אוירא דארץ ישראל

פסיק

עורך תורני וכותב תוכן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
זאת תגובתי הראשונה בפורום הזה. הייתי מגדיר את עצמי כמתחיל עם נסיון (זה לא תרתי דסתרי).
הערותיכם תתקבלנה בברכה.

עלילה מהוויות בחור אמריקאי שנודד ללמוד לארץ ישראל

אוירא דארץ ישראל

מיד כשנשקו גלגלי ספינת האוויר את אדמת הקודש, טרם נשמתי את אוירה, פצחה מקהלת 'שלום עליכם' מתוכו של המיקרופון שמעל ראשי, קולו צרוד מזה מרוב צלילי ה'דינג דונג' שבקעו לעיתים תכופות, נראים כמתוזמנים להעירני בכל פעם בה סוף סוף הצלחתי להירדם במשך הטיסה בת האחת עשרה שעות, קולו המקרטע של המגפון של המציל ב'קעמפ' ברור בהרבה מזה.

מעבר לחלון ניסיתי לרוות את עיני במראות ארץ ישראל אותה אני מכיר רק מהתמונות, אך הם נתקלו ב'פועלים אתכם בכל החלטה' המרוח על דופן ה'שרוול'. מחשבותי נודדות על הארץ הנחשקת עליה שמעתי סיפורים על גבי סיפורים מאבי שנדד לכאן ללמוד תורה מאוסטרליה הרחוקה, כל פעם שרק החל לדבר מהתרבות הישראלית עלה מן חיוך של געגועים על פניו, ניכר על פניו שכמה שהוא סיפר לנו ומגלה טפח ממעלליו בארץ ישראל, הוא עדיין מכסה טפחיים.

ההגירה שלי מהישיבה קטנה בבורו פארק לישיבת מיר שבארץ ישראל באה בעקבותיהם של אחי הבוגרים שגלו גם הם למקום תורה, הם הכינו אותי בעצות מיוחדות וחוקי הישרדות, בישיבה בכלל ובארץ ישראל בפרט, כל אחד עם הטיפ המיוחד שלו כשהוא מוסיף סיפור עסיסי מהוויותיו בארץ ישראל - באזהרה ובתנאי קודם למעשה שלא אספר להורים דבר וחצי דבר.

קמתי ממקומי וניסיתי לחלץ את עצמותי שאסרוהו ברהטים, תוך כדי שאני מנסה לשחזר לעצמי את כל ההכוונות וההוראות, דלתי המטוס נפתחו ואנשיו החלו להיפלט החוצה, לפתע אני שומע מאחורי גבי קול גברי ישנוני מרטן בקוצר רוח 'סליחה אפשר לעבור', תכף כשגילו רדרי מוחי את המילה 'סליחה' נפלטת מאי שם - נזכרתי באחי שרוליק ופעלתי לפי הוראותיו הקפדניות; 'כשאתה שומע את המילה הזאת נאמרת בסביבה שלך תראה להיעלם מהשטח תוך שנייה כי ה'סליחה' בישראל משמשת כמילת התנצלות הנאמרת לדחיפה הגונה שבדרך', נרתעתי ודילגתי מהמעבר אל תוך בין הספסלים ותפסתי מחסה לצד אחד הכיסאות.

שרוליק גם סיפר לי שהישראלים מרוקנים את מושבי ה'ביזנעס קלאס' בצאתם את המטוס, ולא משאירים זכר של אוזניות או עדות כלשהו לשמיכה אוטמי אוזניים או מגן עיניים, אך בדרכי החוצה צדו עיני אוזניות שמיכות וכריות מיותמות - פזורות בהמוניהם במחלקת הביזנעס ולא היה איש שחס עליהם לקחתם איתו, אין ישראלי אחד שיכול לפרגן לעצמו מושב בביזנעס? תהיתי לעצמי, נשראתי ללא מענה.

סחבתי את רגלי החוצה משני צדדי הדלת עומדים להם הדיילים ומקדמים את פני הנוסעים ב'שלום' חביבי, מלווה בחיוך נסוך על פניהם משל לא עסקו בשתים עשרה שעות האחרונות בלשרת את הנוסעים בפרך, לנסות להרגיע את הזקנה שהתלוננה שהתינוק שמאחוריה מזכיר לה זמנים לא טובים ושיזיזו אותו משם, ולשכנע את העלם שהתעקש שלא אוהב את ריח הבושם של הדיוטי פרי - שלאחר פתיחת המיכל אין החזרות... שרירי קודקודי התחילו לכאוב רק מלראות אותם נאלצים לחייך ממושכות מאוזן לאוזן.

◆ ◆ ◆

עמדתי ליד המסוע והמתנתי בחוסר סבלנות למזוודה שתסכים לפגוש אותי שוב, אך היא בשלה לא התחשבה ברגלי הדואבות ונלאה מלשחרר אותי מההמתנה המעצבנת, כבר הספקתי לעזור לבחורצי'ק שרדף אחר המזוודה שלו שסובבה את המסוע בעליזות ולא הצליח לעצור אותה מסיבוביה. סוף סוף הגיעה גם המזוודה שלי חטפתי אותה וצעדנו לעבר היציאה.

המשך יבוא?

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
חמוד מאוד. יש כמה דברים שהייתי משפר, אבל בשביל ההתחלה זה ממש נחמד.
זה אוטוביוגרפי?

