איום מרומז וטור משומש

אברוּמי

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
היות וקיבלתי איום מרומז מצד גבאי השטיבל על חוסר השתתפותי בפורום.
וכדי למנוע מעצמי את הפנס בעין ואת השלכתי לערפל -
אדביק פה טור סאטירה שכתבתי לאחרונה בס"ד ופורסם בעיתון 'בקהילה':

ידוע לכל בר־בי־שברולט, כי הגבר הממוצע מתייחס אל רכבו כאל גוף חי עם נשמה. ועל כן באתי לכתוב מילות קינה ונהי על רכבי הזכור לטוב, כקונן איש על רעהו הטוב.

יום הבאתו אלינו הביתה היה יום חג. רחצתיו במים ובבורית וסכתיו בשמן ובווקס. מבחוץ הוא נראה נוצץ כיאה לרכב שתפקידו לעורר את קנאת השכן עם הסובארו החבוטה. מבפנים התמונה היתה קצת שונה, כיאה לגוברין חשובין הנמנעין מלנקוף אצבעין מיותרין. את האוטו החניתי בכל מקום שראה לנכון, ופקחי החניה עיטרוהו בדו"חות לרוב. הזמן חלף בנעימים, ושלוש שנים של חווית ליסינג עמדו להסתיים.

במשך כל תקופת שהותו אצלי טיפחתי אותו במסירות. מנקה, מכבד ומרבץ את מושביו. כשהתעורר בי דחף אסתטי נדיר להביאו לניקוי לקראת מכירתו הקרובה, אמר לי עיסאם מהשטיפה: "אין! אני חייב לומר לך שִזוֹ בַּעַם ראשונה שִׁאַנִי רואה אוטו ככה מלא עם בְּסוֹלֶת כִּמוֹ שִלְךָ". "אייווה־עלק" הסכמתי והסמקתי. "מה קורה בֹּה אִצְלֶךָ בָּאוֹטוּ. זִי נִראָה כִּמוֹ יַעַנִי בַּח אַֹשְבָּה" החמיא עיסאם. התחבקנו ובכינו. אני – מהתרגשות, ועיסאם – בגלל הנקיון הכפול שהוא יעשה במחיר רגיל. "בַּבַּעַם הבאה" אמר במבטאו הישמעאלי "תפתח את החלונות השחורים לפני שאתה שואל מִחִיר לִנִקַיוּן בְּנִימִי.

בחור עם לב, עיסאם. לא סתם הגזים במחמאותיו. אכן, רצפת הרכב היתה מרובדת בשכבות אקולוגיות של טישו, אריזות במבה, עטיפת פסק זמן, אתרוג מיובש מהושענא רבא, ערבה חבוטה בלמינציה, צינור ארבעה צול מטמבור, דבק שלוש שניות, שקית של טליתניא, מטריה חסרת חוט שדרה, סוללה של סלולרי, מטען לטלפון נייד, סוודר של ילד אסופי, שקית בסלי, דובי פרוותי קטוע יד, בובת פלסטיק נטולת גפיים, משאף לאף, כדורי אופטלגין, גז מדמיע, גז חרדל, לחמניה עם חרדל, טופס רישום לחיידר, קופסת ריטלין, תיק אוכל עם סנדוויץ מעופש, קופסת מרלבורו.

מתוך תא הכפפות פינה עיסאם מסטיקים בטעם בזוקה, עלון השעה התשיעית של קופת העיר, ברכת החמה של וקסברגר, גרעינים שחורים, לבנים, אבטיח, מנצ'ס, פיסטוק, שום מפדיון הבן של ילד שחוגג כמעט חלאק'ה, כדורים נגד שיעול, טבק הרחה, חוברת של ברסלב, טופס הו"ק של אור הרשב"י, התרעה ממס הכנסה, טופס הנחה מארנונה, טופס התקשרות לפינוי פסולת בנין, טופס פינוי מפגע שכונתי, טופס ארבע, טופס שבע עשרה, טופס שחרור מהצבא, טופס מעצר, טופס שחרור ממעצר, תעודת עיתונאי, תעודת חוגר, שלייקעס, חוברת הדרכה להכנת טיל אר־פי־ג'י, דו"ח חניה, שקית ביגלה מאז ספירת העומר, בקבוק יין לקידוש, דו"ח נהיגה אחרי הבדלה, מגבונים לחים שהתייבשו, ומגבונים יבשים שנתלחלחו. רק זוג כפפות נעדר מתא הכפפות.

