בניית אתרים. כדאי או לא?

חד וחלק

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
עימוד ספרים
אני גרפיקאית למעלה מ-10 שנה, ובתקופה האחרונה שמעתי על תחום בניית אתרים שצובר תאוצה.
רציתי להתייעץ עם חברי הפורום:
1. אילו כישורים נדרשים ממני ע"מ להצליח בתחום?
2. באלו תוכנות משתמשים לבניית אתר?
3. מה הביקוש בתחום?

תודה לכל העונים

שמח לעזור

משתמש מקצוען
D I G I T A L
היה פה בלי סוף על נושא ההסבה הזו בין גרפיקה לבניית אתרים.

הייתי מגדיר קודם את המשותף - לשניהם נדרש להיות "מעצב" (לא יודע איך להגדיר, חוש אסטטי ויצירתיות מסויימת והבנה כללית בתקשורת חזותית).
כעת ההבדל: בגרפיקה החלק הטכני כולל הכרת כלים ומה לעשות עם הכלים.
בבניית אתרים אין הכרת כלים, אלא הכרת כללים. צורת הביצוע היא:
א. לדבר בשפה שהדפדפן מבין (וזו שפה יבשה ולא גרפית, ללא "מה שאתה רואה זה מה שיוצא")
ב. אין ביצוע לפי הספר - כל הזמן צריך להיות אסטרטג בשביל טכניקות פשוטות ("איך לעשות שהבנאר יעלה על התחתון אבל יחצה מקצה לקצה").

בנוסף לדלי הצוננים הזה, אוסיף שמעצב אתרים כיום מוכרח לדעת תכנות בJS. זה ממש לא קשה, אבל זה יכול להיות ממש דוחה מי שלא אוהב את גולמיות הלוגיקה הממוחשבת.

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
קודם כל צריך להבין שבניית אתרים הוא שטח די רחב הכולל כמה תחומי מקצוע שונים וכמה תחומי התמחות. בין היתר ניתן למנות את ההתמחויות הבאות:
1) אפיון וחוויית משתמש
2) עיצוב גרפי ותכנון ממשק משתמש
3) פיתוח פרונט
5) פיתוח צד שרת
6) ניהול ואחזקת תשתית איכסון

זו רשימה (חלקית) של התחומים המקצועיים הנמצאים תחת הכותרת "בניית אתרים".

וקצת בפירוט:
1) אפיון וחוויית משתמש
שלב תכנון האתר - גיבוש תוכנית מפורטת של מבנה האתר, צורת הבניה שלו והמאפיינים שלו - מתוך הבנה של צרכי הלקוח, קהל היעד, הכלים הטכנולוגיים, מסגרת התקציב וכן הלאה. במקרים מסויימים נדרשת הפקה של אפיון גרפי המציג את האתר בצורה גרפית סכמטית ומשמש כבסיס לשלבים הבאים.
2) עיצוב גרפי ותכנון ממשק משתמש
שלב הפקת העיצוב - המעצב יוצר את העיצוב בעזרת כלי העבודה של מעצבים (בד"כ פוטושופ) עיצוב זה צריך להתאים לאפיון וצריך להיות בר ביצוע ומתאים ליישום בסביבת אינטרנט. המעצב צריך להיות בעל הבנה טובה בעיצוב ממשק משתמש כדי ליצור עיצוב שיהיה נוח להשתמש בו, יניע את הגולש לפעולה וישרת את מטרות האתר.
3) פיתוח פרונט
המרה של העיצוב לדף אינטרנט תקני - איש מקצוע השולט בשפות html css ורצוי גם js בונה דפי html המבוססים על העיצוב. כדי לייצר תוצאה איכותית צריך לשלוט היטב בשפות הנ"ל ולהכיר שיטות עבודה עדכניות ויעילות להפקת הקוד.
4) פיתוח צד שרת (תכנות)
רוב האתרים היום הם יותר מסתם דפי אינטרנט סטטיים - הם צריכים לאפשר עדכון של תכנים, ביצוע פעולות שונות באינטראקציה עם הגולשים - כגון מכירת מוצרים, יצירת קשר, השארת תגובות וכן הלאה. לכן רוב האתרים בנויים על גבי מערכת ניהול תוכן הכתובה בשפת צד שרת כלשהי (למשל php). ברוב המקרים ניתן להשתמש במערכת ניהול תוכן כגון וורדפרס או מערכות אחרות שניתן להתבסס עליהם ולחסוך הרבה עבודת פיתוח צד שרת.
5) ניהול ואחזקת תשתית איכסון
מגוון של מיומנויות טכניות הקשורות בניהול האיכסון של אתרי אינטרנט ותהליכים שונים הקשורים להקמת האתר על גבי שרת. יצירה של מסדי נתונים, ניהול קבצים, שירותי מייל, חשבונות ftp, הגדרות דומיין ועוד...

לרוב בוני האתרים יש יכולת מקצועית בלפחות אחד מהתחומים הנ"ל ולרוב ביותר מתחום אחד.
ניתן לעסוק בתחום בניית אתרים כמעצב, שכמעט לא נוגע בקוד. ניתן לעסוק בתחום כמתכנת שלא נוגע בעיצוב וניתן לשלב בין כמה תחומים.

