בעיה תחושתית

פלורה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
רק לאחרונה עלה בדעתי המחשבה שאחד מבני המשפחה (20+) אולי יש לו בעיה תחושתית.
הוא לא עונד שעון כבר כמה שנים כי זה פשוט מפריע לו....
את הגרביים הוא מקפל קצת כי מפריע לו הגומי.
פיג'מה הוא לובש את הטריקו ולא את המכופתר שעשוי מבד כמו שאנחנו רגילים.
ועוד.......
יש לזה פתרון? איזשהי טיפול?

ליליאן

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
הדרכה אצל מרפאה בעיסוק.

בעיקרון לעשות דיאטה סנסורית -
מצד אחד להקל ככל האפשר,
להסיר תוויות מחולצות, לקנות גרביים ללא גומי או קפל, ועוד.
ומצד שלי - כתרגיל - לחשוף את העור וכל מיני סוגי מרקמים. ספוד, סקוטש, משי, קטיפה...

לשים לב לרגישות לחושים האחרים.

ריקי שחור

משתמש מקצוען
ממליצה על הספר "ילד רגיש מאד" של איילין ארון.
לפי הגישה שלה, לא מדובר בבעיה, אלא בתכונת אופי. כאשר האדם וסביבתו מודעים לתכונה הזו, ניתן להשתמש בה ולמנף אותה. אנשים כאלו יהיו רגישים לזולת, אמפתיים, יצירתיים, בעלי אינטואיציה מפותחת, ועומק חשיבה.

פנינה 99

משתמש סופר מקצוען
מאוד חשוב לי לדעת אם זו בעיה שאפשר לפתור אותה או שפשוט מתרגלים לרעיון שיש דברים שהוא לא יוכל ללבוש
תבקשו הפניה מרופא משפחה לריפוי בעיסוק.
זה תחום מובהק שלהם.
בגדול,בגיל הזה אין שינויים מהותיים
אך גם המלצות כיצד ניתן לעקוף קשיים,
ריפוי בעיסוק הוא המקור.

.Ana

משתמש פעיל
קודם כל: להבין, לקבל, להכיל.
לפעמים אנשים שסובלים מבעיות תחושה נתקלים בתגובות מזלזלות ולא מכבדות.
ישנם כאלה שאפילו לא מודעים לקושי שלהם וסובלים הן מהבעיה עצמה והן מחוסר הבנה של הסביבה.
ואם אפשר גם להתחשב (יש כאלו שגם רעש גבוה או מונוטוני מציק להם), מה טוב ומה נעים.

דאבל

משתמש מקצוען
חייבת לציין שהתאורים שכתבת לא נראים לי כאלו חמורים שדורשים טיפול
אז הוא ילבש פיגמת טריקו, מה קרה?
זה לא נשמע משהו שמפריע לתפקוד
לא רואה הבדל בין זה לבין מישהו שלא אוהב חצילים

רבקה ע

משתמש סופר מקצוען
צילום מקצועי
חייבת לציין שהתאורים שכתבת לא נראים לי כאלו חמורים שדורשים טיפול
אז הוא ילבש פיגמת טריקו, מה קרה?
זה לא נשמע משהו שמפריע לתפקוד
לא רואה הבדל בין זה לבין מישהו שלא אוהב חצילים
מצב כזה עלול (לא מחייב בכלל) להחמיר עם הזמן...

פלורה

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
אני רוצה להבהיר שמדובר בבחור בן 20 + חתן......
והכלה דורשת גרביים לבנות קשורות בברך כמו שנהוג אצלם, והוא אכן הסכים.
ועכשו הוא מודיע לי שהוא לא יודע מה לעשות כי עקרונית לא אכפת לו רק התחושה מפריעה לו,
ולכן נכנסתי קצת ללחץ......

yudb

משתמש סופר מקצוען
אני רוצה להבהיר שמדובר בבחור בן 20 + חתן......
והכלה דורשת גרביים לבנות קשורות בברך כמו שנהוג אצלם, והוא אכן הסכים.
ועכשו הוא מודיע לי שהוא לא יודע מה לעשות כי עקרונית לא אכפת לו רק התחושה מפריעה לו,
ולכן נכנסתי קצת ללחץ......
רק שם הקושי בא לידי ביטוי?
רק במגע של לבוש? (אני שואלת בלשון עדינה..)
אם כן,
פשוט הייתי מנסה לחשוב על רעיון יצירתי איך להקל עליו.
אני מרפאה בעיסוק ובשמחה אנסה לחשוב אתך על פתרון אם מדובר במשהו נקודתי.
אם זה מעבר (כמו הרבה פעמים)
ממליצה לפנות למרפא בעיסוק שיעזור אתו על סדר היום,
יבדוק היכן עוד זה פוגש אותו.
האם המקור רק חושי
ולפי זה יוחלט על טיפול שמתאים בגיל הזה.

