אמא, אני מפחד!

בְּמוֹצָאֵי מְנוּחָה ... תַּרְאֵם נִסֶּיךָ עוֹשֶׂה גְדוֹלוֹת ... לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה

מִזְמוֹר לְתוֹדָה הָרִיעוּ לַיי כָּל הָאָרֶץ: עִבְדוּ אֶת יי בְּשִׂמְחָה בֹּאוּ לְפָנָיו בִּרְנָנָה: דְּעוּ כִּי יי הוּא אֱלֹהִים הוּא עָשָׂנוּ (ולא) וְלוֹ אֲנַחְנוּ עַמּוֹ וְצֹאן מַרְעִיתוֹ: בֹּאוּ שְׁעָרָיו בְּתוֹדָה חֲצֵרֹתָיו בִּתְהִלָּה הוֹדוּ לוֹ בָּרְכוּ שְׁמוֹ: כִּי טוֹב יְהוָֹה לְעוֹלָם חַסְדּוֹ וְעַד דֹּר וָדֹר אֱמוּנָתוֹ:

תהילה חזקיאן

משתמש סופר מקצוען
ממה הילדים שלנו מפחדים?
האם הם משתפים אותנו בפחדים שלהם?
איך אנחנו מגיבים?
האם הצלחנו להעביר להם את הפחד? לייצב אותו?
האם יש פחדים חיוביים ו/או שליליים? מהם?

אודה לכם על כל תשובה. וגם על שאלות שלא חשבתי עליהם.
תודה רבה!

(חשוב להדגיש שאיני מתכוונת לחרדות כרוניות או טראומטיות אלא לפחדי היומיום)

מלכי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
הילדים שלי מפחדים מערבים!
אפילו שהם בכלל לא יודעים להבדיל... מיהו ערבי ומי לא.
הם שומעים כל מיני שמועות על סכינים ודומיהם מחבריהם ולא יודעים מה להגיב!

free

מיתוג | עיצוב | פרסום
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
צילום מקצועי
הגדול שלי (6.5) מפחד מכל דבר... מהילד של השכנים שפעם הבהיל אותו, מסיפור שנראה לו שהולך להיות מפחיד, מדלת שנטרקה פתאום, מחושך בבית וכמובן מכל רשרוש בלילה.
השני לא מפחד מכלום!
והשלישי הולך בדרכי אחיו הגדול...
יש לי הסברים מרגיעים לכל דבר, אבל באמת אני חושבת לעצמי אם לא צריך לטפל בזה... מה דעתכן?

poto12

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
הילדים שלי מפחדים מכל דבר
בעיקר הגדולה הבכורה (6.5 ) אולי זה בא מאחריות יתירה?
בכל מקרה היא לא הולכת לשרותים בלי שאני בסביבה(דירה החדשה)
ובלילה היא לא הולכת לאף חדר בלי ליווי
בקיצור פאניקה...
מה שעוזר לה ולי בשבועות האחרונים זה שיחה על הפחד
כלומר
שהיא נניח שומעת רשרוש ויכול להיות לזה כמה פרושים ולה יש נטייה לבחור בפרוש הרע
אז בימים הראשונים על כל יום שהיא התגברה היא מקבלת חבילה מדבקות (1 ש"ח)
והשקט שורר כבר שלשה שבועות והילדה מרוצה שהיא מתגברת על הפחד
כלומר היא השולטת ולא הנשלטת
ועוד דבר שנתתי לה להבין שיש סוג של "הנאה" לטפח את הפחד ולדבר עליו כל הזמן וגם להדביק את הסביבה בזה (האחים הקטנים)

עדיין יש מקום לשיפור (היא לא מוכנה להרדם לבד בחדר) אבל ב"ה לא מעירה אותנו בבכי והסטריה בלילה בשביל ללכת לשרותים
ולא מסתובבת עם מבט רדוף בעיינים:)

יוסף צבי

משתמש פעיל
נכתב ע"י שתיקה בתרי;1834950:
האם הצלחנו להעביר להם את הפחד? לייצב אותו?

אני אתמקד על הנושא הספציפי הזה
זה ראיתי שאם משדרים פחד לילדים מנושא מסוים, זה ישאיר להם צלקת של פחד לעולם
השאילה אם אפשר באמת להצליח להסתיר מהם הפחד שלנו
מה אתם אומרים ?

