בשורה לאמהות עובדות - אושרה שעת הורות לנשים העובדות מעל 8 שעות ביום

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

Carter's

משתמש מקצוען
http://www.bhol.co.il/116914/בשורה-לאמהות-שעת-הורות-לא-רק-לעובדות-במשרה-מלאה.html
בשורה לאימהות עובדות, מליאתה הכנסת אישרה בפה אחד את הצעת החוק של חבר הכנסת יעקב אשר להרחבת שעת הורות, לפיה אם החוזרת מחופשת הלידה ועובדת משרה מלאה או עובדת מעל שמונה שעות עבודה ביום תהיה זכאית לשעת הורות ביום גם אם היא איננה עובדת משרה מלאה, בכך הצעתה חוק עברה את שלבי החקיקה והיא תיכנס לתוקף בימים הקרובים עם פרסומה ברשומות, כשתחולת הצעת החוק הינה גם על אימהות שכבר שבו לעבודתן וטרם חלפו ארבעה חודשים מהלידה.

על פי המצב היום עובדת העובדת במשרה מלאה זכאית לשעת הורות לכל יום עבודה בארבעת החודשים הראשונים לאחר ששבה לעבודתה, שעת ההורות הינה יומית ומאפשרת לעובדת לקחת שעה הפסקה במהלך יום העבודה או לצאת שעה לפני סיום עבודתה כדי לטפל בילד ומבלי לפגוע בשכרה, אולם נשים רבות העובדות במגוון עבודות לא היו זכאיות עד היום לשעת ההורות שכן הזכאות בחוק הינה רק לעובדת העובדת משרה מלאה, כשהגדרת משרה מלאה נתונה בידי מקום העבודה ובמקומות עבודה רבים מדובר בתשע שעות עבודה ביום, בעוד מס' שעות העבודה הממוצע ביום במקומות העבודה השונים עומד על כשמונה שעות בלבד.

כעת עם כניסתו של החוק לתוקף הזכאות לעובדת העובדת במשרה מלאה ללא קשר למס' שעות העבודה ביום תישאר על כנה כשלמעגל הזכאיות יצטרפו גם העובדות שהיקף משרתן הינו 174 שעות חודשיות, כשבמהלך הדיון בהכנת החוק בוועדה הודגש שגם עובדת שהיקף משרתה הינו 174 שעות חודשיות ובפועל שעות העבודה הינם פחות בשל כך שמדובר בחודש עבודה קצר או בשל סיבה אחרת העובדת תהיה זכאית לשעת ההורות, כשהזכות לשעת הורות הינה שעה ביום בארבעת החודשים הראשונים לאחר שובן לעבודה מתום חופשת הלידה.

יוזם הצעת החוק ח"כ אשר בירך על אישורה של הצעת החוק במליאה ואמר כי מדובר בנדבך חשוב לטובת אימהות שאמנם סיימו את תקופת חופשת הלידה אבל עדיין מגיעה להם שעת ההורות.

כראש עיר לשעבר הממונה על מנגנון עירוני שהעסיק מאות נשים ראיתי את ההתלבטות של אימהות רבות האם לשוב לעבודה בתום חופשת הלידה, סיפר ח"כ אשר, ואמר כי התוספת של שעה ביום במשך ארבעה חודשים שהאם תוכל להיות עם התינוק חשובה לעתידו ולקשר בין התינוק לאם.

בסיום דבריו הודה ח"כ אשר לכל הגורמים שליוו את הצעת החוק לשר הרווחה חיים כץ וליו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף יו"ר ועדת העבודה ולצוות המקצועי בוועדה וליועציו הפרלמנטריים שיש להם חלק בחוק חשוב זה.

מתוך חדרי חרדים

Carter's

משתמש מקצוען
וזה לשון החוק:
חוק עבודת נשים )תיקון מס' 56 ,)התשע"ז–2017
1( להלן – החוק העיקרי(, בסעיף 7(ג()3 ,)
תיקון סעיף 7 1 .בחוק עבודת נשים, התשי"ד–1954
אחרי "בתנאי שהיא מועסקת במשרה מלאה" יבוא "כנהוג במקום העבודה
של העובדת או שהיא מועסקת במשרה שהיקפה 174 שעות בחודש לפחות,
לפי הנמוך", ואחרי "עובד שמועסק במשרה מלאה" יבוא "כאמור או
שמועסק במשרה שהיקפה 174 שעות בחודש לפחות, לפי הנמוך,".
הוראת מעבר 2 .חוק זה יחול גם על עובדת הזכאית לשעת הורות לפי סעיף 7(ג()3 )לחוק
העיקרי, כנוסחו בסעיף 1 לחוק זה, שביום פרסומו של חוק זה טרם חלפו
לגביה ארבעה חודשים מתום תקופת הלידה כאמור באותו סעיף.

