איך מטפלים בנקודות שחורות שרצות מול העיניים???

ctrl c

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
הנדסת תוכנה
עריכה והפקת סרטים
היה לכם קורונה?
אולי זה מגיע בגלל זה?
לא נראה לי קשור
(לי מאז שאני זוכרת את עצמי יש לי את זה... עד שנתקלתי באשכול כאן לא ייחסתי לזה שום חשיבות ולא חשבתי שזה יוצא דופן...)

אלחנן טורדוס

משתמש צעיר
לא נראה לי קשור
(לי מאז שאני זוכרת את עצמי יש לי את זה... עד שנתקלתי באשכול כאן לא ייחסתי לזה שום חשיבות ולא חשבתי שזה יוצא דופן...)
כנ"ל.
היה לי קורונה
אבל את הנקודות אני רואה מילדות
ותמיד חשבתי שככה זה אצל כולם

מימימו

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
נקודות שחורות או זבובונים שקופים זזים?
אני אנסה לתאר לא ידעת אם התיאור שלי יעזור...
לפני מלא שנים כשהיתה טלויזיה שלא עבדה או אפילו מסך מחשב הם היו נצבעים במרקע אפור מרצד כזה (לבן אפור שחור) אצלי זה אותו דבר רק בשחור לבן. אם תשימו לב המחשב מחולק לכמו ריבועים קטנים (פיקסל אולי?! ) אז כשאני מסתכלת במחשב אני רואה את הרווחים שביניהם סוג של
זה לא ממש זז זה יותר מרצד כזה...

אלחנן טורדוס

משתמש צעיר
וואו איזו הקפצה...

דיברתי על זה עם מישהו והוא טען שגם לו יש את זה והוא הלך לרופא עיניים שאמר לו שזה נובע מחתיכו פיזיות המרקדות להנאתן בין הרשתית לזגוגית או משהו כזה, ובניתוח פשוט (הרדמה מקומית) מנקים את אותן חתיכות וסוגרים את העין. עכ"ל.

השאלה שלי - אם יש למישהו מידע;
א. האם יש למישהו פה נסיון בזה?
ב. האם חיתוך העין לראשונה בחיי לא תגרום לנסיגה קבועה של העין ל"ע?

תודה מראש וחודש טוב.

יוסף שטיין

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
עריכה תורנית
גם לי יש את זה!
הלכתי בעבר הרחוק לרופא עיניים מומחה הוא אמר לי ששזה
חלקיקים קטנים שנמצאים בעין ברשתית.
ומציע שלא אתייחס לזה אז לא יפריע לי.
וכך אני עושה הפסקתי להתייחס לזה.
ולא מרגיש את זה כמעט!

-אפרת-

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
איור וציור מקצועי
צילום מקצועי
גם לי יש את זה
ועד שכבר החלטתי אולי ללכת לרופא
ראיתי את האשכול הזה...
בדר"כ אני לא מרגישה את זה...

מימימו

משתמש מקצוען
איור וציור מקצועי
וואו איזו הקפצה...

דיברתי על זה עם מישהו והוא טען שגם לו יש את זה והוא הלך לרופא עיניים שאמר לו שזה נובע מחתיכו פיזיות המרקדות להנאתן בין הרשתית לזגוגית או משהו כזה, ובניתוח פשוט (הרדמה מקומית) מנקים את אותן חתיכות וסוגרים את העין. עכ"ל.

השאלה שלי - אם יש למישהו מידע;
א. האם יש למישהו פה נסיון בזה?
ב. האם חיתוך העין לראשונה בחיי לא תגרום לנסיגה קבועה של העין ל"ע?

תודה מראש וחודש טוב.
גם לי יש את זה!
הלכתי בעבר הרחוק לרופא עיניים מומחה הוא אמר לי ששזה
חלקיקים קטנים שנמצאים בעין ברשתית.
ומציע שלא אתייחס לזה אז לא יפריע לי.
וכך אני עושה הפסקתי להתייחס לזה.
ולא מרגיש את זה כמעט!
לי אמרו אותו הדבר ולא שמעתי כלום על ניתוח...

בייביליס

משתמש מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
צילום מקצועי
מנסיון,
דחוף לרופא עינים.
זה יכול להיות משהו זמני,
אך מנגד, חובה שרופא יראה את העין.

היפרדות הזגוגית האחורית בעין (Posterior Vitreus Detachment או בקיצור PVD) היא תופעה שכיחה מאוד בגיל מבוגר, שמתרחשת לרוב אחרי גיל 65.

הזגוגית היא ג'ל שקוף הממלא את חלל העין מאחורי העדשה. הג'ל מחובר לרשתית המצפה את הדפנות הפנימיות של כדור העין. במסגרת תהליכי ההזדקנות הטבעיים גם מבנה הג'ל משתנה: הוא מתכווץ, ונוצרים בתוכו כיסי נוזלים. כתוצאה מכך הג'ל מתקלף ונפרד מהדפנות הפנימיות של העין.

מה מרגישים כשהג'ל מתקלף ונפרד מהדפנות של העין?
ההיפרדות מתרחשת באופן פתאומי ולרוב בעין אחת. התחושות יכולות להיות שונות בין אדם לאדם, ויש אנשים שאינם חשים דבר. סימנים אופייניים שעשויים להעיד על היפרדות הזגוגית האחורית:

• הבזקי אור מול העין.

• נקודות שחורות או זבובים או שערות (אחד או רבים) מול העין הזזים עם כיוון המבט.

• מראה של עננים מול העין.

• טבעת כהה בשדה הראייה הצידי.

• תחושת כובד בעין.

טשטוש ראייה (הפרעה בעיקר בקריאה).

