ביקורת| אז מה אתה אומר, רבאיי בלומברג?

תפנית בעלילה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אני מושך נרות יומולדת וקופסאת גפרורים שמונחים מעל לארון ומפיל חומר לניקוי רצפות. חור נפער בבקבוק ונוזל צהבהב מתחיל לטפטף ממנו. נטפל בזה כבר.
לא יכולתי לשכור דירה יותר גדולה בשביל שלא אצטרך לאחסן דברים קטנים מעל ארונות גבוהים?

אני לוקח את הנרות ומדביק אותם בשורה על אדן החלון.
מה אומר רבאיי בלומברג כשהוא מדליק את החנוכיה שלו?
הוא בטח מתפלל.

אלוקים, סלח לי על כל התגובות המרושעות שהגבתי לחברים בקבוצה. אני מתנצל. זה רק בגלל שלפעמים קשה לי להתאפק.

אנא אלוקים, עשה שאקח ת'אליפות במשחק טניס.

ועוד משהו אחד, אלוקים,תעשה שהמרצים יעבירו אותי בבחינות סוף הסמסטר שלא אצטרך לגשת למועד ב'.

אני מדליק את החנוכיה. רגש חם מציף אותי. רוחני כזה. אני מפריח נשיקה באוויר לנרות.

הנה רבאיי בלומברג, השכן האורתודוכסי, מביט בי.
זה קצת מבייש אותי אבל אם הוא כבר רואה...
אני מחפש לגלות קורת רוח בפניו. אבל לא זה מה שאני מוצא.
יושבת שם הבעה לא מפוענחת.

איך?! אני שואל אותו.
מעניין. הוא אומר.
מעניין?!
זה אמור להיות חנוכיה? הוא שואל.
אני נעלב קצת.
אז מה זה אם לא? אני שואל.
ואיזה נר היום, נר תשיעי?
כן. נר תשיעי.
אני מסתכל על החלון של רבאיי בלומברג, מחפש את החנוכיה שלו.
הי, מיסטר רבאיי, איפה החנוכיה שלך? אני שואל.
חנוכה נגמר אתמול. הוא אומר.
אני עושה פו לנרות וקולע אותם מבעד לחלון אל הפח של הבנין.
רבאיי בלומברג מניד בראשו.
האם אני מזהה כאב בפניו החביבות של רבאיי בלומברג כשהוא נכנס הביתה?

יהודית

נערך לאחרונה ב:

מרשמלו

מנהלת איש את רעהו מנהלת פורום נשים
מנהל
מנוי פרימיום

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
איזה יופי, איזה מעורר מחשבה.
איזו מליצות טובות.

סוג מודרני של הזעקה של אותיות הא' ב' בתפילת נעילה. בסיפור הידוע.
גירסא עכשווית של הסיפור עם לחם הפנים, אצל האר"י הקדוש.

זה וואו, פשוט וואו

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אשמח להסבר.

בקצרה ממש.

סיפור מס' 1: הכפרי שנכנס באמצע תפילת נעילה, לא ידע איך מתפללים וצעק "רבונו של עולם, אני יודע רק את אותיות הא'ב, אני יגיד לך את האויות, תעשה מהם מילים, שורות, תפילות". והתחיל ליילל "א', ב', ג', ד', וכו'.
הבעש"ט - כמדומני - ראהו בוקע רקיעים יותר מתפילתו הוא.

סיפור שני - היהודי ששמע דרשה על לחם הפנים ומאד התלהב, החליטו הוא וזוגתו להביא מדי שבוע לחם הפנים להשי"ת, מנופים בי"ג נפה, עמלו על זה כל השבוע, ושמו בתוך ארון הקודש ביום שישי.
שמש ביהמ"ד שהיה עני ללחם, חשב שמשמים שלוחים כל שבוע שתי חלות טריות לשב"ק...
כך נשמך ההסדר הזה שנים רבות.
יום אחד ישב האר"י הק' בביהמ"ד וראה את היהודי הלז מביא את החלות ואת השמש לוקח, הבין מה שקורה כאן והעמיד את היהודי התמים על טעותו.
יום למחרת הורוהו משמים "צו לביתך כי בן מות אתה". שכן, נח"ר שכזה לא היה לו להשי"ת מיום שהקריב הכהן הגדול את לחם הפנים.
ביקש רחמים, והשאירוהו לחיים בתנאי שיספר את הסיפור הזה.

תפנית בעלילה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
בקצרה ממש.

סיפור מס' 1: הכפרי שנכנס באמצע תפילת נעילה, לא ידע איך מתפללים וצעק "רבונו של עולם, אני יודע רק את אותיות הא'ב, אני יגיד לך את האויות, תעשה מהם מילים, שורות, תפילות". והתחיל ליילל "א', ב', ג', ד', וכו'.
הבעש"ט - כמדומני - ראהו בוקע רקיעים יותר מתפילתו הוא.

סיפור שני - היהודי ששמע דרשה על לחם הפנים ומאד התלהב, החליטו הוא וזוגתו להביא מדי שבוע לחם הפנים להשי"ת, מנופים בי"ג נפה, עמלו על זה כל השבוע, ושמו בתוך ארון הקודש ביום שישי.
שמש ביהמ"ד שהיה עני ללחם, חשב שמשמים שלוחים כל שבוע שתי חלות טריות לשב"ק...
כך נשמך ההסדר הזה שנים רבות.
יום אחד ישב האר"י הק' בביהמ"ד וראה את היהודי הלז מביא את החלות ואת השמש לוקח, הבין מה שקורה כאן והעמיד את היהודי התמים על טעותו.
יום למחרת הורוהו משמים "צו לביתך כי בן מות אתה". שכן, נח"ר שכזה לא היה לו להשי"ת מיום שהקריב הכהן הגדול את לחם הפנים.
ביקש רחמים, והשאירוהו לחיים בתנאי שיספר את הסיפור הזה.
תודה על ההשקעה!

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
איזה יופי, תענוג לקרוא, דמות שקל וכייף מאוד להתחבר אליה.
יפה שדווקא הראביי שאמור לייצג את הטוב, יוצא קצת פחות סימפטי וחביב מכותב הטור (ששכח לחתום, והגבאי כבר על סף ייאוש בנקודה הזו..)

נריה מגן

משתמש מקצוען
איזה יופי, תענוג לקרוא, דמות שקל וכייף מאוד להתחבר אליה.
יפה שדווקא הראביי שאמור לייצג את הטוב, יוצא קצת פחות סימפטי וחביב מכותב הטור (ששכח לחתום, והגבאי כבר על סף ייאוש בנקודה הזו..)
דווקא בעיני הוא יוצא טוב בסופו של דבר. המשפט על הכאב בעיניו נותן פרספקציה נכונה לעניין.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  13  פעמים

לוח מודעות

למעלה