איזה סוג חופש???

imagine

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
איך נכון לומר, או יותר נכון לכתוב במודעה: "החופש הגדול" או ה"החופשה הגדולה" או..???
כאשר כוונתי היא לחודשיים בהם גם התלמידים וגם ההורים יוצאים מדעתם....:p

imagine

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
דחוף! מישהו שיענה לי בבקשה... חבל שלא הקשבתי יותר למורה ללשון ודקדוק...

:confused:אולי בעצם אתם לא מכירים את המילה הזו בכלל:confused:
אז תשאלו את השכנים ותחזרו אלי עם תשובה, טוב?
יופי , תודה וחופש/חופשה נעימה!:)

hillel

משתמש רשום
במילון 'מורפיקס' קיים רק החופש הגדול. על 'החופשה הגדולה' לא שמעו שם עדיין

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
לשון תקנית - "החופשה הגדולה". לשון הדיבור של המון העם - "החופש הגדול". אם את פונה למורות ולמנהלות וכיו"ב כתבי, כמובן, "החופשה הגדולה", אבל לענ"ד ל"עולם" מדבר יותר "החופש הגדול". (בעצם, לא ערכתי סקר, זו רק תחושתי האישית. אפילו בביתי אומרים "החופש הגדול"...)

imagine

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
:)יופי, עכשיו אני כבר רגועה לגמרי.... אם גם אצלך אומרים כך... מה יגידו אזובי הקיר??? ;)(אם מישהו בכל אופן ירים טלפון למס' המופיע במודעה ויקים מחאה על בזיון השפה העברית אז הוא יזכה לשמוע את ההודעה הבאה:"אפילו אפכא מסתברא אומרים ככה... אז מה את/ה רוצה ממני, תן לי חופש!!!:D" ותודה לבני ביתך... תמשיכו ככה!!!
ולמסקנה, אפשר להשאיר את "החופש הגדול" על כנו, שהרי המודעה אכן מיועדת להמון העם המשתמשים בכל משלבי הדיבור.
תודה רבה מאד, עכשיו אפשר ללכת לישון ולחלום על חופשות גדולות ומענות... לילה טוב!

(וסליחה כל ההתלהבות מהאישור, פשוט שחררתי את כל התסכולים מההערות על לשוני הבלתי מהוקצעת, ועל המספר 4 שהתנוסס בתעודתי לתפארה תחת הקטגוריה :תחביר ודקדוק....:mad: ניחא, עם זה כבר השלמתי... אבל להחטיא את הרבים בכך, זה כבר לא יכולתי לקחת על אחריותי...:()

imagine

משתמש סופר מקצוען
עיצוב גרפי
לא בטוח...
יכול להיות שאת היד................................................ (זה כדי לחסוך בהוצאות...:p וזה המעשר...

געוואלדיג

משתמש צעיר
עימוד ספרים
אם הרשות נתונה להבחין על פי תחושה אישית כדרך שעשה איפכא (מסתברא) הייתי מבחין בהבדל אחר: חופש מתאים לחופש שאינו מוענק. לכן מתאים לומר החופש הגדול, כי זה חופש שאינו מוענק, אלא נורמה קבועה.
ואילו ב"חופשה" מתאים להגדיר כזו הניתנת במקום העבודה. מין מתנה, הענק תעניק לו... ואסמכית אקרא: "חופשה לא ניתן לה"...

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
נכתב ע"י 3012;599953:
:)יופי, עכשיו אני כבר רגועה לגמרי.... אם גם אצלך אומרים כך... מה יגידו אזובי הקיר??? ;)(אם מישהו בכל אופן ירים טלפון למס' המופיע במודעה ויקים מחאה על בזיון השפה העברית אז הוא יזכה לשמוע את ההודעה הבאה:"אפילו אפכא מסתברא אומרים ככה... אז מה את/ה רוצה ממני, תן לי חופש!!!:D" ותודה לבני ביתך... תמשיכו ככה!!!
ולמסקנה, אפשר להשאיר את "החופש הגדול" על כנו, שהרי המודעה אכן מיועדת להמון העם המשתמשים בכל משלבי הדיבור.
תודה רבה מאד, עכשיו אפשר ללכת לישון ולחלום על חופשות גדולות ומענות... לילה טוב!

