אלרגיה לכורכום

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
הרבה זמן לא פרסמתי כאן כלום, אז הנה קטע טרי מהיום:
מאיר שמחה דוידוביץ לא בטח במאכלים שיש בהם כורכום, והוא הדגיש למוכר כי זה לא בגלל שהוא גזען, חלילה.
המוכר בפלאפל "האשקלוני" ביטל את דבריו בתנועת יד שזכר מתקופת לימודיו בישיבה קטנה לצעירים מצויינים "אור למזרח" בראשות הרב אפשטיין, ובנשיאות מרן הראשון לציון הרב עובדיה יוסף שליט"א.
בידים שומניות הוא בצע כדור פלאפל, והציג את תוכנו הירקרק אל מול עיניו הפעורות של מאיר שמחה.
"אין בזה אפילו עקבות מזעריים של כורכום", הצהיר המוכר בביטחון, "תחפש".
מאיר שמחה בחן את הכדור המרוטש כמי שבוחן אתרוג, הפך, מעך, גילגל וגם ריחרח, ולבסוף פסק: "זה בסדר".
הוא ציפה לאנחת רווחה מצד המוכר, איזה שהוא סימן לכך שהוא באמת מתרגש מכך שמאיר שמחה עומד להיות לקוח שלו.
"עכשיו יאללה", אמר המוכר, "תסתלק מפה ותן לעבוד, חפרת לי עד כאן!" הדגים על נקודה כלשהיא בערפו.
ואז מאיר שמחה נעלב, נטש את הדוכן והלך לחפש מקום אחר לרכוש בו פלאפל נטול כורכום.
אבל אצל ששון היה צ'יפס דמוי נזלת שומנית, בפלאפל הטבעוני ברחוב מרזל היתה תחושה שהכל נוצר מטחינה, כולל הפיתה והחמוצים, ואצל התימני מהתחנה המרכזית היו כמויות של בצק בתוך הכדורים.
רק אצל האשקלוני היה את השילוב המדוייק בין חומוס, כוסברה, ואוכלוסיה סבירה של חובשי כיפות בית משפט, שהקנו טעם מיוחד לפלאפל נטול הכורכום.
וביום בו העיז מאיר שמחה לארוז את שארית כבודו בשקית גל-פז ולפסוע לעבר האשקלוני, התחיל הארגון הסלפי אנסאר-אל-בית-מקדס-המקורי-הזהרו-מחיקויים לירות טילים על ישראל.
וכדי להתאים את עצמם לאווירה, צבעו השמים את עצמם באפור. עננים כבדים הטיחו כלפי מטה טיפות מגושמות, ובוץ שקיבל אותן בברכה נמרח על אדני המדרכה שלפני הפלאפל האשקלוני.
איש אחד עמד ברחוב ומחה בוץ מנעליו: מאיר שמחה.
איש מלבדו לא העז לצאת אל הרחוב: טילים מעופפים ורעמים מתפצחים, לא מבחינים בין אזעקת אמת ליללת הרוח בין הבלוקים הישנים. רק זקן אלמוני וחירש מאוד נצפה היום במצלמות האבטחה, חוצה את הכביש לעבר סניף ביטוח לאומי, ונעצר מול שלט שהודיע "לאור המצב אין קבלת קהל הסניף זה".
והפלאפל האשקלוני היה כמעט סגור, רק חריץ קטן הושאר בשבכת הפלדה ששימשה גדלת לחנות, מעין תריס.
ומאיר שמחה דפק על התריס, אבל רעמים עזי פנים גרמו לדפיקותיו להימנע חלשות ועלובות.
הוא התרגז, היטיב את משקפיו על אפו, התכופף, הרים אבן, ולאחר היסוס קל הטיח אותה התריס הכמעט מוגף, ושוב ושוב.
לרגע נשמע שקט מתוך החנות, ואז באה סדרת קללות ששום התרה לא יכולה לה, ואחר כך הורם התריס ופניו של המוכר הציצו מתוך החנות הקטנה.
הוא לא היה שם לבד.
כמו תיבת נח קטנה, שני כלבים, איגואנה, סוס פוני, עז וגדיה שפעו בקול מעורר רחמים, ומעל הכל יושב על קורה קרוב לתקרה, ברווז גדול בצבע לבן.
"לא יכלתי לתת להם להשאר שם בחוץ ", התנצל, "לי הם לא מפריעים בכלל", הוא אמר, ומאיר שמחה הרגיש איך אחד הכלבים מתחיל ללקק את נעליו.
"זה בסדר", אמר מאיר שמחה והשפיל מבט אל נעליו, "תכין לי פלאפל", ביקש.
"אין בעיה" אמר המוכר, "כמו שאתה רואה, אין לי פה מוכן, אבל אני אכין לך צ'יק צ'אק".
הוא הלך אל המטבח, ותוך כמה דקות נשמע פצפוץ עליז של שמן סויה משומש, רותח בסיר טיגון עמוק.
ומאיר שמחה הסתכל על מדף התבלינים שמעל המקרר, ונהנה לקרוא את כל השמות: בזיליקום, אורגנו, טימין, ראס אל חנות, ו.. כורכום.
"כורכום?" הוא שאל את עצמו בקול, והמוכר שהיה במטבח לא פיספס את השאלה.
"נראה לך שאני עבדתי עליך?" שאל כמעט בזעם, "הנה", הוא קרא לו, "בוא תראה".
הוא הוציא מהמקפיא חבילה מרשרשת שעליה נכתב בפונט תעשייתי: "תערובת אינסטנט להכנת פלאפל", על מדבקה אדומה נכתב "סוג ב'".
"אזהרה לאלרגנים", הוא הקריא: "עשוי להכיל שומשום, גלוטן חיטה, סלרי.... והנה זה", הוא נתן לו לקרוא "מה כתוב פה?" שאל רטורית, "יוצר סביבה חופשית מהאלרגנים חלב, אגוזים ו.. כורכום! אתה רואה!"
ומאיר שמחה אכן ראה, ובפעם הבאה שהוא הולך לקנות פלאפל, הוא יוודא שהוא אכן מיוצר במקום, ולא מאיזו שקית מרשרשת סוג ב'.
ועכשיו הוא תקוע כאן באשקלוני, ובשביל להעביר את הזמן הוא משחק ארץ עיר עם המוכר.
"צומח בכ'?" שואל המוכר ומחייך.
"כרוב", עונה מאיר שמחה.

