גְּמַר שלה - גָּמְרָהּ או גְּמָרָהּ?

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
איך נכון לומר ולנקד ״גְּמַר שלה״ (למשל גמר / סיום מלאכה כלשהי): גָּמְרָהּ או גְּמָרָהּ?
משפט למשל: ״נטילת קצוות החוטים היא גמרה והשלמתה של מלאכת האריגה״. (יש לי סיבה שאני צריך להשתמש גם במילה ״גמרה״, ולא די לי במילה ״השלמתה״).

נראה לי שנכון לומר ולנקד גָּמְרָהּ, אבל אני רוצה לוודא את זה.
(אשמח אם תוכלו להוסיף גם הסבר ודוגמאות).

[יודגש: אין ההתייחסות לאדם המסיים את הפעולה / מלאכה, אלא ההתייחסות היא למלאכה שהסתיימה].

הפיתרון
כפי שכתב נכון @דיונון הצורה הנכונה של גְּמָר שלה הוא גְּמָרָהּ, כפי שכְּפָר שלה הוא כְּפָרָהּ, כְּלָל-כְּלָלָהּ ושאר המלים ממשקל זה.
גָּמְרָהּ זו נטיה של גֹּּמֶר (גומר שלה), כשם שכָּּפְרָהּ היא נטיה של כֹּפֶר וחָדְשָׁהּ היא נטיה של חֹדֶשׁ.
אפשרות דקדוקית נוספת לצורה גָּמְרָהּ היא מקור+כינוי גוף, כמו: לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ. הם למדו את המסכת ותכננו לְגָמְרָהּ ביום פלוני.
והקישור של האקדמיה מדבר בכלל על משהו אחר לגמרי - על סיומת של אריג (שם עצם בלי כינוי גוף).

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
כפי שכתב נכון @דיונון הצורה הנכונה של גְּמָר שלה הוא גְּמָרָהּ, כפי שכְּפָר שלה הוא כְּפָרָהּ, כְּלָל-כְּלָלָהּ ושאר המלים ממשקל זה.
גָּמְרָהּ זו נטיה של גֹּּמֶר (גומר שלה), כשם שכָּּפְרָהּ היא נטיה של כֹּפֶר וחָדְשָׁהּ היא נטיה של חֹדֶשׁ.
אפשרות דקדוקית נוספת לצורה גָּמְרָהּ היא מקור+כינוי גוף, כמו: לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ. הם למדו את המסכת ותכננו לְגָמְרָהּ ביום פלוני.
והקישור של האקדמיה מדבר בכלל על משהו אחר לגמרי - על סיומת של אריג (שם עצם בלי כינוי גוף).

הפיתרון

stars

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
עריכה תורנית
"אין המלאכה נקראת אלא על שם

גְּמָרָהּ"​

דווקא נהוג לומר ״אין המלאכה נקראת אלא על שם גומרה / גָּמְרָהּ״.
וכמו שכתב @אפכא מסתברא:

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
"אין המלאכה נקראת אלא על שם

גְּמָרָהּ"​

"אין קשר בין המצולם לכתבה"...
אין המלאכה נקראת אלא על שם גומרה (בחולם מלא, בניין קל הווה יחיד) - הגומר אותה, ולא שום 'גָּמְרָהּ'....

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמט

א הַלְלוּיָהּ שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ בִּקְהַל חֲסִידִים:ב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל בְּעֹשָׂיו בְּנֵי צִיּוֹן יָגִילוּ בְמַלְכָּם:ג יְהַלְלוּ שְׁמוֹ בְמָחוֹל בְּתֹף וְכִנּוֹר יְזַמְּרוּ לוֹ:ד כִּי רוֹצֶה יְהוָה בְּעַמּוֹ יְפָאֵר עֲנָוִים בִּישׁוּעָה:ה יַעְלְזוּ חֲסִידִים בְּכָבוֹד יְרַנְּנוּ עַל מִשְׁכְּבוֹתָם:ו רוֹמְמוֹת אֵל בִּגְרוֹנָם וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת בְּיָדָם:ז לַעֲשׂוֹת נְקָמָה בַּגּוֹיִם תּוֹכֵחֹת בַּלְאֻמִּים:ח לֶאְסֹר מַלְכֵיהֶם בְּזִקִּים וְנִכְבְּדֵיהֶם בְּכַבְלֵי בַרְזֶל:ט לַעֲשׂוֹת בָּהֶם מִשְׁפָּט כָּתוּב הָדָר הוּא לְכָל חֲסִידָיו הַלְלוּיָהּ:
נקרא  30  פעמים

לוח מודעות

למעלה