שקעתי בהתרפקות נוסטלגית על החפצים שנחשפו לאור השמש אחרי שנים ששכחתי מקיומם, ואז שמתי לב שהערבי נעלם. "עיסאם" צעקתי. "אני בֹּה" ענה כשהוא נחלץ מתא המטען שהיה נראה כמו מחסן ציוד של פיקוד העורף: ג'ק לרכב, ברגים, אומים, כבלים להתנעה, משולש אזהרה, משולש פיצה, משולש ברמודה, תבנית ביצים, פצצות סירחון, גלגל רזרבי, גלגל ים עם פנצ'ר, סירת הצלה, שישיית קולה, בקבוק בירה, מים מינרלים, מים חיים, מים מתים, מים ללא הכרה, מים כבדים להכנת פצצת מימן, שקית של יש חסד, עגלת קניות של יש חסד, קטשופ, סגווי, הוברבורד, שטריימקיל, חוברת מכירה סינית, קפה טורקי, שטיח פרסי, נסיך סעודי, חבית נפט, ערכת החייאה, אלונקה של זק"א, את חפירה. תמרור זכות קדימה להולכי רגל, טופס העברת בעלות לרכב. עץ ריח, מפיץ ריח, מפזר ריח, מפזר חום תקול ומפזר הפגנות משטרתי. שמונה שעות בלבד לקח לו לעיסאם לסיים את העבודה הערבית ואת מבצע פינוי־עינוי. בהפרוזע תמונה פנימית.jpg

בשלב זה הודבקה מודעה על השמשה האחורית של השבי, מכריזה על 'רכב שמור מרופא מרדים' ותוך יומיים נמצא הקונה המאושר. האוטו עבר ידים ותחושות ריקנות וחסר עצום מלאו את ישותי. נעמת לי מאוד רכבי היקר, נשאתי אותך על כתפי משך שלוש שנים כאשר ישא האומן את היונק. ועוד איזה יונק. ליטר דלק לששה קילומטרים. אך כל דבר, קשה ככל שיהיה, ניתן לראות גם במבט אופטימי: שבוע אחרי העברת הבעלות בישרו לי הבעלים החדשים שהמצבר הלך, המנוע מת מוות מוחי, הקרבורטור התאדה, רפידות הברקסים התנוונו, ולבסוף גם קריסת המערכות הפכה לבלתי נמנעת – עת נמסר לשעה קלה לאחריותו של בחור צעיר ונלהב שהוביל אותו בדהרה ובידיים אמונות לתוך עץ רחב גזע, וחיי האוטו הקצרים נסתיימו בטוטאלוס. יהי זכרו גרוּט.

לתגובות, הערות, והמלצות על קקמייקות יד שמינית: <לא ניתן לפרסם מיילים באופן פומבי>

NaamaM

משתמש פעיל
אציין, שאיני מתחבר כל כך לז'אנר.
אציין מיד בשורה הבאה, שלטעמי במסגרת הז'אנר שלך הכתיבה נפלאה. אהבתי את הרשימות המפורטות והארוכות והבלתי משעממות. הרבה עושים את זה. אתה עושה את זה טוב. המעברים לפי הקשר שולי (כמו משולש אזהרה וכו') חמודים ומעוררים חיוך ויותר מזה. שאפו.

אברוּמי

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
אציין, שאיני מתחבר כל כך לז'אנר.

תודה.
האם אינך מתחבר לז'אנר הסאטירה ככלל,
או דווקא לסגנון ההומור המסויים הזה שכולו בנוי על איזכורי חפצים בעלי קשר קלוש?

תפנית בעלילה

משתמש סופר מקצוען
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
קראתי את זה ב-JDN והתמוגגתי וזה גרם לי לחפש שם טורים נוספים שלכם. היה כיף לקרוא!