ציפופוק

משתמש רשום
אני חושבת שפחד זה לא בהכרח גרוע,
הילדים שלי למשל מפחדים מכביש מגיל קטן / לא יעיזו לצאת מהבית בלעדי
מה שחשוב זה לשים לב שהפחדים לא מפריעים לשגרת החיים,
אם כן, מנקודת מבטי זה מצריך טיפול.

עלי דפנה

משתמש רשום
נכתב ע"י free;1834984:
הגדול שלי (6.5) מפחד מכל דבר... מהילד של השכנים שפעם הבהיל אותו, מסיפור שנראה לו שהולך להיות מפחיד, מדלת שנטרקה פתאום, מחושך בבית וכמובן מכל רשרוש בלילה.
השני לא מפחד מכלום!
והשלישי הולך בדרכי אחיו הגדול...
יש לי הסברים מרגיעים לכל דבר, אבל באמת אני חושבת לעצמי אם לא צריך לטפל בזה... מה דעתכן?

אני חושבת שילד שמפחד מדברים סטנדרטים זה רגיל ונורמלי. לדוגמה: כלב, חושך, מכשפות:p...
כל עוד זה בגבול הנורמל זה בסדר.
אבל כאשר זה עובר את הגבול וזה מפריע לתפקוד היומיומי אז זה דורש התייחסות ואפילו טיפול.
אני בתור ילדה הייתי פחדנית מאוד! מכל מני דברים מוזרים (שדים ורוחות , קולות מוזרים, וכו')
וכמובן שזה היה מפריע בתפקוד היומיומי שלי , לא הייתי נרדמת, לא הולכת לשירותים לבד בלילה ולפעמים אפילו הייתי מתעוררת ורצה לאמא ... (והייתי אז כבר בת 12-13)
ברור שכאשר גדלתי - אז באיזה שהו שלב זה נעלם אבל אני סבלתי מאוד (וגם הסביבה שלי...)

היום ישנן שיטות רבות לעזור לילד להתגבר על פחדיו- אני אישית ממליצה על טיפול רגשי שעוזר לילד להתגבר על הנטיה לפחד ולא רק מוציא פחד זה או אחר.
בהצלחה רבה!

שדכנית

משתמש רשום
הבן שלי (6) מפחד להשאר בחדר אם אני או אחיותיו הגדולים לא לידו.
גם ביום, ודאי שבחושך.

עלי דפנה

משתמש רשום
נכתב ע"י יוסף צבי;1835310:
אני אתמקד על הנושא הספציפי הזה
זה ראיתי שאם משדרים פחד לילדים מנושא מסוים, זה ישאיר להם צלקת של פחד לעולם
השאילה אם אפשר באמת להצליח להסתיר מהם הפחד שלנו
מה אתם אומרים ?

אי אפשר להסתיר מהילדים את הפחדים שלינו.
אין מה לעשות, גורלם קשור בגורלנו- ואם הם לא יקלטו את הפחד במודע, אז הם יקלטו בתת מודע- שזה לדעתי גרוע יותר...

לא מוכר לך תופעה של משפחה שלימה חרדתית? או דאגנית באופן חריג??
ישנם דברים שעוברים מאם לביתה (או בנה ) ולא דרך הגנים ...

אני ממליצה לאם שיש לה פחדים חריגים שתלך לטפל בעצמה כי לא רק היא סובלת אלא גם ילדיה סביר מאוד ידבקו ממנה.

bbh200

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי DIP
הילד שלי (כמעט בן ארבע) פוחד בחושך ומדמיין כל מיני דברים בתקרה וכו
בד"כ אני מדליקה את האור ונותנת לו לראות ולגעת במה שהפחיד אותו ולהבין שזה כלום
ולפעמים צריך גם בחושך למשש ולהרגיש שזה בדיוק מה שהיה כשהיה אור ולא משהו אחר...

יוסף צבי

משתמש פעיל
נכתב ע"י עלי דפנה;1835398:
אי אפשר להסתיר מהילדים את הפחדים שלינו.
אין מה לעשות, גורלם קשור בגורלנו- ואם הם לא יקלטו את הפחד במודע, אז הם יקלטו בתת מודע- שזה לדעתי גרוע יותר...

לא מוכר לך תופעה של משפחה שלימה חרדתית? או דאגנית באופן חריג??
ישנם דברים שעוברים מאם לביתה (או בנה ) ולא דרך הגנים ...

אני ממליצה לאם שיש לה פחדים חריגים שתלך לטפל בעצמה כי לא רק היא סובלת אלא גם ילדיה סביר מאוד ידבקו ממנה.

