כל אדם באנושות רוצה להיות יעיל. זו יכולה להיות יעילות בזמנים, בחסכון באנרגיה או בכל צורה אחרת.

גם אנחנו כמעצבים יכולים לייעל את עבודתנו במגוון רחב של תחומים, חלקם יהיה תקף לכל נישות העיצוב וחלקם יהיה ייחודי לנו האדריכלים ומעצבי הפנים.

בואו נעשה לעצמינו סיעור מוחות קטן, נעבור במוחנו על 5 הפרויקטים האחרונים עליהם התחלנו לעבוד לאחרונה ונבדוק אילו נקודות עכבו אותנו מלהתקדם? מה היה לנו נוח ומה גרם לחוסר נוחות? במה הרגשנו שאנחנו חוזרים על פעולות שכבר עשינו בפעמים אחרות? מה יכולנו להכין מראש כך שיחסוך לנו עבודה בכל פעם מחדש? כל אחד יגיע לתובנות יפות משל עצמו, אבל יש גם מן המשותף.

לכן, במאמר זה אנסה לגעת בכמה נקודות קטנות אך משמעותיות שיכולות לחסוך לנו עבודה החוזרת על עצמה בעבודה הרציפה:

סביבת עבודה נוחה ותומכת- כלל חשוב הקשור לכלל העובדים מול המסך, עלינו לדאוג שהתנאים הפיזיים יתמכו בעבודתנו ולא יפריעו לה.

· תאורה נכונה- לא חזקה ומסנוורת, מגיעה מזווית נכונה בה אנו לא מסתירים את האור בגופנו, גוון אור רך.

· זווית הישיבה מול המחשב- על מושב הכסא להיות בגובה כזה שיוצר מצב בו הידיים מונחות בזווית 90 מעלות על משטח המקלדת/ העכבר והרגליים מונחות בזווית 90 מעלות לרצפה, זווית הטיה של המשענת תיהיה עד 10 מעלות אחורנית, רוחב מושב מספק ולא יפחת מ-45 ס"מ.

· טמפרטורת החדר- רמת הקור/ החום בחלל העבודה כמובן משתנה עם תנאי מזג האוויר ועם אופי העובדים זו, אך יש לדאוג לטמפרטורה מאוזנת סביב ה-25 מעלות. אוויר קר מוריד את תפוקת העבודה!

  1. מחשב תקין- מצחיק להגיד כי זה ברור מאליו, אבל מחשב תקין שעובד ללא תקלות ונפילות תמידיות גורם לעבודה לזרום במהירות, לשחרור מפחד הקריסה הבאה ולשמירה על החומר היקר.
  2. הכנת קובץ אב טיפוס- אם נשכיל להשקיע זמן חד פעמי בהכנת קובץ בסיס לשרטוט בתכנת האוטוקאד (תקף לעוד תכנות, אבל ההתמקדות כאן היא דווקא באוטוקאד), נחסוך זמן רב בכל תחילת עבודה על פרויקט חדש.
קובץ האב טיפוס הוא קובץ TEMPLATE, קובץ בסיס של התכנה, לתוך הקובץ נכניס את כל האלמנטים בהם אנחנו משתמשים בכל עבודת שרטוט שלנו: שכבות, סגנונות מידה, סגנונות מלל (עברית, אנגלית, כותרת, טקסט רץ), בלוקים שימושיים, מקרא חשמל, גליונות לייאאוט מוכנים במגוון גדלים, הערות שימושיות החוזרות על עצמם, סמלים נפוצים ועוד...

כך נראה קובץ הבסיס שלי כאשר אני פותחת אותו לפרויקט חדש:

אב טיפוס.PNGכך נראית שורת ה- MODEL בעת פתיחת הקובץ, מוכנים בה גיליונות בגדלים השימושיים עבורי, הכוללים את שדה הכותרת שלי, הלוגו, פרטי התכנית, קנ"מ, תאריך, שלביות ועוד:

לייאאוט.PNG


רשימות מוצרים- בכל סוג של תכנון, אנחנו משתמשים באלמנטים/ פרטים/ רהיטים החוזרים על עצמם בשימוש, יש את אלו הנפוצים מאד שגם מתוך שינה עמוקה נוכל לדקלם את מידותיהם, אך יש את אלו הנפוצים פחות, או לחלופין- את האנשים בעלי הזיכרון החלש (כמוני, לשם הווידוי, יש לי בעיה חמורה בזכירת מספרים בכל צורה שהיא).
לשם כך- ניתן להכין טבלאות מסודרות של הפריטים הרלוונטיים לנו לעבודה ובה נכתוב את מידותיהם, תיאורם וכל פרט שחשוב לנו לזכור.

הנה דוגמא של טבלאות כאלו בהן אני משתמשת עבור תכנון פנים (הטבלאות יהיו שונות בפרויקט בעיצוב פנים למול תכנון מבנה שלם שם נראה מידות למעלית, פיר שחרור עשן, רוחב חדר מדרגות, רוחב חניות ועוד...), הטבלאות מתעדכנות עם הזמן, נוספים להם פריטים לפי הצורך באותו הזמן.

טבלת מוצרי חשמל ביתיים:

חשמל.PNG


טבלת רהיטים:

רהיטים.PNG


טבלת כלים סניטריים:

סניטריים.PNG


כמובן שיש עוד פריטים רבים שאינם מופיעים כאן, אם מפאת כך שגודלם מוכר וקבוע, או מכיוון שהרשימה כאן היא חלקית ומוכנה לקבל בזרועות פתוחות את התוספות שלכם.

קיצורי מקלדת- לכל אחד צורת השרטוט שלו, זו שהוא רגיל אליה. אך גם מי שלא רגיל בשימוש בקיצורי מקלדת לפקודות השונות- ברגע שינסה ויתרגל לכך, יראה עד כמה העבודה נעשית מהירה ורציפה יותר ללא הזזת העיניים מהמסך, ללא שיוט אינסופי עם העכבר.
מצ"ב רשימה מתמצתת של קיצורי המקלדת היותר שימושיים לפקודות היומיומיות באוטוקאד:

קיצורי מקלדת.PNGאם יש לכם רעיונות נוספים לייעול, נקודות חשובות שניתן להגדיר מראש ובכך לחסוך זמן עבודה מחודש בכל פעם- אתם מוזמנים לכתוב לנו כאן בהערות ולהחכים את כולנו.

עבודה קלה ונעימה!