איך אתם צולחים את הכתיבה?

מלבב

משתמש צעיר
החלטתם לכתוב על דבר שלא מן השגרה - באופן מיוחד, מה אתם עושים לשם כך היינו במה אתם נעזרים בדרך כלל?

1. שומעים מוזיקה.
2. מסתכלים על דברים מרגיעים.
3. משתדלים לפתוח את הדמיון בראש ולהיכנס להשראה.
3. כותבים איך שיוצא לכם (לא מתעמקים הרבה).
4. מתפללים.
5. משכתבים הרבה 'את הדמיון'.
6. מתחילים מהקל אל הכבד. וכו' וכו'.

מלבב

משתמש צעיר
כתבתי סתם הצעות לעורר את הדמיון, רק שהנקודה העיקרית היא איך אתם צולחים אותה 'באיכות'?

יואל ארלנגר - קקטוס

אוהב קצת מהכל
מנהל
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
צילום מקצועי
עריכה והפקת סרטים
מבחינתי השאלה מתחלקת לשני חלקים:
1. מה יגרום לי לשבת ולכתוב
2. מה יגרום לי להפסיק..

מלבב

משתמש צעיר
לגבי 1. אפשר לשבת ולכתוב אבל עדיין לא להגיע אל הנירצה.

שעת סיפור

משתמש פעיל
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
הפקות ואירועים
עיצוב ואדריכלות פנים
נכתב ע"י מלבב;1360477:
כתבתי סתם הצעות לעורר את הדמיון, רק שהנקודה העיקרית היא איך אתם צולחים אותה 'באיכות'?

אני בד"כ מתחילה בכתיבת רצף, כל מה שעולה לי בראש בעניין הנבחר, שולפת ומקלידה, מעט מאוד מתקנת, כמעט לא חוזרת אחורה ללטש.
אחר כך אני מתיישבת על העיבוד. וזו עבודה בפני עצמה.
אני בוחנת את החומר לפי פרמטרים מקצועיים שרובם כבר טבועים לי בדי אנ אי, מבנה, איכות החלקים, מבנה המשפטים, גורמים מעוררי עניין ועוד. בוחנת את גוף הכתיבה ומילים שנבחרו, מתקנת כמובן שגיאות כתיב, מעבירה חלקים קדימה ואחורה, מאריכה ומקצרת, משנה ומחליפה.

שמתם לב לכמות השורות שתיארה את העיבוד ביחס לשורות על עצם הכתיבה?
הרבה פעמים זה היחס בין עצם הכתיבה לתהליך העיבוד.
לאחרונה כתבתי סיפור בשעתיים ועיבדתי בארבע, קורה בהחלט. היה שווה כל רגע.
העיבוד הוא תהליך מייגע ומעורר סיפוק רב.
חומר הגלם מקבל צורה ואיכות חדשה. מתוצר של השראה בסיסית הוא הופך למשהו מקצועי.

כמובן שאני נעזרת בכל כלי אפשרי, שתיה, מוזיקה אהובה, פעילות ממריצה לפני או כהפוגה, תהילים יסוד מלכות, הצצות לשרשורים חשובים, ועוד כמה לפי העניין. הכל טוב ויפה עד שאני נכנסת להשראה אמיתית ואז כמובן אני כותבת מתוך החוויה.

עוד דרך שמסייעת לי בכתיבה כשאין השראה, היא שימוש במבנה, לדוג' מבנה עלילה או כתבה. ואז אני מנסה להכניס את החומר שכבר יש לי לתוך הפרמטרים הנדרשים, ומשם קל יותר ליצור קישורים בין חלק לחלק.

מלפפון

משתמש סופר מקצוען
קודם כל, אני קוראת חומר בנושא, שומעת מאנשים שחוו, משתדלת לא להתחיל מאפס.
אח"כ מתחילים לכתוב. אני מכריחה את עצמי לא לקום מהמחשב עד שאני לא מסיימת. ברגע שסיימתי אני עוברת הגהה לשונית ושולחת לעיתון. אם אחכה עם זה, הכל יימשך וימרח.

רִפְקִי.

משתמש סופר מקצוען
נכתב ע"י קקטוס;1360478:
מבחינתי השאלה מתחלקת לשני חלקים:
1. מה יגרום לי לשבת ולכתוב
2. מה יגרום לי להפסיק..

תשובה מדהימה, שפתרה לי הרבה אי הבנות בנוגע לעצמי...

אסתיג

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
אני נותנת לרעיון להתבשל היטב במוחי , לא לפני שאני רושמת כל פרט ובדל רעיון שעולה לי בראש המתקשר לנושא הרצוי , יש לי פתקים בכל מקום זמין ובהם אני רושמת הגיגים, פרטים, ברגע שיש לי השראה (אפילו באמצע הלילה, אמצע שינה... , הדחת כלים, כביסה, אמבטיות וכו'), עוצרת הכל ורושמת וחוזר ... בסופו של דבר אני מרכיבה את הפאזל מכל החלקים , יש לי כבר בסיס ואני "רק" צריכה לבנות בנין עליו שיעמוד על תילו היטב.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיג

א הַלְלוּיָהּ הַלְלוּ עַבְדֵי יי הַלְלוּ אֶת שֵׁם יי:ב יְהִי שֵׁם יי מְבֹרָךְ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:ג מִמִּזְרַח שֶׁמֶשׁ עַד מְבוֹאוֹ מְהֻלָּל שֵׁם יי:ד רָם עַל כָּל גּוֹיִם יי עַל הַשָּׁמַיִם כְּבוֹדוֹ:ה מִי כַּיהוָה אֱלֹהֵינוּ הַמַּגְבִּיהִי לָשָׁבֶת:ו הַמַּשְׁפִּילִי לִרְאוֹת בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ:ז מְקִימִי מֵעָפָר דָּל מֵאַשְׁפֹּת יָרִים אֶבְיוֹן:ח לְהוֹשִׁיבִי עִם נְדִיבִים עִם נְדִיבֵי עַמּוֹ:ט מוֹשִׁיבִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת אֵם הַבָּנִים שְׂמֵחָה הַלְלוּיָהּ:
נקרא  8  פעמים

לוח מודעות

למעלה