דיון איך עושים עבודת מחקר...?

R.E.Y

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
בכתיבה של ספר על רקע היסטורי, איך עושים עבודת מחקר ביעילות המירבית?
ויקיפדיה לבד לא תביא תועלת רבה.
האם יש כאן כאלו שערכו בעבר עבודות מחקר?
כתבו על נושא היסטורי כלשהו וחקרו ביסודיות על הזמן ההוא?
אשמח לעזרה ולעצות חכמות לעריכת עבודת מחקר מועילה.
מדובר על תקופת גרוש ספרד, ככה שאין כל כך אפשרות לפגוש אנשים שסבא שלהם זוכר ממקור ראשון מה היה שם...
מכירים ספרים מבוססים טוב על התקופה?
אשמח לעזרה!
תודה מראש לכולם.

תמרוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
אפשר לשכור תחקירן.
אפשר לקרוא הרבה ספרים על התקופה.
באינטרנט יש המון חומר, צריך רק לדעת איך למצוא.
אני עושה תחקיר על נושא מסוים, וכמעט לא היה עליו מידע, ברגע שתרגמתי את השאלה לאנגלית, הופיע לי המון מידע, שאותו תרגמתי בעזרת גוגל טרנסלייט, בלי להתעצל. או מקבלת את התרגום במיידי.
אולי כדאי לך לתרגם את השאלות גם נגיד לספרדית.

לעבודת מחקר מועילה כדאי לקרוא כמה שיותר.
פרטים חשובים להעביר למקום מרוכז (כמו לתת לזה דף וורד, או קובץ לפרטים חשובים) ואז ברגע שצריך שולפים את זה, בלי להסתבך.
בהצלחה.

נערך לאחרונה ב:

בובה בובה

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
פרסום וקופי
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
הפקות ואירועים
אפשר להשיג מידע בעצמנו ואפשר לקחת תחקירן (ממליצה על דודק. הוא מעולה.)
גם אם את לוקחת תחקירן - מומלץ לחפור גם לבד
זה יעשיר את הכתיבה יותר

תמרוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
את בטח יודעת. כשאת מחפשת בוויקיפדיה (עדיף תמיד לחפש ב"המכלול" שזה וויקיפדיה חרדית) תמיד אחרי שקראת ערך תלכי לקטגוריה, ששם יש בד"כ עוד המון מידע שיכול לעזור מכל מיני כיוונים.

תמרוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
לא מה שזכור לי.
תחפשי באינטרנט, (הרצתי חיפוש, ניראה שיש שם מבחר ספרים).
בהצלחה.

-חיה-

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
תודה @תמרוז ו @בובה בובה !
מכירים ספרים אמינים על התקופה?
גם ספרים שמדברים על אזור אחר באותו זמן, אם יש כאלו, יועילו מאוד.
זכור לי שאבא של ביבי (בנציון נתניהו) כתב ספר מחקרי על התקופה הזו, שווה לבדוק.
בנוסף הייתי ממליצה ללכת לספריה עירונית ולחפש ספרים מחקריים על יהדות ספרד, גירוש ספרד, חכמי ספרד ועוד.
אולי גם כדאי לחפש סופר/סופרת שכתבו על התקופה הנ"ל ועשו מחקר ולבקש מהם הכוונה לחומרים שיוכלו לעזור, הבעיה שלא עולים לי בראש כרגע סופרים כאלה.

ועוד משהו, כתבתי בגוגל 'ספרים מחקריים על יהדות ספרד' והוא הוביל אותי לכאן, יש שם רשימת שמות ספרים רלוונטים, אולי יעזור לך.

יוסף יצחק פ.

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
ויקיפדיה לבד לא תביא תועלת רבה.
נכון ולא נכון:

אני יכול לומר שאני גם כותב ספר על הרקע הזה (כרגע הוא בהקפאה עד שאני אחזור אליו), ופשוט אגרתי מידע ענק מוויקיפדיה, זה אמנם לא מושלם, והשתמשתי במקורות נוספים - אני ממליץ לבדוק את 'קישורים חיצוניים' בתחתית הדף של וויקיפדיה, יש שם יותר מידע שלא נכנס לדף - לאט לאט אוספים תמונת רקע רחבה על התקופה...

תמרוז

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
מאמינה שלראות סרטים על התקופה יכול מאד להועיל לך. אע"פ שאני לא יודעת כמה הם מבוססי מחקר, בכל אופן לי זה ממש עוזר לפתוח את הדמיון ולהרגיש את האווירה של המקום/ הזמן.
אם יש לך שאלות ספציפיות אולי תפני אותן לרובי הבוט או לדומיו, אך תיזהרי כי הבנתי שיש להם נטייה לשקר.
(מקסימום תפני את השאלות שלא מצאת עליהן תשובות לפה, ואולי אנשים יוכלו יותר לעזור לך)

ואגב, מתי את חושבת שיהיה לך זמן? שאני לא סתם אצפה.