ריפקא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
לראות את הקיתון הצר על תריסולי המתכת.. וריח העיזה והשמן והסויה.. וברכת המזון בגדול על הקיר עם תמונה של הצדיק ד' ישמרהו ויחיהו..
תופס אותו עם כוס עראק ליד.. הידיים המלוכלכות ..המבט המזוגג מה..

חזק וברוך.

משויטט

משתמש מקצוען
הרבה זמן לא קראתי הומור משובח כל כך...
משום מה, מזכיר לי את הסגנון הנערץ עלי של יהודה פולק מבקהילה (בוא נדבר על זה).

סוף סוף יהיה מה לומר בשולחן שבת על פרשת השבוע :)

א-ירושלמית

מהמשתמשים המובילים!
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
פרסום וקופי
UX UI
D I G I T A L
התגעגענו לקטעים הטובים האלו!

A JERBI

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
הדמיות בתלת מימד
עיצוב ואדריכלות פנים
תפור על אשקלוני!
אבל מאיפה הכרכום?

חגי פאהן

משתמש סופר מקוצען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
בעזהי"ת

יפה מאד.
כולם רק משבחים, ובכ"ז אומר כאן ביקורת...
לענ"ד לפעמים יש ו' מיותרת בתחילת משפט. (ואז מאיר שמחה נעלב, וביום בו העיז מאיר שמחה, ומאיר שמחה דפק על התריס, ומאיר שמחה הסתכל על מדף התבלינים)

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י חגי פאהן;2284574:
בעזהי"ת

יפה מאד.
כולם רק משבחים, ובכ"ז אומר כאן ביקורת...
לענ"ד לפעמים יש ו' מיותרת בתחילת משפט. (ואז מאיר שמחה נעלב, וביום בו העיז מאיר שמחה, ומאיר שמחה דפק על התריס, ומאיר שמחה הסתכל על מדף התבלינים)
זה לא באג, זה פיצ'ר...
ונכון, זה חלק מהסגנון שמושפע לא מעט מסגנון החבורות הישיבתיות שלעיתים נפתחות במילה: "ואמנם"..

במבה נוגט

משתמש סופר מקצוען
הסגנון מושך ומעניין.
אני גם אבקר ברשותך, התיאורים היותר מידי ססגוניים של דברים דוחים, עוררו בי צמרמורת של גועל ברמה שהיה לי קשה להמשיך לקרוא. מה שגרם לי לרפרף על ההמשך כדי להצליח לעקוף בבטחה את המהמורה הבאה לכשתבוא.
זהירות משפט גועלי:
(יש אנשים שקוראים "צ'יפס דמוי נזלת שומנית" וצוחקים מהביטוי, ויש כאלו שהמח שלהם חסר שליטה והוא מתחיל לדמיין את זה כאילו זה כאן בקערה ליד. ואז - הבחילות גורמות לך להפסיק לקרוא)

לבן

משתמש סופר מקצוען
אני אתמקד בקטעים שגרמו לי לקורת רוח.

נכתב ע"י קקטוס;2284283:
המוכר בפלאפל "האשקלוני" ביטל את דבריו בתנועת יד שזכר מתקופת לימודיו בישיבה קטנה לצעירים מצויינים

רק זקן אלמוני וחירש מאוד נצפה היום במצלמות האבטחה, חוצה את הכביש לעבר סניף ביטוח לאומי.

לרגע נשמע שקט מתוך החנות, ואז באה סדרת קללות ששום התרה לא יכולה לה,

על קטעים כגון אלו נאמר המשפט "מי שנולד עם זה- נולד עם זה, ומי שנולד בלי זה ימות בלי זה...."

מה קורה עם ספר הביכורים?

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
נכתב ע"י לבן;2284728:
אני אתמקד בקטעים שגרמו לי לקורת רוח.