NaamaM

משתמש פעיל
אנא סלח לי.
איני מתחבר לסוג הסאטירה בטורי העיתונים, התחושה שלי בדרך כלל היא שמנסים לסטור לך בכח בגלוי ובסטר. איני אוהב שכופים אותי לצחוק עד שאומר רוצה אני, גם אם בסוף נפלט מפי צחוק של רוצה אני.
אני מבין את המגבלה שנמצאת במסגרת של טור אחד, בלי יותר מדי מקום להתפתחות ועלילה, אבל כאן ממש נמצא לטעמי הטעם הפגום. אני אישית, יותר מתחבר לסאטירה עדינה ומתוחכמת שבאה בתוך עלילה בנויה.
אבל אל תתייחס יותר מדי למה שכתבתי, כי שוב כאמור, את מה שאתה מנסה לעשות אתה עושה לטעמי ממש מצוין.
ושוב אנא סלח לי.

מרים ישראלי

משתמש מקצוען
עריכה והפקת סרטים
טור מצוין!!!
לא קל להצחיק אנשים בדור הזה שכולו ציניות וביקורתיות
ועמדת במשימה בכבוד!!

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
התוכל להיות יותר ספציפי, איזו פסקה/שורה/מילה היא הבעייתית?

אהיה ספציפי יותר.
אהבתי את הטורים שלך עד כה, ועד בכלל.
אבל כולם היו לפחות עם איזה סיפורון קל. כאן, הוקדשו 75 אחוז מהיריעה לרשימות חפצים, שהמכנה המשותף הוא קלישות הקשר ביניהם, וכל המרבה בקלישות-קלישאות-שלוקות הרי זה משובח.
אין פה התחלה, אין פה סוף, יש פה גבב מילים, מושלם, אבל זה מה יש.

כשאני קורא טור של על ווליום בחתונות לדוגמא, יצאתי עם משהו. אמנם סאטירי, הומוריסטי, אבל משהו. יצאתי עם תובנה על זמרי חתונות ושירי צווחה, בעד, נגד, לא משנה - משהו.
כאן, כלום, אפס, ריק, טוטאל.

השתמשת עם סאטירה כדי לחדד איזה מסר, התלוצצת ממשהו וחידדת לנו על הדרך כמה תובנות נעימו.
אז מה בעצם קראתי היום אצל אברומי?
כלום!

לא שזה לא טוב, זה טוב, טוב מאד אפילו. אבל חוץ מהטוב הזה - אין פה כלום.

עדיאל

משתמש מקצוען
כתיבה ספרותית
יפה.
תודה, עדיאל, על הרחבת ההערה וחידודה.

ואגב. את הטור הזה כתבתי בהשראה שקיבלתי בעקבות פיליטון של קישון
שהובא בפרוג ע"י הניק/ה שיילה, וצחקתי למקראו עד כאב בטן.

שם זה אחרת.
הספר כולו 'סיפור משפחתי' בנוי כך, זה טורים על תסכולים בגידול ילדים וכאלה, כך שהפיליטון הזה משתלב שם יופי.

Natan Galant

כתיבה שדגה לך לקוחות, ובכמויות!
מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
היות וקיבלתי איום מרומז מצד גבאי השטיבל על חוסר השתתפותי בפורום.
וכדי למנוע מעצמי את הפנס בעין ואת השלכתי לערפל -
אדביק פה טור סאטירה שכתבתי לאחרונה בס"ד ופורסם בעיתון 'בקהילה':

ידוע לכל בר־בי־שברולט, כי הגבר הממוצע מתייחס אל רכבו כאל גוף חי עם נשמה. ועל כן באתי לכתוב מילות קינה ונהי על רכבי הזכור לטוב, כקונן איש על רעהו הטוב.

יום הבאתו אלינו הביתה היה יום חג. רחצתיו במים ובבורית וסכתיו בשמן ובווקס. מבחוץ הוא נראה נוצץ כיאה לרכב שתפקידו לעורר את קנאת השכן עם הסובארו החבוטה. מבפנים התמונה היתה קצת שונה, כיאה לגוברין חשובין הנמנעין מלנקוף אצבעין מיותרין. את האוטו החניתי בכל מקום שראה לנכון, ופקחי החניה עיטרוהו בדו"חות לרוב. הזמן חלף בנעימים, ושלוש שנים של חווית ליסינג עמדו להסתיים.