פסיק

עורך תורני וכותב תוכן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
תוכל לגלות לנו אחד מה׳כמה׳?
אוטוביוגרפי? שלי? לא בדיוק...

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי
הכתיבה נעימה ומושכת, אבל הייתי מכוון אותה יותר. הפריע לי השימוש במילים כמו:
אנשים לא מדברים ביום יום במילים האלה. אז למה להשתמש בהם?
אני יכול להבין שהקטע הוא הומוריסטי, ועליז, אבל הוא הומוריסטי ועליז גם ללא מילים גבוהות למחצה. הסופר החשוב חיים ולדר משתמש בתערובת של מילים גבוהות וביטויים מומצאים כדי לתת אוירה עולצת ומחכמת, אבל - א: אני אישית לא אוהב את זה, זה מתאמץ להצחיק. לא טוב להתאמץ להצחיק. ב: חיים ולדר מומחה בזה, ויודע לשים מינון, שלא יעמיס על הקריאה.
חוויה כזאת היא דבר מורכב ועמוק, יש בה געגועים, וחשש, ורגשות גואים, וציפיות ואכזבות, והייתי מצפה לקרא קצת מהעומק הזה, ולא להפטר ממנו במילים " מחשבותי נודדות על הארץ הנחשקת".

פסיק

עורך תורני וכותב תוכן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
הכתיבה נעימה ומושכת, אבל הייתי מכוון אותה יותר. הפריע לי השימוש במילים כמו:

אנשים לא מדברים ביום יום במילים האלה. אז למה להשתמש בהם?
אני יכול להבין שהקטע הוא הומוריסטי, ועליז, אבל הוא הומוריסטי ועליז גם ללא מילים גבוהות למחצה. הסופר החשוב חיים ולדר משתמש בתערובת של מילים גבוהות וביטויים מומצאים כדי לתת אוירה עולצת ומחכמת, אבל - א: אני אישית לא אוהב את זה, זה מתאמץ להצחיק. לא טוב להתאמץ להצחיק. ב: חיים ולדר מומחה בזה, ויודע לשים מינון, שלא יעמיס על הקריאה.
חוויה כזאת היא דבר מורכב ועמוק, יש בה געגועים, וחשש, ורגשות גואים, וציפיות ואכזבות, והייתי מצפה לקרא קצת מהעומק הזה, ולא להפטר ממנו במילים " מחשבותי נודדות על הארץ הנחשקת".
תודה על התובנה. יש לי קצת משיכה למילים כגון אלו, אבל אם אתה טוען שזה תוקע את 'נעימות' הקריאה, נצטרך להפחית קצת.
מעניין שגם אני הרגשתי שהמשפט 'מחשבותי נודדות על הארץ הנחשקת' דלילה וענייה...

יענקי R

ספר יהלום - עימוד נוצץ ברמה אחרת
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
פרסום וקופי
עימוד ספרים
צילום מקצועי
עריכה תורנית
עריכה והפקת סרטים
יפה מאד.
כדאי להשקיע קצת ליטוש במילים ובפיסוק.

רעיון? מסר? פאנץ'? עפעס...
בהצלחה!

ספציפי

משתמש מקצוען
מוזיקה ונגינה
מעבר לחלון ניסיתי לרוות את עיני במראות ארץ ישראל אותה אני מכיר רק מהתמונות, אך הם נתקלו ב'פועלים אתכם בכל החלטה'
כשקראתי מילים אלו חשבתי שפניך מועדות לדבר על השנוי הדרסתי שעבר על ארצינו לאחרונה..
נו.. בסוף החלטת למשוך ידיך?

אבימי

מנהל קהילת איור
מנהל
מנוי פרימיום
מנוי פרימיום
מרצה בבית פרוג
בוגר/תלמיד פרוג
כתיבה ספרותית
איור וציור מקצועי

פסיק

עורך תורני וכותב תוכן
מנוי פרימיום
בוגר/תלמיד פרוג
עיצוב גרפי
עריכה תורנית
כשקראתי מילים אלו חשבתי שפניך מועדות לדבר על השנוי הדרסתי שעבר על ארצינו לאחרונה..
נו.. בסוף החלטת למשוך ידיך?
אני מכיר את הארץ מהתמונות של שנות האלפיים, לא מהגלויות של שנות התשעים.
מי שטס אי פעם - מכיר את החוויה הזאת מקרוב.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קכא

א שִׁיר לַמַּעֲלוֹת אֶשָּׂא עֵינַי אֶל הֶהָרִים מֵאַיִן יָבֹא עֶזְרִי:ב עֶזְרִי מֵעִם יְהוָה עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ:ג אַל יִתֵּן לַמּוֹט רַגְלֶךָ אַל יָנוּם שֹׁמְרֶךָ:ד הִנֵּה לֹא יָנוּם וְלֹא יִישָׁן שׁוֹמֵר יִשְׂרָאֵל:ה יְהוָה שֹׁמְרֶךָ יְהוָה צִלְּךָ עַל יַד יְמִינֶךָ:ו יוֹמָם הַשֶּׁמֶשׁ לֹא יַכֶּכָּה וְיָרֵחַ בַּלָּיְלָה:ז יְהוָה יִשְׁמָרְךָ מִכָּל רָע יִשְׁמֹר אֶת נַפְשֶׁךָ:ח יְהוָה יִשְׁמָר צֵאתְךָ וּבוֹאֶךָ מֵעַתָּה וְעַד עוֹלָם:
נקרא  13  פעמים

לוח מודעות

למעלה