שיתוף - לביקורת איך הגעתי לכאן?

הווה פשוט

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
תחנת רכבת
איזה מקום נפלא זה היה פעם.
הפגישות המרגשות על הרציף, הפרידות קורעות הלב, צפירה, עשן, נפנוף יד מהחלון, משרוקית הכרטיסן, שקשוק גלגלי המתכת, כלב רודף אחרי הקרונות, גברים מסתוריים בצווארון מורם, נשים מגונדרות ממהרות עם מזוודות עץ, ספסל ועליו איש שמן עם קסקט ועיתון, ילדה שנשכחה.
רגע, אני מקדים את המאוחר...

הייתי אתמול בערב בירושלים, בתחנת הרכבת הקלה ברחוב יפו.
זה תחנת רכבת זה?!

פחחחח

מתכת צבועה באפור, מסך מגע להטענת הרב-קו, ואיומים בשלש שפות פן תשכח לתקף, בחור עם קעקועים מתכתב בסמרטפון, זוג תיירים מבוגרים מתווכחים באנגלית בכעס, וילדה שנשכחה, הו כן.
ילדה קטנה קטנה שכמו צנחה מעולם אחר, עם צמות וסרפן, ופרצוף תמים וממולח גם יחד.

"איפה אמא שלך? אבא שלך?"

"בעבודה" היא עונה בקול דקיק, ובטרם אני ממשיך לחקור היא שואלת אותי "ואיפה אמא שלך?"

"בבני ברק, ואיך את הגעת לכאן? עם מי את?"

"הגעתי ברכבת, ואיך אתה?"

"אני אממ"...

"לא משנה" היא אומרת לי ומחייכת.

ופתאום הבחור המקועקע קם נותן יד לילדה ושניהם צועדים אל אופנוע ענק השעון לגדר לא רחוק. צמד מוזר ביותר.
אחרי דקה הם כבר מתרחקים בשאון מנוע, והילדה עם הקסדה סבה לאחור ומנופפת לי.
ואני עומד ותוהה, עיניי למרחקים.

ואז נשמע צלצול מתכתי והרכבת מחליקה לתחנה כמו נחש
מאה דלתות נפתחות בלי רחש
מאה אנשים נפלטים החוצה
מאה אנשים נבלעים פנימה
אבל אני ניצב כגולם ורואה במעורפל רק שתי צמות שובבות ופה קטנטן ששואל אותי איך הגעתי לכאן.

איך באמת הגעתי לכאן?

הווה פשוט

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
איך באמת הגעת לשם?
שב בתנוחה נוחה
קח נשימה עמוקה
והוצא את האויר בנשיפה איטית וארוכה
חוש בגל של שלווה היורד מקדקדך עד אצבעות רגליך
קח נשימה נוספת, ובנשיפה תן לעפעפיך להעצם.
הפנה את תשומת הלב פנימה
התנתק לרגע מהעולם שבחוץ
מהקולות, הריחות, האנשים. מהמטלות, מהאכזבות והתקוות.
ותכנס אל תוך תוכך
תהיה רגע במקום הזה שנקרא אני.
תשהה בו מעט בשקט
בשקט
ואז...
תוכל במהירות הברק,
להגיע לאן שרק תרצה

חנש

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
צילום מקצועי
להגיע לאן שרק תרצה
סליחה על השאלה הלא נימוסית,
נעזרת בבינה כדי לכתוב את הקטע?
(במילים שלך, לקחת נשימה עמוקה, התנתקת מהעולם, התחברת לבינה,
ובמהירות הברק הגעת למחוז חפצך לחיים ולשמחה)

הווה פשוט

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
סליחה על השאלה הלא נימוסית,
נעזרת בבינה כדי לכתוב את הקטע?
(במילים שלך, לקחת נשימה עמוקה, התנתקת מהעולם, התחברת לבינה,
ובמהירות הברק הגעת למחוז חפצך לחיים ולשמחה)
לא.
מעולם לא השתמשתי בבינה מלאכותית לכתיבה.
דוקא מעניין אותי לנסות.
יש משהו חינמי ולא חסום?

אוראל סולטן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
מה הכוונה לא חסום?

יש את ג'ימני גוגל (שצריך בשבילו חשבון גוגל.) ואת צ'אט G.P.T, שתיהם חינמיים, ובשתיהם הכי טוב (לדעתי לפחות.) להשתמש.

