, כל אחד חזק וטוב בתחום אחר... הבעיה היא שהמשוב שמקבלים מהלייקים לא בדיוק אומר ולפעמים מטעה את הכותבים פה. פעמים והם אומרים לך שאתה לא כזה מוצלח ובפועל בשטח החיים היצירות שלך נחטפות... ויש שמחמיאים להם והם נוטים לחשוב כי הם כשרון מבוזבז ואז הולכים ומוציאים ספר ו..נופלים בפח.

לכן הייתי רוצה לשמוע דעתכם, ביחס ליצירות שאתם מעלים מה אומרים/מסמלים לכם הלייקים?
1. יצירה רהוטה ומשכת?
2. גרמה לי לחייך וליהנות?
3. השכלתי פרט חדש מהתוכן?
4. יצירה יצירה - אחת היצירות הטובות שראיתי?
או משהו אחר..
העיקר הוא עד כמה אתם נותנים מקום לליק לסמל ולגלות לכם את מעמדכם ביצירה....?

שימו לב: הדיון הוא ביחס לכתיבה בלבד, לעצם העניין עצמו, ולא ביחס לדברים שלא קשורים ושייכים אליה.

יענקי R

ספר יהלום - עימוד נוצץ ברמה אחרת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
עריכה תורנית
עריכה והפקת סרטים
אני נותן לייק כאשר "אהבתי", כפשוטו. בלי פילוסופיה.
כשאני מקבל לייק אני מפרש א"ז אותו דבר - אנשים נהנו, אהבו את הנכתב.
אני לא חושב שצריך להיסחף עם הלייקים ולתרגם אותם ללקוחות שבטח יקנו את הספר...

כאשר יש ביקורת/מחמאה/שאלה/הוספה, או סתם הערה על התוכן ועל צורת הכתיבה - נוהגים לכתוב א"ז בפירוש, וכמו שאומרים: 'בפה מלא', בלי רמזים.

(ואני לא חושב שכל הכותבים פה מתעתדים להוציא מתי-שהוא איזשהו ספרון או משהו בסגנון. ומי שכן - כותב א"ז בפירוש, וממילא בוחן את התגובות הכתובות ולא את הלייקים]

חיים V

משתמש מקצוען
על זה הדיון..
איך להסתכל על לייקים..
היש להם משמעות לתוצרים שלנו? - אם אהבו את מה שכתבת אז אתה תותח? אתה יכול לעשות מזה משהו...?

ואם לא?... אז אתה גרוע... אתה צריך להשתפשף? או זה אומר דברים אחרים על היצירה?

רוח סערה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
כמו ששונית- הלייקים שקיבלתי על קטעים לכתבתי בחמש דקות ללא עריכה היו כפולים ומכופלים מקטעי הספרות שהשקעתי בהם שעות ושהצליחו לבטא באמת רגשות חבויים וכמוסים.
די מייאש.
במיוחד שהפורום אמור להוות מענה לרוצים להתקדם ולהתמקצע בכתיבה "על רמה".
הז'אנר ההומוריסטי נוטל נתח מאוד מוגדר ולא רחב מהז'אנרים בכתיבה הספרותית/ העיתונאית במגזרנו, וממילא, אין לו הרבה "עתיד" מקצועי.
ואכן, לדעתי הלייקים מלאי משמעויות.
לעיתים הם אומרים "נקרעתי מצחוק"
לפעמים "צודק, וואלה".
לפעמים "כל הכבוד"
לעיתים "מזדהה..."
ורק לעיתים, ממש לעיתים, הם אומרים "הכתיבה משובחת/ הפיסוק תיקני/ השפה עשירה/ מהלך העניינים קולח/ התוכן מרתק וכד'"
לדעתי, וצריך שהנושא יעלה על במה יותר בולטת, יש להגיב על מקצועיות הקטע ולא להסתפק רק בלייקים.
כמו כן, פחות לדון בתוכן עצמו.

כשאנחנו מרעיפים לייקים רבים על קטעים שאינם ספרותיים במיוחד, רק בגלל שנהנינו וצחקנו מהתוכן- אנחנו מעודדים את הישארותו של הפורום כפורום כמעט מקביל ל"איש את רעהו".

אבל עכשיו, בנימה פחות רצינית, אני חייבת:

כמעט כל ערב (וגם עכשיו) אני חייבת להיכנס לפורום כדי "לפקח את המוחין" מכל הדרישות והלחצים של היומיום, לפני שמסתערת על הנאגלה הבאה של המחוייבויות.
ממילא, באמת הרבה יותר מהנה ומענג להתפוצץ מצחוק מההומור השחור של חבורת הבדחנים שכאן, ולהעלים עין מהרמה הנמוכה שנושבת לעיתים מבין השורות.

אז אני קוראת בזאת לכולם:

אחזו בזאת, וגם מזאת אל תניחו ידיכם.

אבל, במקום לייקים, יש להשתדל להגיב. כגון:

"קטע מושחת מעין כמוהו.."
במקום
"כתיבה משובחת"

נערך לאחרונה ב:

חיים V

משתמש מקצוען
תודה לכל היוצרים שנטלו חלק בתגובות
ותודה ל @רוח סערה על חידוד הדברים.
התגובות הללו מקדמות אותנו ומייעלות את כל המעוניינים לצעוד כמה שלבים קדימה.

נשמח שעוד מחברי קהילת היוצרים יבהירו את העניין

גדי ישראלי

משתמש מקצוען
דעתי - בכל פורום באתר הזה, הלייקים ניתנים מהרבה סיבות, ובכל מקום אומרים אמירה אחרת. ואכמ"ל.
בפורום שלנו, רווחת כתיבה קלה עם נטיה קשה להומור... יתכן מצב שקטע הכתוב בצורה די מקצועית לא ילוייק כמו קטע שכתוב גרוע אך הוא קליל.
נראה לי, שעיקר ההתפתחות בכתיבה כאן בפורום (נכון לעכשו), היא מהתגובות יותר מאשר הלייקים. וגם עצם הפירסום של הפוסט מדרבן את הכותב להשקיע יותר ביצירה שלו. לכן אני לא בעד לשפוט באתגרים ע"פ לייקים.
לו אני הייתי פותח אתגר (דבר שלפי הסטטיסטיקה עד כה מוכיחה שלא יקרה בעשור הקרוב), הייתי קובע כלל בסיס: באתגר זה - בוטל חוש הומור!. תארו סצנה המבטאת תחושה אנושית כלשהי. בזאת תיבחנו.

נערך לאחרונה ב:

חיים V

משתמש מקצוען
סוף סוף יש מישהו שמשמיע קול ברור.
לו אני הייתי פותח אתגר (דבר שלפי הסטטיסטיקה עד כה מוכיחה שלא יקרה בעשור הקרוב), הייתי קובע כלל בסיס: באתגר זה - בוטל חוש הומור!. תארו סצנה המבטאת תחושה אנושית כלשהי. בזאת תיבחנו.
הלוואי!!

זה אתגר. לא תחרות בדיחות!!

רוח סערה

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
שילוב מוצלח. הקטע המרגש כתוב טוב ומצליח למזג את העצב בהומור ציני. ממנו מורכב הפרדוקס "ליצן עצוב".
קטעים! אני התכוונתי לשילוב שעשיתי באתגר (ולא ב"פאנקיסט").
באתגר השתדלתי לשלב הומור עם מסר, והשתדלתי (עד כמה שהגבלת המילים איפשרה לי) לכתוב ברמה ספרותית סבירה.
אגב, פאנקיסט ננעל, אקט לא ברור של פשרה בין ההתלבטות אם להשאיר אותו או להסיר.

מרחבית

משתמש מקצוען
שימו לב, שהרמה הספרותית של ספרים, מאמרים, עיתונים - אינה ביחס ישיר לתפוצה.
לפעמים דווקא ביחס הפוך.
לכן, מה שכתבתם כאן על קטעים מושקעים שלכם שקבלו מעט לייקים לעומת אחרים שכתבתם - רדודים יותר - שקבלו הרבה - ייתכן שהמציאות הזו תואמת למציאות הכללית בעניין זה.
אהדת הציבור איננה נתונה בהכרח לספרים שהם ברמה גבוהה.
יכולה להיות יצירה יצירה - ואנשים יאהבו יותר את הפשוטה והשטחית.
וכאן נשאלת השאלה: כשרוצים להוציא יצירה, האם להתמקד ברמתה, או בדעת הקהל הרחב?
האם להוציא דברים רדודים ובינוניים - רק כי ציבור גדול יאהב את זה? או לא להתפשר על הרמה, אף שיהיו פחות קוראים?
איכות או כמות?
אין בכוונתי לומר, שתמיד הדברים סותרים. ישנם ספרים, שהם גם ברמה גבוהה וגם אהובים על ציבורים נרחבים.
אך פעמים רבות - אין זה כך.

נערך לאחרונה ב:

Ushaya

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
אוטומציה עסקית
אישית אצלי לייק מבטא שהקטע אמר לי משהו. זה יכול להיות כי נהניתי מהרעיון, פאנץ' וכו', יכול להיות שמסגנון הכתיבה, ויכול להיות שהוא היה כל כך גרוע שהרגשתי צורך להעיר עליו והכללים מכריחים אותי לתת לייק;)
והספרים האהובים יותר הם פשוטים אולי במשלב (משלב נכון, נקי ומדובר) אבל העלילה בהם חייבת להיות בעלת מסר/עטמק/פיתול וכד' כדי לתפוס.
אנשים היום אין להם סבלנות לספרות מתפייטת וגבוהה. כשאת צונחת להפסקת קפה עם עיתון- הרוב מצפה להפוגה. מעטים הם אלו שרואים במאמץ מוחי הפוגה מרעננת.
(אצל גברים הסגנון המפותל יתפוס יותר. אבל גם אצלם- תלוי ברמה הספרותית האישית).

Ushaya

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
איור וציור מקצועי
אוטומציה עסקית
הכלל הזה לגמרי לא ברור לי. הוא הופך את מטרת הלייק.
מאיפה הכלל? והאם הוא כלל מוסכם כאן?

כלל מס' 7 בסעיף תגובות:
אין לכתוב ביקורת ללא צלצול קודם לכן.

מרחבית

משתמש מקצוען
כלל מס' 7 בסעיף תגובות:
אין לכתוב ביקורת ללא צלצול קודם לכן.

מעניין. הייתי פותחת את הכלל הזה לדיון מחודש.
מצחיק לתת לייק דווקא כשלא מוצא חן.
אם כתבתי משהו, ויש כאלה שמתנגדים לזה, מה הרעיון שיתנו לי לייק? אני ממש לא מעוניינת בלייקים כאלו.
אני מעוניינת לדעת: מסכימים איתי? מוצא חן בעיניכם? לייקים מהסוג הנ''ל גורמים לשיבוש התמונה האמיתית.

אולי מעניין אותך גם...