מקווה שהתשובה תשפוך קצת אור על השאלות ששאלת ותעזור לך להחליט...
אם משהו לא ברור, אשמח להרחיב. :)
בהצלחה

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
נכתב ע"י שרה חסידה;1232731:
אני גרפיקאית למעלה מ-10 שנה, ובתקופה האחרונה שמעתי על תחום בניית אתרים שצובר תאוצה.
רציתי להתייעץ עם חברי הפורום:
1. אילו כישורים נדרשים ממני ע"מ להצליח בתחום?
2. באלו תוכנות משתמשים לבניית אתר?
3. מה הביקוש בתחום?

תודה לכל העונים

לעיצוב אתר צריך רציונליות והגיון אבל גם יצירתיות להבדיל מעיצוב לפרינט שדורש להיות יותר יצירתי מאשר רציונלי.

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
גם בעיצוב לפרינט יש צדדים ותחומים שבהם יש דווקא צורך בחוש טכני מפותח.
עימוד מורכב, הפקת גלופות, קדם דפוס ועוד...

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
כן נכון, אתה צודק. אבל בכל זאת העיצוב לפרינט עם כל החוקים שלו, דורש יותר יכולת לצאת מהקופסה בעוד שעיצוב לווב לדעתי, דורש להיפך. להצמד לקופסאות ולהיות יצירתים בתוך הקופסה.

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
לפרינט יש את המגבלות שלו
ולווב יש את החירויות שלו.
בווב אפשר לעשות כל מיני דברים שאין בכלל בדפוס. אנימציות, וידאו, ממשקים אינטראקטיביים, ריספונסיב ועוד...
בפרינט יש מגבלות לא פחות מבווב ואולי יותר.
הקופסאות הן בראש שלנו.

חד וחלק

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
עימוד ספרים
תודה לכל אלו שכתבו תשובות מוצלחות בפירוט רב.
באופן אישי אני יותר רציונלית מיצירתית, ואוהבת את העימוד יותר מאשר את העיצוב.
אז אולי בניית אתרים מתאים לי...
תכל'ס היכן לומדים זאת? ואיזו תוכנה צריך בשביל זה?

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
הקורס בסיעור מוחות מעולה. אני למדתי שם.
וצריך בעצם דרימוויבר אם כי אפשר להסתדר גם בלי ברוב המקרים

מיכל101

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
הקורס בפרוג מושקע ומעולה, נמסר ע"י מיטב המרצים.
אם כי יותר משקיעים בקטע של הקוד (והאפיון)
והרבה פחות בעיצוב.

חד וחלק

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
עימוד ספרים
נכתב ע"י תמנתי;1233243:
הקורס בסיעור מוחות מעולה. אני למדתי שם.
וצריך בעצם דרימוויבר אם כי אפשר להסתדר גם בלי ברוב המקרים

1. מה זה דרימוויבר, סליחה על הבורות...
2. כמה ביקוש יש לתחום הזה?

חיה 92

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
נכתב ע"י שרה חסידה;1233332:
1. מה זה דרימוויבר, סליחה על הבורות...
2. כמה ביקוש יש לתחום הזה?

Adobe Dreamweaver היא תוכנה המשמשת ליצירה ועריכה של דפי אינטרנט.
היא שייכת לחברת אדובי.

בפרוג (גם אני למדתי שם והייתי מאוד מרוצה) לומדים את התוכנה הזו בתחילת הקורס בצורה מקיפה בשביל להכיר אותה בכלל.
אך בהמשך הקורס לומדים את מערכת הניהול וורדפרס וברגע שאת בונה איתה אתר את מסתדרת מצוין בלי התוכנה.
היום אני בכלל לא משתמשת בתוכנת דרימוובר אלא בתוכנות אחרות של ניהול קוד.

בהצלחה!

Shia

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
D I G I T A L
דרימוויבר היא תוכנה שכל הקונספט שלה בטעות יסודו.
היא לא רלבנטית ולא מומלצת .

chavak

משתמש צעיר
אני למדתי בסיעור מחות
המורה היה יהושע

הוא לימד אותנו את הקוד בכתבן פשוט (נוטפד++)
והגענו לרמת הבנה בקוד וידיעת קוד- ברמה הרבה יותר גבוהה ויסודית מאשר לימוד דרך דריימובר

מומלץ מאוד!

תמנתי ווב דיזיין

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
UX UI
D I G I T A L
חוה'לה אכן זכיתם ללמוד מיהושע, אבל עדיין ישנם בתי ספר שמלמדים דרך תוכנת הדרימוויבר גם אם היא מיותרת, ולכן תלוי לאן הולכים ללמוד לגבי השאלה איזה תוכנות צריך.

חיה 92

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
D I G I T A L
בפרוג לומדים את שתי התוכנות.
כמו שציינתי, בהתחלה את דרימוובר.
ולאחר מכן את notepad++ שאיתה אני משתמשת היום.

chavak

משתמש צעיר
אבל עדיין ישנם בתי ספר שמלמדים דרך תוכנת הדרימוויבר גם אם היא מיותרת, ולכן תלוי לאן הולכים ללמוד לגבי השאלה איזה תוכנות צריך.

לא הבנתי?!

חד וחלק

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
D I G I T A L
עימוד ספרים
תודה לכולכן.
ו... יש ביקוש לתחום הזה?

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קלז

א עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן:ב עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ:ג כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן:ד אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר יְהוָה עַל אַדְמַת נֵכָר:ה אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:ו תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:ז זְכֹר יְהוָה לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלִָם הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ:ח בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ:ט אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע:
נקרא  10  פעמים

לוח מודעות

למעלה