סטאזרית

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
מי שעובדת 8 שעות ביום לא נכנסת לתחולת החוק
תעשו חשבון פשוט - 174/21 ימי עבודה בחודש

Carter's

משתמש מקצוען
מתוך הכתבה:
במהלך הדיון בהכנת החוק בוועדה הודגש שגם עובדת שהיקף משרתה הינו 174 שעות חודשיות ובפועל שעות העבודה הינם פחות בשל כך שמדובר בחודש עבודה קצר או בשל סיבה אחרת העובדת תהיה זכאית לשעת ההורות

חן 1

משתמש מקצוען
הדמיות בתלת מימד
שלחו לי במייל שמי שעובדת יותר מ-6 שעות תהיה זכאי לחצי שעה
אני לא רואה את זה כאן, זה נכון?

Carter's

משתמש מקצוען
נכתב ע"י חן 1;2497558:
שלחו לי במייל שמי שעובדת יותר מ-6 שעות תהיה זכאי לחצי שעה
אני לא רואה את זה כאן, זה נכון?

אין לי מושג,
נראה שזה לא התקבל בחוק הסופי.
למרות שגם אני שמעתי שדובר על כך.

במבה נוגט

משתמש סופר מקצוען
ואיפה GRN שתכתוב כמה מילים על ההתפתלויות של העיתונים החרדים האומללים
"שעת הורות"
"שעת האכלה"
"שעת אמהות"
הגדיל לעשות אחד העיתונים "שעת קשר בין האם לתינוק" :rolleyes:

Carter's

משתמש מקצוען
נכתב ע"י במבה נוגט;2497592:
ואיפה GRN שתכתוב כמה מילים על ההתפתלויות של העיתונים החרדים האומללים
"שעת הורות"
"שעת האכלה"
"שעת אמהות"
הגדיל לעשות אחד העיתונים "שעת קשר בין האם לתינוק" :rolleyes:

כיום החוק נקרא שעת הורות ולא שעת הנקה
היות וגם האבא יכול לקבל אותו במקום האמא.

חנה4

משתמש סופר מקצוען
D I G I T A L
לשון החוק באתר הכנסת

אושר סופית: שעת היעדרות לאחר לידה לעובדות 174 שעות בחודש
21 במרץ 2017, כ"ג באדר תשע"ז, בשעה 19:35
מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק עבודת נשים (תיקון מס' 56), התשע"ז-2017 של חברי הכנסת יעקב אשר, משה גפני ואורי מקלב.

מוצע לקבוע במפורש כי עבודה ב"משרה מלאה", הנדרשת לשם מימוש הזכות לשעת הורות, היא משרה מלאה לפי הנהוג במקום העבודה של העובדת. כמו כן, מוצע לקבוע כי הזכות לשעת הורות תינתן גם לנשים או לגברים שהיקף המשרה שלהם הוא 174 שעות בחודש לפחות.
בדברי ההסבר נכתב: "בחוק עבודת נשים, ניתנה זכאות לאם לשעת היעדרות בארבעת החודשים הראשונים שלאחר חופשת הלידה, החוק הקיים מתנה את הזכאות בעבודה בהיקף של משרה מלאה, ואינו נותן זכאות אפילו לא חלקית לעובדת העובדת פחות ממשרה מלאה, כך לדוגמא: עובדת העובדת 99% ממשרה מלאה אינה זכאית לפי חוק זה, ותעבוד בפועל יותר מעובדת העובדת 100% משרה מלאה ומקבלת זכות לשעת היעדרות.

על פי הצעת חוק זו ההטבה לאם לאחר לידה העובדת במשרה מלאה תישאר על כנה, ובנוסף עובדת העובדת 8 שעות במקומות אשר מכסה זו אינה מוגדרת כמשרה מלאה תקבל גם זכות לשעת היעדרות, ועובדת העובדת מעל שש שעות תקבל זכות לחצי שעת היעדרות. הצעת חוק זו תמנע את העיוות הקיים ואת האפליה בין זכויות עובדת במשרה מלאה לבין זכויות עובדת בפחות ממשרה מלאה."
ח"כ אשר: כולנו רוצים לעודד את הקשר בין האם לתינוק בחודשים הראשונים. החוק הקיים נותן את שעת ההורות למי שעובדת 9 שעות בעוד שברוב מקומות העבודה עובדים 8 שעות. מאחר והחוק לא מגדיר משרה מלאה בצורה ברורה, הבאנו את התיקון הזה. ככה נשים יוכלו לעבוד בראש יותר שקט.