הרבה הצלחה,
ומזל טוב :)

שולמית רוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
יש לי ילדה בת 5 עם רגישות תחושתית ברמה לא מאוד רצינית.
דיברתי ע"כ עם מרפאה בעיסוק, ואמרה לי שאין הרבה מה לעשות,
ובמקרים שזה לא גורם לסבל יומיומי גדול מאוד- פשוט משתדלים כמה שיותר להימנע מהדברים המפריעים.

LEVAVOT

משתמש פעיל
קראתי את כל התגובות ואני מרגישה צורך להבהיר,
בעיית תחושה היא דבר שניתן לטיפול חד משמעית.
לפעמים בטיפול רק לומדים איך להתמודד עם הבעיה בצורה טובה יותר, ולפעמים ממש התחושתיות הקשה נעלמת.

אם נצא מתוך נקודת הנחה שהבעיה אצלכם מסתכמת בגרביים ואין ברירה אלא ללבוש את הגרב הלא נוחה הזאת, יש איך להקל. אפשר כל פעם לפני הלבישה לשפשף את הרגל חזק במקום של הגומי, אפילו לשפשף עם ספוג של כלים, ואז ללבוש את הגרב, כך כשהגוף מרגיש תחושה חזקה במקום הוא לא שם לב לתחושה המדגדגת או המציקה של הגרב כי זה יותר חלש מהשפשןף הקודם, וכשתחושת השפשוף יורדת הרגל כבר התרגלה לגרב.
כמו שאם יש עקיצה ולוחצים עליה חזק או צובטים- תחושת הגרד נעלמת.
לגבי פיג'מה- יכול להיות שהרגישות היא לבדים סינטטיים ולכן כל פיג'מה מכותנה תהיה נעימה יותר, או שהבעיה בצווארון ואז אפשר אולי למצוא בלי צווארון. נסו למקד מה בדיוק מפריע.

בד"כ כשזאת בעיית תחושה משמעותית היא פוגשת אותנו בתחומים רבים, ובעיקר בגיל הקטן בסביבות שנתיים שלוש- אז הילד יודע להגדיר מה מציק לו אבל עדיין לא יודע להתגמש, למשל אם מציק לו בגדים חמים ופרוותיים כמו מעיל- הוא לא יסכים ללבוש אותו גם כשהוא סובל מהקור אפילו במינוס עשר מעלות, ואז ההורים מבינים שיש פה משהו מעבר לגיל המרד.
אם הגעתם לגיל 20 ורק עכשיו שמים לב, אז יש 2 אפשרויות:
או שהבעיה ממש קלילה והצלחתם ללמוד איך לעקוף אותה בקלות, ואם כך תוכלו גם עכשיו למצוא איזו חברת גרביים נוחה , או תרגיל פשוט לפני לבישת הגרביים שיעזור להתמודד עם הבעיה.
או שהיא אכן בעיה שהפריעה לבחור מגיל 0, ולא טופלה, והיום היא נגררת וכבר הפכה גם לבעיה רגשית.
בגיל הבוגר מאד קשה לטפל בבעיית תחושה כי המוח כבר התרגל לזהות דברים שלא נוחים והוא יאותת לגוף שמשהו לא נעים מתקרב. ואז אפשר להיתקל בתחושת גרד וכד' רק מלראות דברים לא נוחים.