האם התופעה גורמת לפגיעה בראייה?
ככלל, תהליך היפרדות הזגוגית האחורית לא גורם לירידה בחדות הראייה. תמונת העננים, הזבובים או הבזקי האור, מפריעה מאוד ומטרידה בהתחלה, אך היא חולפת לרוב בתוך כמה שבועות. לעיתים יישארו נקודות שחורות בודדות מול העין, ובדרך כלל נבחין בהן רק כאשר יש אור חזק או כאשר אנו מביטים על קיר לבן ובוהק. המוח לומד עם הזמן להתעלם ממראה הנקודות השחורות על אף שהן נשארות בתוך העין. הופעת סיבוכים של התהליך תגרום להפרעה בולטת יותר בראייה בגלל הופעת מסך או וילון מול העין.

מדוע רואים הבזקי אור ונקודות שחורות?
הבזקי האור נוצרים מגירוי הרשתית כתוצאה מהמתח שנוצר מתהליך הקילוף של הזגוגית האחורית. המשיכה יוצרת גירוי מכני על הרשתית המפורש במוח כגירוי אור. כיוון שהגירוי המכני הוא של מתיחה, אנו רואים זאת כהבזקי אור. הנקודות השחורות, העננים, הטבעות והזבובים נוצרים מהשינויים החלים ברקמת ג'ל הזגוגית ומחלקיקי התאים והפיגמנט המצטברים בתוכה כתוצאה מהתהליך של ההיפרדות מדופנות העין הפנימיים.

האם זה מסוכן?
ברוב המקרים אין סיבוכים כתוצאה מהיפרדות הזגוגית. התופעה מפחידה בזמן התרחשותה ומטרידה מעט אחר כך, אך היא חולפת לרוב ללא נזק לרקמת העין או לראייה. סיבוכים אפשריים, כמו קרעים או דימומים, יופיעו לעיתים רחוקות.

אם תהליך ההיפרדות גורם לקרעים ברשתית או בכלי דם של הרשתית, ימליץ הרופא על טיפול בלייזר להגבלת שולי הקרע ולמניעת התרחבותו. אם הקרע לא יאובחן ולא יטופל, קיימת סכנה של היפרדות הרשתית בעקבות הופעת הקרע. במקרה כזה כבר מדובר בתופעה המסכנת את הראייה ודורשת ניתוח.

במקרים של קרע בכלי דם יופיע דימום בתוך חלל העין אשר יגרום לטשטוש ראייה זמני ולתמונה של המון זבובים מול העין - עד לספיגתו המלאה. תהליך הספיגה של הדימומים האלה הוא ספונטני לרוב ונמשך כמה שבועות.

האם אפשר למנוע את היפרדות הזגוגית האחורית?
לא ניתן למנוע את ההיפרדות, שהיא חלק טבעי מתהליך ההזדקנות ולא מחלה. גם את הופעת הסיבוכים, כמו קרע ברשתית או דימום, לא ניתן למנוע, אך חשוב לאבחן אותם, וניתן לטפל בהם כדי למנוע פגיעה קבועה בראייה.

איך מטפלים בהיפרדות הזגוגית האחורית של העין?
התחושות המופיעות בתהליך ההיפרדות של הזגוגית האחורית של העין יחלפו ללא טיפול בתוך כמה שבועות. אם אובחנו סיבוכים, כפי שפורטו לעיל, יש לטפל בהם מוקדם ככל האפשר.

אז מה לעשות?
בכל מקרה שבו חשים בתופעות האופייניות להיפרדות הזגוגית האחורית יש לפנות לבדיקת רופא עיניים בהקדם האפשרי כדי לאבחן נכון את התופעה ולשלול את הסיבוכים האפשריים.

רופא העיניים יערוך בדיקת עיניים מלאה לאחר הרחבה של האישונים. לכן כדאי להגיע אל הרופא עם מלווה. לאחר הבדיקה מומלץ לחזור לבדיקת ביקורת בתוך שבוע־שבועיים כי עדיין קיים סיכון לסיבוכים במהלך השבועות הראשונים אחרי האירוע.
וואו מניין הידע?

למדן וידען

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
הנדסת תוכנה
D I G I T A L
זה טבעי ויש להרבה.
המח יודע להתעלם מזה ואז לא רואים את זה.
אבל אם מתמקדים בזה המח לא מתעלם ותחוו את זה יותר ויפריע לכם יותר ואז תתמקדו בזה יותר וחוזר חלילה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיט ב'

ט בַּמֶּה יְזַכֶּה נַּעַר אֶת אָרְחוֹ לִשְׁמֹר כִּדְבָרֶךָ:י בְּכָל לִבִּי דְרַשְׁתִּיךָ אַל תַּשְׁגֵּנִי מִמִּצְוֹתֶיךָ:יא בְּלִבִּי צָפַנְתִּי אִמְרָתֶךָ לְמַעַן לֹא אֶחֱטָא לָךְ:יב בָּרוּךְ אַתָּה יְהוָה לַמְּדֵנִי חֻקֶּיךָ:יג בִּשְׂפָתַי סִפַּרְתִּי כֹּל מִשְׁפְּטֵי פִיךָ:יד בְּדֶרֶךְ עֵדְוֹתֶיךָ שַׂשְׂתִּי כְּעַל כָּל הוֹן:טו בְּפִקֻּדֶיךָ אָשִׂיחָה וְאַבִּיטָה אֹרְחֹתֶיךָ:טז בְּחֻקֹּתֶיךָ אֶשְׁתַּעֲשָׁע לֹא אֶשְׁכַּח דְּבָרֶךָ:
נקרא  14  פעמים

לוח מודעות

למעלה