בקריאה שלישית תמכו 38 ללא מתנגדים.

במבה נוגט

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י ranells;2497594:
כיום החוק נקרא שעת הורות ולא שעת הנקה
היות וגם האבא יכול לקבל אותו במקום האמא.

אני יודעת, אבל כנראה שהעיתונים החרדים לא שמעו על זה, או לפחות לא כולם. כי הם לא כתבו "שעות הורות" אלא התפתלו בניסוחים שונים ומשונים.

שבל

משתמש סופר מקצוען
מתי יבינו שהחוקים הללו פוגעים בנשים הרבה יותר מאשר עוזרים להן, ובמיוחד לנשים חרדיות.

אם היתה לך אפשרות לבחור בין שני מעסיקים, בתנאים שוים לחלוטין, מלבד העובדה שאצל אחד המעסיקים אחת לכמה שנים את חייבת לעבוד במשך שנה שעה יומית אחת בהתנדבות, ואילו אצל המעסיק השני תקבלי תמיד שכר על כל השעות - במי היית בוחרת?

אז למה אחר כך אנחנו כועסים על מי שמעדיף לא להעסיק נשים, ובמיוחד נשים חרדיות?
למה שמעסיק ירצה לשלם לעובדת מכיסו הפרטי שעה ביום למשך שנה אחת לשנתיים?

אמא ומתכנתת

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י שבל;2497686:
מתי יבינו שהחוקים הללו פוגעים בנשים הרבה יותר מאשר עוזרים להן, ובמיוחד לנשים חרדיות.

אם היתה לך אפשרות לבחור בין שני מעסיקים, בתנאים שוים לחלוטין, מלבד העובדה שאצל אחד המעסיקים אחת לכמה שנים את חייבת לעבוד במשך שנה שעה יומית אחת בהתנדבות, ואילו אצל המעסיק השני תקבלי תמיד שכר על כל השעות - במי היית בוחרת?

אז למה אחר כך אנחנו כועסים על מי שמעדיף לא להעסיק נשים, ובמיוחד נשים חרדיות?
למה שמעסיק ירצה לשלם לעובדת מכיסו הפרטי שעה ביום למשך שנה אחת לשנתיים?

לא מדובר בשנה, אלא ב4 חדשים, ואם אני לא טועה, הספירה מתחילה מסיום תקופת חל"ד בתשלום, כך שאם עובדת האיכה את חל"ד, תשלום שעת ההורות אפילו מתקצר יותר.

נא לקחת דברים בפרופורציה...

שלכם

משתמש פעיל
נכתב ע"י שירונת;2497636:
גם הסעיף הזה אושר בחוק?

עדיין לא התפרסם החוק ברשומות.
מה שצוטט מאתר הכנסת זה רק הודעות דובר שלא מומולץ להסתמך עליה יותר מדי.
אני מניח שתוך מספר ימים החוק יפורסם ברשומות, ונוכל לדעת בדיוק

טיגר

משתמש מקצוען
נכתב ע"י אמא ומתכנתת;2497742:
לא מדובר בשנה, אלא ב4 חדשים, ואם אני לא טועה, הספירה מתחילה מסיום תקופת חל"ד בתשלום, כך שאם עובדת האיכה את חל"ד, תשלום שעת ההורות אפילו מתקצר יותר.

נא לקחת דברים בפרופורציה...
הספירה של הארבע חודשים מתחילה מיום החזרה.
ללא קשר אם העובדת האריכה את חופשת הלידה

Eli-7

משתמש מקצוען
D I G I T A L
החוק הזה כבר נכנס?
אם אני חוזרת כרגע מחופשת לידה (משרה של 8שעות) אני זכאית לשעת הנקה?

YochiS

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
נכתב ע"י תמר א;2502437:
החוק הזה כבר נכנס?
אם אני חוזרת כרגע מחופשת לידה (משרה של 8שעות) אני זכאית לשעת הנקה?

אני חושבת שזה רק לכאלה שילדו החל מה1 בינואר.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

קהילת פרוג מודה לקב"ה יחד עם כלל ישראל על חיסולו של רב המרצחים מלבנון

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

א מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ:ב עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה:ג דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ:ד בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ:ה כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:
נקרא  28  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה