דחוווווף: משיח = ראש?

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
האם יש מי שמכיר / שמע פעם על מקור לכך שהמשיח מכונה 'ראש'
בהתנצלות על הבורות...

נתיבות

משתמש פעיל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עימוד ספרים
עריכה תורנית
ביוצרות לפרשת החודש אומרים, 'וגואלם נקרא ראש וראשון'.

#ליבא

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
תלמוד בבלי מסכת פסחים דף ה עמוד א
דתנא דבי רבי ישמעאל: בשכר שלשה ראשון זכו לשלשה ראשון - להכרית זרעו של עשו, לבנין בית המקדש, ולשמו של משיח. להכרית זרעו של עשו - דכתיב - ויצא הראשון אדמוני כלו כאדרת שער. ולבנין בית המקדש - דכתיב כסא כבוד מרום מראשון מקום מקדשנו. ולשמו של משיח - דכתיב ראשון לציון הנה הנם.

#ליבא

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
בסגנון אחר:

שמות רבה פרשת בא פרשה טו סימן א
ראשון הוא לכם כביכול הקדוש ברוך הוא שנקרא ראשון שנאמר (ישעיה מד) אני ראשון ואני אחרון, וציון נקרא ראשון שנאמר (ירמיה יז) כסא כבוד מרום מראשון מקום מקדשנו, ועשו נקרא ראשון שנאמר (בראשית כה) ויצא הראשון וגו' ומשיח נקרא ראשון שנאמר (ישעיה מא) ראשון לציון הנה הנם. יבא הקדוש ברוך הוא שנקרא ראשון ויבנה בהמ"ק שנקרא ראשון ויפרע מן עשו שנקרא ראשון ויבא משיח שנקרא ראשון בחדש הראשון, שנאמר החדש הזה לכם ראש חדשים וגו'.

#ליבא

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
כן. כבר עיינתי שם... וגם בספרי ביאורים, כבקשתך. רוצה משהו ספציפי? בשמחה

למאי נפקא מינה

משתמש מקצוען
עריכה תורנית
תודה.
הייתי רוצה לראות מה כתבו ע"ז - כמקור, אם אכן אין להם מקור לשם 'ראש'
אני מודה לך.

#ליבא

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
הסתכלתי בחמישה-שישה מבארים כולם מביאים את המקורות הנ"ל (בעיקר את המדרש). מצ"ב צילום מאחד מהם.
1594302623293.png

#ליבא

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
אמן!!! וכן למר!

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ר'

קנג רְאֵה עָנְיִי וְחַלְּצֵנִי כִּי תוֹרָתְךָ לֹא שָׁכָחְתִּי:קנד רִיבָה רִיבִי וּגְאָלֵנִי לְאִמְרָתְךָ חַיֵּנִי:קנה רָחוֹק מֵרְשָׁעִים יְשׁוּעָה כִּי חֻקֶּיךָ לֹא דָרָשׁוּ:קנו רַחֲמֶיךָ רַבִּים יְהוָה כְּמִשְׁפָּטֶיךָ חַיֵּנִי:קנז רַבִּים רֹדְפַי וְצָרָי מֵעֵדְוֹתֶיךָ לֹא נָטִיתִי:קנח רָאִיתִי בֹגְדִים וָאֶתְקוֹטָטָה אֲשֶׁר אִמְרָתְךָ לֹא שָׁמָרוּ:קנט רְאֵה כִּי פִקּוּדֶיךָ אָהָבְתִּי יְהוָה כְּחַסְדְּךָ חַיֵּנִי:קס רֹאשׁ דְּבָרְךָ אֱמֶת וּלְעוֹלָם כָּל מִשְׁפַּט צִדְקֶךָ:
נקרא  7  פעמים

לוח מודעות

למעלה