אדן/מעקה/גדר

נחל

משתמש מקצוען
אני מחפשת את המילה הנכונה:
כשיש גדר אבן קטנה סביב מרפסת ביתית. על הגדר - מעקה מתכת.
איך נכון לקרוא לגדר? - גדר? אדן? מעקה?

אפרתה

משתמש מקצוען
נכתב ע"י נחל;629502:
אני מחפשת את המילה הנכונה:
כשיש גדר אבן קטנה סביב מרפסת ביתית. על הגדר - מעקה מתכת.
איך נכון לקרוא לגדר? - גדר? אדן? מעקה?

סביב המרפסת ישנה גדר. יושבים על האדן, מחזיקים במעקה וכותבים את המילה המתאימה לענין. לא הבנתי את הבעיה.

נחל

משתמש מקצוען
איכשהו, המילה 'גדר' לא נדבקת לי כשזה בתוך בית. זו סתם הרגשה?

מי

משתמש מקצוען
עיצוב גרפי
גדר באמת לא מתאים פה.
אדן הרבה יותר.
אפכא מסתברא, מה יש לך להגיד?

hillel

משתמש רשום
גדר - הוא מחיצה מפרדת בין ב' רשויות וכדומה.
אדן - הוא מדף בתחתית החלון עליו נשען החלון. ("אדני המשכן" עליהם נסמכו הקרשים).
כאן מתאים, לכאורה, רק 'מעקה'. "ועשית מעקה לגגך". תפקיד המעקה לשמש משען ולמנוע נפילה (לפי ה"מילון")

אפרתה

משתמש מקצוען
נכתב ע"י נחל;629541:
איכשהו, המילה 'גדר' לא נדבקת לי כשזה בתוך בית. זו סתם הרגשה?
כי במידה מסוימת, גדר של מרפסת מרוצפת היא קיר... גדר עשויה בד"כ מאבנים, ודופן המרפסת מטויחת ומסוידת כמו קיר.
אבל אדן היא רק האריח העליון, לעניות דעתי הלא מלומדת. כמו לדוג' אדן החלון שהוא אריח השיש השטוח....

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
המלה "אדן" במקורה היא בסיס, ו"אדן החלון", שזה ביטוי מחודש, הרי זה (על פי 'אבן שושן') סף החלון.
"גדר" הריהי מחיצה, ואילו הגדרת "מעקה" (ג"כ לפי 'אבן שושן') היא: "גדר או קיר לא גבוה מסביב לגג שטוח, לגזוזטרה, למדרגות וכד', העשויים למנוע את נפילתו של אדם למטה וכן להיות משען לו". הרי שבהגדרת 'מעקה' הוא משתמש במלה 'גדר'...
את יכולה לשבת על "הגדר" ולהשען על "המעקה" - כך גם תכתבי נכון וגם תגווני את הלשון.

נחל

משתמש מקצוען
נכתב ע"י אפכא מסתברא;629672:
המלה "אדן" במקורה היא בסיס, ו"אדן החלון", שזה ביטוי מחודש, הרי זה (על פי 'אבן שושן') סף החלון.
"גדר" הריהי מחיצה, ואילו הגדרת "מעקה" (ג"כ לפי 'אבן שושן') היא: "גדר או קיר לא גבוה מסביב לגג שטוח, לגזוזטרה, למדרגות וכד', העשויים למנוע את נפילתו של אדם למטה וכן להיות משען לו". הרי שבהגדרת 'מעקה' הוא משתמש במלה 'גדר'...
את יכולה לשבת על "הגדר" ולהשען על "המעקה" - כך גם תכתבי נכון וגם תגווני את הלשון.

תודה!
אם הבנתי נכון, אני יכולה גם להשתמש במילה 'מעקה' במקום במילה 'גדר'?

אפכא מסתברא

משתמש סופר מקצוען
מוזיקה ונגינה
עריכה תורנית
כן, כשמדובר בגג, במרפסת, במדרגות וכיו"ב, אך לא בגדר שהיא מחיצה בין גינה לרחוב, למשל.

אולי מעניין אותך גם...

הפרק היומי

הפרק היומי! כל ערב פרק תהילים חדש. הצטרפו אלינו לקריאת תהילים משותפת!

תהילים פרק קיב

א הַלְלוּיָהּ אַשְׁרֵי אִישׁ יָרֵא אֶת יי בְּמִצְוֹתָיו חָפֵץ מְאֹד:ב גִּבּוֹר בָּאָרֶץ יִהְיֶה זַרְעוֹ דּוֹר יְשָׁרִים יְבֹרָךְ:ג הוֹן וָעֹשֶׁר בְּבֵיתוֹ וְצִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד:ד זָרַח בַּחֹשֶׁךְ אוֹר לַיְשָׁרִים חַנּוּן וְרַחוּם וְצַדִּיק:ה טוֹב אִישׁ חוֹנֵן וּמַלְוֶה יְכַלְכֵּל דְּבָרָיו בְּמִשְׁפָּט:ו כִּי לְעוֹלָם לֹא יִמּוֹט לְזֵכֶר עוֹלָם יִהְיֶה צַדִּיק:ז מִשְּׁמוּעָה רָעָה לֹא יִירָא נָכוֹן לִבּוֹ בָּטֻחַ בַּיהוָה:ח סָמוּךְ לִבּוֹ לֹא יִירָא עַד אֲשֶׁר יִרְאֶה בְצָרָיו:ט פִּזַּר נָתַן לָאֶבְיוֹנִים צִדְקָתוֹ עֹמֶדֶת לָעַד קַרְנוֹ תָּרוּם בְּכָבוֹד:י רָשָׁע יִרְאֶה וְכָעָס שִׁנָּיו יַחֲרֹק וְנָמָס תַּאֲוַת רְשָׁעִים תֹּאבֵד:
נקרא  12  פעמים

אתגר AI

דף חדש • אתגר 121

לוח מודעות

למעלה