נכון מאוד אני מדבר מתוך נסיון, בסיפור שההורים לא הסתירו
ולכן שאלתי אם יש דרך להסתיר

רותי12

מהמשתמשים המובילים!
צילום מקצועי
עיצוב ואדריכלות פנים
הבנים שלי (5 עד 15) לא פוחדים מכלום ! אני פחדנית יותר מהם !
הבת שלי בת 5 פוחדת מהכל ! כמוני מטיסה מערבים ממקקים מאזעקות
אבל ביננו מי לא פוחד מכל זה?
מי ששפוי ומודע למה שקורה מסביב בתקופה שלנו פוחד!

מפרגנת

משתמש צעיר
היה לי סיפור עם הבן שלי ילד בן 5
כל לילה היה מתאורר שהוא רואה טיל ענק בשמים ולא מצליח להרדם חזרה
כמובן שביום יום הוא הסתוב עייף
עד שלילה אחד פשוט לקחתי אותו לעב החלון שיראה לי איפה ממוקם הטיל גם אני רוצה לראות
הוא הראה לי את הירח ...

שינדי- זה אני.

משתמש סופר מקצוען
מנהל קבוצה
הבן שלי פוחד מרופאים.
מה לעשות, עובר בגנטיקה.
מה עוזר לו? שולחים אותו עם אבא, תמיד הם חוזרים יחד, ובחיים...

עלי דפנה

משתמש רשום
נכתב ע"י יוסף צבי;1835469:
נכון מאוד אני מדבר מתוך נסיון, בסיפור שההורים לא הסתירו
ולכן שאלתי אם יש דרך להסתיר

אין דרך להסתיר.

הילדים קולטים דברים גם אם הם לא נאמרים- מוכח ובדוק!

עלי דפנה

משתמש רשום
נכתב ע"י רותי12;1835490:
הבנים שלי (5 עד 15) לא פוחדים מכלום ! אני פחדנית יותר מהם !
הבת שלי בת 5 פוחדת מהכל ! כמוני מטיסה מערבים ממקקים מאזעקות
אבל ביננו מי לא פוחד מכל זה?
מי ששפוי ומודע למה שקורה מסביב בתקופה שלנו פוחד!

כמובן שמי שפוחד יש לו הסברים למה צריך לפחד...
מי ששפוי לא יושב וחושב רק על מה שיכול לקרות, אלא להפך- כאשר מגיעה מחשבה מפחידה מיד מתמלאים באמונה, שהקב"ה מנהל את העולם והא דואג לנו ושומר עלינו מכל רע (לא שאין מקרים רעים בעולם אבל לא צריך להתעסק בהם ולחשוב רק דברים שליליים כל הזמן)
וחוץ מזה מה אומר לכם המשפט תחשוב טוב יהיה טוב ??
כאשר אדם חושב טוב הוא מושך איליו את הטוב - וכן להפך

לאה ולדמן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדרך הטובה ביותר להתגבר על פחד זה פשוט "לגעת" בו ולראות שהפחד לא מפחיד. (זו בעצם שיטת CBT עד כמה שידוע לי)
כמובן זה צריך לבוא בקצב משלו ובהדרגה.
לא להבהל מפחד. זה רק רגש. זו רק מחשבה.

לפעמים יש מחשבות סיוטים שממש קשה לחשוב אותם ומנסים להדוף, שווה לנסות כן להסתכל בעינים גם למחשבות הכי מפחידות. פחד זה גל. הוא מגיע לשיא ואז יורד. פשוט צריך לתת לגל לשטוף אותנו ולעבור.
התמודדות נכונה של הורים עם פחד תשפיע מאד על הילדים, יחד עם הכוונה נכונה. שיש פחד. אבל הפחד לא מפחיד...
בלי לזלזל. בלי להמעיט. "זה שום דבר" אתה מדמיין"
להקשיב. להכיל. לא להבהל (אה וגם לא להבהל כשכן מפחדים מהפחד ;))

לאה ולדמן

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הדרך הטובה ביותר להתגבר על פחד זה פשוט "לגעת" בו ולראות שהפחד לא מפחיד. (זו בעצם שיטת CBT עד כמה שידוע לי)
כמובן זה צריך לבוא בקצב משלו ובהדרגה.
לא להבהל מפחד. זה רק רגש. זו רק מחשבה.