הווה פשוט

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
מה הכוונה לא חסום?

יש את ג'ימני גוגל (שצריך בשבילו חשבון גוגל.) ואת צ'אט G.P.T, שתיהם חינמיים, ובשתיהם הכי טוב (לדעתי לפחות.) להשתמש.
לא חסום בנתיב.
הgpt הוא בתשלום אחרי גבול מסוים (שהילדים שלי עברו מזמן).
עכשיו בדקתי את הגימני.
זה באמת מיוחד.
הנה מה שיצא לי כשבקשתי טקסט פרוזה על תחנת רכבת בירושלים:

תחנת רכבת ירושלים, הממוקמת במבנה מרשים בלב העיר, משמשת ככניסה מרכזית עבור מבקרים ותושבים רבים. רחבת התחנה, הומה אדם בכל שעות היום, מהווה צומת דרכים תוסס המפגיש תרבויות, שפות וסיפורים מגוונים. אור השמש החם מציף את האוויר, מלטף את פניהם של עוברי אורח ומתמזג עם צלילי הרכבות המגיעות והנוסעות.

בתוך התחנה, השקט שולט. אורות פלורסנט עמומים מאירים את המסדרונות הרחבים, שם נוסעים ממהרים לתפוס את הרכבת הבאה. לוחות מידע דיגיטליים מציגים זמני יציאה, ותור קצר משתרך מול דלפק הכרטיסים. ריח קפה טרי נישא באוויר, מתמזג עם ניחוח קל של לחם טרי מהמאפייה הסמוכה.

ילדים צוחקים מתרוצצים בין הספסלים, מנצלים את זמנם הפנוי לפני הנסיעה. קבוצת תיירים מתגודדת סביב מפה, מנסים לפענח את נתיבי העיר העתיקה. זוג קשישים יושבים יד ביד, חולקים זיכרונות מימים עברו.

תחנת רכבת ירושלים היא יותר מסתם תחנת רכבת. היא נקודת מפגש, מקום של התחלות חדשות וסיפורים ישנים. היא שער לעיר הקודש, מזמינה אותך לחוות את קסמה הייחודי ואת ההיסטוריה העשירה שלה.

ככל שהשמש שוקעת, צבעים חמים צובעים את השמיים, והתחנה מקבלת גוון נוסטלגי. אורות הרכבות המנצנצים מרחוק הופכים לכוכבים ראשונים, והאוויר מתמלא בציפייה לקראת הלילה.

תחנת רכבת ירושלים היא לא רק תחנת מעבר, אלא מקום של מפגש, זיכרונות וחלומות. היא חלק בלתי נפרד מהעיר, וסמלה של תקווה לעתיד.

ואו, נראה לי שהסופרים צריכים להתחיל לחפש אפיק אחר לפרנסה

מתן מאור

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
שב בתנוחה נוחה
קח נשימה עמוקה
והוצא את האויר בנשיפה איטית וארוכה
חוש בגל של שלווה היורד מקדקדך עד אצבעות רגליך
קח נשימה נוספת, ובנשיפה תן לעפעפיך להעצם.
הפנה את תשומת הלב פנימה
התנתק לרגע מהעולם שבחוץ
מהקולות, הריחות, האנשים. מהמטלות, מהאכזבות והתקוות.
ותכנס אל תוך תוכך
תהיה רגע במקום הזה שנקרא אני.
תשהה בו מעט בשקט
בשקט
ואז...
תוכל במהירות הברק,
להגיע לאן שרק תרצה
עכשיו אני מבין מה פשר שם הניק שלך.

יאן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
הgpt הוא לא נביא אלא "מערבב".
אם לא יהיה ברשת שום תמונה בחור ישיבה בנחל עמוד (חולצה של אחים לנשק, כובע של ניצחון מוחלט ונעלי פאקו מישל) הוא לא יידע איך לעשות.
אותו דבר בחומר כתוב, הוא גולש מעדנות בפרוג, מתעלק על קטע טוב של עבר ממושך או יש עתיד ומציג לך את זה בנונשלטיך שאומרים את זה.

אוראל סולטן

משתמש סופר מקצוען
כתיבה ספרותית
אני בד"כ משתמש בג'מיני, כותבים לו פשוט מה אתה רוצה (כמה שיותר פרוט יעשה את העבודה יותר טוב. לדוג': אינו דומה: "כתוב לי סיפור מותח על אדם רואה ובלתי נראה" ל: "כתוב סיפור מצמרר ומותח, עד כדי כך שהקורא יכסוס את אצבעותיו מרוב אימה על בן אדם שרואה ואינו נראה, סיים במשפט מצמרר ומותח".).

