איך כותבים אמיתי או אמתי?

agav

משתמש פעיל
אמתי.
כדין מלה שהחיריק בה מופיע רק בהטיה ולא במקור (אמת).

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אמתי. זו הטיה של "אמת", שאין בה חיריק. הוא הדבר אתי, אתו (ואפילו אִתָּם, שבלי ניקוד אפשר לקרוא זאת אַתֶּם) הבאים מן "את", שאין בה חיריק, ועוד הרבה כיו"ב. אלו הכללים הנוכחיים של האקדמיה עד לשינוי הבא.

מלבב

משתמש צעיר
אגב, 'אמתי' זה גם יכל להיות כמו רעי, היינו כמו המשפט 'אמתי בתורה' שפירושו 'חברי (חברותא שלי) בתורה'.

cheinanit

משתמש מקצוען
צילום מקצועי
עפ"י הכללים 'אמתי', אך לצערי הרב, בכל הספרים שעבדתי עליהם, בקשו בפירוש שיהיה כתוב 'אמיתי'. עדיין לא נתקלתי בספר שכתוב בו 'אמתי'.

אברהם

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי DIP
עיצוב גרפי
עימוד ספרים
עריכה תורנית
D I G I T A L
עימוד ספרים
נכתב ע"י מלבב;1295084:
אגב, 'אמתי' זה גם יכל להיות כמו רעי, היינו כמו המשפט 'אמתי בתורה' שפירושו 'חברי (חברותא שלי) בתורה'.

???
אתה מתכוון לעמיתי?

מלבב

משתמש צעיר
נכתב ע"י אברהם;1295639:
???
אתה מתכוון לעמיתי?
כן,

עד כמה שזכור לי הוא שפעם ראיתי כן בספר 'הכתב והמכתב' שכתב כך אך ציין שזה בדרך מליצה. (והביא לכך מקור).

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
אם כן, זה יכול להיות סתם קלמבור, כדרך שאומרים "בקצירת האומר".

משך

מהמשתמשים המובילים!
פרסום וקופי
צילום מקצועי
יוצרי ai
בכתיב חצי מלא נראה לי שכדאי לכתוב אמיתי, למניעת קריאה באופן אחר - אמתי, במובן שפחתי. במיוחד בטקסטים ארכאיים בהם לקורא יש את השימוש במילים כאלו.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  8  פעמים

לוח מודעות

למעלה