אם לא היו ממציאים את השם האלגנטי לעירבוב הצבעים הזה, כנראה חלקכם הייתם קוראים לו תכלת, ירקרק, כחול מעושן או ירוק שמים. או שפשוט הייתם ממציאים מחדש את השם הזה.

אבל האמת, שהמילה טורקיז כל כך מאפיינת אותו היטב. שגם האופי שלו נעשה ייחודי כאילו היה צבע עצמאי.

הצבע הטורקיז הוא מיזוג מעניין של הכחול- שהינו צבע יסוד וירוק- שהוא צבע משני. (כחול וצהוב).

במקורות הטבע, צבע זה הוא נדיר במיוחד (ואולי לכן הוא משדר יוקרתיות ונדירות) ונוכל למצוא אותו באבני מים, בנוצות הטווס ובדגי ים ייחודיים במעמקי האוקיינוס.

צבע זה נע בין שני גווניו: הבהיר- מסמל טבע, ים, רגשות, תחושת שלווה, מיסטיות ורוחניות. ונוכל לראות אותו בדוכנים שמחוץ לקברות הצדיקים, מעטר אבני חן משובצות בתכשיטים המעוצבים ברוח מיסטית-'קבלית' המשדרת רוגע, שמירה והגשמה עצמית.


המקור לכך הוא בעיקר אבני ים בשם 'טורקיז' שהם כמעט האלמנט הטבעי היחיד, בעל צבע זה. אנשי מיסטיקה ורפואת גוף-נפש סוברים כי צבע זה הוא נפלא לריפוי של בעיות עור הנגרמות ממתח נפשי. הם מאמינים כי צבע זה משדר שלווה מיוחדת, ואף לגרום לערנות במצב של רפיון ועייפות. לכן הם ממליצים לשאת אבן טורקיז בכיס, למקרי חירום.

shutterstock_193034564 (Large).jpg


הטורקיז הכהה מסמל אלגנטיות ואצילות. ומשתמש כאחד מהצבעים המלכותיים. הוא נפלא לעיצוב סלונים ופחות מתאים לעיצוב חדרי שינה. מאחר וצבע זה משדר ערנות ותקשורת.

הצבע הטורקיז כאמור, משרה רוגע ומוריד מתח נפשי גבוהה. לכן הוא ממומלץ בכל מקום הדורש אינטראקציה רגועה בין בני אדם. הוא מאפשר ביטוי עצמי ומעודד לחיבור של האדם עם פנימיותו וצרכיו.

shutterstock_1304108008 (Large).jpg

shutterstock_410843593 (Large).jpg


מבחינה שיווקית- צבע טורקיז מתאים בעיקר לעיצוב מותגים העוסקים בתקשורת ורגש כמו מאמנים רגשיים, מורים, גננות, טכנולוגיה מממוחשבת ועוד.


הצבע הטורקיז הוא אחד מגווניו של הים באזורים רבים בעולם. בגלל שילובי צבע הטבע שבתוכו- הוא משדר נקיות גבוהה ואמון.

אם כבר דיברנו על נקיות.... צבע זה הוא מקסים לשילוב בעיצוב חדרי אמבטיה וחצרות מים- חצרות עם שילוב בריכה / מזרקת מים / נחל מלאכותי ועוד.

shutterstock_1110927377 (Large).jpg


יותר מדי טורקיז יוצר חוסר החלטיות. ניתן לאזן אותו עם צבעים אחרים כמו חום, אדום, לבן, וכתום.


עוד כמה דברים על הצבע הטורקיז:

1. ישנה אמונה כי הצבע הטורקיז מגן מפני עין הרע.
2. שמו של הצבע הוא על שם המינרל 'טורקיז' שקיים בדמות אבן חן.
3. בתקופת מצרים העתיקה שיבצו אבני חן בצבע טורקיז בפסלים שעיטרו ארמונות מלכות ועוד.
4. צבע טורקיז מסמל גאווה ופאר והמקור לכך הוא נוצות הטווס....