עריכה: עכשיו ראיתי את הקטע שעשית בבינה, באמת נחמד.

הווה פשוט

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
הgpt הוא לא נביא אלא "מערבב".
אם לא יהיה ברשת שום תמונה בחור ישיבה בנחל עמוד (חולצה של אחים לנשק, כובע של ניצחון מוחלט ונעלי פאקו מישל) הוא לא יידע איך לעשות.
אותו דבר בחומר כתוב, הוא גולש מעדנות בפרוג, מתעלק על קטע טוב של עבר ממושך או יש עתיד ומציג לך את זה בנונשלטיך שאומרים את זה.
יכול להיות שכל סופר הוא בסך הכל "מערבב" כמה חויות פנימיות וחיצוניות שלו.
הרמבם אומר בשמונה פרקים שאדם יכול לדמיין ספינה באויר (מטוס?), הואיל וראה פעם ספינה וראה פעם ציפור, והדמיון רק מדביק אותם יחד.
אבל משהו חדש לחלוטין, יש מאין, זה המוח לא יכול ליצור.

הווה פשוט

מהמשתמשים המובילים!
כתיבה ספרותית
אני בד"כ משתמש בג'מיני, כותבים לו פשוט מה אתה רוצה (כמה שיותר פרוט יעשה את העבודה יותר טוב. לדוג': אינו דומה: "כתוב לי סיפור מותח על אדם רואה ובלתי נראה" ל: "כתוב סיפור מצמרר ומותח, עד כדי כך שהקורא יכסוס את אצבעותיו מרוב אימה על בן אדם שרואה ואינו נראה, סיים במשפט מצמרר ומותח".).

עריכה: עכשיו ראיתי את הקטע שעשית בבינה, באמת נחמד.
@הדוויג הסביר פעם, איפשהו, למה הבינה לא יכולה לתת תחליף לסופרים.
לא זוכר את הטיעונים שלו