(וסליחה כל ההתלהבות מהאישור, פשוט שחררתי את כל התסכולים מההערות על לשוני הבלתי מהוקצעת, ועל המספר 4 שהתנוסס בתעודתי לתפארה תחת הקטגוריה :תחביר ודקדוק....:mad: ניחא, עם זה כבר השלמתי... אבל להחטיא את הרבים בכך, זה כבר לא יכולתי לקחת על אחריותי...:()
העצה שלי היתה יותר שיווקית מאשר דקדוקית, מאחר שיש לפנות לכל קהל יעד בשפה שלו כדי שהמודעה אכן תדבר אליו. (זה יהיה נואל לפנות ל"עמך" בשפה מרוממת של ד' זריצקי, לדוגמא.)אי לכך, אין מקום לצהלות השמחה שלך בנוגע לכשרון הדקדוקי שיש או שאין לך.;)

chayasl

משתמש סופר מקצוען
חופש זה לזמן ארוך, וחופשה היא קצרה.
לכן, חופשת פסח וחופש הגדול, ויהיו שיאמרו שגם לחופש הגדול ניתן לקרוא חופשה...

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
לפני שנות דור ודור (כלומר, יותר מארבעים שנה) הבחינו בין "חופש" = חרות, דרור, לבין "חופשה"= פגרה ותקעו לתלמידים/ות בראש שיש לומר "החופשה הגדולה", ומי שאומר "החופש הגדול" אינו אלא טועה, רחמנא לשיזבן...;) חזרתי ובדקתי עכשיו ומצאתי במילון "אבן שושן" כי הן 'חופש' והן 'חופשה' משמשים לשני המובנים (כפי שהביא גם ר' געוואלדיג), ואדרבא, הוא מציין את הביטוי "החופש הגדול" ("כינוי בפי תלמידי בתי הספר לימי הפגרה מלימודי בתי הספר בעונת הקיץ") ואינו מציין כלל ביטוי "החופשה הגדולה". חיפשתי גם באתר של האקדמיה ללשון העברית ולא התקבלו כל תוצאות לגבי ערכים אלו. ("אין החלטת אקדמיה")
ובכן - צפירת הרגעה: "החופש הגדול" זה בסדר גמור.

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
נכתב ע"י chayasl;601983:
חופש זה לזמן ארוך, וחופשה היא קצרה.
לכן, חופשת פסח וחופש הגדול, ויהיו שיאמרו שגם לחופש הגדול ניתן לקרוא חופשה...

"חופשת לידה" תוכיח, שהיא החופשה הארוכה ביותר ואינה נקראת חופש.
לכן נ"ל כדעת האומר שחופשה אינה קביעא וקיימא, ואינה ממצוות עשה שהזמן גרמא, אלא תלויה בגברא ובממצב מיוחד שלאורו התקבלה החופשה.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיב

א הַלְלוּיָהּ אַשְׁרֵי אִישׁ יָרֵא אֶת יי בְּמִצְוֹתָיו חָפֵץ מְאֹד:ב גִּבּוֹר בָּאָרֶץ יִהְיֶה זַרְעוֹ דּוֹר יְשָׁרִים יְבֹרָךְ:ג הוֹן וָעֹשֶׁר בְּבֵיתוֹ וְצִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד:ד זָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹר לַיְשָׁרִים חַנּוּן וְרַחוּם וְצַדִּיק:ה טוֹב אִישׁ חוֹנֵן וּמַלְוֶה יְכַלְכֵּל דְּבָרָיו בְּמִשְׁפָּט:ו כִּי לְעוֹלָם לֹא יִמּוֹט לְזֵכֶר עוֹלָם יִהְיֶה צַדִּיק:ז מִשְּׁמוּעָה רָעָה לֹא יִירָא נָכוֹן לִבּוֹ בָּטֻחַ בַּיהוָה:ח סָמוּךְ לִבּוֹ לֹא יִירָא עַד אֲשֶׁר יִרְאֶה בְצָרָיו:ט פִּזַּר נָתַן לָאֶבְיוֹנִים צִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד קַרְנוֹ תָּרוּם בְּכָבוֹד:י רָשָׁע יִרְאֶה וְכָעָס שִׁנָּיו יַחֲרֹק וְנָמָס תַּאֲוַת רְשָׁעִים תֹּאבֵד:
נקרא  12  פעמים

אתגר AI

דף חדש • אתגר 121

לוח מודעות

למעלה