במה

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
עימוד ספרים
עריכה תורנית
עימוד ספרים
לא מומלץ למי שאין לו ידע על היסטורי רחב לעשות תחקיר לבד.
כדי לעשות תחקיר טוב ורציני צריך להכיר את התקופה טוב בשביל לדעת איזה 'חורים' יש בתחקיר.
צריך גם ידע כללי בשביל לדעת איזה ספרים אמינים יותר ואיזה אמינים פחות.
אם אין לך זמן עדיף לקחת תחקירן.
אם יש לך זמן או שהזמן שלך שווה פחות מהכסף שעולה התחקירן, כדאי ללמוד לעומק על התקופה (ויקיפדיה לא מספיק בכלל).

כמה המלצות לתחקיר על תקופת גירוש ספרד.
א. מומלץ ללמוד הרבה על הרקע לתקופה ועל המצב הגיאופוליטי של ספרד בתקופה הזו, רוב הכותבים שמתחילים בגירוש עצמו מפספסים הרבה מאוד פרטים (למשל שלא הייתה בתקופה ההיא מדינה בשם 'ספרד' אלא אוסף מדינות שמחלקם גורשו היהודים הרבה קודם).

ב. כדאי לקרוא גם ספרים שנכתבו בתקופה הזו על ידי יהודים כדי לקבל את המבט שלהם על התקופה, (חלק מהספרים האלו כתובים בשפה קשה), כמובן שלא יעזור לקרוא את זה לפני שיודעים את הרקע לכל התקופה.
לדוגמא: הקדמות אברבנאל לספר דברים יהושע ומלכים, וספר שבט יהודה של רבי שלמה אבן וירגא.

ג. יש המון ספרים ומחקרים על תקופת הגירוש ועל יהודי ספרד בתקופה הזו, צריך לשים לב שיש ספרים מאוד מגמתיים עם תיאוריות שונות על הגירוש, ספרים שלא כדאי לבסס עליהם סיפור, אם כי גם מהם אפשר לקחת כמובן.
דוגמאות לספרים מגמתיים: ספרי בנציון נתניהו (למיטב ידיעתי רוב הספרים שלו על התקופה לא תורגמו לעברית, אבל ציטוטים מהם מובאים בכל מקום) שמבסס את ספריו על כך שהאנוסים היו מתבוללים מרצון ועוד כמה תיאוריות לא מקובלות.
מומלץ לקרוא קצת מספריהם של יצחק בער וחיים ביינארט (חלקם ספרים מדעיים ארוכים, לא נראה לי שאפשר לקרוא הכל).

ד. אם אתם כותבים ספר על אנוסים, כדאי גם להכיר את התקופה בפורטוגל, בהולנד, ובעולם החדש. אם אתם כותבים על המגורשים כדאי להכיר את התקופה באימפריה העות'מנית ובדוכסיות איטליה.

ה. לקבלת קצת רקע על התקופה (מומלץ גם אם לוקחים תחקירן) הייתי ממליץ לשמוע את הפודקאסט קדמא של נעם אשכולי (פרקים 4, 5, 20, 25, 26, 36, 38), אמנם הוא לא עוסק ישירות בגירוש ספרד אבל הוא מדבר הרבה על אישים שחיו בזמן ההוא ונותן רקע מצוין להבנת כל התקופה. (אאל"ט גם ליובל מלחי בקטעים בהיסטוריה יש פרקים על הגרוש, אבל לא שמעתי אותם ואין לי מושג מה הרמה שלהם).

כל הנ"ל אמור אם זה ספר למבוגרים או ספר ברמה, אם זה ספר ילדים אפשר להשקיע הרבה פחות, וגם ויקיפדיה יכולה להספיק. אבל גם בספר ילדים כדאי לעבור על כל הרקע בויקיפדיה.

נערך לאחרונה ב:

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קמו

א הַלְלוּיָהּ הַלְלִי נַפְשִׁי אֶת יְהוָה:ב אֲהַלְלָה יְהוָה בְּחַיָּי אֲזַמְּרָה לֵאלֹהַי בְּעוֹדִי:ג אַל תִּבְטְחוּ בִנְדִיבִים בְּבֶן אָדָם שֶׁאֵין לוֹ תְשׁוּעָה:ד תֵּצֵא רוּחוֹ יָשֻׁב לְאַדְמָתוֹ בַּיּוֹם הַהוּא אָבְדוּ עֶשְׁתֹּנֹתָיו:ה אַשְׁרֵי שֶׁאֵל יַעֲקֹב בְּעֶזְרוֹ שִׂבְרוֹ עַל יְהוָה אֱלֹהָיו:ו עֹשֶׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם הַשֹּׁמֵר אֱמֶת לְעוֹלָם:ז עֹשֶׂה מִשְׁפָּט לָעֲשׁוּקִים נֹתֵן לֶחֶם לָרְעֵבִים יְהוָה מַתִּיר אֲסוּרִים:ח יְהוָה פֹּקֵחַ עִוְרִים יְהוָה זֹקֵף כְּפוּפִים יְהוָה אֹהֵב צַדִּיקִים:ט יְהוָה שֹׁמֵר אֶת גֵּרִים יָתוֹם וְאַלְמָנָה יְעוֹדֵד וְדֶרֶךְ רְשָׁעִים יְעַוֵּת:י יִמְלֹךְ יְהוָה לְעוֹלָם אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן לְדֹר וָדֹר הַלְלוּיָהּ:
נקרא  20  פעמים

ספירת העומר

לוח מודעות

למעלה