במשך כל תקופת שהותו אצלי טיפחתי אותו במסירות. מנקה, מכבד ומרבץ את מושביו. כשהתעורר בי דחף אסתטי נדיר להביאו לניקוי לקראת מכירתו הקרובה, אמר לי עיסאם מהשטיפה: "אין! אני חייב לומר לך שִזוֹ בַּעַם ראשונה שִׁאַנִי רואה אוטו ככה מלא עם בְּסוֹלֶת כִּמוֹ שִלְךָ". "אייווה־עלק" הסכמתי והסמקתי. "מה קורה בֹּה אִצְלֶךָ בָּאוֹטוּ. זִי נִראָה כִּמוֹ יַעַנִי בַּח אַֹשְבָּה" החמיא עיסאם. התחבקנו ובכינו. אני – מהתרגשות, ועיסאם – בגלל הנקיון הכפול שהוא יעשה במחיר רגיל. "בַּבַּעַם הבאה" אמר במבטאו הישמעאלי "תפתח את החלונות השחורים לפני שאתה שואל מִחִיר לִנִקַיוּן בְּנִימִי.

בחור עם לב, עיסאם. לא סתם הגזים במחמאותיו. אכן, רצפת הרכב היתה מרובדת בשכבות אקולוגיות של טישו, אריזות במבה, עטיפת פסק זמן, אתרוג מיובש מהושענא רבא, ערבה חבוטה בלמינציה, צינור ארבעה צול מטמבור, דבק שלוש שניות, שקית של טליתניא, מטריה חסרת חוט שדרה, סוללה של סלולרי, מטען לטלפון נייד, סוודר של ילד אסופי, שקית בסלי, דובי פרוותי קטוע יד, בובת פלסטיק נטולת גפיים, משאף לאף, כדורי אופטלגין, גז מדמיע, גז חרדל, לחמניה עם חרדל, טופס רישום לחיידר, קופסת ריטלין, תיק אוכל עם סנדוויץ מעופש, קופסת מרלבורו.

מתוך תא הכפפות פינה עיסאם מסטיקים בטעם בזוקה, עלון השעה התשיעית של קופת העיר, ברכת החמה של וקסברגר, גרעינים שחורים, לבנים, אבטיח, מנצ'ס, פיסטוק, שום מפדיון הבן של ילד שחוגג כמעט חלאק'ה, כדורים נגד שיעול, טבק הרחה, חוברת של ברסלב, טופס הו"ק של אור הרשב"י, התרעה ממס הכנסה, טופס הנחה מארנונה, טופס התקשרות לפינוי פסולת בנין, טופס פינוי מפגע שכונתי, טופס ארבע, טופס שבע עשרה, טופס שחרור מהצבא, טופס מעצר, טופס שחרור ממעצר, תעודת עיתונאי, תעודת חוגר, שלייקעס, חוברת הדרכה להכנת טיל אר־פי־ג'י, דו"ח חניה, שקית ביגלה מאז ספירת העומר, בקבוק יין לקידוש, דו"ח נהיגה אחרי הבדלה, מגבונים לחים שהתייבשו, ומגבונים יבשים שנתלחלחו. רק זוג כפפות נעדר מתא הכפפות.

שקעתי בהתרפקות נוסטלגית על החפצים שנחשפו לאור השמש אחרי שנים ששכחתי מקיומם, ואז שמתי לב שהערבי נעלם. "עיסאם" צעקתי. "אני בֹּה" ענה כשהוא נחלץ מתא המטען שהיה נראה כמו מחסן ציוד של פיקוד העורף: ג'ק לרכב, ברגים, אומים, כבלים להתנעה, משולש אזהרה, משולש פיצה, משולש ברמודה, תבנית ביצים, פצצות סירחון, גלגל רזרבי, גלגל ים עם פנצ'ר, סירת הצלה, שישיית קולה, בקבוק בירה, מים מינרלים, מים חיים, מים מתים, מים ללא הכרה, מים כבדים להכנת פצצת מימן, שקית של יש חסד, עגלת קניות של יש חסד, קטשופ, סגווי, הוברבורד, שטריימקיל, חוברת מכירה סינית, קפה טורקי, שטיח פרסי, נסיך סעודי, חבית נפט, ערכת החייאה, אלונקה של זק"א, את חפירה. תמרור זכות קדימה להולכי רגל, טופס העברת בעלות לרכב. עץ ריח, מפיץ ריח, מפזר ריח, מפזר חום תקול ומפזר הפגנות משטרתי. שמונה שעות בלבד לקח לו לעיסאם לסיים את העבודה הערבית ואת מבצע פינוי־עינוי.צפה בקובץ המצורף 311775