LEVAVOT

משתמש פעיל
כיוון שהילד חווה כל הזמן תסכול שמכריחים אותו ללבוש או לגעת וכד' בדברים שלא נוחים לו, כי לא מבינים שיש פה בעיה אמיתית, אם ניקח את דוגמת המעיל- ההורה מבין שקר וחייבים מעיל ומכריח את הילד, הילד מרגיש תיסכול גדול כי :
א. לא מבינים אותו , ב. ממש לא נעים לו, הוא סובל.
וזה נגרר הלאה ופוגש את הילד 24 שעות בהמון תחומים, הרי הבעיה היא ויסות חושי, זה לא רק המגע של המעיל....
אולי גם הוא לא מסוגל לשמוע קולות של לעיסה? אולי לא יכול להשתמש בדבק בגן? אולי מרקם של אוכל מסוים מגעיל אותו וזה מה שיש היום לאכול? ואז הוא נשאר רעב וכו'
בעיה לא מטופלת היא סבל מתמשך. סבל מתמשך במיוחד שלא מבינים אותו כי לא יודעים שיש בעיה אמיתית- מתפתח מהר מאד לבעיה רגשית.

Harmonyapro

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
סאונד והפקות אולפן
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
ניסית לבדוק אם הבעיה פוגשת אותו דווקא במקומות של מפרקים כגון: צוואר, ברכיים, אצבעות וכד'

אני מכירה משהו שפתאום כשחיברו אחד ועוד אחד גילו שהכל מתבסס על המפרקים,
כלומר התחושה הלא נוחה-היא בעצם תחושה של התפרקות מסוימת (מקווה שאני מגדירה את זה נכון).

אני הצלחתי קצת להבין במה מדובר כיון שלפני מס' שנים פרקתי את היד ומאז אני לא מסוגלת לענוד צמיד או חפץ כלשהו על היד הזו..
כיוון שהילד חווה כל הזמן תסכול שמכריחים אותו ללבוש או לגעת וכד' בדברים שלא נוחים לו, כי לא מבינים שיש פה בעיה אמיתית, אם ניקח את דוגמת המעיל- ההורה מבין שקר וחייבים מעיל ומכריח את הילד, הילד מרגיש תיסכול גדול כי :
א. לא מבינים אותו , ב. ממש לא נעים לו, הוא סובל.
וזה נגרר הלאה ופוגש את הילד 24 שעות בהמון תחומים, הרי הבעיה היא ויסות חושי, זה לא רק המגע של המעיל....
אולי גם הוא לא מסוגל לשמוע קולות של לעיסה? אולי לא יכול להשתמש בדבק בגן? אולי מרקם של אוכל מסוים מגעיל אותו וזה מה שיש היום לאכול? ואז הוא נשאר רעב וכו'
בעיה לא מטופלת היא סבל מתמשך. סבל מתמשך במיוחד שלא מבינים אותו כי לא יודעים שיש בעיה אמיתית- מתפתח מהר מאד לבעיה רגשית.
כמה שזה נכון!!!!

והלוואי!
שייתנו לזה סוף סוף את הדעת והמקום המתבקש.

הרבה פעמים הורים/מורים חושבים שהילד מתפנק בזמן שהוא סובל!
והדוג' הכי רווחת זה ילד נושך.. כמה קל לומר שהוא מופרע, חצוף וכ' כשבסך הכל הוא מנסה קצת לווסת את עצמו ואת האש שמשתוללת בתוכו..

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט א'

א אַשְׁרֵי תְמִימֵי דָרֶךְ הַהֹלְכִים בְּתוֹרַת יְהוָה:ב אַשְׁרֵי נֹצְרֵי עֵדֹתָיו בְּכָל לֵב יִדְרְשׁוּהוּ:ג אַף לֹא פָעֲלוּ עַוְלָה בִּדְרָכָיו הָלָכוּ:ד אַתָּה צִוִּיתָה פִקֻּדֶיךָ לִשְׁמֹר מְאֹד:ה אַחֲלַי יִכֹּנוּ דְרָכָי לִשְׁמֹר חֻקֶּיךָ:ו אָז לֹא אֵבוֹשׁ בְּהַבִּיטִי אֶל כָּל מִצְוֹתֶיךָ:ז אוֹדְךָ בְּיֹשֶׁר לֵבָב בְּלָמְדִי מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ:ח אֶת חֻקֶּיךָ אֶשְׁמֹר אַל תַּעַזְבֵנִי עַד מְאֹד:
נקרא  27  פעמים

לוח מודעות

למעלה