לפעמים יש מחשבות סיוטים שממש קשה לחשוב אותם ומנסים להדוף, שווה לנסות כן להסתכל בעינים גם למחשבות הכי מפחידות. פחד זה גל. הוא מגיע לשיא ואז יורד. פשוט צריך לתת לגל לשטוף אותנו ולעבור.
התמודדות נכונה של הורים עם פחד תשפיע מאד על הילדים, יחד עם הכוונה נכונה. שיש פחד. אבל הפחד לא מפחיד...
בלי לזלזל. בלי להמעיט. "זה שום דבר" אתה מדמיין"
להקשיב. להכיל. לא להבהל (אה וגם לא להבהל כשכן מפחדים מהפחד ;))

BRO

צוות הנהלה
מנהל
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי DIP
עריכה והפקת סרטים
הבת שלי בת 3 וחצי פוחדת מג'וקים, כל משנה איזה גודל, גם נמלה זערורית מקפיצה אותה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קו

א הַלְלוּיָהּ הוֹדוּ לַיי כִּי טוֹב כִּי לְעוֹלָם חַסְדּוֹ:ב מִי יְמַלֵּל גְּבוּרוֹת יי יַשְׁמִיעַ כָּל תְּהִלָּתוֹ:ג אַשְׁרֵי שֹׁמְרֵי מִשְׁפָּט עֹשֵׂה צְדָקָה בְכָל עֵת:ד זָכְרֵנִי יי בִּרְצוֹן עַמֶּךָ פָּקְדֵנִי בִּישׁוּעָתֶךָ:ה לִרְאוֹת בְּטוֹבַת בְּחִירֶיךָ לִשְׂמֹחַ בְּשִׂמְחַת גּוֹיֶךָ לְהִתְהַלֵּל עִם נַחֲלָתֶךָ:ו חָטָאנוּ עִם אֲבוֹתֵינוּ הֶעֱוִינוּ הִרְשָׁעְנוּ:ז אֲבוֹתֵינוּ בְמִצְרַיִם לֹא הִשְׂכִּילוּ נִפְלְאוֹתֶיךָ לֹא זָכְרוּ אֶת רֹב חֲסָדֶיךָ וַיַּמְרוּ עַל יָם בְּיַם סוּף:ח וַיּוֹשִׁיעֵם לְמַעַן שְׁמוֹ לְהוֹדִיעַ אֶת גְּבוּרָתוֹ:ט וַיִּגְעַר בְּיַם סוּף וַיֶּחֱרָב וַיּוֹלִיכֵם בַּתְּהֹמוֹת כַּמִּדְבָּר:י וַיּוֹשִׁיעֵם מִיַּד שׂוֹנֵא וַיִּגְאָלֵם מִיַּד אוֹיֵב:יא וַיְכַסּוּ מַיִם צָרֵיהֶם אֶחָד מֵהֶם לֹא נוֹתָר:יב וַיַּאֲמִינוּ בִדְבָרָיו יָשִׁירוּ תְּהִלָּתוֹ:יג מִהֲרוּ שָׁכְחוּ מַעֲשָׂיו לֹא חִכּוּ לַעֲצָתוֹ:יד וַיִּתְאַוּוּ תַאֲוָה בַּמִּדְבָּר וַיְנַסּוּ אֵל בִּישִׁימוֹן:טו וַיִּתֵּן לָהֶם שֶׁאֱלָתָם וַיְשַׁלַּח רָזוֹן בְּנַפְשָׁם:טז וַיְקַנְאוּ לְמֹשֶׁה בַּמַּחֲנֶה לְאַהֲרֹן קְדוֹשׁ יי:יז תִּפְתַּח אֶרֶץ וַתִּבְלַע דָּתָן וַתְּכַס עַל עֲדַת אֲבִירָם:יח וַתִּבְעַר אֵשׁ בַּעֲדָתָם לֶהָבָה תְּלַהֵט רְשָׁעִים:יט יַעֲשׂוּ עֵגֶל בְּחֹרֵב וַיִּשְׁתַּחֲווּ לְמַסֵּכָה:כ וַיָּמִירוּ אֶת כְּבוֹדָם בְּתַבְנִית שׁוֹר אֹכֵל עֵשֶׂב:כא שָׁכְחוּ אֵל מוֹשִׁיעָם עֹשֶׂה גְדֹלוֹת בְּמִצְרָיִם:כב