בשלב זה הודבקה מודעה על השמשה האחורית של השבי, מכריזה על 'רכב שמור מרופא מרדים' ותוך יומיים נמצא הקונה המאושר. האוטו עבר ידים ותחושות ריקנות וחסר עצום מלאו את ישותי. נעמת לי מאוד רכבי היקר, נשאתי אותך על כתפי משך שלוש שנים כאשר ישא האומן את היונק. ועוד איזה יונק. ליטר דלק לששה קילומטרים. אך כל דבר, קשה ככל שיהיה, ניתן לראות גם במבט אופטימי: שבוע אחרי העברת הבעלות בישרו לי הבעלים החדשים שהמצבר הלך, המנוע מת מוות מוחי, הקרבורטור התאדה, רפידות הברקסים התנוונו, ולבסוף גם קריסת המערכות הפכה לבלתי נמנעת – עת נמסר לשעה קלה לאחריותו של בחור צעיר ונלהב שהוביל אותו בדהרה ובידיים אמונות לתוך עץ רחב גזע, וחיי האוטו הקצרים נסתיימו בטוטאלוס. יהי זכרו גרוּט.

לתגובות, הערות, והמלצות על קקמייקות יד שמינית: <לא ניתן לפרסם מיילים באופן פומבי>
במקרה קראתי את הטור השבוע בעיתון מודפס.
כל הקריאה הדהד בראשי הג'ינגל הבא:
טוסטר משולשים, טוסטר משולשים, טוסטר מצולעים. ג'מבו, ממבו, בורג עקום, בורג ישר, מברג, מפתח שקעים, מפתח שוודי, מנעול תימני, לוכד ברקים, טוסטר משולשים, טוסטר משולשים, מרתפי האלקטורוניקה....

טור מענג במיוחד, ופורץ דרך. אהבתי מאוד מאוד את שרשראות המילים הלא נגמרות.
יישר כוחך!
עלה והצלח!!
אה, ותלך בדרכים ישרות. (כי אין כבר אוטו...)

אברוּמי

מהמשתמשים המובילים!
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
טור מענג במיוחד, ופורץ דרך. אהבתי מאוד מאוד את שרשראות המילים הלא נגמרות.
יישר כוחך!
עלה והצלח!!
אה, ותלך בדרכים ישרות. (כי אין כבר אוטו...)

תודה פנס, יישר כח. אמן.
ואני הולך רגל מבסוט ומאושר כבר שנה וחצי, אז - מכרתי את האוטו.
וגילוי נאות: לאוטו שלום. לא עץ, לא תאונה ולא גריטה.

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
תודה פנס, יישר כח. אמן.
ואני הולך רגל מבסוט ומאושר כבר שנה וחצי, אז - מכרתי את האוטו.
וגילוי נאות: לאוטו שלום. לא עץ, לא תאונה ולא גריטה.
אני איש של ריקשות

Natan Galant

מנוי פרימיום
עיצוב גרפי
כתיבה ספרותית
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
עיצוב ואדריכלות פנים
הייתי מקבל יותר את הכותרת ההפוכה: איום משומש [פנס, תסלח לי] וטור משומש [גירסת קאבר של קישון, לטענתך].
טור מצחיק ושנון. אין משעשע יותר מרשימת פריטים >>לא קשורים בעליל<<!!!
גדי ישראלי.
האיש כמעט היה למנהל עמית.
לברך מחיה המתים בשם ומלכות?

גרפולוג

משתמש מקצוען
פרסום וקופי
ברוך משיב אבידה!

@אברוּמי, אותך חיפשתי!

קראתי טורי סאטירה רבים, אולם מעט נגעו בייחודיות של הטור הזה.

