"אם תוציא יקר מזולל"

EC

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
אם תוציא יקר מזולל - כפי תהיה

יקר = נכבד וחשוב;
זולל = זוֹל, בזוי ונקלה.

ה' מבקש מירמיהו שישתדל להוציא יקר מזולל, כלומר, להוציא אל הפועל את התכונות החשובות והנכבדות שיש באנשים הזולים והנקלים; להוכיח ולחנך את בני ישראל באופן שיחשוף את התכונות הטובות שלהם, התכונות שירשו מאבות האומה.

"אם תעשה כך", אומר לו ה', "כפי תהיה" - תהיה כמו הפה שלי, "כי תתקיים גזירתך כמו גזירתי" (מצודת דוד), או "אני גוזר גזירה ואתה מבטלה" (רש"י). אולי זו תשובה לתלונתו של הנביא בפסוק 18: "למה היה כאבי נצח ומכתי אנושה מאנה הרפא?": אם תצליח להוציא יקר מזולל, תוכל לרפא את עצמך.
פירושים נוספים

1. פירשנו זולל = זוֹל, ההיפך של יקר;
2. אך אפשר גם לפרש זולל = אוכל הרבה או רודף אחרי תאוה אחרת כלשהי. לפי זה, תוציא יקר מזולל = תצליח להוציא מהאדם הזולל את הדבר היקר לו ביותר, את התאוה שהוא רודף אחריה, ולשכנע אותו לראות שיש עוד דברים חוץ מהזלילה שלו (ע"פ גליה).

גלבוע

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י EC;1045432:
אם תוציא יקר מזולל - כפי תהיה

יקר = נכבד וחשוב;
זולל = זוֹל, בזוי ונקלה.

ה' מבקש מירמיהו שישתדל להוציא יקר מזולל, כלומר, להוציא אל הפועל את התכונות החשובות והנכבדות שיש באנשים הזולים והנקלים; להוכיח ולחנך את בני ישראל באופן שיחשוף את התכונות הטובות שלהם, התכונות שירשו מאבות האומה.

"אם תעשה כך", אומר לו ה', "כפי תהיה" - תהיה כמו הפה שלי, "כי תתקיים גזירתך כמו גזירתי" (מצודת דוד), או "אני גוזר גזירה ואתה מבטלה" (רש"י). אולי זו תשובה לתלונתו של הנביא בפסוק 18: "למה היה כאבי נצח ומכתי אנושה מאנה הרפא?": אם תצליח להוציא יקר מזולל, תוכל לרפא את עצמך.
פירושים נוספים

1. פירשנו זולל = זוֹל, ההיפך של יקר;
2. אך אפשר גם לפרש זולל = אוכל הרבה או רודף אחרי תאוה אחרת כלשהי. לפי זה, תוציא יקר מזולל = תצליח להוציא מהאדם הזולל את הדבר היקר לו ביותר, את התאוה שהוא רודף אחריה, ולשכנע אותו לראות שיש עוד דברים חוץ מהזלילה שלו (ע"פ גליה).
ע"פ גליה?
פרשנות חדשה לתנ"ך?

EC

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י גלבוע;1045435:
ע"פ גליה?
פרשנות חדשה לתנ"ך?

עכשיו אני רואה שכת' בסוגרים, אוקי העיקר מה שכת' למעלה.

EC

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
נכתב ע"י גלבוע;1045441:
אינלי מושג.
זה מה שכתוב בסוף ההודעה שלך.
(מן הסתם מועתקת מאיזשהו אתר, לא?)

בהחלט.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיב

א הַלְלוּיָהּ אַשְׁרֵי אִישׁ יָרֵא אֶת יי בְּמִצְוֹתָיו חָפֵץ מְאֹד:ב גִּבּוֹר בָּאָרֶץ יִהְיֶה זַרְעוֹ דּוֹר יְשָׁרִים יְבֹרָךְ:ג הוֹן וָעֹשֶׁר בְּבֵיתוֹ וְצִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד:ד זָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹר לַיְשָׁרִים חַנּוּן וְרַחוּם וְצַדִּיק:ה טוֹב אִישׁ חוֹנֵן וּמַלְוֶה יְכַלְכֵּל דְּבָרָיו בְּמִשְׁפָּט:ו כִּי לְעוֹלָם לֹא יִמּוֹט לְזֵכֶר עוֹלָם יִהְיֶה צַדִּיק:ז מִשְּׁמוּעָה רָעָה לֹא יִירָא נָכוֹן לִבּוֹ בָּטֻחַ בַּיהוָה:ח סָמוּךְ לִבּוֹ לֹא יִירָא עַד אֲשֶׁר יִרְאֶה בְצָרָיו:ט פִּזַּר נָתַן לָאֶבְיוֹנִים צִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד קַרְנוֹ תָּרוּם בְּכָבוֹד:י רָשָׁע יִרְאֶה וְכָעָס שִׁנָּיו יַחֲרֹק וְנָמָס תַּאֲוַת רְשָׁעִים תֹּאבֵד:
נקרא  16  פעמים

אתגר AI

דף חדש • אתגר 121

לוח מודעות

למעלה