נִפְלָאוֹת בְּאֶרֶץ חָם נוֹרָאוֹת עַל יַם סוּף:כג וַיֹּאמֶר לְהַשְׁמִידָם לוּלֵי מֹשֶׁה בְחִירוֹ עָמַד בַּפֶּרֶץ לְפָנָיו לְהָשִׁיב חֲמָתוֹ מֵהַשְׁחִית:כד וַיִּמְאֲסוּ בְּאֶרֶץ חֶמְדָּה לֹא הֶאֱמִינוּ לִדְבָרוֹ:כה וַיֵּרָגְנוּ בְאָהֳלֵיהֶם לֹא שָׁמְעוּ בְּקוֹל יי:כו וַיִּשָּׂא יָדוֹ לָהֶם לְהַפִּיל אוֹתָם בַּמִּדְבָּר:כז וּלְהַפִּיל זַרְעָם בַּגּוֹיִם וּלְזָרוֹתָם בָּאֲרָצוֹת:כח וַיִּצָּמְדוּ לְבַעַל פְּעוֹר וַיֹּאכְלוּ זִבְחֵי מֵתִים:כט וַיַּכְעִיסוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם וַתִּפְרָץ בָּם מַגֵּפָה:ל וַיַּעֲמֹד פִּינְחָס וַיְפַלֵּל וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה:לא וַתֵּחָשֶׁב לוֹ לִצְדָקָה לְדֹר וָדֹר עַד עוֹלָם:לב וַיַּקְצִיפוּ עַל מֵי מְרִיבָה וַיֵּרַע לְמֹשֶׁה בַּעֲבוּרָם:לג כִּי הִמְרוּ אֶת רוּחוֹ וַיְבַטֵּא בִּשְׂפָתָיו:לד לֹא הִשְׁמִידוּ אֶת הָעַמִּים אֲשֶׁר אָמַר יי לָהֶם:לה וַיִּתְעָרְבוּ בַגּוֹיִם וַיִּלְמְדוּ מַעֲשֵׂיהֶם:לו וַיַּעַבְדוּ אֶת עֲצַבֵּיהֶם וַיִּהְיוּ לָהֶם לְמוֹקֵשׁ:לז וַיִּזְבְּחוּ אֶת בְּנֵיהֶם וְאֶת בְּנוֹתֵיהֶם לַשֵּׁדִים:לח וַיִּשְׁפְּכוּ דָם נָקִי דַּם בְּנֵיהֶם וּבְנוֹתֵיהֶם אֲשֶׁר זִבְּחוּ לַעֲצַבֵּי כְנָעַן וַתֶּחֱנַף הָאָרֶץ בַּדָּמִים:לט וַיִּטְמְאוּ בְמַעֲשֵׂיהֶם וַיִּזְנוּ בְּמַעַלְלֵיהֶם:מ וַיִּחַר אַף יי בְּעַמּוֹ וַיְתָעֵב אֶת נַחֲלָתוֹ:מא וַיִּתְּנֵם בְּיַד גּוֹיִם וַיִּמְשְׁלוּ בָהֶם שֹׂנְאֵיהֶם:מב וַיִּלְחָצוּם אוֹיְבֵיהֶם וַיִּכָּנְעוּ תַּחַת יָדָם:מג פְּעָמִים רַבּוֹת יַצִּילֵם וְהֵמָּה יַמְרוּ בַעֲצָתָם וַיָּמֹכּוּ בַּעֲוֹנָם:מד וַיַּרְא בַּצַּר לָהֶם בְּשָׁמְעוֹ אֶת רִנָּתָם:מה וַיִּזְכֹּר לָהֶם בְּרִיתוֹ וַיִּנָּחֵם כְּרֹב (חסדו) חֲסָדָיו:מו וַיִּתֵּן אוֹתָם לְרַחֲמִים לִפְנֵי כָּל שׁוֹבֵיהֶם:מז הוֹשִׁיעֵנוּ יי אֱלֹהֵינוּ וְקַבְּצֵנוּ מִן הַגּוֹיִם לְהֹדוֹת לְשֵׁם קָדְשֶׁךָ לְהִשְׁתַּבֵּחַ בִּתְהִלָּתֶךָ:מח בָּרוּךְ יי אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל מִן הָעוֹלָם וְעַד הָעוֹלָם וְאָמַר כָּל הָעָם אָמֵן הַלְלוּיָהּ:
נקרא  2  פעמים

אתגר AI

תחל שנה וברכותיה • אתגר 117

לוח מודעות

למעלה