אכן, ישנן קוראים המחפשים את העלילה והתובנה גם בטורים מסוג זה, כמו שציין @עדיאל .

אבל יש זן נוסף, המחפש בטורים אלו, את ההווי. להשתחרר ממחשבה וריכוז. לתת לסופר המשעשע להוביל את הקורא בין המילים של מתקני השעשועים. כשעשוע לשם שעשוע.

טור מרתק זה, רב בו השעשוע, כאשר אסוסיאציות בלתי צפויות לוכדות את מחשבת הקורא ומטלטלות אותו הנה והנה לפי קצב התבדרות רוחות המשובה והצחוק.

כאשר קראתי את הטור במהדורה המודפסת, נהנתי מאוד מהסגנון 'הקישוני' (שמיד צף לי בזכות @שיילה ), בגרסתו החדשה...

הדימויים היו שזורים בחכמה מרתקת, שגרמה לי להיות איש שיווק של הטור במשפחתי... (נכון, לא כולם התחברו, אבל אלה שהתחברו לא עזבו אותו עד שנגמרה להם הארטילריה של רעמי ונפצי הצחוק...)

החיוך שהעלת על פני יהודי, (אחד, בטוח!) שווה כל אות בטור.

ולראשונה, רציתי לשלוח לכותב כמה מילות תודה. אז שמתי את העיתון באוטו, ועד היום אני מחפש אותו... (מה לעשות, הוא עדיין לא למכירה...)

אז אעלה לך כאן, את המילים שהיו מונחות עבורך.

לכותב הטור הנפלא.
שלום רב.

תודה רבה, שמילאת את זמן הפנאי שחפצתי בשעשוע ללא מטרה.

שלא כתבת מסר מחנך ושיעור מוסר, שלא כתבת עלילה של מתח בקובץ זיפ בטור אחד, שלא כתבת טור עם המשך בשבוע הבא, שלא כתבת טור עם המשך משבוע שעבר, שלא כתבת טור מילה במילה מאפרים קישון, שלא כתבת טור לשיווק סמוי של קרקעות, כוכביות, אדמות ירח, סדנת ליקוי ירח, סדנת מסחר בבורסה, כורסה לסדנאות מסחר, מאה אלף במזומן, הגרלה על רכב, הגרלה על נהג, מתנת הצטרפות, הצטרפות במתנה, המתנה נעימה, נעימה לשינה רגועה, עוגה ללא גלוטן, וגלוטן ללא עוגה, עגלת תינוק, עגלת ילד, עגלת קניות, עגלת קניות עם ילד, משלוח לקניות, קניית קופאי, קופי מחמד, מוחמד האורז, אורז עם ירקות, וכל שאר הירקות...

פשוט תודה שלא כתבת!!!

נהנתי מאוד מכתיבתך המשובחת בהעדר מסריה, מוסריה, תובנותיה, ולקחיה.

תמשיך לכתוב לנו, כלום!

מקורא (מסר) סמוי.
:)

---------
בהצלחה רבה!

אלי

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיד

א בְּצֵאת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם בֵּית יַעֲקֹב מֵעַם לֹעֵז:ב הָיְתָה יְהוּדָה לְקָדְשׁוֹ יִשְׂרָאֵל מַמְשְׁלוֹתָיו:ג הַיָּם רָאָה וַיָּנֹס הַיַּרְדֵּן יִסֹּב לְאָחוֹר:ד הֶהָרִים רָקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ה מַה לְּךָ הַיָּם כִּי תָנוּס הַיַּרְדֵּן תִּסֹּב לְאָחוֹר:ו הֶהָרִים תִּרְקְדוּ כְאֵילִים גְּבָעוֹת כִּבְנֵי צֹאן:ז מִלִּפְנֵי אָדוֹן חוּלִי אָרֶץ מִלִּפְנֵי אֱלוֹהַּ יַעֲקֹב:ח הַהֹפְכִי הַצּוּר אֲגַם מָיִם חַלָּמִישׁ לְמַעְיְנוֹ מָיִם:
נקרא  11  פעמים

אתגר AI

חלון ראווה • אתגר 123

לוח מודעות

למעלה