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קה

א הוֹדוּ לַיי קִרְאוּ בִּשְׁמוֹ הוֹדִיעוּ בָעַמִּים עֲלִילוֹתָיו:ב שִׁירוּ לוֹ זַמְּרוּ לוֹ שִׂיחוּ בְּכָל נִפְלְאוֹתָיו:ג הִתְהַלְלוּ בְּשֵׁם קָדְשׁוֹ יִשְׂמַח לֵב מְבַקְשֵׁי יי:ד דִּרְשׁוּ יי וְעֻזּוֹ בַּקְּשׁוּ פָנָיו תָּמִיד:ה זִכְרוּ נִפְלְאוֹתָיו אֲשֶׁר עָשָׂה מֹפְתָיו וּמִשְׁפְּטֵי פִיו:ו זֶרַע אַבְרָהָם עַבְדּוֹ בְּנֵי יַעֲקֹב בְּחִירָיו:ז הוּא יי אֱלֹהֵינוּ בְּכָל הָאָרֶץ מִשְׁפָּטָיו:ח זָכַר לְעוֹלָם בְּרִיתוֹ דָּבָר צִוָּה לְאֶלֶף דּוֹר:ט אֲשֶׁר כָּרַת אֶת אַבְרָהָם וּשְׁבוּעָתוֹ לְיִשְׂחָק:י וַיַּעֲמִידֶהָ לְיַעֲקֹב לְחֹק לְיִשְׂרָאֵל בְּרִית עוֹלָם:יא לֵאמֹר לְךָ אֶתֵּן אֶת אֶרֶץ כְּנָעַן חֶבֶל נַחֲלַתְכֶם:יב בִּהְיוֹתָם מְתֵי מִסְפָּר כִּמְעַט וְגָרִים בָּהּ:יג וַיִּתְהַלְּכוּ מִגּוֹי אֶל גּוֹי מִמַּמְלָכָה אֶל עַם אַחֵר:יד לֹא הִנִּיחַ אָדָם לְעָשְׁקָם וַיּוֹכַח עֲלֵיהֶם מְלָכִים:טו אַל תִּגְּעוּ בִמְשִׁיחָי וְלִנְבִיאַי אַל תָּרֵעוּ:טז וַיִּקְרָא רָעָב עַל הָאָרֶץ כָּל מַטֵּה לֶחֶם שָׁבָר:יז שָׁלַח לִפְנֵיהֶם אִישׁ לְעֶבֶד נִמְכַּר יוֹסֵף:יח עִנּוּ בַכֶּבֶל (רגליו) רַגְלוֹ בַּרְזֶל בָּאָה נַפְשׁוֹ:יט עַד עֵת בֹּא דְבָרוֹ אִמְרַת יי צְרָפָתְהוּ:כ שָׁלַח מֶלֶךְ וַיַּתִּירֵהוּ מֹשֵׁל עַמִּים וַיְפַתְּחֵהוּ:כא שָׂמוֹ אָדוֹן לְבֵיתוֹ וּמֹשֵׁל בְּכָל קִנְיָנוֹ:כב לֶאְסֹר שָׂרָיו בְּנַפְשׁוֹ וּזְקֵנָיו יְחַכֵּם:כג וַיָּבֹא יִשְׂרָאֵל מִצְרָיִם וְיַעֲקֹב גָּר בְּאֶרֶץ חָם:כד וַיֶּפֶר אֶת עַמּוֹ מְאֹד וַיַּעֲצִמֵהוּ מִצָּרָיו:כה הָפַךְ לִבָּם לִשְׂנֹא עַמּוֹ לְהִתְנַכֵּל בַּעֲבָדָיו:כו שָׁלַח מֹשֶׁה עַבְדּוֹ אַהֲרֹן אֲשֶׁר בָּחַר בּוֹ:כז שָׂמוּ בָם דִּבְרֵי אֹתוֹתָיו וּמֹפְתִים בְּאֶרֶץ חָם:כח שָׁלַח חֹשֶׁךְ וַיַּחְשִׁךְ וְלֹא מָרוּ אֶת (דבריו) דְּבָרוֹ:כט הָפַךְ אֶת מֵימֵיהֶם לְדָם וַיָּמֶת אֶת דְּגָתָם:ל שָׁרַץ אַרְצָם צְפַרְדְּעִים בְּחַדְרֵי מַלְכֵיהֶם:לא אָמַר וַיָּבֹא עָרֹב כִּנִּים בְּכָל גְּבוּלָם:לב נָתַן גִּשְׁמֵיהֶם בָּרָד אֵשׁ לֶהָבוֹת בְּאַרְצָם:לג וַיַּךְ גַּפְנָם וּתְאֵנָתָם וַיְשַׁבֵּר עֵץ גְּבוּלָם:לד אָמַר וַיָּבֹא אַרְבֶּה וְיֶלֶק וְאֵין מִסְפָּר:לה וַיֹּאכַל כָּל עֵשֶׂב בְּאַרְצָם וַיֹּאכַל פְּרִי אַדְמָתָם:לו וַיַּךְ כָּל בְּכוֹר בְּאַרְצָם רֵאשִׁית לְכָל אוֹנָם:לז וַיּוֹצִיאֵם בְּכֶסֶף וְזָהָב וְאֵין בִּשְׁבָטָיו כּוֹשֵׁל:לח שָׂמַח מִצְרַיִם בְּצֵאתָם כִּי נָפַל פַּחְדָּם עֲלֵיהֶם:לט פָּרַשׂ עָנָן לְמָסָךְ וְאֵשׁ לְהָאִיר לָיְלָה:מ שָׁאַל וַיָּבֵא שְׂלָו וְלֶחֶם שָׁמַיִם יַשְׂבִּיעֵם:מא פָּתַח צוּר וַיָּזוּבוּ מָיִם הָלְכוּ בַּצִּיּוֹת נָהָר:מב כִּי זָכַר אֶת דְּבַר קָדְשׁוֹ אֶת אַבְרָהָם עַבְדּוֹ:מג וַיּוֹצִא עַמּוֹ בְשָׂשׂוֹן בְּרִנָּה אֶת בְּחִירָיו:מד וַיִּתֵּן לָהֶם אַרְצוֹת גּוֹיִם וַעֲמַל לְאֻמִּים יִירָשׁוּ:מה בַּעֲבוּר יִשְׁמְרוּ חֻקָּיו וְתוֹרֹתָיו יִנְצֹרוּ הַלְלוּיָהּ:
נקרא  4  פעמים

אתגר AI

רגעים מכריעים בחיים • אתגר 116

לוח מודעות

למעלה