על קטעים כגון אלו נאמר המשפט "מי שנולד עם זה- נולד עם זה, ומי שנולד בלי זה ימות בלי זה...."

מה קורה עם ספר הביכורים?
הספר הולך ומתעבה לו בקטעים שהם יותר 'אוטביוגרפיה', ופחות 'בדיונית'
כך שמי שקרא כבר את הפרקים הקיימים, יכול לקרוא אותם שוב, יש חידושים.

nechamizak

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י ריפקא;2284305:
לראות את הקיתון הצר על תריסולי המתכת.. וריח העיזה והשמן והסויה.. וברכת המזון בגדול על הקיר עם תמונה של הצדיק ד' ישמרהו ויחיהו..
תופס אותו עם כוס עראק ליד.. הידיים המלוכלכות ..המבט המזוגג מה..

חזק וברוך.

שכחת את ברכת העסק ממוסגרת בתבנית של חמסה, וגם... מה פתאום מבט מזוגג? עיני נץ! מוכר הפלאפל רק חוזה בפרצוף של הקרבן, סליחה, הקליינט, ומיד הוא יודע לפחות 50% מקורות חייו ו- 85% מהעדפותיו אודות מנת הפלאפל שלו.

משויטט

משתמש מקצוען
נכתב ע"י קקטוס;2284750:
הספר הולך ומתעבה לו בקטעים שהם יותר 'אוטביוגרפיה', ופחות 'בדיונית'
כך שמי שקרא כבר את הפרקים הקיימים, יכול לקרוא אותם שוב, יש חידושים.

מאושר לשמוע כי היצירה המופתית הזו עומדת לצאת לאור העולם כספר. רק תתן עדכון ונרוץ לקנות. (חשבתי שסתם נגמר לך באמצע..)
לפני כמה חודשים גיליתי את האוצר הזה כש'שוטטתי' בפורום, וזכיתי, בניגוד לרוב, לקרוא את כל הפרקים בבת אחת, והיו אלו שעות מענגות של התמוגגות על יצירה אלגנטית, מופרעת, בדיונית, מסעירה, נוגעת, משעשעת, מטורפת, עם נגיעות קולינריות מעשירות (ועם הצעת הגשה שאסור לך לוותר עליה גם בספר...). הומור מושחז, סרקזם נוטף, דיאלוגים שנונים. אמנם עלילה לא מי יודע מה, אבל הסיפור מצליח לקחת אותך לנישות שאפשר רק לעמוד נדהם מול מקוריותם. אמנם אין פואנטה ברורה אבל אתה יכול למצוא בלי סוף משמעויות בכל פסקה, וכנראה שזה חלק ניכר מהיופי.
נדמה לי שהמומחיות הגדולה והכישורים המדהימים שלך בצילום, עוזרים לך לתאר מצבים מורכבים בטכניקות שאולות מן המקצוע. לפעמים חזרתי על פסקה אחת שוב ושוב רק בשביל להתענג מבהירות הסיטואציה, כאילו אתה מציג תמונה של המצב הנתון (דוגמה בשליפה: ...לאור השמש הבחנתי בדוגמה העדינה שעיטרה את המרצפות, שהיו סדוקות ובין הסדקים צמחו פרחי בר בעלי עלי כותרת זעירים...). מדהים בקנה מידה לא מוכר.
הדמויות בסיפור הן יצירות מופת אחת אחת. חצבאני, שליבוביץ, קבדה, הרב דולמן, הרבי מסלאוויטא, ר' שלוימקע (כולי תקווה שתתן לנו עוד קצת ממנו בהמשך הספר), וגולת הכותרת מבחינתי: הרב'ה גרשון... דווקא דמותו של יואל, הגיבור, משום מה זכורה לי כפסיבית משהו. כל הזמן נסחב ונשרך ומאולץ, אבל אולי זה רק נדמה לי.

אמנם למרות שאני מתמוגג מן הספר הזה כמו ילד קטן מול קונטיינר של חמצוצים, אני לא בטוח איך הוא יתקבל בשוק הספרים דציבורינו. יש שם הרבה פינות רגישות מאוד, תיאורים גבוליים מדי, הסגנון לא מוכר בכלל, התעוזה פורצת גבולות, הדמיון חסר קצווה. דמויות כמו הרב דולמן וישיבות כמו הישיבה שלו - קיימות רק בחלומותיהם של בחורי ישיבה משועממים ומתוסכלים עד מאוד (או בדמיונו של מי שמצליח להיכנס לדמותם). וזה עלול להוות מכשול בדרך הספר לעבור את הביקורת הרוחנית, כמובן אם הכוונה לייעד אותו למגזרנו הטוב.
כמו שסיכמו כבר אחרים, בציבור שלנו, מקצועיות היא לא חזות הכל, ולכאורה טוב שכך, אבל במקרה שלך אני לא בטוח.
בכולופן, אני, וכמדומה כל מי שנתקל בפרקים, מייחל כבר לבושם הזה שיראה אור ויתן לנו סיבה להוזיל חמישים-שישים שקלים עבור משהו ששווה פי אלף.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  3  פעמים

לוח מודעות

למעלה